Log In
 
 
Team Overview: Annapolis Bicycle Racing Team Also Known As
Team News Ticker Embed This
Team Race History
Shenandoah Time Trial (Jul 26 2014)
Michael Wagner Men Senior Cat 3 5 / 8
Mario Zometa Men MASTER 45+ 4 / 12
Amanda Watson Women CAT 1/2/3 3 / 4
Steve Owens Men MASTER 35+ 3 / 6
Richard Kennedy Men Novice Cat 4 14 / 21
Sue Mcquiston Women MASTER 35+ 1 / 5
SRS #3: Asheville Criterium (Jul 19 2014)
Sebastian Byers Men CAT 3 7 / 40
Blood, Sweat & Bacon Time Trial (Jul 13 2014)
Steve Owens Men Cat 4 (40 km ) 8 / 9
Giro di Coppi (Jul 12 2014)
Sue Mcquiston Women Cat1/2/3 5 / 19
Amanda Watson Women Cat1/2/3 6 / 19
Nick Vita Men Cat1/2/3 21 / 67
Mario Zometa Men Cat1/2/3 32 / 67
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 43 / 67
Knight Campbell Men Cat 5 11 / 62
Ryan Collins Men Cat 3 15 / 49
Tyler Waldron Men Cat 3 20 / 49
James Miceli Men Cat 3 40 / 49
Michael Thaxton Men Cat 4 33 / 67
Matthew Albanese Men Cat3/4 Master 35+ 20 / 55
Jeffrey Schomig Men Cat3/4 Master 35+ 44 / 55
Spencer Seibert Men Cat3/4 Master 35+ 49 / 55
Leonie Campbell Women Cat 4 5 / 25
Frederick Challenge Criterium - 2014 MABRA Senior Championships (Jul 6 2014)
Patrick Hogan Men CAT 1/2/3 31 / 57
Knight Campbell Men CAT 5 23 / 47
Patrick Hogan Men CAT 3 9 / 55
Chris Crane Men CAT 3 23 / 55
Tyler Waldron Men CAT 3 39 / 55
Mike Faber Men CAT 3 41 / 55
James Miceli Men CAT 3 42 / 55
Iain Banks Men CAT 3 47 / 55
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 6 / 14
Amanda Watson Women CAT 1/2 11 / 14
James Maiden Men CAT 4 47 / 48
Leonie Campbell Women CAT 4 4 / 15
USA Cycling Amateur Road Nationals Day 2 (Jul 3 2014)
George Ganoung Men Cat 1 123 / 132
Tour de Tysons (Jun 29 2014)
Liam Wilkins Men Open Junior 9-12 14 / 25
Connor Mahone Men Open Junior 9-12 21 / 25
James Maiden Men Cat 4 Senior 38 / 73
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 2 / 38
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 13 / 38
Mike Faber Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 34 / 38
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4 Senior 9 / 29
Nicole Raspa Women Cat 1/2/3/4 Senior 10 / 29
Amanda Watson Women Cat 1/2/3/4 Senior 11 / 29
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Senior 1 / 65
Iain Banks Men Cat 3/4 Senior 24 / 65
Ryan Collins Men Cat 3/4 Senior 48 / 65
James Beazell Wintergreen Ascent (Jun 28 2014)
Kenneth Mcdowell Men Masters 45-54 19 / 20
Two Cities Criterium (Jun 28 2014)
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3 1 / 17
Nicole Raspa Women CAT 1/2/3 9 / 17
Amanda Watson Women CAT 1/2/3 12 / 17
James Maiden Men CAT 4/5 32 / 49
Greenbelt Park Training Race Series (Jun 25 2014)
Jeffrey Schomig Men Cat4/5 B 26 / 26
RGS Title/Prosperity Mortgage Brambleton Town Center Grand Prix (Jun 22 2014)
Mario Zometa Men Master 45+ 1 / 30
James Maiden Men Cat 4 47 / 51
Patrick Hogan Men Cat3/4 Master 35+ 4 / 40
Mike Faber Men Cat3/4 Master 35+ 20 / 40
Patrick Hogan Men Master 35+ 5 / 16
Cycledrome Criterium (Jun 21 2014)
Sebastian Byers Men Cat 3/4 9 / 43
2014 Church Creek Time Trial - #1 (Jun 21 2014)
Michael Wagner Men Cat 3 40K ITT (40K ) 3 / 14
Ryan Collins Men Cat 3 40K ITT (40K ) 7 / 14
Denzil Hathway Men Cat 3 40K ITT (40K ) 8 / 14
Alexander Meller Men Masters 40K ITT 55+ (40K ) 10 / 21
William Gunter Men Masters 40K ITT 55+ (40K ) 15 / 21
Thomas Moore Men Masters 40K ITT 55+ (40K ) 18 / 21
Tyler Mahone Men Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 3 / 8
Zachary Newton Men Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 7 / 8
Connor Mahone Men Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 8 / 8
Steve Owens Men Masters 40K ITT 35+ (40K ) 4 / 10
Patrick Hogan Men Masters 40K ITT 35+ (40K ) 9 / 10
Sarah Newton Women Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 2 / 3
Emily Newton Women Junior 20K ITT 9-14 (20K ) 3 / 3
Sue Mcquiston Women Masters 40K ITT 35+ (40K ) 2 / 6
Spencer Seibert Men Cat 4 40K ITT (40K ) 10 / 22
Brian Whitesell Men Cat 4 40K ITT (40K ) 14 / 22
Richard Kennedy Men Cat 4 40K ITT (40K ) 19 / 22
Brian Synowiec Men Cat 4 40K ITT (40K ) 20 / 22
Raymond Wright Men Cat 5 40K ITT (40K ) 21 / 28
Stephen Esmacher Men Cat 5 40K ITT (40K ) 22 / 28
Sandra Pashley Women Cat 4 40K ITT (40K ) 9 / 16
Lisa Palmer Women Cat 4 40K ITT (40K ) 14 / 16
Mario Zometa Men Masters 40K ITT 45+ (40K ) 18 / 18
Greenbelt Park Training Race Series (Jun 18 2014)
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 4 / 28
Charles Owen Men Cat 5 C 13 / 20
Tour of Washington County Stage Race - GC (Jun 15 2014)
James Miceli Men CAT 3/4 22 / 43
Tyler Waldron Men CAT 3/4 35 / 43
Mario Zometa Men Masters 45+ 9 / 27
Matthew Albanese Men Masters 45+ 17 / 27
Ace Mcdermott Men Masters 45+ 18 / 27
Michael Thaxton Men Masters 45+ 21 / 27
Tour of Washington County Stage Race - Time Trial (Jun 15 2014)
George Ganoung Men PRO 1/2/3 17 / 72
Tyler Waldron Men CAT 3/4 24 / 48
James Miceli Men CAT 3/4 44 / 48
Mario Zometa Men Masters 45+ 10 / 33
Matthew Albanese Men Masters 45+ 18 / 33
Ace Mcdermott Men Masters 45+ 19 / 33
Michael Thaxton Men Masters 45+ 22 / 33
Tour of Washington County Stage Race - Criterium (Jun 15 2014)
James Miceli Men CAT 3/4 20 / 43
Tyler Waldron Men CAT 3/4 39 / 43
Mario Zometa Men Masters 45+ 3 / 27
Matthew Albanese Men Masters 45+ 13 / 27
Michael Thaxton Men Masters 45+ 17 / 27
Ace Mcdermott Men Masters 45+ 23 / 27
Race Avenue Criterium (Jun 15 2014)
Sebastian Byers Men Cat 3/4 9 / 51
Tour of Washington County Stage Race - Road Race (Jun 14 2014)
George Ganoung Men PRO 1/2/3 17 / 83
Mike Hefner Men PRO 1/2/3 81 / 83
Mario Zometa Men Masters 45+ 4 / 37
Ace Mcdermott Men Masters 45+ 7 / 37
Matthew Albanese Men Masters 45+ 19 / 37
Michael Thaxton Men Masters 45+ 23 / 37
Mike Faber Men Masters 45+ 30 / 37
Patrick Hogan Men Masters CAT 3-4 35+ 11 / 40
James Maiden Men Masters CAT 3-4 35+ 33 / 40
James Miceli Men CAT 3/4 15 / 60
Tyler Waldron Men CAT 3/4 29 / 60
Ryan Collins Men CAT 3/4 55 / 60
Chris Crane Men CAT 3/4 59 / 60
Tour of Washington County Kick-Off Classic Criterium (Jun 13 2014)
Chris Crane Men CAT 3/4 7 / 29
Patrick Hogan Men CAT 3/4 8 / 29
James Miceli Men CAT 3/4 11 / 29
Mario Zometa Men Masters 45+ 6 / 21
Air Force Association Cycling Classic (Jun 8 2014)
Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2 NCC Stage 22 / 43
Ainhoa Perez-diez Women Pro/Cat 1/2 NCC Stage 32 / 43
James Maiden Men Cat 3/4 47 / 62
Spencer Seibert Men Cat 3/4 50 / 62
The Peter Teeuwen Memorial 23 Mile Time Trial #1 & the Virginia AGE-graded STATE CHAMPIONSHIPS (Jun 8 2014)
Steve Owens Cat 4 7 / 16
Air Force Association Cycling Classic - Day 1 (Jun 7 2014)
Ainhoa Perez-diez Women Pro/Cat 1/2 NCC Stage 8 / 42
Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2 NCC Stage 33 / 42
Matthew Albanese Men Master 45+ 19 / 20
Hamburg Race Weekend (Jun 7 2014)
Sebastian Byers Men Category 1-23 19 / 25
Greenbelt Park Training Race Series (Jun 4 2014)
Patrick Hogan Men Cat1/2/3 A 13 / 36
James Miceli Men Cat1/2/3 A 34 / 36
James Maiden Men Cat4/5 B 39 / 33
Charles Owen Men Cat 5 C 10 / 27
Knight Campbell Men Cat 5 C 11 / 27
Leonardtown Criterium (Jun 1 2014)
Tyler Mahone Men Junior 9-14 5 / 9
Zachary Newton Men Junior 9-14 6 / 9
Liam Wilkins Men Junior 9-14 8 / 9
Connor Mahone Men Junior 9-14 9 / 9
Dan Kotowski Men Cat 5 9 / 16
Patrick Hogan Men Cat 3 3 / 20
Chris Crane Men Cat 3 5 / 20
Stewart Waring Men Cat 3 9 / 20
Iain Banks Men Cat 3 12 / 20
Matthew Albanese Men Cat 3 18 / 20
Anna Staats Women Junior 15-18 1 / 1
Sarah Newton Women Junior 9-14 1 / 3
Emily Newton Women Junior 9-14 2 / 3
Emme Staats Women Junior 9-14 3 / 3
James Maiden Men Cat 4 Masters 35+ 14 / 25
The Fort Classic Road Race (Jun 1 2014)
Steve Owens Men Masters 50+ 7 / 13
Bicycle Post 2014 Criterium (Jun 1 2014)
Sebastian Byers Men Masters 35+ 11 / 12
Sebastian Byers Men 3/4 3 / 25
Ride Sally Ride (May 31 2014)
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 58 / 79
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 67 / 79
Dan Kotowski Men Cat 5 43 / 55
James Maiden Men Cat 4 66 / 74
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 1 / 15
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 10 / 15
Mario Zometa Men Masters 45+ 4 / 37
Mike Faber Men Masters 45+ 20 / 37
Mike Hefner Men Masters 35+ 11 / 23
Matthew Neigh Men Masters 35+ 12 / 23
Fort Ritchie Classic Criterium (May 25 2014)
Tyler Mahone Men OPEN Junior 09-14 6 / 22
Connor Mahone Men OPEN Junior 09-14 18 / 22
Patrick Hogan Men CAT 3/4 Master 35+ 2 / 43
Mike Faber Men CAT 3/4 Master 35+ 26 / 43
James Maiden Men CAT 3/4 Master 35+ 28 / 43
Bob Walters Men OPEN Master 65+ 1 / 6
Mario Zometa Men OPEN Master 45-54 4 / 41
Matthew Neigh Men OPEN Master 35-44 7 / 38
Mario Zometa Men OPEN Master 35-44 20 / 38
Patrick Hogan Men OPEN Master 35-44 25 / 38
Mike Faber Men OPEN Master 35-44 27 / 38
Tour of Tucker County (May 25 2014)
Kenneth Mcdowell Men Open Masters 40 49 6 / 14
Ryan Collins Men Cat 3/4 6 / 45
Tyler Waldron Men Cat 3/4 23 / 45
Mount Joy Road Race (May 24 2014)
Charles Owen Men CAT 4-5 31 / 39
Steve Owens Men Masters CAT 3-4 50+ 14 / 29
Charles Owen Men Juniors CAT 4-5 U19 3 / 3
Mountain Massacree (May 24 2014)
George Ganoung Men 1/2/3 24 / 26
Nick Vita Men 1/2/3 26 / 26
Michael Wagner Masters 35+ 7 / 7
Alex Pline Cat 4/5 31 / 36
Leonie Campbell Cat 4 Women 3 / 14
Ryan Collins Cat 3 4 / 26
James Miceli Cat 3 9 / 26
Ainhoa Perez-diez Cat 1/2/3 Women 1 / 7
Chrisopher Kick Cat 4 13 / 16
Richmond Road Race (May 18 2014)
Steve Owens Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 13 / 26
Kelly Cup (May 18 2014)
Sarah Newton Women Juniors 9-14 7 / 10
Raymond Wright Men CAT 4/5 38 / 50
James Maiden Men CAT 4/5 40 / 50
Dan Kotowski Men CAT 4/5 41 / 50
Bob Walters Men Masters 65+ 2 / 6
Jack Krolak Men Juniors 15-18 19 / 20
Sebastian Byers Men Masters CAT 3/4 35+ 5 / 26
Mario Zometa Men Masters 45+ 6 / 18
James Miceli Men CAT 3 3 / 15
Tyler Mahone Men Juniors 9-14 8 / 33
Connor Mahone Men Juniors 9-14 20 / 33
Bank of America Wilmington Grand Prix (May 17 2014)
Mario Zometa Men 45+ 11 / 20
Meadows Farm Circuit Race (May 17 2014)
Raymond Wright Men CAT 5 Senior 18+ 11 / 27
Bank of America Wilmington Grand Prix (May 17 2014)
James Maiden Men CAT 4/5 52 / 53
Ainhoa Perez-diez Women PRO CAT 1/2 16 / 55
Sue Mcquiston Women PRO CAT 1/2 28 / 55
Nicole Raspa Women PRO CAT 1/2 43 / 55
Greenbelt Park Training Race Series (May 14 2014)
Abigailmonique Frondoza Women RDRS 9-12 2 / 3
Steve Owens Men Cat4/5 B 24 / 32
Poolesville Road Race (May 10 2014)
Kristin Seibert Women Cat 4 Beginner 2 / 9
Leonie Campbell Women Cat 4 Beginner 3 / 9
Ace Mcdermott Men Cat 1/2/3/4 Master 45+ 2 / 27
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Master 45+ 3 / 27
Stewart Waring Men Cat 1/2/3/4 Master 45+ 24 / 27
James Miceli Men Cat 3 Intermediate 8 / 31
Matthew Albanese Men Cat 3 Intermediate 16 / 31
Tyler Waldron Men Cat 3 Intermediate 19 / 31
Patrick Hogan Men Cat 3 Intermediate 21 / 31
George Ganoung Men Pro/Cat 1/2/3 Elite 6 / 17
Matthew Neigh Men Pro/Cat 1/2/3 Elite 15 / 17
Smoketown Airport Criterium (May 10 2014)
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2/3 1 / 13
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3 9 / 13
Richard Kennedy Men CAT 4 39 / 43
James Maiden Men CAT 4 42 / 43
Greenbelt Park Training Race Series (May 7 2014)
Raymond Wright Men Cat 5 C 8 / 15
The Bunny Hop Criterium (May 4 2014)
Nicole Raspa Women Open Senior 9 / 14
Sue Mcquiston Women Open Senior 12 / 14
Bob Walters Men Masters 65+ 3 / 5
Mario Zometa Men Open Masters 45+ 1 / 31
Paul Beyer Men Open Masters 45+ 17 / 31
Ryan Collins Men Cat 1/2/3 Senior 45 / 60
Sebastian Byers Men Cat 3/4 Masters 35+ 5 / 36
Mike Faber Men Cat 3/4 Masters 35+ 17 / 36
Sue Mcquiston Women Open Masters 35+ 1 / 9
Richmond 2015 Criterium (May 3 2014)
Nicole Raspa Women Cat 1-23 10 / 25
Turkey Hill Country Classic (May 3 2014)
Bob Walters Master 60+ 6 / 9
Bob Walters Master 50+ 39 / 45
Ryan Collins Mens 3/4 11 / 66
Poorhouse Road Race (PCA BAR) (May 3 2014)
Charles Owen MEN 4/5 26 / 33
Steve Owens CAT 3/4 5 / 11
Tyler Waldron CAT 3/4 7 / 11
George Ganoung CAT 1-2-3 MEN 1 / 7
Matthew Neigh CAT 1-2-3 MEN 2 / 7
Michael Wagner CAT 1-2-3 MEN 5 / 7
The Melford Circuit Race (Apr 27 2014)
Charles Owen Men Open Junior 15-18 12 / 16
Jack Krolak Men Open Junior 15-18 15 / 16
Anna Staats Men Open Junior 15-18 16 / 16
Tyler Mahone Men Open Junior 9-14 12 / 36
Liam Wilkins Men Open Junior 9-14 21 / 36
Connor Mahone Men Open Junior 9-14 23 / 36
Sarah Newton Women Open Junior 9-14 5 / 18
Bella Lynch Women Open Junior 9-14 6 / 18
Emily Newton Women Open Junior 9-14 8 / 18
Abigail-monique Frondoza Women Open Junior 9-14 13 / 18
Emme Staats Women Open Junior 9-14 15 / 18
Patrick Hogan Men Cat 3 Senior 7 / 35
Tyler Waldron Men Cat 3 Senior 29 / 35
Iain Banks Men Cat 3 Senior 33 / 35
Raymond Wright Men Cat 5 Category 32 / 55
Leonie Campbell Women Cat 4 Novice 2 / 16
Kristin Seibert Women Cat 4 Novice 5 / 16
Spencer Seibert Men Cat 4 Novice 38 / 49
Richard Kennedy Men Cat 4 Novice 45 / 49
Patrick Gray Men Cat 4 Novice 48 / 49
James Maiden Men Cat 4 Novice 49 / 49
Tour of Page County - GC (Apr 27 2014)
Ryan Collins Men CAT 3/4 19 / 32
Kathleen Giles Women CAT 1/2 1 / 10
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 3 / 10
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 5 / 10
Nicole Raspa Women CAT 1/2 7 / 10
Mario Zometa Men MASTER 45+ 4 / 14
Tour of Page County - Criterium (Apr 27 2014)
Ryan Collins Men CAT 3/4 16 / 32
Kathleen Giles Women CAT 1/2 1 / 10
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 4 / 10
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 5 / 10
Nicole Raspa Women CAT 1/2 8 / 10
Mario Zometa Men MASTER 45+ 4 / 14
Tour of Page County- Time Trial (Apr 27 2014)
Nick Vita Men CAT 1/2/3 42 / 45
Ryan Collins Men CAT 3/4 22 / 61
James Miceli Men CAT 3/4 33 / 61
Chris Crane Men CAT 3/4 44 / 61
Kathleen Giles Women CAT 1/2 1 / 10
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 3 / 10
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 6 / 10
Nicole Raspa Women CAT 1/2 9 / 10
Mario Zometa Men MASTER 45+ 9 / 25
Ace Mcdermott Men MASTER 45+ 16 / 25
Stewart Waring Men MASTER 45+ 19 / 25
Wernersville-South Heidelberg 100th Anniversary Road Race (Apr 26 2014)
Jeffrey Schomig Men Masters 4 40+ 6 / 8
RBC Tour de Moore (Apr 26 2014)
Sebastian Byers Men Cat3/4 4 / 51
Tour of Page County- Road Race (Apr 26 2014)
Nick Vita Men CAT 1/2/3 17 / 51
Ryan Collins Men CAT 3/4 26 / 69
James Miceli Men CAT 3/4 43 / 69
Chris Crane Men CAT 3/4 47 / 69
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 3 / 10
Sue Mcquiston Women CAT 1/2 4 / 10
Kathleen Giles Women CAT 1/2 5 / 10
Nicole Raspa Women CAT 1/2 10 / 10
Mario Zometa Men MASTER 45+ 2 / 30
Ace Mcdermott Men MASTER 45+ 14 / 30
Mike Faber Men MASTER 45+ 16 / 30
Stewart Waring Men MASTER 45+ 21 / 30
Farmersville Road Race (TM) (Apr 19 2014)
Kristin Seibert Women Category3/4 17 / 22
James Miceli Men Category3 13 / 20
Mystic Velo Criterium (Apr 19 2014)
Mike Faber Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 12 / 35
Greene County Road Race (Apr 19 2014)
Steve Owens Men Open MR 40+ 5 / 11
Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 13 2014)
Alexander Meller Men Master 55+ 11 / 22
Bob Walters Men Master 65+ 2 / 9
James Maiden Men Cat 4(4/5) 21 / 36
Chris Crane Men Cat 3(3/4) 8 / 53
Ryan Collins Men Cat 3(3/4) 24 / 53
Iain Banks Men Cat 3(3/4) 38 / 53
Patrick Hogan Men Cat 3(3/4) 48 / 53
Alexander Meller Men Cat 3(3/4) 51 / 53
Sebastian Byers Men Cat 3(3/4) 53 / 53
Mario Zometa Men Master 45+ 6 / 52
Tyler Mahone Men Open Junior 9-14 9 / 26
Connor Mahone Men Open Junior 9-14 13 / 26
Zachary Newton Men Open Junior 9-14 22 / 26
Scott Harvey Men Cat 5 61 / 73
Patrick Gray Men Cat 5(4/5) 19 / 24
Emme Staats Women Open Junior 9-14 3 / 10
Sarah Newton Women Open Junior 9-14 4 / 10
Emily Newton Women Open Junior 9-14 5 / 10
Storrie Kulynych-irvin Women Open Junior 9-14 9 / 10
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 6 / 60
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 7 / 60
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 27 / 60
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 29 / 60
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 33 / 60
Ainhoa Perez-diez Women Cat1-23 1 / 30
Kathleen Giles Women Cat1-23 2 / 30
Sue Mcquiston Women Cat1-23 7 / 30
Amanda Watson Women Cat1-23 10 / 30
Leonie Campbell Women Cat 4 2 / 21
Anna Staats Women Open Junior 15-18 2 / 2
Chantilly Circuit Race (Apr 12 2014)
Tyler Mahone Men Junior 9-14 18 / 27
Connor Mahone Men Junior 9-14 22 / 27
James Miceli Men Cat 3 Senior 16 / 37
Tyler Waldron Men Cat 3 Senior 22 / 37
Ryan Collins Men Cat 3 Senior 32 / 37
Richard Kennedy Men Cat 4 Senior 56 / 81
James Maiden Men Cat 4 Senior 62 / 81
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 5 / 30
George Ganoung Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 6 / 30
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 7 / 30
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 11 / 30
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 21 / 30
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 26 / 30
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 Senior 24 / 70
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 Senior 26 / 70
Ryan Collins Men Cat 1/2/3 Senior 30 / 70
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3 Senior 46 / 70
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3 Senior 50 / 70
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Senior 67 / 70
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 Senior 5 / 22
Nicole Raspa Women Cat 1/2 Senior 14 / 22
Sebastian Byers Men Cat 3/4 Masters 35+ 2 / 31
Ace Mcdermott Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 2 / 26
Mike Faber Men Cat 1/2/3/4 Masters 45+ 15 / 26
Conquer the Canal Time Trial (Apr 5 2014)
Steve Owens Men Cat 4 Senior 12+ 4 / 13
Tour of the Battenkill (Apr 5 2014)
Kathleen Giles Women Pro/1/2 1 / 30
Raymond Wright Men Cat 5 J 45+ 28 / 43
All American Road Race (Apr 5 2014)
George Ganoung Men CAT 1/2/3 9 / 54
Mario Zometa Men CAT 1/2/3 17 / 54
Mike Hefner Men CAT 1/2/3 48 / 54
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2/3 2 / 20
Amanda Watson Women CAT 1/2/3 17 / 20
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3 18 / 20
Chris Crane Men CAT 3 16 / 37
Ryan Collins Men CAT 3 21 / 37
Mike Faber Men CAT 3 22 / 37
Patrick Hogan Men CAT 3 29 / 37
Iain Banks Men CAT 3 34 / 37
Matthew Albanese Men CAT 3 35 / 37
Sebastian Byers Men Masters CAT 3-4 35+ 9 / 58
Brian Synowiec Men Masters CAT 3-4 35+ 19 / 58
Michael Thaxton Men Masters CAT 3-4 35+ 25 / 58
Chrisopher Kick Men Masters CAT 3-4 35+ 42 / 58
James Maiden Men Masters CAT 3-4 35+ 58 / 58
Patrick Gray Men MASTERS CAT 5 35+ 20 / 53
Scott Harvey Men MASTERS CAT 5 35+ 23 / 53
Conquer the Canal Time Trial (Apr 5 2014)
Steve Owens Cat 4 4 / 13
Jefferson Cup Road Race (Mar 30 2014)
James Miceli Men Cat 3/4 16 / 60
Ryan Collins Men Cat 3/4 17 / 60
Chris Crane Men Cat 3/4 22 / 60
Iain Banks Men Cat 3/4 39 / 60
Matthew Albanese Men Cat 3/4 41 / 60
Tyler Waldron Men Cat 3/4 46 / 60
Jack Krolak Men Juniors 16-18 20 / 20
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 14
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 6 / 14
Nicole Raspa Women Cat 1/2 7 / 14
Amanda Watson Women Cat 1/2 10 / 14
Nick Vita Men Cat 1/2/3 31 / 59
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 41 / 59
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 46 / 59
Salisbury Road Race (Mar 29 2014)
Sebastian Byers Men Master Cat 3/4 40-49 5 / 18
Patrick Hogan Men Category3 4 / 15
Black Hills Circuit Race (Mar 23 2014)
Patrick Gray Men Cat 5 27 / 56
Nick Vita Men Cat 1/2/3 23 / 69
James Miceli Men Cat 1/2/3 42 / 69
George Ganoung Men Cat 1/2/3 43 / 69
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 48 / 69
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 58 / 69
Kristin Seibert Women Cat 4 21 / 22
Chrisopher Kick Men Cat 4/5 13 / 74
Alex Pline Men Cat 4/5 39 / 74
James Miceli Men Cat 3/4 8 / 70
Tyler Waldron Men Cat 3/4 18 / 70
Chris Crane Men Cat 3/4 36 / 70
Ryan Collins Men Cat 3/4 41 / 70
Patrick Hogan Men Cat 3/4 45 / 70
Chrisopher Kick Men Cat 3/4 62 / 70
Alex Pline Men Cat 3/4 67 / 70
Patrick Hogan Masters 35+ 1 / 66
Mario Zometa Masters 35+ 10 / 66
Mike Hefner Masters 35+ 33 / 66
Iain Banks Masters 35+ 37 / 66
Matthew Albanese Masters 35+ 61 / 66
Richmond International Raceway Criterium (Mar 22 2014)
Sebastian Byers Men Cat 3 Senior 18+ 18 / 35
Mike Faber Men Cat 3 Senior 18+ 20 / 35
Jeffrey Schomig Men Open Masters 35-55 50 / 57
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3 Senior 18+ 29 / 51
James Maiden Men Cat 4 Senior 18+ 43 / 48
Richard Kennedy Men Cat 4 Senior 18+ 46 / 48
Morgantown Road Race (Mar 22 2014)
Ace Mcdermott Men Open Masters 40 49 3 / 18
Matthew Albanese Men Open Masters 40 49 8 / 18
Kenneth Mcdowell Men Open Masters 40 49 18 / 18
Philly Phlyer Road Race (Mar 15 2014)
James Miceli Men Cat 3/4 10 / 62
South Jersey Spring Series (Mar 9 2014)
Ace Mcdermott Men Master 35+ 1 / 23
Patrick Hogan Men Master 35+ 13 / 23
Iain Banks Men Master 35+ 14 / 23
Patrick Hogan Men Master 35+ 15 / 23
Patrick Hogan Men Cat3/4 Open 1 / 26
Iain Banks Men Cat3/4 Open 21 / 26
Ace Mcdermott Men Master 45+ 1 / 14
Historic Brooks Road Race (Mar 8 2014)
Steve Owens Men M45 45+ 14 / 18
South Jersey Spring Series (Mar 2 2014)
Sebastian Byers Men Master 35+ 5 / 11
Sebastian Byers Men Cat3/4 Open 6 / 25
William & Mary Tidewater Winter Classic (Feb 22 2014)
Michael Thaxton Men 45+ 20 / 24
Race For Humanity - Crit (Feb 9 2014)
Dori Buckethal Women Pro/Cat 1/2 7 / 12
Race For Humanity - Road Race (Feb 8 2014)
Dori Buckethal Women Pro/Cat 1/2 13 / 13
Deep Blue Time Trial (Oct 5 2013)
Alexander Meller MASTER MEN 55+ 11 / 16
Steve Owens NOVICE CAT 4 MEN 5 / 5
Michael Wagner CAT 3 MEN 3 / 5
Juniors Day Out (Sep 14 2013)
Sarah Newton Women Cat1/2/3/4 Junior 10-12 5 / 7
Emily Newton Women Cat1/2/3/4 Junior 10-12 6 / 7
Tyler Mahone Men Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 11 / 18
Zach Newton Men Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 16 / 18
Connor Mahone Men Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 18 / 18
Sarah Newton Women Cat1/2/3/4 Junior 10-14 9 / 10
Emily Newton Women Cat1/2/3/4 Junior 10-14 10 / 10
Connor Mahone Men Cat1/2/3/4/5 Junior 10-12 11 / 12
Appalachian Time Trial (Sep 14 2013)
Steve Owens Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 50 59 3 / 8
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 2 / 5
Hempfield Road Race (Sep 14 2013)
Kristin Seibert Women Category3/4 4 / 5
Jeffrey Schomig Men Category3/4 40+ 21 / 27
Spencer Seibert Men Category3/4 40+ 26 / 27
Dan Kotowski Men Category4/5 58 / 63
Blueberry Bicicletta Road Race (Sep 8 2013)
Mike Faber Men Category4/5 39 / 40
Ernie Simpson Memorial 20K Time Trial (Sep 8 2013)
Steve Owens Men Master 45-54 4 / 7
Sebastian Byers Men Cat 3 4 / 5
Alexander Meller Men Master 55-64 3 / 8
Richard Kennedy Men Cat 4 7 / 7
GMSR GC (Sep 2 2013)
James Miceli Men 3 23 / 43
GMSR Stage 4 (Sep 2 2013)
James Miceli Men 3 26 / 68
GMSR Stage 3 (Sep 1 2013)
James Miceli Men 3 32 / 68
Nick Vita Men 2 46 / 76
Argyle Time Trial (Aug 31 2013)
Tyler Waldron Men 3 2 / 5
GMSR Stage 2 (Aug 31 2013)
James Miceli Men 3 18 / 68
Nick Vita Men 2 33 / 76
GMSR Stage 1 (Aug 30 2013)
James Miceli Men 3 35 / 68
Nick Vita Men 2 72 / 76
2013 MABRA and MD/DC/DE/VA Track Championship (Aug 25 2013)
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4/5 Master 35+ 7 / 8
Appalachia Visited Road Race (Aug 24 2013)
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 2 / 5
George Ganoung Men Cat 1/2/3 5 / 20
Tyler Waldron Men Cat 3/4 14 / 38
Greenbelt Park Training Race Series (Aug 21 2013)
Steve Owens Men Cat4/5 B 23 / 26
James Maiden Men Cat4/5 B 26 / 26
the Dawg Days of Summer (Aug 18 2013)
Patrick Hogan Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 2 / 36
Matthew Albanese Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 18 / 36
Mike Faber Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 24 / 36
Ted Harris Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 26 / 36
Jeffrey Schomig Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 28 / 36
James Maiden Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 34 / 36
Richard Kennedy Men 35+ CAT 3/4 MASTERS 36 / 36
Patrick Hogan Men CAT 3 NOVICE 27 / 28
Sue Mcquiston Women 35+ MASTERS 1 / 7
Stephen Szibler Men 55+ MASTERS 5 / 10
Ted Harris Men 55+ MASTERS 6 / 10
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2/3/4 SENIOR 2 / 15
Nicole Raspa Women CAT 1/2/3/4 SENIOR 10 / 15
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3/4 SENIOR 12 / 15
Patrick Hogan Men CAT 1/2/3 SENIOR 34 / 44
Ace Mcdermott Men 45+ MASTERS 9 / 25
Mike Faber Men 45+ MASTERS 16 / 25
Matthew Albanese Men 45+ MASTERS 24 / 25
2013 MABRA Championships/ Church Creek Time Trial (Aug 17 2013)
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3/4/5 Cat 1/2 18+ 1 / 4
Michael Wagner Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 3 18+ 2 / 6
Scott Carson Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 5 18+ 19 / 20
Mary Dougherty Women Cat 1/2/3/4/5 Master 45+ 2 / 8
Michelle Faurot Women Cat 1/2/3/4/5 Master 45+ 5 / 8
Alexander Meller Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+ 8 / 18
Ted Harris Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+ 13 / 18
Stephen Esmacher Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+ 15 / 18
Ashley Halsey Men Cat 1/2/3/4/5 Master 55+ 16 / 18
Tyler Mahone Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 7 / 10
Connor Mahone Men Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 10 / 10
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 1/2 18+ 16 / 19
Sandra Pashley Women Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 12 / 15
Bobby Phillips Men Cat 1/2/3/4/5 Master 65+ 8 / 15
Mimi Newcastle Women Cat 1/2/3/4/5 Cat 3 18+ 2 / 2
Denzil Hathway Men Cat 1/2/3/4/5 Master 45+ 18 / 21
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4/5 Master 35+ 1 / 4
Brian Whitesell Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 6 / 18
Steve Owens Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 9 / 18
Kenneth Mcdowell Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 13 / 18
Spencer Seibert Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 14 / 18
Richard Kennedy Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 15 / 18
Michael Thaxton Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 16 / 18
Alex Pline Men Cat 1/2/3/4/5 Cat 4 18+ 17 / 18
Anna Staats Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 1 / 4
Emme Staats Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 2 / 4
Sarah Newton Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 3 / 4
Emily Newton Women Cat 1/2/3/4/5 Junior 10-14 4 / 4
Greenbelt Park Training Race Series (Aug 14 2013)
Ainhoa Perez-diez Women Cat1/2 A 1 / 1
Mike Faber Men Cat4/5 B 14 / 29
James Maiden Men Cat4/5 B 26 / 29
Jeffrey Schomig Men Cat4/5 B 28 / 29
The Peter Teeuwen Memorial Omnium 23 Mile Time Trial #2 and the Virginia AGE-graded STATE CHAMPIONSHIPS (Aug 11 2013)
Steve Owens Cat 4 2 / 13
7th Annual Tour de Millersburg GC (Aug 11 2013)
Kathleen Giles Women Category 1/2/3 1 / 23
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3 7 / 23
Nicole Raspa Women Category 1/2/3 21 / 23
Mike Hefner Men Category 1/2/3 22 / 55
George Ganoung Men Category 1/2/3 25 / 55
Nick Vita Men Category 1/2/3 45 / 55
Matthew Neigh Men Category 1/2/3 52 / 55
Tyler Waldron Men Category 3 23 / 56
Chris Crane Men Category 3 24 / 56
Patrick Hogan Men Category 3 27 / 56
7th Annual Tour de Millersburg (Aug 11 2013)
Mike Hefner Men CAT 1/2/3 6 / 56
Nick Vita Men CAT 1/2/3 27 / 56
George Ganoung Men CAT 1/2/3 41 / 56
Matthew Neigh Men CAT 1/2/3 50 / 56
Kathleen Giles Women CAT 1/2/3 2 / 23
Sue Mcquiston Women CAT 1/2/3 12 / 23
Nicole Raspa Women CAT 1/2/3 23 / 23
Patrick Hogan Men CAT 3 17 / 58
Chris Crane Men CAT 3 19 / 58
Tyler Waldron Men CAT 3 31 / 58
South Jersey Criterium Weekend (Aug 10 2013)
Mike Faber Men Cat1/2/3/4 Master 45+ 24 / 43
Mike Faber Men Cat 4/5 Master 35+ 10 / 26
7th Annual Tour de Millersburg Time Trial (Aug 10 2013)
Kathleen Giles Women Category 1/2/3 1 / 27
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3 7 / 27
Amanda Watson Women Category 1/2/3 9 / 27
Nicole Raspa Women Category 1/2/3 24 / 27
Tyler Waldron Men Category 3 13 / 60
Chris Crane Men Category 3 28 / 60
Patrick Hogan Men Category 3 32 / 60
George Ganoung Men Category 1/2/3 9 / 61
Mike Hefner Men Category 1/2/3 27 / 61
Matthew Neigh Men Category 1/2/3 41 / 61
Nick Vita Men Category 1/2/3 48 / 61
7th Annual Tour de Millersburg Criterium (Aug 10 2013)
Kathleen Giles Women Category 1/2/3 1 / 26
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3 2 / 26
Nicole Raspa Women Category 1/2/3 15 / 26
Amanda Watson Women Category 1/2/3 17 / 26
George Ganoung Men Category 1/2/3 30 / 63
Mike Hefner Men Category 1/2/3 38 / 63
Matthew Neigh Men Category 1/2/3 45 / 63
Nick Vita Men Category 1/2/3 46 / 63
Chris Crane Men Category 3 26 / 60
Tyler Waldron Men Category 3 29 / 60
Patrick Hogan Men Category 3 30 / 60
Highway to Heaven Hill Climb Time Trial (Aug 10 2013)
Sarah Newton Jr Girls 10-14 1 / 2
Emily Newton Jr Girls 10-14 2 / 2
Tyler Mahone Jr Boys 10-14 6 / 10
Zachary Newton Jr Boys 10-14 7 / 10
Connor Mahone Jr Boys 10-14 10 / 10
Bryan Park Circuit Race (Aug 4 2013)
Mike Faber Masters 45+ 4 / 12
Mike Faber Men's CAT 4/5 8 / 52
Mt. Davis Challenge (Aug 4 2013)
Steve Owens Men Masters 45+ 7 / 17
Page Valley Road Race (Aug 3 2013)
Dan Kotowski Men 5 25 / 43
Alexander Meller Men Masters 55 5 / 12
Stephen Szibler Men Masters 55 10 / 12
Kenneth Mcdowell Men Masters 35 7 / 10
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 12
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 2 / 12
Amanda Watson Women Cat 1/2 5 / 12
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 7 / 12
Michael Thaxton Men 4 20 / 65
Alex Pline Men 4 56 / 65
George Ganoung Men Cat 1/2 7 / 51
Mike Hefner Men Cat 1/2 21 / 51
Matthew Neigh Men Cat 1/2 39 / 51
Mario Zometa Men Cat 1/2 43 / 51
James Miceli Men 3 4 / 48
Tyler Waldron Men 3 25 / 48
Miller School Road Race (Jul 28 2013)
Kathleen Giles WOMEN 35+ 1 / 10
Sue Mcquiston WOMEN 35+ 6 / 10
James Miceli SENIOR MEN 23 / 26
Alexander Meller MASTER MEN 55+ 6 / 15
Patrick Hogan MASTER MEN 35+ CAT 3-4 8 / 12
George Ganoung MASTER MEN 35+ CAT 1-2-3 3 / 25
Mario Zometa MASTER MEN 35+ CAT 1-2-3 5 / 25
Mike Hefner MASTER MEN 35+ CAT 1-2-3 10 / 25
Tyler Mahone JUNIOR 10-14 MEN 17 / 20
Anna Staats JUNIOR 10-14 WOMEN 3 / 4
Emme Staats JUNIOR 10-14 WOMEN 4 / 4
Liberty Criterium (Jul 28 2013)
Dan Kotowski Men 5 30 / 40
Shenandoah Time Trial (Jul 27 2013)
Mimi Newcastle Women Cat 3 4 / 4
Richard Kennedy Men Cat 4 17 / 18
Alexander Meller Men Master 55+ 3 / 16
George Ganoung Men Master 35+ 1 / 12
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 6
Amanda Watson Women Cat 1/2 2 / 6
Sue Mcquiston Women Master 35+ 1 / 6
Greenbelt Park Training Race Series (Jul 24 2013)
Devon Baummer Men Cat4/5 B 14 / 20
Nick Caddenhead Men Cat4/5 B 16 / 20
Mike Faber Men Cat4/5 B 19 / 20
Pennsylvania State Individual Time Trial Championships (Jul 21 2013)
Steve Owens Men Cat4 6 / 12
French Broad Cycling Classic - Crit (Jul 21 2013)
Ainhoa Perez-diez Women PRO/1/2/3 4 / 20
Amanda Watson Women PRO/1/2/3 13 / 20
Sue Mcquiston Women PRO/1/2/3 14 / 20
French Broad Cycling Classic - RR (Jul 20 2013)
Amanda Watson Women PRO/1/2/3 3 / 17
Ainhoa Perez-diez Women PRO/1/2/3 7 / 17
Sue Mcquiston Women PRO/1/2/3 12 / 17
Lost River Classic (Jul 20 2013)
Mike Hefner Men Pro/Cat 1/2/3 12 / 28
George Ganoung Men Pro/Cat 1/2/3 15 / 28
Stephen Szibler Men Cat 4 25 / 42
Nick Caddenhead Men Cat 4 42 / 42
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Master 35-44 2 / 11
French Broad Cycling Classic - TT (Jul 19 2013)
Amanda Watson Women PRO/1/2/3 2 / 15
Ainhoa Perez-diez Women PRO/1/2/3 7 / 15
Sue Mcquiston Women PRO/1/2/3 9 / 15
Greenbelt Park Training Race Series (Jul 17 2013)
Mike Faber Men Cat4/5 B 9 / 27
Steve Owens Men Cat4/5 B 19 / 27
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 23 / 27
Nick Caddenhead Men Cat4/5 B 25 / 27
Giro di Coppi (Jul 13 2013)
Leonie Campbell Women 4 4 / 14
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 13
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 2 / 13
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 6 / 13
Michelle Faurot Women Cat 1/2/3 10 / 13
Brian Synowiec Men 4 15 / 59
Devon Baummer Men 4 29 / 59
Nick Vita Men Cat 1/2/3 16 / 59
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 27 / 59
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 53 / 59
George Ganoung Men Cat 1/2/3 55 / 59
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 59 / 59
Tyler Waldron Men 3 7 / 56
James Miceli Men 3 13 / 56
Chris Crane Men 3 16 / 56
Matthew Albanese Men Masters Men 35+ 3/4 1 / 53
Sean Easley Men Masters Men 35+ 3/4 5 / 53
Michael Thaxton Men Masters Men 35+ 3/4 16 / 53
Ted Harris Men Masters Men 35+ 3/4 21 / 53
Denzil Hathway Men Masters Men 35+ 3/4 32 / 53
Stephen Szibler Men Masters Men 35+ 3/4 33 / 53
James Maiden Men Masters Men 35+ 3/4 40 / 53
Spencer Seibert Men Masters Men 35+ 3/4 42 / 53
Mike Faber Men Masters Men 35+ 3/4 48 / 53
MABRA Age Graded Criterium Championships (Jul 7 2013)
Matthew Neigh Men OPEN MASTER 35+ 8 / 23
Mike Hefner Men OPEN MASTER 35+ 10 / 23
Patrick Hogan Men OPEN MASTER 35+ 18 / 23
Sebastian Byers Men CAT 3-4 MASTER 35+ 8 / 37
Ted Harris Men CAT 3-4 MASTER 35+ 20 / 37
Alexander Meller Men CAT 3-4 MASTER 35+ 23 / 37
Stephen Szibler Men CAT 3-4 MASTER 35+ 31 / 37
Patrick Hogan Men CAT 3-4 MASTER 35+ 36 / 37
Alexander Meller Men OPEN MASTER 55+ 5 / 18
Ted Harris Men OPEN MASTER 55+ 9 / 18
Stephen Szibler Men OPEN MASTER 55+ 15 / 18
Anna Staats Women OPEN JUNIOR 10-14 2 / 6
Emme Staats Women OPEN JUNIOR 10-14 3 / 6
Sarah Newton Women OPEN JUNIOR 10-14 4 / 6
Emily Newton Women OPEN JUNIOR 10-14 5 / 6
Nick Caddenhead Men OPEN JUNIOR 15-18 12 / 14
Tyler Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 3 / 15
Zachary Newton Men OPEN JUNIOR 10-14 11 / 15
Connor Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 14 / 15
Mike Hefner Men CAT 1-2-3-4 SENIOR 3 / 12
Matthew Neigh Men CAT 1-2-3-4 SENIOR 9 / 12
Mike Faber Men CAT 4 SENIOR 6 / 21
James Maiden Men CAT 4 SENIOR 15 / 21
Nick Caddenhead Men CAT 4 SENIOR 19 / 21
Hagerstown Challenge Criterium (Jul 6 2013)
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 SENIOR 1 / 12
Nicole Raspa Women CAT 1/2 SENIOR 7 / 12
Brian Whitesell Men CAT 4 SENIOR 18 / 39
Nick Caddenhead Men CAT 4 SENIOR 28 / 39
James Maiden Men CAT 4 SENIOR 30 / 39
Patrick Hogan Men CAT 3 SENIOR 22 / 38
Matthew Albanese Men CAT 3 SENIOR 29 / 38
James Miceli Men CAT 3 SENIOR 31 / 38
Tyler Waldron Men CAT 3 SENIOR 35 / 38
Chesco Road Race (Jul 4 2013)
Amanda Watson Women Category 1/2/3 10 / 31
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3 15 / 31
Ted Harris Men Master 55+ 14 / 28
Alexander Meller Men Master 55+ 19 / 28
Tour de Tysons (Jun 30 2013)
Anna Staats Junior Girls 10-14 1 / 5
Emme Staats Junior Girls 10-14 2 / 5
Bella Lynch Junior Girls 10-14 3 / 5
Tyler Mahone Junior Boys 10-14 14 / 32
Connor Mahone Junior Boys 10-14 28 / 32
Alexander Meller Men Cat 1/2/3/4 Master 55+ 2 / 28
Stephen Szibler Men Cat 1/2/3/4 Master 55+ 15 / 28
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3/4 1 / 17
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4 8 / 17
Amanda Watson Women Cat 1/2/3/4 9 / 17
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Master 40+ 21 / 49
Matthew Neigh Men Pro/Cat 1/2/3 41 / 43
Patrick Hogan Men Cat 3 6 / 58
James Miceli Men Cat 3 12 / 58
Iain Banks Men Cat 3 36 / 58
James Maiden Men Cat 4 47 / 52
Road Warrior 50 (Jun 29 2013)
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 11
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 2 / 11
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 9 / 11
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 12 / 43
Nick Vita Men Cat 1/2/3 15 / 43
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 28 / 43
Denzil Hathway Men Cat 3/4 40+ 1 / 36
Sean Easley Men Cat 3/4 40+ 5 / 36
Steve Owens Men Cat 3/4 40+ 13 / 36
Ted Harris Men Cat 3/4 40+ 16 / 36
Stephen Szibler Men Cat 3/4 40+ 19 / 36
Alexander Meller Men Cat 3/4 40+ 21 / 36
James Maiden Men Cat 3/4 40+ 32 / 36
James Miceli Men Cat 3 9 / 31
Patrick Hogan Men Cat 3 11 / 31
Tyler Waldron Men Cat 3 16 / 31
Brian Synowiec Men Cat 4 46 / 62
Brian Synowiec Men Cat 4 57 / 62
Brownstown Road Race (Jun 29 2013)
Mike Faber Men Master Cat 3/4 40+ 11 / 17
RGS Title Reston Town Center Grand Prix (Jun 23 2013)
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 Senior 9 / 14
Amanda Watson Women Cat 1/2/3 Senior 11 / 14
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Master 35+ 12 / 48
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Senior 30 / 65
Mario Zometa Men Cat 1/2/3 Senior 36 / 65
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 Senior 61 / 65
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 5 / 15
Mario Zometa Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 8 / 15
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 9 / 15
Tyler Waldron Men Cat 3/4 Senior 36 / 63
James Maiden Men Cat 4 Novice 58 / 59
Church Creek Time Trial (Jun 22 2013)
Bobby Phillips Men OPEN MASTERS 65+ 12 / 12
Andrew Jarrett Men OPEN SENIOR 18+ 3 / 15
Jeffrey Gelfand Men OPEN SENIOR 18+ 6 / 15
Michael Wagner Men CAT 3 SENIOR 18+ 2 / 14
Tyler Waldron Men CAT 3 SENIOR 18+ 7 / 14
Sebastian Byers Men CAT 3 SENIOR 18+ 8 / 14
Patrick Hogan Men CAT 3 SENIOR 18+ 13 / 14
William Jarrett Men OPEN JUNIOR 10-14 8 / 18
Kent Hardart Men OPEN JUNIOR 10-14 9 / 18
Tyler Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 10 / 18
Henry Hardart Men OPEN JUNIOR 10-14 11 / 18
Zachary Newton Men OPEN JUNIOR 10-14 12 / 18
Connor Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 17 / 18
Sandra Pashley Women CAT 4 SENIOR 18+ 14 / 15
Sue Mcquiston Women OPEN MASTERS 35+ 1 / 3
Sarah Newton Women OPEN JUNIOR 10-14 2 / 3
Emily Newton Women OPEN JUNIOR 10-14 3 / 3
Alexander Meller Men OPEN MASTERS 55+ 3 / 26
Stephen Esmacher Men OPEN MASTERS 55+ 20 / 26
Steve Owens Men CAT 4 SENIOR 18+ 10 / 27
Mike Faber Men CAT 4 SENIOR 18+ 12 / 27
Brian Whitesell Men CAT 4 SENIOR 18+ 21 / 27
Richard Kennedy Men CAT 4 SENIOR 18+ 25 / 27
Richard Hardart Men CAT 5 SENIOR 18+ 1 / 2
Kathleen Giles Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 1 / 2
George Ganoung Men CAT 1/2 SENIOR 18+ 9 / 9
Tour of Washington County - Crit (Jun 16 2013)
Devon Baummer Men CAT 4 33 / 53
Michael Thaxton Men CAT 4 34 / 53
James Miceli Men CAT 3/4 16 / 55
Matthew Albanese Men CAT 3/4 21 / 55
Chris Crane Men CAT 3/4 39 / 55
Sue Mcquiston Women OPEN 2 / 20
Kathleen Giles Women OPEN 3 / 20
Nicole Raspa Women OPEN 8 / 20
Amanda Watson Women OPEN 13 / 20
Mike Hefner Men PRO 1/2/3 23 / 60
Tour of Washington County - GC (Jun 16 2013)
Michael Thaxton Men CAT 4 28 / 52
Devon Baummer Men CAT 4 30 / 52
Mike Hefner Men Pro 1/2/3 21 / 61
Matthew Albanese Men CAT 3/4 27 / 54
James Miceli Men CAT 3/4 30 / 54
Chris Crane Men CAT 3/4 37 / 54
Kathleen Giles Women OPEN 1 / 20
Sue Mcquiston Women OPEN 3 / 20
Amanda Watson Women OPEN 7 / 20
Nicole Raspa Women OPEN 11 / 20
Tour of Washington County - TT (Jun 16 2013)
Michael Thaxton Men CAT 4 18 / 54
Devon Baummer Men CAT 4 40 / 54
George Ganoung Men Pro 1/2/3 11 / 80
Mike Hefner Men Pro 1/2/3 22 / 80
Nessim Mezrahi Men Pro 1/2/3 53 / 80
Mario Zometa Men Pro 1/2/3 58 / 80
Tyler Waldron Men CAT 3/4 17 / 69
Nick Vita Men CAT 3/4 23 / 69
Chris Crane Men CAT 3/4 41 / 69
Matthew Albanese Men CAT 3/4 45 / 69
James Miceli Men CAT 3/4 47 / 69
Kathleen Giles Women OPEN 1 / 20
Sue Mcquiston Women OPEN 6 / 20
Amanda Watson Women OPEN 8 / 20
Nicole Raspa Women OPEN 15 / 20
Race Avenue Criterium (Jun 16 2013)
Sebastian Byers Men Category3 7 / 37
Tour of Washington County - RR (Jun 15 2013)
Devon Baummer Men CAT 4 24 / 64
Michael Thaxton Men CAT 4 33 / 64
Mike Hefner Men PRO 1/2/3 24 / 93
Mario Zometa Men PRO 1/2/3 29 / 93
Nessim Mezrahi Men PRO 1/2/3 38 / 93
George Ganoung Men PRO 1/2/3 42 / 93
Alexander Meller Men Masters 55+ 8 / 11
Patrick Hogan Men Masters Cat 3-4 35+ 2 / 22
Mike Faber Men Masters Cat 3-4 35+ 17 / 22
Nick Vita Men CAT 3/4 1 / 77
Chris Crane Men CAT 3/4 16 / 77
Matthew Albanese Men CAT 3/4 23 / 77
Tyler Waldron Men CAT 3/4 25 / 77
James Miceli Men CAT 3/4 43 / 77
Alexander Meller Men Masters Combined 45-55 45+ 31 / 38
Sue Mcquiston Women OPEN 1 / 22
Kathleen Giles Women OPEN 2 / 22
Amanda Watson Women OPEN 9 / 22
Nicole Raspa Women OPEN 15 / 22
2013 Tour of Washington County Kickoff Criterium (Jun 14 2013)
Tyler Waldron Men Category 3/4 22 / 58
Kathleen Giles Women Cat Open 1 / 16
Sue Mcquiston Women Cat Open 4 / 16
Amanda Watson Women Cat Open 8 / 16
Alexander Meller Men Masters 55+ 3 / 7
Air Force Association Cycling Classic (Jun 9 2013)
Devon Baummer Men Cat 3/4 67 / 105
Mike Faber Men Cat 3/4 94 / 105
Nick Vita Men Cat 2/3 16 / 49
Sid Dillon Nebraska State Championship RR (Jun 9 2013)
Steve Owens Men 4 24 / 28
Air Force Association Cycling Classic (Jun 8 2013)
Mike Hefner Men Master 35+ 10 / 27
Patrick Hogan Men Master 35+ 25 / 27
Matthew Albanese Men Master 45+ 29 / 32
James Miceli Men Cat 2/3 46 / 77
Nessim Mezrahi Men Cat 2/3 47 / 77
Patrick Hogan Men Cat 2/3 76 / 77
Mike Hefner Men Cat 2/3 77 / 77
Greenbelt Park Training Race Series (Jun 5 2013)
Devon Baummer Men Cat4/5 B 15 / 31
Steve Owens Men Cat4/5 B 25 / 31
James Maiden Men Cat4/5 B 30 / 31
Matthew Albanese Men Cat1/2/3 A 25 / 40
The Fort Classic Road Race (Jun 2 2013)
Nick Vita Men M3/4 1 / 17
NJ Individual Time Trial Championship (Jun 2 2013)
Steve Owens Men OutOfState 14 / 20
Leonardtown Criterium (Jun 2 2013)
Mike Faber Men Cat 4/5 Masters 35+ 8 / 18
James Maiden Men Cat 4/5 Masters 35+ 18 / 18
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 8
Anna Staats Women Cat 4 8 / 8
Anna Staats Women Junior 10-14 1 / 2
Emme Staats Women Junior 10-14 2 / 2
Chris Crane Men Cat 3 13 / 22
Devon Baummer Men Cat 4 17 / 21
Ride Sally Ride (Jun 1 2013)
Tyler Mahone Men Junior 10-14 7 / 31
Connor Mahone Men Junior 10-14 29 / 31
Anna Staats Women Junior 10-14 2 / 7
Emme Staats Women Junior 10-14 6 / 7
Matthew Neigh Men Masters 35+ 6 / 13
Nick Vita Men Cat 3 11 / 56
Patrick Hogan Men Cat 3 13 / 56
Matthew Albanese Men Cat 3 31 / 56
Tyler Waldron Men Cat 3 46 / 56
Devon Baummer Men Cat 4 40 / 75
James Maiden Men Cat 4 50 / 75
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 43 / 54
Patrick Hogan Men Masters 35+ 3/4 12 / 54
Matthew Albanese Men Masters 35+ 3/4 14 / 54
Mike Faber Men Masters 35+ 3/4 18 / 54
Ted Harris Men Masters 35+ 3/4 29 / 54
Greenbelt Park Training Race Series (May 29 2013)
Nessim Mezrahi Men Cat1/2/3 A 26 / 30
Devon Baummer Men Cat4/5 B 22 / 27
James Maiden Men Cat4/5 B 25 / 27
Killington Stage Race - Stage 3 (May 27 2013)
Brian Whitesell Men 4 3 / 41
Mark Lahuec Men 3 43 / 77
Killington Stage Race - GC (May 27 2013)
Brian Whitesell Men 4 9 / 41
Mark Lahuec Men 3 48 / 77
Tour of Tucker County (May 26 2013)
Nick Caddenhead Men Junior Under 19 2 / 2
Kenneth Mcdowell Men 40+ Masters 40 49 7 / 20
Killington Stage Race - Stage 2 (May 26 2013)
Brian Whitesell Men 4 10 / 41
Mark Lahuec Men 3 57 / 77
Mountain Massacree (May 25 2013)
Devon Baummer Men Cat 4/5 20 / 27
Tyler Waldron Men Cat 3/4 8 / 28
George Ganoung Men Pro/Cat 1/2/3 8 / 31
Mike Hefner Men Pro/Cat 1/2/3 20 / 31
Nessim Mezrahi Men Pro/Cat 1/2/3 28 / 31
Steve Owens Men Master 45+ 14 / 21
Alex Pline Men Master 45+ 18 / 21
Alexander Meller Men Master 55+ 2 / 6
Kathleen Giles Women Pro/Cat 1/2/3 1 / 2
Raritan Cycling Classic (May 25 2013)
James Miceli Men Cat 3 21 / 27
Killington Stage Race - Stage 1 (May 25 2013)
Brian Whitesell Men 4 18 / 41
Greenbelt Park Training Race Series (May 22 2013)
Patrick Hogan Men Cat1/2/3 A 15 / 32
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 13 / 27
James Maiden Men Cat4/5 B 27 / 27
Upper Freehold ITT (May 19 2013)
Sebastian Byers Men Master 35+ 14 / 14
Steve Owens Men Master 45+ 13 / 23
Kelly Cup (May 19 2013)
Anna Staats Junior Girls 10-14 5 / 9
Emme Staats Junior Girls 10-14 9 / 9
Charles Owen Junior Men 15-18 19 / 21
Tyler Mahone Junior Boys 10-14 11 / 34
Kent Hardart Junior Boys 10-14 16 / 34
Zachary Newton Junior Boys 10-14 24 / 34
Henry Hardart Junior Boys 10-14 27 / 34
Connor Mahone Junior Boys 10-14 34 / 34
Wilmington Grand Prix (May 19 2013)
Ainhoa Perez-diez WOMAN PRO-1/2 16 / 47
Sue Mcquiston WOMAN PRO-1/2 32 / 47
Amanda Watson WOMAN PRO-1/2 34 / 47
Nikki Raspa WOMAN PRO-1/2 44 / 47
OSRS Finale - GC (May 19 2013)
Mike Faber Men Cat 4/5 7 / 19
OSRS Finale - Germantown RR (May 19 2013)
Mike Faber Men Cat 4/5 4 / 19
Kelly Cup (May 19 2013)
Dan Kotowski Men Category 5 21 / 36
Scott Carson Men Category 5 25 / 36
Nick Vita Men Category 3 1 / 31
James Miceli Men Category 3 16 / 31
OSRS Finale - North Bend TT (May 18 2013)
Mike Faber Men Cat 4/5 4 / 20
OSRS Finale - Harrison's Tomb RR (May 18 2013)
Mike Faber Men Cat 4/5 7 / 19
Greenbelt Park Training Race Series (May 15 2013)
Ainhoa Perez-diez Women Cat1/2 A 1 / 1
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 6 / 19
Meadows Farm Circuit Race (May 11 2013)
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4/5 Masters 35+ 14 / 26
Anna Staats Mixed Cat 1/2/3/4/5 Juniors 10-14 6 / 17
Poolesville Road Race (May 11 2013)
Devon Baummer Men 4 21 / 55
Don Salamon Men 4 52 / 55
Spencer Seibert Men 4 53 / 55
Matthew Albanese Men 3 15 / 53
James Miceli Men 3 18 / 53
Tyler Waldron Men 3 19 / 53
Patrick Hogan Men 3 43 / 53
Matthew Neigh Men Pro/1/2/3 22 / 57
Mario Zometa Men Pro/1/2/3 23 / 57
Mike Hefner Men Pro/1/2/3 44 / 57
Evan Janis Men Pro/1/2/3 46 / 57
Nessim Mezrahi Men Pro/1/2/3 49 / 57
Smoketown Airport Criterium (May 11 2013)
Nick Caddenhead Men Cat 4 29 / 38
James Beazell Wintergreen Ascent (May 7 2013)
Kenneth Mcdowell Men Masters 35-44 10 / 10
The Bunny Hop Criterium (May 5 2013)
Sandra Pashley Women 45+ MASTERS 10 / 10
Devon Baummer Men CAT 4 NOVICE 34 / 59
Richard Kennedy Men CAT 4 NOVICE 47 / 59
James Maiden Men CAT 4 NOVICE 51 / 59
Alexander Meller Men 55+ MASTERS 11 / 22
Ted Harris Men 55+ MASTERS 16 / 22
Ainhoa Perez-diez Women OPEN SENIOR 4 / 19
Sue Mcquiston Women OPEN SENIOR 11 / 19
Patrick Hogan Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 7 / 59
Matthew Albanese Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 13 / 59
Mike Faber Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 25 / 59
Alexander Meller Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 34 / 59
Ted Harris Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 40 / 59
Jeffrey Schomig Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 42 / 59
Michael Thaxton Men 35+ Cat 3/4 MASTERS 58 / 59
Patrick Hogan Men 35+ MASTERS 11 / 25
Ainhoa Perez-diez Men 35+ MASTERS 13 / 25
Matthew Albanese Men CAT 1/2/3 SENIOR 30 / 57
Ainhoa Perez-diez Women 35+ MASTERS 1 / 12
Sue Mcquiston Women 35+ MASTERS 2 / 12
Kathleen Giles Women 35+ MASTERS 3 / 12
Sandra Pashley Women CAT 4 NOVICE 17 / 22
SRAM Tour of the Gila - Stage 5 (May 5 2013)
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 5 / 39
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 14 / 39
Macomb Cuatro de Mayo Omnium - TT (May 4 2013)
Steve Owens Men 50+ 10 / 14
Macomb Cuatro de Mayo Omnium - RR (May 4 2013)
Steve Owens Men 50+ 8 / 15
SRAM Tour of the Gila - Stage 4 (May 4 2013)
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 14 / 41
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 23 / 41
Tour of the Dragons Stage 2 Circuit Race (May 4 2013)
Brian Whitesell Men 4 33 / 37
Mark Lahuec Men 3 45 / 46
Tour of the Dragons Stage 1 Time Trial (May 4 2013)
Brian Whitesell Men 4 5 / 39
Mark Lahuec Men 3 41 / 46
Turkey Hill Country Classic (May 4 2013)
Mike Faber Men Cat 4/5 26 / 53
Tyler Waldron Men Cat 3/4 7 / 65
Thomas Aga Men Masters 60-64 5 / 13
Alexander Meller Men Masters 50-54 19 / 36
Ted Harris Men Masters 50-54 26 / 36
Matthew Albanese Men Masters 40-44 38 / 65
Matthew Neigh Men Masters 40-44 45 / 65
SRAM Tour of the - Stage 3 (May 3 2013)
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 4 / 42
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 14 / 42
SRAM Tour of the Gila - Stage 2 (May 2 2013)
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 8 / 44
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 13 / 44
SRAM Tour of the Gila - Stage 1 (May 1 2013)
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 5 / 44
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Master A 40+ 22 / 44
Greenbelt Park Training Race Series (May 1 2013)
Devon Baummer Men Cat4/5 B 6 / 8
Tour of Page County - TT (Apr 28 2013)
Mike Hefner Men Cat 2-3 21 / 66
Matthew Neigh Men Cat 2-3 49 / 66
Chris Crane Men Cat 2-3 62 / 66
Mario Zometa Men PRO 1 15 / 18
Kathleen Giles Women Cat 1-2 1 / 7
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1-2 3 / 7
Amanda Watson Women Cat 1-2 4 / 7
Sue Mcquiston Women Cat 1-2 5 / 7
Nicole Raspa Women Cat 1-2 7 / 7
Alexander Meller Men Master 55+ 3 / 7
Stephen Szibler Men Master 55+ 6 / 7
Tour of Page County - GC (Apr 28 2013)
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 6
Amanda Watson Women Cat 1/2 2 / 6
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 4 / 6
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 5 / 6
Nicole Raspa Women Cat 1/2 6 / 6
Alexander Meller Men Master 55+ 3 / 4
Stephen Szibler Men Master 55+ 4 / 4
Tour of Page County - Crit (Apr 28 2013)
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 6
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 3 / 6
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 4 / 6
Amanda Watson Women Cat 1/2 5 / 6
Nicole Raspa Women Cat 1/2 6 / 6
Alexander Meller Men Master 55+ 3 / 4
Stephen Szibler Men Master 55+ 4 / 4
Rock Lititz Tour (Apr 27 2013)
Sandra Pashley Women Category1/2/3/4 17 / 18
Mckeesport Grand Prix (Apr 27 2013)
Sebastian Byers Men M3/4 15 / 29
Sebastian Byers Men 40+ Masters 40-49 6 / 10
Tour of Page County (Apr 27 2013)
Amanda Watson Women Cat 1/2 1 / 7
Kathleen Giles Women Cat 1/2 2 / 7
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 3 / 7
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 5 / 7
Nikki Raspa Women Cat 1/2 7 / 7
Mario Zometa Men PRO 1 17 / 19
George Ganoung Men PRO 1 18 / 19
Mike Hefner Men CAT 2-3 11 / 73
Matthew Neigh Men CAT 2-3 36 / 73
Nessim Mezrahi Men CAT 2-3 52 / 73
Tyler Waldron Men CAT 2-3 63 / 73
Chris Crane Men CAT 2-3 68 / 73
Alexander Meller Men Master 55+ 4 / 7
Stephen Szibler Men Master 55+ 7 / 7
All American Road Race (Apr 20 2013)
Kathleen Giles Women Cat1/2/3 1 / 21
Ainhoa Perez-diez Women Cat1/2/3 2 / 21
Sue Mcquiston Women Cat1/2/3 11 / 21
Amanda Watson Women Cat1/2/3 14 / 21
Mike Faber Men Cat3/4 Master 35+ 18 / 65
Sean Easley Men Cat3/4 Master 35+ 63 / 65
Sandra Pashley Women Cat 4 11 / 17
George Ganoung Men Cat1/2/3 7 / 72
Mario Zometa Men Cat1/2/3 24 / 72
Nessim Mezrahi Men Cat1/2/3 33 / 72
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 45 / 72
Mike Hefner Men Cat1/2/3 48 / 72
Evan Janis Men Cat1/2/3 55 / 72
Chris Crane Men Cat 3 28 / 51
Tyler Waldron Men Cat 3 31 / 51
Patrick Hogan Men Cat 3 32 / 51
James Miceli Men Cat 3 48 / 51
Ted Harris Men Cat 4 17 / 62
Brian Synowiec Men Cat 4 42 / 62
Richard Kennedy Men Cat 4 55 / 62
Farmersville Road Race (Apr 20 2013)
Steve Owens Men 3/4 50+ 24 / 25
Sebastian Byers Men 3/4 40+ 7 / 21
Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 14 2013)
William Jarrett Junior 10-14 Boys 4 / 24
Tyler Mahone Junior 10-14 Boys 5 / 24
Zachary Newton Junior 10-14 Boys 10 / 24
James Latoff Junior 10-14 Boys 19 / 24
Connor Mahone Junior 10-14 Boys 23 / 24
Anna Staats Junior 10-14 Girls 2 / 7
Bella Lynch Junior 10-14 Girls 4 / 7
Emme Staats Junior 10-14 Girls 5 / 7
Richmond International Raceway Criterium (Apr 14 2013)
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 10 / 46
Jeffrey Schomig Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 24 / 46
Sebastian Byers Men Cat 3/4 Senior 18+ 9 / 46
Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 14 2013)
Brian Whitesell Men CAT 4 CAT 4-5 25 / 35
James Maiden Men CAT 4 CAT 4-5 33 / 35
Sandra Pashley Women NOVICE WOMEN 13 / 19
Nick Caddenhead Men JUNIOR 15-18 21 / 23
Charles Owen Men JUNIOR 15-18 23 / 23
Ted Harris Men MASTER OVERALL 55+-65+ 9 / 28
Bob Walters Men MASTER OVERALL 55+-65+ 20 / 28
Mike Hefner Men MASTER NO CAT 5 35+ 6 / 46
Matthew Neigh Men MASTER NO CAT 5 35+ 11 / 46
Matthew Albanese Men MASTER NO CAT 5 35+ 12 / 46
Patrick Hogan Men MASTER NO CAT 5 35+ 19 / 46
Sean Easley Men MASTER NO CAT 5 35+ 30 / 46
Iain Banks Men MASTER NO CAT 5 35+ 41 / 46
Patrick Hogan Men CAT 3 CAT 3-4 8 / 35
Ted Harris Men MASTER NO CAT 5 55+ 8 / 21
Bob Walters Men MASTER NO CAT 5 55+ 17 / 21
Mike Faber Men MASTER NO CAT 5 45+ 30 / 47
Brian Whitesell Men CAT 4/5 OVERALL 46 / 62
James Maiden Men CAT 4/5 OVERALL 56 / 62
Mario Zometa Men CAT 1/2/3 7 / 37
Mike Hefner Men CAT 1/2/3 12 / 37
Patrick Hogan Men CAT 3/4 OVERALL 16 / 82
Mike Faber Men CAT 3/4 OVERALL 58 / 82
Brian Whitesell Men CAT 3/4 OVERALL 76 / 82
Richard Kennedy Men CAT 3/4 OVERALL 82 / 82
Mike Faber Men CAT 4 CAT 3-4 34 / 47
Brian Whitesell Men CAT 4 CAT 3-4 44 / 47
Richard Kennedy Men CAT 4 CAT 3-4 47 / 47
Sue Mcquiston Women SENIOR WOMEN 7 / 16
Amanda Watson Women SENIOR WOMEN 10 / 16
Nicole Raspa Women SENIOR WOMEN 15 / 16
Tour of the Battenkill Day 2 (Apr 14 2013)
Ashley Halsey Men 60+ 16 / 27
Alexander Meller Men 50+ 29 / 78
James Johnson Men 40+ 18 / 79
Kenneth Mcdowell Men 40+ 74 / 79
Ainhoa Perez-diez Women Pro/1/2 4 / 52
Chantilly Criterium (Apr 13 2013)
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 2 / 13
Nicole Raspa Women Cat 1/2 6 / 13
Amanda Watson Women Cat 1/2 11 / 13
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Master 35+ 10 / 47
Matthew Albanese Men Cat 3/4 Master 35+ 11 / 47
Sandra Pashley Women Cat 4 9 / 20
Anna Staats Women Cat 4 18 / 20
Tyler Waldron Men Cat 3 2 / 24
Ted Harris Men Cat 4 25 / 69
Richard Kennedy Men Cat 4 56 / 69
James Maiden Men Cat 4 60 / 69
Evan Janis Men Cat 1/2/3 30 / 52
George Ganoung Men Cat 1/2/3 34 / 52
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 46 / 52
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 5 / 34
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 17 / 34
Matthew Albanese Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 22 / 34
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 28 / 34
George Ganoung Men Cat 1/2/3/4 Master 35+ 30 / 34
Emme Staats Junior Girls 10-14 1 / 1
Tour of the Battenkill Day 1 (Apr 13 2013)
Alexander Meller Men 55+ 15 / 71
Devon Baummer Men 4-E 31 / 77
Christopher Kick Men 4-E 38 / 77
Kenneth Mcdowell Men 4-A 16 / 83
Ian Palmer Men 4-A 28 / 83
Nick Vita Men 3-A 5 / 133
James Miceli Men 3-A 30 / 133
Nessim Mezrahi Men 2 57 / 118
Jefferson Cup Road Race (Apr 7 2013)
George Ganoung Men Masters Overall 35+ 1 / 36
Matthew Neigh Men Masters Overall 35+ 9 / 36
Matthew Albanese Men Masters Overall 35+ 17 / 36
Mike Faber Men Masters Overall 35+ 25 / 36
Mike Hefner Men Masters Overall 35+ 29 / 36
Mario Zometa Men Category1/2/3 23 / 80
Alexander Meller Men MASTER OVERALL 45+/55+ 25 / 41
James Miceli Men Category3/4 5 / 57
Chris Crane Men Category3/4 34 / 57
Kathleen Giles Women Category1/2 1 / 22
Ainhoa Perez-diez Women Category1/2 4 / 22
Sue Mcquiston Women Category1/2 13 / 22
Amanda Watson Women Category1/2 14 / 22
Nikki Raspa Women Category1/2 18 / 22
Matthew Albanese Men Masters CAT 3-4 35+ 5 / 14
Mike Faber Men Masters CAT 3-4 35+ 9 / 14
Alexander Meller Men MASTER CAT 1-4 55+ 7 / 12
Kathleen Giles Women Category/1/2/3 OVERALL 1 / 29
Ainhoa Perez-diez Women Category/1/2/3 OVERALL 4 / 29
Sue Mcquiston Women Category/1/2/3 OVERALL 16 / 29
Amanda Watson Women Category/1/2/3 OVERALL 17 / 29
Nikki Raspa Women Category/1/2/3 OVERALL 24 / 29
Charles Owen Men Juniors 15-18 15 / 17
Devon Baummer Men Category4 30 / 52
Dan Kotowski Men Category5 33 / 45
George Ganoung Men Masters CAT 1-2-3 35+ 1 / 21
Matthew Neigh Men Masters CAT 1-2-3 35+ 8 / 21
Mike Hefner Men Masters CAT 1-2-3 35+ 19 / 21
Shippensburg Scurry Horse Killer Road Race (Apr 7 2013)
Tyler Waldron Men 4/5 1 / 35
Steve Owens Men 4/5 21 / 35
Ronde Van Mullica (Apr 7 2013)
Patrick Hogan Men Masters 35-39 4 / 45
Conquer the Canal Time Trial (Mar 30 2013)
Evelyn Cook Women Masters 45+ 6 / 7
Salisbury Road Race (Mar 30 2013)
Sebastian Byers Men Masters Cat 3-4 40-49 7 / 35
Jeffrey Schomig Men Masters Cat 3-4 40-49 35 / 35
Morgantown Road Race (Mar 30 2013)
Nick Vita Men M3/4 1 / 59
Tyler Waldron Men M3/4 7 / 59
Brian Whitesell Men M3/4 24 / 59
Alexander Meller Men 50+ Masters 50-59 3 / 24
Mike Hefner Men M1/2/3 19 / 49
George Ganoung Men M1/2/3 23 / 49
Mario Zometa Men M1/2/3 29 / 49
Nessim Mezrahi Men M1/2/3 34 / 49
Evan Janis Men M1/2/3 44 / 49
Ace Mcdermott Men 40+ Masters 40-49 3 / 28
Kathleen Giles Women W1/2/3 1 / 12
Black Hills Circuit Race (Mar 24 2013)
Kathleen Giles Senior Women 2 / 19
Amanda Watson Senior Women 3 / 19
Sue Mcquiston Senior Women 6 / 19
Chris Kelley Senior Women 9 / 19
Michelle Faurot Senior Women 10 / 19
Ace Mcdermott Masters Men 35+ 9 / 48
Mario Zometa Masters Men 35+ 21 / 48
Patrick Hogan Masters Men 35+ 29 / 48
George Ganoung Masters Men 35+ 42 / 48
Patrick Hogan Cat 3 Men 9 / 73
Tyler Waldron Cat 3 Men 14 / 73
James Miceli Cat 3 Men 22 / 73
Ian Palmer Cat 3 Men 35 / 73
Mark Lahuec Cat 3 Men 42 / 73
Matthew Albanese Cat 3 Men 47 / 73
Mike Faber Cat 3 Men 61 / 73
Spencer Seibert Cat 3 Men 67 / 73
Brian Synowiec Cat 4 15 / 65
Brian Whitesell Cat 4 29 / 65
Devon Baummer Cat 4 41 / 65
Jeffrey Schomig Cat 4 43 / 65
Don Salamon Cat 4 63 / 65
Nessim Mezrahi Cat 1/2/3 Men 17 / 69
Matthew Neigh Cat 1/2/3 Men 28 / 69
Evan Janis Cat 1/2/3 Men 41 / 69
Mario Zometa Cat 1/2/3 Men 44 / 69
Mike Hefner Cat 1/2/3 Men 54 / 69
Sandra Pashley Cat 4 Women 14 / 14
Mike Faber Cat 4/5 18 / 73
Alex Pline Cat 4/5 31 / 73
Brian Synowiec Cat 4/5 39 / 73
Stephen Szibler Cat 4/5 52 / 73
Devon Baummer Cat 4/5 54 / 73
Tucson Bicycle Classic - GC (Mar 18 2013)
George Ganoung Men cat 1/2/3/4/5 masters 35+ 2 / 20
Tucson Bicycle Classic - Stage 3 (Mar 17 2013)
George Ganoung Men cat 1/2/3/4/5 masters 35+ 11 / 20
Tucson Bicycle Classic - Stage 2 (Mar 16 2013)
George Ganoung Men cat 1/2/3/4/5 masters 35+ 5 / 23
Strasburg Road Race (Mar 16 2013)
Brian Whitesell Men 4/5 20 / 51
Tucson Bicycle Classic - Stage 1 (Mar 15 2013)
George Ganoung Men cat 1/2/3/4/5 masters 35+ 2 / 24
The TriFecta Omnium - RR (Mar 10 2013)
Steve Owens Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 13 / 17
South Jersey Spring Series (Mar 10 2013)
Patrick Hogan Men Cat3/4 Open 14 / 29
Brian Whitesell Men Cat3/4 Open 25 / 29
Patrick Hogan Men Master 35+ 7 / 18
The TriFecta Omnium - TT (Mar 9 2013)
Steve Owens Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 14 / 18
McDowell Mt. Circuit Race (Feb 10 2013)
Mike Faber Men Cat 4 senior 24 / 48
Mike Faber Men Master 40-49 16 / 43
Appalachian Time Trial (Sep 30 2012)
Steve Owens Men Masters 50-59 1 / 7
Evelyn Cook Women Cat 4 3 / 3
Kirkwood Road Race (Sep 15 2012)
Steve Owens Men Masters 50-54 7 / 19
Sebastian Byers Men Masters 40-44 18 / 18
Masters Road Nationals Day 5 (Sep 9 2012)
Bobby Phillips Men Master 65--69 19 / 17
Ernie Simpson Memorial 20K Time Trial (Sep 9 2012)
Donald Riggs Men Master 65-99 3 / 2
Michael Wagner Men Cat 3 2 / 9
Steve Owens Men Cat 4 5 / 11
Kenneth Mcdowell Men Cat 4 8 / 11
Richard Kennedy Men Cat 4 11 / 11
Evelyn Cook Women Master 45-54 3 / 3
Masters Road Nationals Day 4 (Sep 8 2012)
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 Master 35--39 45 / 54
Masters Road Nationals Day 3 (Sep 7 2012)
Bobby Phillips Men Tandem Master 90+ 8 / 8
Masters Road Nationals Day 2 (Sep 6 2012)
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Master 40--44 15 / 79
Masters Road Nationals (Sep 5 2012)
George Ganoung Men Master 40-44 5 / 27
Bobby Phillips Men Tandem Master 90+ 4 / 8
Deep Blue Time Trial #2 (Sep 2 2012)
Sara Clafferty Women Category1/2 1 / 5
Sue Mcquiston Women Category1/2 3 / 5
Steve Owens Men Master 45-54 6 / 14
Alexander Meller Men Master 45-54 7 / 14
Mike Faber Men Category 4 5 / 15
Steve Owens Men Category 4 8 / 15
Richard Kennedy Men Category 4 14 / 15
Kenneth Mcdowell Men Master 35-44 10 / 10
Ryan Collins Men Junior 15-18 1 / 4
Devon Baummer Men Junior 15-18 3 / 4
Michael Wagner Men Category 3 1 / 10
Shellyann Sinclair Women Catergory 4 6 / 6
Evelyn Cook Women Master 45-59 6 / 6
Stephen Esmacher Men Category 5 9 / 13
Steve Esmacher Men Cat 1/2/3/4/5 2 MAN TEAM 25 / 30
Rich Kennedy Men Cat 1/2/3/4/5 2 MAN TEAM 26 / 30
GMSR Stage 3 - Road Race (Sep 2 2012)
Mike Hefner Men 2 25 / 90
Nathan Miller Men 2 32 / 90
Eric Boone Men 2 57 / 90
Evan Janis Men 2 86 / 90
GMSR Stage 2 - Circuit Race (Sep 2 2012)
Nathan Miller Men 2 47 / 90
Mike Hefner Men 2 54 / 90
Evan Janis Men 2 66 / 90
Eric Boone Men 2 79 / 90
Millport Road Race (Sep 1 2012)
Sebastian Byers Men Category3/4 6 / 43
GMSR Stage 1 - TT (Aug 31 2012)
Eric Boone Men 2 13 / 90
Mike Hefner Men 2 34 / 90
Nathan Miller Men 2 41 / 90
Evan Janis Men 2 78 / 90
Hopyard Farm Criterium (Aug 25 2012)
James Maiden Men 4 21 / 21
Chris Thater Memorial (Aug 25 2012)
Sue Mcquiston Women 1/2 23 / 35
Appalachia Visited Road Race (Aug 25 2012)
Steve Owens Men's Masters 50+ 4 / 18
Sandra Pashley Women's Cat 4 4 / 4
Mike Hefner Men's Cat 1/2/3 5 / 20
George Ganoung Men's Cat 1/2/3 6 / 20
Hopyard Farm Criterium (Aug 25 2012)
James Maiden Men 4 21 / 21
the Dawg Days of Summer (Aug 19 2012)
Ted Harris Men Masters 55+ 8 / 17
Aidan Palmer Men Cat 3 8 / 27
Iain Banks Men Cat 3 21 / 27
Aidan Palmer Men Cat 3/4 12 / 61
Patrick Hogan Men Cat 3/4 18 / 61
Ryan Collins Men Cat 3/4 34 / 61
Richard Kennedy Men Cat 3/4 44 / 61
Iain Banks Men Cat 3/4 46 / 61
James Maiden Men Cat 5 29 / 42
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3/4/5 2 / 13
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3/4/5 3 / 13
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3/4/5 4 / 13
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4/5 6 / 13
Sebastian Byers Men Cat 3/4 Masters 35+ 12 / 52
Mike Faber Men Cat 3/4 Masters 35+ 22 / 52
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Masters 35+ 35 / 52
Ryan Guttridge Men Cat 3/4 Masters 35+ 42 / 52
Ted Harris Men Cat 3/4 Masters 35+ 50 / 52
Ryan Guttridge Men Masters 45+/55+ 13 / 45
Ted Harris Men Masters 45+/55+ 25 / 45
Richard Kennedy Men Masters 45+/55+ 36 / 45
Sue Mcquiston Women Masters 35+/45+ 7 / 10
Evan Janis Men Cat 1/2/3 5 / 22
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 14 / 22
Patrick Hogan Men Cat 4 8 / 34
Ryan Collins Men Cat 4 17 / 34
Richard Kennedy Men Cat 4 25 / 34
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 1 / 7
Sara Clafferty Women Cat 1/2 2 / 7
Kathleen Giles Women Cat 1/2 3 / 7
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 5 / 7
Sue Mcquiston Women Masters 35+ 4 / 4
Ryan Guttridge Men Masters 45+ 11 / 28
Richard Kennedy Men Masters 45+ 24 / 28
MABRA TT Championships/ Church Creek Time Trial (Aug 18 2012)
Kathleen Giles Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 1 / 4
Laurel Larsen Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 2 / 4
Ainhoa Perez-diez Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 3 / 4
Ryan Collins Men OPEN JUNIOR 15-18 2 / 7
Aidan Palmer Men OPEN JUNIOR 15-18 4 / 7
Matthew English Men OPEN JUNIOR 15-18 5 / 7
Denzil Hathway Men OPEN MASTER 45-54 9 / 19
Alexander Meller Men OPEN MASTER 45-54 11 / 19
Ian Palmer Men OPEN MASTER 45-54 17 / 19
Sebastian Byers Men CAT 3 SENIOR 18+ 11 / 11
Ted Harris Men OPEN MASTER 55-64 13 / 30
Richard Paukstitus Men OPEN MASTER 55-64 19 / 30
Stephen Esmacher Men OPEN MASTER 55-64 23 / 30
Tyler Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 5 / 5
Eric Boone Men OPEN MASTER 35-44 1 / 10
George Ganoung Men OPEN MASTER 35-44 3 / 10
Kristin Seibert Women CAT 4 SENIOR 18+ 4 / 12
Sandra Pashley Women CAT 4 SENIOR 18+ 10 / 12
Evelyn Cook Women OPEN MASTER 45-99 8 / 8
Steve Owens Men CAT 4 SENIOR 18+ 9 / 28
Mike Faber Men CAT 4 SENIOR 18+ 10 / 28
Patrick Hogan Men CAT 4 SENIOR 18+ 14 / 28
Michael Thaxton Men CAT 4 SENIOR 18+ 16 / 28
Jim Curtin Men CAT 4 SENIOR 18+ 21 / 28
Richard Kennedy Men CAT 4 SENIOR 18+ 27 / 28
James Kline Men CAT 4 SENIOR 18+ 28 / 28
Donald Riggs Men OPEN MASTER 65-99 13 / 13
Union Grove Road Race (Aug 18 2012)
Jeffrey Schomig Men Masters 40-44 24 / 26
Peter Teeuwen Mem Time Trial #2 (Aug 12 2012)
Sebastian Byers Men Cat 3 1 / 5
Steve Owens Men Masters 50+ 6 / 13
Ted Harris Men Masters 50+ 12 / 13
Tour de Millersburg - GC (Aug 12 2012)
Kathleen Giles Women Category1/2/3 1 / 22
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 8 / 22
Eric Boone Men Category1/2/3 13 / 58
George Ganoung Men Category1/2/3 14 / 58
Mike Hefner Men Category1/2/3 23 / 58
Matthew Neigh Men Category1/2/3 52 / 58
Evan Janis Men Category1/2/3 53 / 58
Tour de Millersburg - RR (Aug 12 2012)
Kathleen Giles Women Category1/2/3 1 / 22
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 17 / 22
George Ganoung Men Category1/2/3 5 / 57
Eric Boone Men Category1/2/3 34 / 57
Mike Hefner Men Category1/2/3 42 / 57
Matthew Neigh Men Category1/2/3 45 / 57
Evan Janis Men Category1/2/3 53 / 57
Lake Washington Velo Gig Harbor CR (Aug 11 2012)
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2 Senior 34 / 36
The Chesapeake Criterium (Aug 11 2012)
Ted Harris Men Cat 1/2/3/4 VACA Championsh 55-59 5 / 5
Ted Harris Men Cat 1/2/3/4 Master 50+ 17 / 21
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4 VACA Championsh 40-44 8 / 7
Sebastian Byers Men Cat 1/2/3/4 Master 40+/45+ 24 / 21
Highway To Heaven Hill Climb Time Trial (Aug 11 2012)
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 1 / 4
Sara Clafferty Women Cat 1/2 2 / 4
Ian Palmer Men masters 45-49 3 / 14
Aidan Palmer Men 3 11 / 11
Ryan Collins Men junior 17-18 2 / 4
Aidan Palmer Men junior 17-18 3 / 4
Tyler Mahone Men junior 10-12 8 / 11
Tour de Millersburg - Crit (Aug 11 2012)
Kathleen Giles Women Category1/2/3 1 / 25
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 5 / 25
Patrick Hogan Men Category 4 13 / 48
Mike Faber Men Category 4 30 / 48
Nick Vita Men Category 4 48 / 48
Mike Hefner Men Category1/2/3 14 / 69
Eric Boone Men Category1/2/3 17 / 69
George Ganoung Men Category1/2/3 47 / 69
Nathan Miller Men Category1/2/3 48 / 69
Evan Janis Men Category1/2/3 58 / 69
Matthew Neigh Men Category1/2/3 61 / 69
Tour de Millersburg - TT (Aug 11 2012)
Kathleen Giles Women Categroy 1/2/3 1 / 25
Sue Mcquiston Women Categroy 1/2/3 10 / 25
Mike Faber Men Category 4 8 / 48
Patrick Hogan Men Category 4 11 / 48
Nick Vita Men Category 4 31 / 48
Eric Boone Men Category1/2/3 8 / 69
George Ganoung Men Category1/2/3 15 / 69
Mike Hefner Men Category1/2/3 24 / 69
Nathan Miller Men Category1/2/3 28 / 69
Matthew Neigh Men Category1/2/3 52 / 69
Evan Janis Men Category1/2/3 53 / 69
Greenbelt Park Training Race Series (Aug 8 2012)
Brandon White Men Cat 5 C 4 / 21
James Maiden Men Cat 5 C 8 / 21
Devon Baummer Men Cat4/5 B 12 / 20
Tyler Mahone Men Cat 5 LAJRS 10-12 5 / 7
Mt. Davis Challenge (Aug 4 2012)
Steve Owens Men Masters 50+ 3 / 10
Page Valley Road Race (Aug 4 2012)
Mike Hefner Men Cat 1/2 8 / 51
Evan Janis Men Cat 1/2 21 / 51
Eric Boone Men Cat 1/2 26 / 51
Matthew Neigh Men Cat 1/2 32 / 51
Kathleen Giles Women Cat 1/2 1 / 14
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 2 / 14
Sara Clafferty Women Cat 1/2 4 / 14
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 5 / 14
George Ganoung Men Masters 30/40 2 / 15
Michael Thaxton Men Cat 4 44 / 45
Greenbelt Park Training Race Series (Aug 1 2012)
James Maiden Men Cat 5 C 13 / 30
Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 17 / 30
Mike Hefner Men Cat1/2/3 A 7 / 12
Mike Faber Men Cat4/5 B 16 / 27
Jim Curtin Men Cat4/5 B 18 / 27
Matthew English Men Cat4/5 B 19 / 27
Steve Owens Men Cat4/5 B 23 / 27
Miller School Road Race (Jul 29 2012)
Ryan Collins Men Junior Multiple States 15-18 9 / 23
Aidan Palmer Men Junior Multiple States 15-18 14 / 23
Matthew English Men Junior Multiple States 15-18 23 / 23
George Ganoung Men Master 30-35-40-45 30-49 12 / 60
Eric Boone Men Master 30-35-40-45 30-49 14 / 60
Mike Hefner Men Master 30-35-40-45 30-49 15 / 60
Matthew Albanese Men Master 30-35-40-45 30-49 41 / 60
Matthew Neigh Men Master 30-35-40-45 30-49 42 / 60
Alexander Meller Men Master 30-35-40-45 30-49 44 / 60
Steve Owens Men Master Overall 50-69 24 / 44
Ted Harris Men Master Overall 50-69 33 / 44
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3/4/5 30-35-40-45 1 / 20
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3/4/5 30-35-40-45 2 / 20
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3/4/5 30-35-40-45 3 / 20
Liberty Criterium (Jul 29 2012)
James Maiden Men Category5 23 / 51
Shenandoah Time Trial (Jul 28 2012)
George Ganoung Men Master 30-39 2 / 7
Michael Wagner Men Cat 3 7 / 14
Richard Kennedy Men Cat 4 14 / 17
Anthony Cline Men Cat 4 16 / 17
Ryan Collins Men Junior 15-18 2 / 8
Evelyn Cook Women Master 40-49 10 / 10
Steve Owens Men Cat 1/2/3/4/5 Ed Merckx 4 / 14
Kathleen Giles Women Cat1/2 1 / 5
Sara Clafferty Women Cat1/2 2 / 5
Sue Mcquiston Women Cat1/2 3 / 5
Greenbelt Park Training Race Series (Jul 25 2012)
James Maiden Men Cat 5 C 20 / 32
Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 23 / 32
Nick Vita Men Cat4/5 B 2 / 16
Mapletown Road Race (Jul 22 2012)
Sebastian Byers Men Masters 40+ 6 / 18
Steve Owens Men Masters 50+ 3 / 11
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - GC (Jul 22 2012)
Ryan Collins Men Junior 17-18 3 / 14
Aidan Palmer Men Junior 17-18 6 / 14
Matthew English Men Junior 15-16 24 / 35
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - Crit (Jul 22 2012)
Ryan Collins Men Junior 17-18 4 / 14
Aidan Palmer Men Junior 17-18 5 / 14
Matthew English Men Junior 15-16 20 / 34
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - TT (Jul 21 2012)
Ryan Collins Men Junior 17-18 2 / 14
Aidan Palmer Men Junior 17-18 6 / 14
Matthew English Men Junior 15-16 31 / 35
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC - RR (Jul 21 2012)
Ryan Collins Men Junior 17-18 3 / 14
Aidan Palmer Men Junior 17-18 5 / 14
Matthew English Men Junior 15-16 24 / 35
ACA Sat Morning Crit (Jul 21 2012)
Sebastian Byers Men Cat 2/3/4/5 6 / 11
Grandview Grand Prix PA State Crit Champs (Jul 21 2012)
James Maiden Men Category5 21 / 23
Arsenal Criterium (Jul 15 2012)
James Maiden Men 5 24 / 32
Tour of the Valley - RR (Jul 14 2012)
Sebastian Byers Men Master 40+ 14 / 23
Giro Di Coppi (Jul 14 2012)
Sandra Pashley Women Cat 4 5 / 8
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2/3 1 / 13
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 3 / 13
Laurel Larsen Women Cat 1/2/3 4 / 13
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 11 / 54
George Ganoung Men Cat 1/2/3 17 / 54
Eric Boone Men Cat 1/2/3 27 / 54
Nathan Miller Men Cat 1/2/3 36 / 54
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 48 / 54
Evan Janis Men Cat 1/2/3 51 / 54
Nessim Mezrahi Men Cat 1/2/3 56 / 54
Sean Easley Men Cat 3 12 / 59
Denzil Hathway Men Cat 3 33 / 59
Michael Thaxton Men Cat 3 36 / 59
Devon Baummer Men Cat 4 50 / 74
Nick Vita Men Cat 4 52 / 74
Ryan Collins Men Cat 4 76 / 74
Kenneth Mcdowell Men Cat 4/5 35+ 10 / 44
Mike Faber Men Cat 4/5 35+ 18 / 44
Richard Kennedy Men Cat 4/5 35+ 29 / 44
State Line Road Race (Jul 14 2012)
Steve Owens Men Masters 40+ Cat 2/3/4 23 / 29
Tour of the Valley - TT (Jul 13 2012)
Sebastian Byers Men 02/3/204 Master 40+ 8 / 18
Greenbelt Park Training Race Series (Jul 11 2012)
James Maiden Men Cat 5 C 17 / 28
Devon Baummer Men Cat4/5 B 9 / 27
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 14 / 27
RGS Title Crit (Jul 8 2012)
Sandra Pashley Women Cat 4 Senior 6 / 14
James Maiden Men Cat 5 Senior 24 / 49
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Masters 35+ 2 / 27
Ryan Collins Men Junior 15-18 1 / 9
George Ganoung Men Cat 1/2/3 Senior 10 / 50
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 Senior 20 / 50
Nathan Miller Men Cat 1/2/3 Senior 31 / 50
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 Senior 34 / 50
George Ganoung Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 2 / 23
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 9 / 23
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Masters 35+ 15 / 23
Chesco Road Race (Jul 4 2012)
Eric Boone Men Masters 35-39 8 / 38
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 10 / 22
Chesco Time Trial (Jul 3 2012)
Eric Boone Men Pro/Cat 1/2 12 / 31
Sue Mcquiston Women Cat1/2/3 4 / 7
Tacoma Twilight Criterium (Jun 30 2012)
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2 Senior 24 / 37
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 Master 30-99 21 / 22
Brownstown Road Race (Jun 29 2012)
Sebastian Byers Men 3/4 13 / 64
Greenbelt Park Training Race Series (Jun 27 2012)
Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 16 / 25
James Maiden Men Cat 5 C 22 / 25
Sebastian Byers Men Cat1/2/3 A 15 / 20
Aidan Palmer Men Cat1/2/3 A 20 / 20
Devon Baummer Men Cat4/5 B 14 / 14
RGS Title Reston Town Center Grand Prix (Jun 24 2012)
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 2 / 15
Sara Clafferty Women Cat 1/2 4 / 15
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 8 / 15
Laurel Larsen Women Cat 1/2 9 / 15
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 22 / 32
Evan Janis Men Cat 1/2/3 32 / 32
George Ganoung Men Master 35+ 2 / 10
Church Creek TT #1 (Jun 23 2012)
Jeffrey Gelfand Men CAT 5 SENIOR 18+ 6 / 24
Michelle Faurot Women OPEN MASTER 45+ 6 / 9
Evelyn Cook Women OPEN MASTER 45+ 8 / 9
George Ganoung Men OPEN MASTER 35+ 2 / 11
Sara Clafferty Women CAT 1/2 SENIOR 18+ 1 / 3
Sandra Pashley Women CAT 4 SENIOR 18+ 8 / 10
Richard Paukstitus Men OPEN MASTER 55+ 19 / 26
Stephen Esmacher Men OPEN MASTER 55+ 22 / 26
Denzil Hathway Men OPEN MASTER 45+ 4 / 25
Matthew Albanese Men OPEN MASTER 45+ 5 / 25
Alexander Meller Men OPEN MASTER 45+ 9 / 25
Michael Wagner Men CAT 3 SENIOR 18+ 1 / 11
Ryan Collins Men OPEN JUNIOR 15-18 1 / 11
Aidan Palmer Men OPEN JUNIOR 15-18 3 / 11
Matthew English Men OPEN JUNIOR 15-18 4 / 11
Tyler Mahone Men OPEN JUNIOR 10-14 4 / 6
Steve Owens Men CAT 4 SENIOR 18+ 6 / 20
Mike Faber Men CAT 4 SENIOR 18+ 9 / 20
Brian Synowiec Men CAT 4 SENIOR 18+ 12 / 20
Kenneth Mcdowell Men CAT 4 SENIOR 18+ 13 / 20
Patrick Hogan Men CAT 4 SENIOR 18+ 14 / 20
Brian Whitesell Men CAT 4 SENIOR 18+ 15 / 20
Jim Curtin Men CAT 4 SENIOR 18+ 16 / 20
Richard Kennedy Men CAT 4 SENIOR 18+ 20 / 20
Wrightsville Criterium (Jun 23 2012)
Dana Walton Women Category1/2/3 2 / 9
Greenbelt Park Training Race Series (Jun 20 2012)
Matthew English Men Cat 5 C 1 / 23
James Maiden Men Cat 5 C 20 / 23
Tour of Washington County Time Trial (Jun 16 2012)
Perez-diez Ainhoa WOMEN OPEN 5 / 29
Clafferty Sara WOMEN OPEN 7 / 29
Mcquiston Sue WOMEN OPEN 10 / 29
Vita Nick CAT 4 MEN 12 / 63
Hogan Patrick CAT 4 MEN 18 / 63
Whitesell Brian CAT 4 MEN 19 / 63
Collins Ryan CAT 4 MEN 30 / 63
Baummer Devon CAT 4 MEN 46 / 63
Johnson James CAT 3/4 MEN 19 / 83
Ganoung George CAT 1/2/3 MEN 6 / 72
Boone Eric CAT 1/2/3 MEN 13 / 72
Hefner Mike CAT 1/2/3 MEN 31 / 72
Tour of Washington County Road Race (Jun 16 2012)
Nick Vita CAT 4 MEN 1 / 63
Patrick Hogan CAT 4 MEN 10 / 63
Devon Baummer CAT 4 MEN 31 / 63
Brian Whitesell CAT 4 MEN 49 / 63
Ryan Collins CAT 4 MEN 58 / 63
James Johnson CAT 3/4 MEN 19 / 83
Ainhoa Perez-diez OPEN WOMEN 1 / 29
Sara Clafferty OPEN WOMEN 9 / 29
Sue Mcquiston OPEN WOMEN 14 / 29
James Johnson MASTER MEN 45+ 20 / 26
Denzil Hathway MASTER MEN 35+ CAT3/4 1 / 27
Sebastian Byers MASTER MEN 35+ CAT3/4 4 / 27
Matthew Albanese MASTER MEN 35+ CAT3/4 20 / 27
Mike Faber MASTER MEN 35+ CAT3/4 25 / 27
Ted Harris MASTER MEN 55+ 8 / 10
George Ganoung CAT 1/2/3 MEN 16 / 72
Eric Boone CAT 1/2/3 MEN 41 / 72
Mike Hefner CAT 1/2/3 MEN 49 / 72
Tour of Washington County Kick-off Criterium (Jun 15 2012)
James Johnson Men Masters 45-49 13 / 19
Ainhoa Perez-diez Women Category1/2/3/4 3 / 24
Sue Mcquiston Women Category1/2/3/4 20 / 24
Sara Clafferty Women Category1/2/3/4 23 / 24
Greenbelt Park Training Race Series (Jun 13 2012)
Matthew English Men Cat 5 C 1 / 25
Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 21 / 25
Devon Baummer Men Cat4/5 B 11 / 34
Steve Owens Men Cat4/5 B 31 / 34
Air Force Cycling Classic (Jun 10 2012)
Sue Mcquiston Women Pro/Cat 1/2 23 / 39
Nick Vita Men Cat 4 1 / 45
Patrick Hogan Men Cat 4 2 / 45
Devon Baummer Men Cat 4 26 / 45
Peter Teeuwen Mem TT #1 Virginia AGE-grade (Jun 10 2012)
Evelyn Cook Women Master 50+ 4 / 4
Pennsylvania State Elite Time Trial Champ (Jun 9 2012)
Steve Owens Men cat 4 11 / 16
Air Force Cycling Classic (Jun 9 2012)
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 16 / 56
Bob Riccio Tour de Pitman (Jun 9 2012)
Matthew English Men Category4/5 22 / 56
American Pride Criterium (Jun 9 2012)
Richard Kennedy Men Masters Master 40+ 14 / 18
Richard Kennedy Men Cat 4 26 / 26
Greenbelt Park Training Race Series (Jun 6 2012)
Tyler Mahone Men Cat 5 Lajrs 10-12 1 / 2
The Fort Classic Road Race (Jun 4 2012)
Sebastian Byers Men Cat 3/4 6 / 28
NJ Individual Time Trial Championship (Jun 3 2012)
Steve Owens Men OSM40K 9 / 15
Leonardtown Criterium (Jun 3 2012)
Patrick Hogan Men Cat 4/5 Masters 35+ 1 / 28
Brandon White Men Cat 4/5 Masters 35+ 10 / 28
Mike Faber Men Cat 4/5 Masters 35+ 11 / 28
Ted Harris Men Cat 4/5 Masters 35+ 20 / 28
Anna Staats Men Junior 10-14 7 / 8
Patrick Hogan Men Cat 4 6 / 26
Michael Thaxton Men Cat 4 16 / 26
Brandon White Men Cat 5 4 / 18
Ryan Collins Men Junior 15-18 6 / 12
Devon Baummer Men Junior 15-18 8 / 12
Ride Sally Ride (Jun 2 2012)
Ryan Collins Men Junior 10-18 7 / 42
Devon Baummer Men Junior 10-18 14 / 42
Matthew Albanese Men Junior 10-18 15 / 42
Evan Janis Men Cat 1/2/3 21 / 55
Nathan Miller Men Cat 1/2/3 26 / 55
Denzil Hathway Men Cat 3 13 / 52
Sean Easley Men Cat 3 26 / 52
Ryan Guttridge Men Cat 3 38 / 52
Matthew Albanese Men Cat 3 48 / 52
Ted Harris Men Cat 4 37 / 81
Devon Baummer Men Cat 4 48 / 81
Brandon White Men Cat 5 7 / 46
Denzil Hathway Men Cat 3/4 Masters 35+ 7 / 72
Sean Easley Men Cat 3/4 Masters 35+ 17 / 72
Mike Faber Men Cat 3/4 Masters 35+ 25 / 72
Stephen Szibler Men Cat 3/4 Masters 35+ 48 / 72
Ted Harris Men Cat 3/4 Masters 35+ 50 / 72
Ryan Guttridge Men Cat 3/4 Masters 35+ 57 / 72
Greenbelt Park Training Race Series (May 30 2012)
Matthew English Men Cat 5 C 1 / 27
Brandon White Men Cat 5 C 5 / 27
Devon Baummer Men Cat4/5 B 8 / 13
Tour of Somerville (May 28 2012)
Sara Clafferty Women Cat1/2/3 16 / 49
Bobby Phillips Men Master 50-99 74 / 74
The Hills of Somerset County Road Race (May 26 2012)
Eric Boone Men Pro/Cat 1/2 37 / 82
Tour of Tucker County (May 26 2012)
Stephen Szibler Men Cat 3/4 42 / 46
Steve Owens Men Masters 4 / 16
Ted Harris Men Masters 5 / 16
Kenneth Mcdowell Men Masters 8 / 19
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 8
Chrisopher Kick Men Cat 4/5 34 / 62
Matthew English Men Cat 4/5 57 / 62
Brandon White Men Cat 5 6 / 19
Greenbelt Park Training Race Series (May 23 2012)
Matthew English Men Cat 5 C 8 / 24
Devon Baummer Men Cat 5 C 9 / 24
Jeffrey Schomig Men Cat 5 C 15 / 24
Brandon White Men Cat 5 C 16 / 24
Patrick Hogan Men Cat4/5 B 6 / 21
Mike Faber Men Cat4/5 B 8 / 21
BikeJam / Kelly Cup (May 20 2012)
George Ganoung MASTER MEN 35+ OPEN 5 / 30
Kent Hardart JUNIOR 10-14 COMBINED 9 / 25
Tyler Mahone JUNIOR 10-14 COMBINED 19 / 25
Anna Staats JUNIOR 10-14 COMBINED 20 / 25
Nick Vita CATEGORY 4 MEN 4 / 32
Johnson James MASTER MEN 45+ 24 / 40
Sue Mcquiston CATEGORY 1-2-3 WOMEN 17 / 20
Sue Mcquiston MASTER WOMEN 35+ 6 / 8
Ryan Collins JUNIOR 15-18 COMBINED 5 / 31
Matthew English JUNIOR 15-18 COMBINED 9 / 31
Aidan Palmer JUNIOR 15-18 COMBINED 10 / 31
Devon Baummer JUNIOR 15-18 COMBINED 15 / 31
Bank of America Wilmington Grand Prix (May 19 2012)
Ainhoa Perez-diez Women Cat 1/2 15 / 50
Sara Clafferty Women Cat 1/2 17 / 50
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 19 / 50
Mike Hefner Men 2/3 21 / 72
Nathan Miller Men 2/3 67 / 72
Greenbelt Park Training Race Series (May 16 2012)
Matthew English Men Cat 5 C 4 / 31
Devon Baummer Men Cat 5 C 11 / 31
Nessim Mezrahi Men Cat1/2/3 A 27 / 36
Sandra Pashley Women Cat 4 C 2 / 2
Patrick Hogan Men Cat4/5 B 8 / 31
Steve Owens Men Cat4/5 B 21 / 31
Poolesville Road Race (May 12 2012)
Sandra Pashley Women 4 9 / 16
Nessim Mezrahi Men 3 1 / 59
Richard Kennedy Men 4 49 / 65
Matthew English Men 4 58 / 65
Devon Baummer Men 5 11 / 49
George Ganoung Men Pro/1/2/3 28 / 75
Eric Boone Men Pro/1/2/3 44 / 75
Evan Janis Men Pro/1/2/3 48 / 75
Ace Mcdermott Men Pro/1/2/3 64 / 75
Nathan Miller Men Pro/1/2/3 67 / 75
Matthew Neigh Men Pro/1/2/3 68 / 75
Yanni Papadopoulos Men Pro/1/2/3 69 / 75
Ryan Guttridge Men 45+ 38 / 50
Smoketown Airport Criterium (May 11 2012)
Mike Faber Men Masters 45-49 31 / 40
Ainhoa Perez-diez Women Category1/2/3 1 / 29
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 11 / 29
Aidan Palmer Men Category3/4 19 / 49
Mike Faber Men Category4/5 43 / 57
Richmond International Raceway Criterium (May 6 2012)
Jeffrey Schomig Men Cat5 Open All 16 / 40
Sebastian Byers Men CAT3/4 Open All 9 / 63
Richard Kennedy Men CAT3/4 Open All 39 / 63
The Bunny Hop 2012 (May 6 2012)
Kathleen Giles Women's Open 1 / 34
Ainhoa Perez-diez Women's Open 2 / 34
Sue Mcquiston Women's Open 26 / 34
Sandra Pashley Women Cat 4 22 / 28
Evan Janis Men Cat 1/2/3 37 / 59
Patrick Hogan Cat 4 Men 5 / 72
Aidan Palmer Cat 4 Men 35 / 72
Ted Harris Master Men 55+/65+ 15 / 21
Kathleen Giles Masters Women 35+ / 45+ 1 / 21
Ainhoa Perez-diez Masters Women 35+ / 45+ 4 / 21
Sue Mcquiston Masters Women 35+ / 45+ 15 / 21
Sandra Pashley Masters Women 35+ / 45+ 21 / 21
Patrick Hogan Masters 35+ Men Cat 3/4 11 / 53
Deep Blue Time Trial #1 (May 5 2012)
Evelyn Cook Women MASTER 45-54 9 / 12
Patrick Hogan Men CAT 4 8 / 24
Brian Whitesell Men CAT 4 17 / 24
Richard Kennedy Men CAT 4 24 / 24
Ryan Collins Men JUNIOR 16-18 3 / 7
Devon Baummer Men JUNIOR 16-18 5 / 7
Denzil Hathway Men MASTER 45-54 4 / 23
Douglas Ellmore Men MASTER 45-54 23 / 23
Sue Mcquiston Women Cat 1/2 2 / 2
Michael Wagner Men CAT 3 4 / 15
Mark Lahuec Men CAT 3 12 / 15
Turkey Hill Country Classic (May 5 2012)
Ace Mcdermott Men Masters 40-44 26 / 43
Matthew Albanese Men Masters 40-44 39 / 43
Bob Walters Men Masters 60-69 8 / 10
Matthew Neigh Men Category1/2/3 27 / 59
Mike Hefner Men Category1/2/3 59 / 59
Matthew English Men Category4/5 53 / 55
Steve Owens Men Masters 50-59 15 / 34
Greenbelt Park Training Race Series (May 2 2012)
Devon Baummer Men Cat 5 C 3 / 29
Richard Hardart Men Cat 5 C 5 / 29
Matthew English Men Cat 5 C 23 / 29
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 A 9 / 36
Mike Hefner Men Cat1/2/3 A 20 / 36
Alexander Meller Men Cat1/2/3 A 36 / 36
Historic Roswell Criterium (Apr 29 2012)
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 24 / 40
Rock Lititz Tour - Crit (Apr 29 2012)
Nessim Mezrahi Men Cat 3 6 / 29
Rock Lititz Tour - TT (Apr 29 2012)
Nessim Mezrahi Men Cat 3 9 / 45
Jim Colgary Men Cat 4 2 / 37
Rock Lititz Tour - RR (Apr 28 2012)
Nessim Mezrahi Men Category3 4 / 56
Sebastian Byers Men Masters 40-49 23 / 32
Jim Colgary Men Category4 38 / 53
Fort Richie Classic Criterium (Apr 22 2012)
Sandra Pashley CAT 1/2/3/4 5 / 5
Patrick Hogan CAT 3/4 35+ 2 / 6
Patrick Hogan CAT 4 3 / 20
All American Road Race (Apr 21 2012)
Denzil Hathway Men Cat 3/4 Masters 35+ 3 / 73
Mike Faber Men Cat 3/4 Masters 35+ 12 / 73
Michael Thaxton Men Cat 3/4 Masters 35+ 28 / 73
Mark Lahuec Men Cat 3/4 Masters 35+ 60 / 73
Patrick Hogan Men Cat 3/4 Masters 35+ 68 / 73
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 7 / 21
Jeffrey Schomig Men Cat 5 Masters 35+ 21 / 52
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 29 / 68
George Ganoung Men Cat 1/2/3 30 / 68
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 33 / 68
Eric Boone Men Cat 1/2/3 34 / 68
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 50 / 68
Stephen Wahl Men Cat 1/2/3 54 / 68
Evan Janis Men Cat 1/2/3 59 / 68
Nathan Miller Men Cat 1/2/3 66 / 68
Nessim Mezrahi Men Cat 3 18 / 61
Richard Kennedy Men Cat 4 55 / 76
Nick Vita Men Cat 4 57 / 76
Brian Synowiec Men Cat 4 58 / 76
Devon Baummer Men Cat 5 46 / 45
Long Beach Island TT (Apr 21 2012)
Steve Owens Men Cat4/5 Men 50 1 / 2
Steve Owens Men Cat4/5 Men 12 / 34
Farmersville Road Race (Apr 21 2012)
Matthew English Men Category4/5 11 / 68
Carl Dolan Memorial Spring Classic (Apr 15 2012)
William Jarrett Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 6 / 32
Kent Hardart Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 8 / 32
Anna Staats Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 15 / 32
Tyler Mahone Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 17 / 32
Henry Hardart Cat1/2/3/4/5 Junior 10-14 23 / 32
Denzil Hathway Men Masters 45+/55+ 19 / 110
Matthew Albanese Men Masters 45+/55+ 21 / 110
Mike Faber Men Masters 45+/55+ 25 / 110
Ted Harris Men Masters 45+/55+ 68 / 110
Ryan Guttridge Men Masters 45+/55+ 71 / 110
Bob Walters Men Masters 45+/55+ 104 / 110
Bobby Phillips Men Masters 45+/55+ 105 / 110
James Kline Men Cat 3/4 62 / 112
Richard Kennedy Men Cat 3/4 121 / 112
Aidan Palmer Cat1/2/3/4/5 Junior 15-18 5 / 21
Matthew English Cat1/2/3/4/5 Junior 15-18 8 / 21
Richard Hardart Men Cat 5B W/Cat 4 3 / 47
Jeffrey Schomig Men Cat 5B W/Cat 4 29 / 47
Richard Hardart Men Cat 4/5 7 / 81
Brian Synowiec Men Cat 4/5 18 / 81
Jeffrey Schomig Men Cat 4/5 51 / 81
Matthew Neigh Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 6 / 75
George Ganoung Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 13 / 75
Denzil Hathway Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 30 / 75
Michael Wagner Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 45 / 75
Eric Boone Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 56 / 75
Ryan Guttridge Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 62 / 75
Matthew Albanese Men Cat1/2/3/4 Master 35-99 85 / 75
Ted Harris Men Cat1/2/3/4 Master 55-99 18 / 30
Bobby Phillips Men Cat1/2/3/4 Master 55-99 27 / 30
Bob Walters Men Cat1/2/3/4 Master 55-99 30 / 30
Denzil Hathway Men Cat1/2/3/4 Master 45-99 17 / 80
Matthew Albanese Men Cat1/2/3/4 Master 45-99 18 / 80
Mike Faber Men Cat1/2/3/4 Master 45-99 20 / 80
Ryan Guttridge Men Cat1/2/3/4 Master 45-99 52 / 80
Mike Hefner Men Cat1/2/3 13 / 63
Eric Boone Men Cat1/2/3 19 / 63
George Ganoung Men Cat1/2/3 60 / 63
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 62 / 63
Kathleen Giles Women Cat1/2/3 1 / 29
Ainhoa Perez-diez Women Cat1/2/3 2 / 29
Sue Mcquiston Women Cat1/2/3 6 / 29
Brandon White Men Cat 5A 17 / 46
James Maiden Men Cat 5A 25 / 46
Richard Hardart Men Cat 5A 53 / 46
James Kline Men Cat 4B W/Cat 3 32 / 70
Richard Kennedy Men Cat 4B W/Cat 3 62 / 70
Sandra Pashley Women Cat 4 16 / 23
NoDa Grand Prix (Apr 15 2012)
Jim Colgary Men Cat4/5 00-99 21 / 77
SoYoCo Circuit Race (Apr 14 2012)
Sue Mcquiston Women 1/2/3 4 / 9
Tour of the Battenkill (Apr 14 2012)
Ashley Halsey Masters 60 29 / 35
Sara Clafferty Women Pro/1/2 32 / 55
Christopher Kick Cat 5/35+ (Pink) 9 / 37
Devon Baummer Cat 5/u35 (Yellow) 19 / 41
Alexander Meller Masters 50 11 / 132
Patrick Hogan Cat 4 (Pink) 44 / 99
Brian Whitesell Cat 4 (Pink) 45 / 99
Nessim Mezrahi Cat 3 (Pink) 68 / 111
Ace Mcdermott Masters 40 7 / 121
Stewart Waring Masters 40 65 / 121
Matt Albanese Masters 40 72 / 121
Mike Hefner Cat 2 124 / 136
Evan Janis Cat 2 125 / 136
Nathan Miller Cat 2 128 / 136
Cherry Blossom Challenge (Apr 7 2012)
Kyle Pitman Men Cat4/5 25 / 60
Kyle Pitman Men Master 35-99 22 / 57
Philadelphia Naval Yard Criterium (Apr 7 2012)
Sandra Pashley Women Category4 19 / 21
Sue Mcquiston Women Category 1-2-3 20 / 28
Morgantown Road Race (Apr 1 2012)
Nessim Mezrahi Men Cat 3/4 14 / 59
Sebastian Byers Men 40+ Master 40-99 18 / 37
Matthew English Men Cat 5 6 / 37
Steve Owens Men 50+ Master 50-99 10 / 28
Ted Harris Men 50+ Master 50-99 17 / 28
Jefferson Cup Road Race (Apr 1 2012)
Jim Colgary Men Category5 16 / 41
Ainhoa Perez-diez Women Category1/2/3 3 / 33
Sara Clafferty Women Category1/2/3 5 / 33
Kathleen Giles Women Category1/2/3 6 / 33
Sue Mcquiston Women Category1/2/3 28 / 33
George Ganoung Men Masters 30-34 6 / 72
George Ganoung Men Masters 30-34 13 / 72
Yanni Papadopoulos Men Masters 30-34 28 / 72
Ryan Guttridge Men Masters 30-34 58 / 72
Matthew Albanese Men Masters 30-34 62 / 72
Yanni Papadopoulos Men Masters 30-34 63 / 72
Nessim Mezrahi Men Category3/4 12 / 68
Eric Boone Men Category1/2/3 25 / 68
Mike Hefner Men Category1/2/3 28 / 68
Evan Janis Men Category1/2/3 59 / 68
Patrick Hogan Men Category4 13 / 88
Brian Whitesell Men Category4 27 / 88
Mike Faber Men Category4 44 / 88
Aidan Palmer Men Juniors 15-18 1 / 17
Ryan Collins Men Juniors 15-18 5 / 17
Devon Baummer Men Juniors 15-18 15 / 17
Conquer The Canal TT (Mar 31 2012)
Evelyn Cook Women 40+ 5 / 7
Dismal Dash TT (Mar 25 2012)
Evelyn Cook Women Master 40+ 5 / 5
Steve Owens Men Master 50+ 7 / 19
Black Hills Circuit Race (Mar 25 2012)
Luke Mysko Men Cat 3/4 25 / 75
James Kline Men Cat 3/4 63 / 75
George Ganoung Men Master 2 / 63
Mike Hefner Men Master 20 / 63
Eric Boone Men Master 24 / 63
Mark Lahuec Men Master 44 / 63
Mike Faber Men Master 54 / 63
Kent Hardart Mixed Junior 10-14 6 / 20
Anna Staats Mixed Junior 10-14 7 / 20
Henry Hardart Mixed Junior 10-14 13 / 20
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 18
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 10 / 18
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 24 / 72
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 39 / 72
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 61 / 72
Evan Janis Men Cat 1/2/3 64 / 72
Sandra Pashley Women Cat 4 12 / 15
Richard Hardart Men Cat 5 7 / 46
Aidan Palmer Mixed Junior 15-18 2 / 24
Devon Baummer Mixed Junior 15-18 8 / 24
Matthew English Mixed Junior 15-18 15 / 24
Patrick Hogan Men Cat 4/5 12 / 78
Mike Faber Men Cat 4/5 28 / 78
Brian Synowiec Men Cat 4/5 36 / 78
Brian Whitesell Men Cat 4/5 42 / 78
Chrisopher Kick Men Cat 4/5 44 / 78
Matthew Bully Men Cat 4/5 71 / 78
The TriFecta Omnium - TT (Mar 10 2012)
Greg Garcia Men CAT 5 SENIOR 35+ 16 / 16
Tucson Bicycle Classic (Mar 4 2012)
George Ganoung Men Master 35-44 18 / 42
Carolinas Pain Institute Weekend - Crit (Mar 4 2012)
Ryan Collins Men Cat4/5 00-99 16 / 49
Tucson Bicycle Classic - Road Race (Mar 3 2012)
George Ganoung Men Master 35-44 12 / 46
Carolinas Pain Institute Weekend - Road Race (Mar 3 2012)
Ryan Collins Men Cat4/5 00-99 18 / 28
Leroy Collins Men Cat4/5 00-99 25 / 28
Tucson Bicycle Classic - TT (Mar 2 2012)
George Ganoung Men Master 35-44 20 / 51
Wolfpack Classic Presented by Giordana (Feb 11 2012)
Kyle Pitman Men Cat4/5 7 / 75
Jim Colgary Men Cat4/5 30 / 75
Ryan Collins Men Cat4/5 52 / 75
Masters New England Criterium Championships (Sep 11 2011)
Mike Faber MEN CAT 5 M45-99 1 / 7
Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 4 2011)
Mike Hefner Men 2 24 / 93
Deep Blue Time Trial #2 (Sep 4 2011)
Shelly-ann Sinclair Women CAT 4 6 / 7
Sandra Pashley Women CAT 4 7 / 7
Steve Owens Men MASTER 45-54 12 / 20
Aidan Palmer Men JUNIORS 15-18 1 / 7
Ryan Collins Men JUNIORS 15-18 2 / 7
Devon Baummer Men JUNIORS 15-18 3 / 7
Stu Waring Men OPEN 2 Man Team 17 / 26
Iain Banks Men OPEN 2 Man Team 18 / 26
Steve Owens Men CAT 4 5 / 18
Richard Kennedy Men CAT 4 16 / 18
Michael Wagner Men CAT 3 1 / 11
Stewart Waring Men CAT 3 8 / 11
Iain Banks Men CAT 3 10 / 11
Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 3 2011)
Mike Hefner Men 2 18 / 93
Green Mountain Stage Race - Time Trial (Sep 2 2011)
Mike Hefner Men 2 27 / 93
28th Chris Thater Memorial (Aug 27 2011)
Sara Clafferty Women Pro 12 18 / 34
Dawg Days of Summer Circuit Race (Aug 21 2011)
Kathleen Giles Women / Cat 3 2 / 12
Sue Mcquiston Women / Cat 3 8 / 12
Christine Fuentes Women / Cat 3 10 / 12
Sandra Pashley Women Cat 4 9 / 13
Kathleen Giles Masters Women 35+/45+ 1 / 13
Christine Fuentes Masters Women 35+/45+ 5 / 13
Sue Mcquiston Masters Women 35+/45+ 8 / 13
Denzil Hathway Masters Men 45+/55+ 14 / 38
Alexander Meller Masters Men 45+/55+ 17 / 38
Walt Morries Cat 5 Men 37 / 38
Patrick Hogan Masters 35+ Men Cat 3/4 15 / 53
Stewart Waring Masters 35+ Men Cat 3/4 22 / 53
Ted Harris Masters 35+ Men Cat 3/4 26 / 53
Alexander Meller Masters 35+ Men Cat 3/4 28 / 53
Stephen Szibler Masters 35+ Men Cat 3/4 29 / 53
Jim Lewandowski Masters 35+ Men Cat 3/4 34 / 53
Matthew Albanese Masters 35+ Men Cat 3/4 37 / 53
Denzil Hathway Masters 35+ Men Cat 3/4 47 / 53
Richard Kennedy Masters 35+ Men Cat 3/4 53 / 53
2011 MABRA Championships/ Church Creek Time Trial (Aug 20 2011)
Michael Wagner Men CAT 3 1 / 14
Timothy Shaffer Men CAT 3 4 / 14
Evan Janis Men CAT 3 11 / 14
Luke Mysko Men CAT 3 12 / 14
Kent Hardart Men JUNIOR 10-14 5 / 7
Tyler Mahone Men JUNIOR 10-14 6 / 7
Eric Boone Men CAT 1/2 6 / 10
George Ganoung Men CAT 1/2 10 / 10
Kyle Pitman Men CAT 4 7 / 26
Patrick Hogan Men CAT 4 11 / 26
Brad Pumphrey Men CAT 4 23 / 26
Nick Vita Men CAT 4 24 / 26
Richard Kennedy Men CAT 4 25 / 26
Jeffrey Gelfand Men CAT 5 14 / 39
Darjush Boushehri Men CAT 5 24 / 39
Douglas Ellmore Men CAT 5 34 / 39
Alexander Meller Men MASTER 50-54 7 / 12
Ted Harris Men MASTER 50-54 10 / 12
Christine Fuentes Women MASTER 45-49 3 / 5
Amy Kendall Women CAT 3 1 / 3
Steve Owens Men MASTER 45-49 6 / 12
Dan Schindler Men MASTER 45-49 12 / 12
Kathleen Giles Women CAT 1/2 2 / 7
Sara Clafferty Women CAT 1/2 4 / 7
Sandra Pashley Women CAT 4 11 / 13
Richard Paukstitus Men MASTER 55-59 9 / 17
Ashley Halsey Men MASTER 55-59 12 / 17
Joseph Vita Men MASTER 55-59 16 / 17
Steve Esmacher Men MASTER 55-59 17 / 17
Evelyn Cook Women MASTER Medals 50-99 3 / 3
Aidan Palmer Men JUNIOR 15-18 5 / 8
Andrew Schindler Men JUNIOR 15-18 6 / 8
Robert Phillips Men MASTER 65-69 2 / 5
Donald Riggs Men MASTER 70-74 3 / 3
Peter Teeuwen Memorial Time Trial (Aug 14 2011)
Ted Harris Masters 50 11 / 14
Evelyn Pisegna-cook Women 45+ 2 / 3
Christine Fuentes Women 35+ 1 / 4
The Chesapeake Criterium (Aug 13 2011)
Ted Harris Cat 4/5 9 / 51
Christine Fuentes Women 4 / 13
Tour de Millersburg - Time Trial (Aug 13 2011)
Kathleen Giles Women CAT 1/2/3 2 / 25
Evan Janis Men CAT 3 14 / 45
Timothy Shaffer Men CAT 3 20 / 45
Eric Boone Men CAT 1/2/3 15 / 61
Mike Hefner Men CAT 1/2/3 25 / 61
Kyle Pitman Men CAT 4 2 / 47
Patrick Hogan Men CAT 4 23 / 47
Tour de Millersburg - Crit (Aug 13 2011)
Kathleen Giles Women CAT 1/2/3 6 / 25
Timothy Shaffer Men CAT 3 10 / 45
Evan Janis Men CAT 3 13 / 45
Mike Hefner Men CAT 1/2/3 12 / 63
Eric Boone Men CAT 1/2/3 19 / 63
Patrick Hogan Men CAT 4 23 / 44
Kyle Pitman Men CAT 4 28 / 44
Tour de Millersburg - Road Race (Aug 13 2011)
Mike Hefner Men 1/2/3 (72 Miles) 24 / 52
Eric Boone Men 1/2/3 (72 Miles) 50 / 52
Evan Janis Men 3 (54 Miles) 9 / 40
Timothy Shaffer Men 3 (54 Miles) 34 / 40
Kathleen Giles Women 1/2/3 (54 Miles) 2 / 20
Kyle Pitman Men 4 (54 Miles) 38 / 45
Patrick Hogan Men 4 (54 Miles) 39 / 45
Tour of Page County - Luray Criterium (Aug 7 2011)
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 Women 1 / 10
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 Women 4 / 10
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 Women 5 / 10
Christine Fuentes Women Cat 1/2/3 Women 9 / 10
Michael Thaxton Men Cat 4 Men 11 / 18
Tour of Page County - Page Valley Road Race (Aug 6 2011)
Spencer Seibert Men Cat 5 Men 29 / 43
Michael Thaxton Men Cat 4 Men 35 / 56
Stephen Szibler Men Cat 4 Men 54 / 56
Ryan Collins Men Junior 15-18 1 / 8
Aidan Palmer Men Junior 15-18 6 / 8
Christine Fuentes Women Master Women 3 / 3
Kathleen Giles Women Pro/1/2 Women 2 / 11
Sara Clafferty Women Pro/1/2 Women 7 / 11
Sue Mcquiston Women Pro/1/2 Women 8 / 11
Mike Hefner Men Cat1/2 Men 13 / 36
Eric Boone Men Cat1/2 Men 21 / 36
George Ganoung Men Cat1/2 Men 32 / 36
Timothy Shaffer Men Cat 3 Men 18 / 35
Luke Mysko Men Cat 3 Men 34 / 35
Shenandoah Time Trial (Jul 30 2011)
Kyle Pitman MEN CAT 4 4 / 14
Richard Kennedy MEN CAT 4 13 / 14
Devon Baummer JUNIORS 15-18 5 / 22
George Ganoung MEN CAT 1-2 5 / 5
Christine Fuentes WOMEN MASTER 40+ 1 / 11
Evelyn Cook WOMEN MASTER 40+ 11 / 11
Kirkwood Road Race (Jul 30 2011)
Denzil Hathway Cat 3/4 1 / 33
Evan Janis Cat 3/4 8 / 33
Aaron Canale Cat 3/4 11 / 33
Luke Mysko Cat 3/4 22 / 33
Matthew Albanese Cat 3/4 24 / 33
Ted Harris Cat 3/4 28 / 33
Lake Nockamixon Time Trial and PA Masters State Time Trial Championship (Jul 30 2011)
Steve Owens Masters 45-49 15 / 16
Grandview Grand Prix (Jul 23 2011)
Timothy Shaffer Men Category 3 22 / 35
Lost River Classic (Jul 23 2011)
Sara Clafferty Women - CatP/1/2/3 10 / 14
Mike Hefner Men - CatP/1/2/3 15 / 34
Aaron Canale Men - Cat4 32 / 42
The Fort Classic (Jul 23 2011)
James Johnson Men's Masters (40+) 3 / 17
Brian Maclean Men's Masters (40+) 16 / 17
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC (Jul 17 2011)
Ryan Collins Men Junior 17-18 5 / 12
Giro di Coppi (Jul 16 2011)
Kathleen Giles Women W1/2/3/4 4 / 26
Sue Mcquiston Women W1/2/3/4 6 / 26
Amy Kendall Women W1/2/3/4 11 / 26
Sandra Pashley Women W1/2/3/4 22 / 26
Christine Fuentes Women W1/2/3/4 24 / 26
Brian Synowiec Men M4/5 35+ 4 / 61
Jim Lewandowski Men M4/5 35+ 11 / 61
Ted Harris Men M4/5 35+ 28 / 61
Patrick Hogan Men M4/5 35+ 36 / 61
Stephen Szibler Men M4/5 35+ 45 / 61
Spencer Seibert Men M4/5 35+ 49 / 61
Kyle Pitman Men M4/5 35+ 53 / 61
Eric Boone Men M 1/2/3 14 / 68
Mike Hefner Men M 1/2/3 30 / 68
George Ganoung Men M 1/2/3 42 / 68
Yanni Papadopoulos Men M 1/2/3 59 / 68
Matthew Neigh Men M 1/2/3 63 / 68
Evan Janis Men M 3 7 / 56
Timothy Shaffer Men M 3 12 / 56
Christopher Harshman Men M 3 21 / 56
Brian Whitesell Men M 4 40 / 67
Nicole Reinhart Memorial - Road Race (Jul 16 2011)
Ryan Collins Men Junior 17-18 9 / 14
Nicole Reinhart Memorial Tour de FCCC (Jul 16 2011)
Ryan Collins Men Junior 17-18 4 / 14
Tour de 'Toona - Road Race (Jul 10 2011)
Nathan Miller Men Cat 2 54 / 61
James Johnson Men Cat 3 1 / 42
Matthew Albanese Men Cat 3 41 / 42
Amy Kendall Women Cat 3 4 / 6
Tour de 'Toona - Crit (Jul 10 2011)
Nathan Miller Men Cat 2 50 / 64
James Johnson Men Cat 3 29 / 48
Matthew Albanese Men Cat 3 30 / 48
Amy Kendall Women Cat 3 4 / 8
Hagerstown Criterium Challenge (Jul 9 2011)
George Ganoung Masters Men 35+ 4 / 43
Eric Boone Masters Men 35+ 9 / 43
Yanni Papadopoulos Masters Men 35+ 20 / 43
Ryan Collins Juniors 15-18 11 / 22
Christine Fuentes Masters Women 45+ 4 / 9
Patrick Hogan Cat 3/4 Men 35+ 11 / 46
Coatesville Classic Road Race (Jul 4 2011)
Timothy Shaffer Men CAT 3/4 15 / 44
Coatesville Classic Criterium (Jul 3 2011)
Timothy Shaffer Men Category3/4 18 / 27
Rodale Fitness Park Criterium (Jul 3 2011)
Sue Mcquiston Women Category1/2/3/4 16 / 25
SJ Crit Omnium #1 (Jul 2 2011)
Sue Mcquiston Cat 1/2/3/4 Women 9 / 14
Reston Gran Prix (Jun 26 2011)
Amy Kendall Women Category 3 3 / 7
Yanni Papadopoulos Men Category 1/2/3 18 / 46
Matthew Neigh Men Category 1/2/3 27 / 46
Aaron Canale Men Category 4 11 / 45
Richard Kennedy Men Category 4 29 / 45
Aaron Canale Men Category 3/4 13 / 33
Tim Shaffer Men Category 3/4 14 / 33
Sara Clafferty Women Category 1/2 6 / 14
Church Creek Time Trial - #1 (Jun 25 2011)
Timothy Shaffer Men CAT 3 4 / 15
James Johnson Men CAT 3 9 / 15
Barron Dubois Men JUNIOR 4 / 10
Jeffrey Gelfand Men CAT 5 10 / 40
Brian Synowiec Men CAT 5 11 / 40
Mike Faber Men CAT 5 12 / 40
Spencer Seibert Men CAT 5 23 / 40
Douglas Ellmore Men CAT 5 39 / 40
Denzil Hathway Men CAT 4 5 / 25
Patrick Hogan Men CAT 4 9 / 25
Chris Adair Men CAT 4 10 / 25
Steve Owens Men CAT 4 12 / 25
Anthony Cline Men CAT 4 21 / 25
Richard Kennedy Men CAT 4 24 / 25
Nick Caddenhead Men CAT 4 25 / 25
Ace Mcdermott Men MASTER 45-54 7 / 19
Matthew Albanese Men MASTER 45-54 10 / 19
Scott Olson Men MASTER 55-64 10 / 27
Thomas Moore Men MASTER 55-64 16 / 27
Richard Paukstitus Men MASTER 55-64 19 / 27
Robert Phillips Men MASTER 65-99 4 / 6
Donald Riggs Men MASTER 65-99 6 / 6
Eric Boone Men CAT1/2 1 / 6
Nathan Miller Men CAT1/2 6 / 6
Kathleen Giles Women CAT1/2 1 / 4
Shellyann Sinclair Women CAT 4 14 / 14
Christine Fuentes Women MASTER 45-54 2 / 8
Evelyn Cook Women MASTER 45-54 7 / 8
Amy Kendall Women CAT 3 1 / 1
Aidan Palmer Men JUNIOR 15-18 3 / 10
Devon Baummer Men JUNIOR 15-18 4 / 10
Ryan Collins Men JUNIOR 15-18 5 / 10
Nick Caddenhead Men JUNIOR 15-18 6 / 10
Tour of Washington County - Criterium (Jun 19 2011)
Sara Clafferty Women 1/2/3/4 2 / 25
Sue Mcquiston Women 1/2/3/4 8 / 25
Amy Kendall Women 1/2/3/4 15 / 25
Shauna Sweet Women 1/2/3/4 19 / 25
Janet Olney Women 1/2/3/4 21 / 25
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 24 / 25
Denzil Hathway Men 4 6 / 26
Patrick Hogan Men 4 19 / 26
Michael Thaxton Men Master 3/4 35-99 8 / 12
James Johnson Men 3/4 10 / 36
Timothy Shaffer Men 3/4 22 / 36
Mark Lahuec Men 3/4 30 / 36
George Ganoung Men 1/2/3 34 / 47
Eric Boone Men 1/2/3 39 / 47
Mike Hefner Men 1/2/3 46 / 47
Tour of Washington County - TT (Jun 19 2011)
Denzil Hathway Men 4 2 / 46
Patrick Hogan Men 4 11 / 46
Amy Kendall Women 1/2/3/4 1 / 26
Sara Clafferty Women 1/2/3/4 2 / 26
Sue Mcquiston Women 1/2/3/4 7 / 26
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 15 / 26
Shauna Sweet Women 1/2/3/4 16 / 26
Janet Olney Women 1/2/3/4 25 / 26
James Johnson Men 3/4 4 / 58
Evan Janis Men 3/4 21 / 58
Mark Lahuec Men 3/4 35 / 58
Timothy Shaffer Men 3/4 51 / 58
Michael Thaxton Men Masters 3/4 35-99 9 / 15
George Ganoung Men 1/2/3 9 / 71
Eric Boone Men 1/2/3 11 / 71
Mike Hefner Men 1/2/3 50 / 71
Nathan Miller Men 1/2/3 64 / 71
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 68 / 71
Tour of Washington County - Prologue (Jun 18 2011)
Sara Clafferty Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 6 / 27
Sue Mcquiston Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 10 / 27
Amy Kendall Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 11 / 27
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 21 / 27
Janet Olney Women 1/2/3/4 (4.5 Miles) 25 / 27
George Ganoung Men 1/2/3 (4.5 Miles) 7 / 89
Eric Boone Men 1/2/3 (4.5 Miles) 9 / 89
Nathan Miller Men 1/2/3 (4.5 Miles) 32 / 89
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 (4.5 Miles) 34 / 89
Mike Hefner Men 1/2/3 (4.5 Miles) 39 / 89
Stephen Wahl Men 1/2/3 (4.5 Miles) 55 / 89
Denzil Hathway Men 4 (4.5 Miles) 3 / 55
Patrick Hogan Men 4 (4.5 Miles) 12 / 55
Timothy Shaffer Men 3/4 (4.5 Miles) 13 / 64
Mark Lahuec Men 3/4 (4.5 Miles) 15 / 64
Evan Janis Men 3/4 (4.5 Miles) 19 / 64
Tour of Washington County - Road Race (Jun 18 2011)
Patrick Hogan Men 4 11 / 49
Denzil Hathway Men 4 34 / 49
Sara Clafferty Women 1/2/3/4 7 / 27
Sue Mcquiston Women 1/2/3/4 8 / 27
Amy Kendall Women 1/2/3/4 12 / 27
Shauna Sweet Women 1/2/3/4 22 / 27
Janet Olney Women 1/2/3/4 25 / 27
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 27 / 27
Evan Janis Men 3/4 8 / 63
James Johnson Men 3/4 10 / 63
Timothy Shaffer Men 3/4 15 / 63
Mark Lahuec Men 3/4 56 / 63
George Ganoung Men 1/2/3 28 / 79
Eric Boone Men 1/2/3 52 / 79
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 58 / 79
Mike Hefner Men 1/2/3 74 / 79
Nathan Miller Men 1/2/3 76 / 79
Tour of Washington County Kick-Off Classic Criterium (Jun 17 2011)
Sara Clafferty WOMEN OPEN 2 / 20
Christine Fuentes WOMEN OPEN 11 / 20
Sue Mcquiston WOMEN OPEN 13 / 20
James Johnson CATEGORY 1-2-3 MEN 25 / 40
Tour of Mt Nebo (Jun 11 2011)
Ted Harris Master 50+ 20 / 26
Brian Whitesell Cat 4 Men 13 / 43
2011 Philadelphia Amateur Time Trials (Jun 4 2011)
Scott Olson Cat Vintage Men 6 / 13
Scott Olson Men 55+ 10 / 26
Mt Joy Road Race (Jun 4 2011)
Spencer Seibert Cat 5 40+ 9 / 29
Christopher Kick Cat 5 23 / 40
Steve Owens Master 45+ 17 / 21
Pa. Elite State TT and a TTT Challenge (Jun 1 2011)
Steve Owens Men 4 (40 Kilometers) 7 / 17
Killington Stage Race - Stage 3 (May 30 2011)
Brian Whitesell Men 4 45 / 65
Patrick Hogan Men 4 47 / 65
Mark Lahuec Men 3 30 / 91
Oxford Road Race (May 29 2011)
Mike Faber Men 5 27 / 47
Anthony Monaco Men 4/5 16 / 48
Killington Stage Race - Stage 2 (May 29 2011)
Brian Whitesell Men 4 21 / 65
Patrick Hogan Men 4 27 / 65
Mark Lahuec Men 3 58 / 91
Bike Jam/Kelly Cup (May 28 2011)
Evan Janis Men 3/4 10 / 62
Timothy Shaffer Men 3/4 18 / 62
Jeff Chun Men 3/4 25 / 62
Ryan Collins Men Open Junior 15-18 7 / 29
Aidan Palmer Men Open Junior 15-18 13 / 29
Andrew Schindler Men Open Junior 15-18 14 / 29
Nick Caddenhead Men Open Junior 15-18 15 / 29
Shauna Sweet Women 3 9 / 20
Amy Kendall Women 3 15 / 20
Stephen Wahl Men 1/2 Master 35-99 6 / 19
Kent Hardart Men Open Junior 10-14 15 / 29
Tyler Mahone Men Open Junior 10-14 23 / 29
Jacob Vickers Men Open Junior 10-14 26 / 29
Sue Mcquiston Women 1/2/3 25 / 30
Sara Clafferty Women 1/2/3 28 / 30
Shauna Sweet Women 1/2/3 29 / 30
Tour of Tucker County (May 28 2011)
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 8 / 21
George Ganoung Men Cat 1/2/3 14 / 21
Kathleen Giles Women Cat 1/2/3 1 / 8
James Johnson Men Masters 40+ 40-49 4 / 24
Brian Maclean Men Masters 40+ 40-49 5 / 24
Kenneth Mcdowell Men Masters 40+ 40-49 6 / 24
Steve Owens Men Masters 40+ 40-49 9 / 24
Michael Wagner Men Masters 40+ 40-49 11 / 24
Alexander Meller Men Masters 50+ 50-59 2 / 12
Ted Harris Men Masters 50+ 50-59 5 / 12
Killington Stage Race - Stage 1 (May 28 2011)
Brian Whitesell Men 4 29 / 65
Patrick Hogan Men 4 38 / 65
Mark Lahuec Men 3 37 / 91
Bank of America Wilmington Grand Prix Crit (May 21 2011)
Eric Boone Men Category2/3 8 / 60
Sue Mcquiston Women Category1/2 24 / 34
Bank of America Wilmington Grand Prix Time Trial (May 20 2011)
Eric Boone Men CAT2/3 61 / 87
Poolesville Road Race (May 14 2011)
Sue Mcquiston Women 3/4 1 / 23
Amy Kendall Women 3/4 6 / 23
George Ganoung Pro/1/2/3 8 / 67
Stephen Wahl Pro/1/2/3 22 / 67
Yanni Papadopoulos Pro/1/2/3 34 / 67
Matthew Neigh Pro/1/2/3 40 / 67
Evan Janis Pro/1/2/3 41 / 67
Tim Shaffer Pro/1/2/3 42 / 67
Eric Boone Masters 35+ 10 / 74
Janet Olney Women Pro/1/2/3 10 / 13
Christine Fuentes Women Pro/1/2/3 11 / 13
Sara Clafferty Women Pro/1/2/3 12 / 13
Jefferson Cup Road Race (May 8 2011)
Aidan Palmer Men Junior 15-18 9 / 21
Andrew Schindler Men Junior 15-18 17 / 21
Nick Caddenhead Men Junior 15-18 20 / 21
Evan Janis Men Cat3/4 Combined 5 / 46
Mark Lahuec Men Cat3/4 Combined 12 / 46
Brian Maclean Men Cat3/4 Combined 42 / 46
Sara Clafferty Women Cat1/2 5 / 21
Janet Olney Women Cat1/2 20 / 21
Eric Boone Men Master 30+ 3 / 38
Bob Walters Men Master 60+ 5 / 10
Scott Olson Men Master 60+ 8 / 10
Sandra Pashley Women Cat 4 23 / 28
Mike Faber Men cat 5 40+ 10 / 30
Dan Schindler Men cat 5 27 / 36
Sue Mcquiston Women Cat 3 2 / 14
Bob Walters Men Master Combined 50-99 17 / 32
Scott Olson Men Master Combined 50-99 26 / 32
Sara Clafferty Women CAT1/2/3 Combined 5 / 36
Sue Mcquiston Women CAT1/2/3 Combined 9 / 36
Janet Olney Women CAT1/2/3 Combined 29 / 36
Michael Thaxton Men Cat 4 12 / 71
Ian Palmer Men Cat 4 58 / 71
Fort Richie Classic Criterium (May 7 2011)
Janet Olney WOMENS 35+ 4 / 4
Eric Hansen MASTERS 35+ CAT 3/4 11 / 29
Anthony Monaco MASTERS 35+ CAT 3/4 34 / 29
Amy Kendall WOMENS CAT 3 5 / 9
Christine Fuentes WOMENS 45+ 4 / 9
Evan Janis SENIOR CAT 3 - GAMJAMS CAT 3 CUP SERIES 5 / 22
Sara Clafferty WOMENS OPEN 5 / 13
Christine Fuentes WOMENS OPEN 8 / 13
Janet Olney WOMENS OPEN 9 / 13
Turkey Hill Country Classic (May 7 2011)
Ted Harris Men Masters 50-59 21 / 32
Sue Mcquiston Women Category3/4 3 / 33
Yanni Papadopoulos Men Category1/2/3 39 / 41
Timothy Shaffer Men Category3/4 11 / 44
Mark Lahuec Men Category3/4 14 / 44
Denzil Hathway Men Masters 40-44 16 / 29
Ryan Guttridge Men Masters 40-44 25 / 29
Tour de Ephrata - Time Trial (May 1 2011)
Michael Thaxton Men CATEGORY 4 14 / 30
Timothy Shaffer Men CATEGORY3/4 17 / 61
Evan Janis Men CATEGORY3/4 18 / 61
Patrick Hogan Men CATEGORY3/4 60 / 61
Tour de Ephrata - Criterium (May 1 2011)
Michael Thaxton Men Category 4 13 / 28
Timothy Shaffer Men Category3/4 32 / 51
Evan Janis Men Category3/4 43 / 51
Patrick Hogan Men Category3/4 46 / 51
The Bunny Hop 2011 (May 1 2011)
Mike Faber Cat 5 Men 19 / 41
Brian Synowiec Cat 5 Men 20 / 41
Sara Clafferty Senior Women/Cat 3 Women 4 / 26
Sue Mcquiston Senior Women/Cat 3 Women 11 / 26
Janet Olney Senior Women/Cat 3 Women 12 / 26
Amy Kendall Senior Women/Cat 3 Women 15 / 26
Christine Fuentes Senior Women/Cat 3 Women 24 / 26
Stephen Wahl Senior Men 123 23 / 47
Janet Olney Masters Women 35+/45+ 10 / 22
Sue Mcquiston Masters Women 35+/45+ 11 / 22
Christine Fuentes Masters Women 35+/45+ 14 / 22
Sandra Pashley Cat 4 Women 20 / 23
Robert Phillips Master Men 55+/65+ 4 / 21
Scott Olson Master Men 55+/65+ 13 / 21
Bennington Race Weekend RR (May 1 2011)
Brian Whitesell Men 4 33 / 55
Tour de Ephrata - Road Race (Apr 30 2011)
Michael Thaxton Men Category 4 26 / 36
Evan Janis Men Category3/4 16 / 61
Timothy Shaffer Men Category3/4 30 / 61
Sue Mcquiston Women Category1/2/3/4 7 / 35
Yanni Papadopoulos Men Category1/2 21 / 64
Eric Boone Men Category1/2 30 / 64
Bennington Race Weekend Criterium (Apr 30 2011)
Brian Whitesell Men 4 3 / 55
Bennington Race Weekend Time Tria (Apr 30 2011)
Brian Whitesell Men 4 18 / 55
Farmersville Road Race (Apr 23 2011)
Sue Mcquiston WOMEN CAT 3-4 2 / 11
Anthony Monaco CAT 3-4 14 / 25
Chris Harshman CAT 3-4 16 / 25
Greene County Road Race (Apr 23 2011)
Brian Maclean Men Open Master 40-99 2 / 15
Kenneth Mcdowell Men Open Master 40-99 4 / 15
Steve Owens Men Open Master 40-99 7 / 15
Alexander Meller Men Open Master 50-99 3 / 12
18th Annual Carl Dolan Memorial (Apr 17 2011)
Brian Synowiec Men Cat 5 5 / 48
Philip Stratton Men Cat 5 30 / 48
Chrisopher Kick Men Cat 5 34 / 48
Jake Vickers Men Open Junior 10-12 2 / 12
Kent Hardart Men Open Junior 10-12 3 / 12
Harrison Hefner Men Open Junior 10-12 6 / 12
Mike Hefner Men Open Master 35-99 6 / 63
Matthew Neigh Men Open Master 35-99 10 / 63
Anthony Monaco Men Open Master 35-99 34 / 63
Ryan Guttridge Men Open Master 35-99 48 / 63
Matthew Albanese Men Open Master 35-99 49 / 63
Eric Boone Men Open Master 35-99 54 / 63
Eric Hansen Men Cat 4 W/ Cat 3 7 / 68
Ted Harris Men Cat 4 W/ Cat 3 38 / 68
Bob Walters Men Open Master 55-99 8 / 25
Robert Phillips Men Open Master 55-99 22 / 25
Matthew Albanese Men Open Master 45-99 14 / 48
Brian Maclean Men Open Master 45-99 15 / 48
Paul Beyer Men Open Master 45-99 19 / 48
Ryan Guttridge Men Open Master 45-99 29 / 48
Jim Lewandowski Men Open Master 45-99 32 / 48
Philip Stratton Men Cat 5 W/ Cat 4 25 / 26
Sandra Pashley Women Cat 4 15 / 27
Christine Fuentes Women Cat 1/2/3 11 / 34
Janet Olney Women Cat 1/2/3 12 / 34
Amy Kendall Women Cat 1/2/3 16 / 34
Sue Mcquiston Women Cat 1/2/3 17 / 34
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 15 / 103
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 19 / 103
Eric Boone Men Cat 1/2/3 31 / 103
Timothy Shaffer Men Cat 1/2/3 39 / 103
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 55 / 103
Evan Janis Men Cat 1/2/3 102 / 103
Patrick Hogan Men Cat 4 W/ Cat 5 2 / 51
Ted Harris Men Cat 4 W/ Cat 5 28 / 51
Evan Janis Men Cat 3 4 / 49
Timothy Shaffer Men Cat 3 14 / 49
Jeff Chun Men Cat 3 21 / 49
Steel City Showdown (Apr 17 2011)
Sara Clafferty Women Cat1/2/3 6 / 13
RGS Title/Prosperity Mortgage Chantilly Criterium (Apr 16 2011)
Sue Mcquiston Women 3 5 / 11
Patrick Hogan Mabra 35+ 3/4 12 / 27
Sara Clafferty Women 1/2 3 / 12
Christine Fuentes Women 1/2 8 / 12
Janet Olney Women 1/2 9 / 12
Yanni Papadopoulos Masters 35+ (no Cat 5) 20 / 22
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 11 / 28
Sandra Pashley Women 4 19 / 20
Philadelphia Naval Yard Criterium (Apr 10 2011)
Sara Clafferty Women 1/2/3 4 / 27
Sue Mcquiston Women 1/2/3 9 / 27
Janet Olney Women 1/2/3 15 / 27
Christine Fuentes Women 1/2/3 16 / 27
Tour of the Battenkill (Apr 10 2011)
James Johnson Men 40+ 12 / 150
Ace Mcdermott Men 40+ 15 / 150
Matthew Albanese Men 40+ 46 / 150
Brian Maclean Men 40+ 65 / 150
Alexander Meller Men 40+ 66 / 150
Mike Hefner Men Cat 2 20 / 150
Yanni Papadopoulos Men Cat 2 60 / 150
Matthew Neigh Men Cat 2 67 / 150
Eric Boone Men Cat 2 82 / 150
Stephen Wahl Men Cat 2 95 / 150
Bob Walters Men 60+ 7 / 63
Fulton Road Race (Apr 9 2011)
Patrick Hogan Men Category 4/5 11 / 60
Sue Mcquiston Women Category 1/2/3/4 6 / 16
Amy Kendall Women Category 1/2/3/4 8 / 16
Christine Fuentes Women Category 1/2/3/4 11 / 16
Janet Olney Women Category 1/2/3/4 15 / 16
Ted Harris Men Open Master 50-99 13 / 23
Scott Olson Men Open Master 50-99 19 / 23
Steve Owens Men Open Master 40-99 19 / 28
Salisbury Road Race (Apr 2 2011)
Evan Janis MEN CAT 3/4 4 / 58
Brian Whitesell MEN CAT 3/4 30 / 58
Tim Shaffer MEN CAT 3/4 31 / 58
Denzil Hathway MEN CAT 3/4 46 / 58
Patrick Hogan MEN CAT 3/4 49 / 58
Nick Caddenhead MEN CAT 3/4 55 / 58
Schindler Andrew U19 MEN CAT 5 3 / 7
Collins Ryan U19 MEN CAT 5 7 / 7
Caddenhead Nick JR MEN CAT 3/4 7 / 8
Andrew Schindler Cat 5 Men 18 / 37
Ryan Collins Cat 5 Men 32 / 37
Sue Mcquiston WOMEN CAT 3/4 3 / 17
Jenn Rist WOMEN CAT 3/4 14 / 17
Sandra Pashley WOMEN CAT 3/4 15 / 17
Walton Park Criterium (Mar 26 2011)
Christine Fuentes Women Open 9 / 9
Black Hills Circuit Race (Mar 19 2011)
Brian Synowiec Men Cat 5 4 / 55
Chrisopher Kick Men Cat 5 14 / 55
Spencer Seibert Men Cat 5 18 / 55
Mike Faber Men Cat 5 21 / 55
Barron Dubois Men Open Junior 10-14 7 / 16
Harrison Hefner Men Open Junior 10-14 15 / 16
Mike Hefner Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 4 / 75
Eric Boone Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 8 / 75
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 15 / 75
Patrick Hogan Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 67 / 75
Ian Palmer Men Cat 1/2/3/4 Master 35-99 73 / 75
Chrisopher Kick Men Cat 4/5 18 / 78
Dan Schindler Men Cat 4/5 29 / 78
Patrick Hogan Men Cat 4/5 55 / 78
Spencer Seibert Men Cat 4/5 68 / 78
Brian Synowiec Men Cat 4/5 73 / 78
Jennifer Rist Women Cat 4 7 / 33
Sandra Pashley Women Cat 4 19 / 33
Kristin Seibert Women Cat 4 21 / 33
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 5 / 17
Nick Caddenhead Mixed Open Junior 15-18 5 / 22
Aidan Palmer Mixed Open Junior 15-18 7 / 22
Andrew Schindler Mixed Open Junior 15-18 9 / 22
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 16 / 69
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 25 / 69
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 40 / 69
Eric Boone Men Cat 1/2/3 60 / 69
Evan Janis Men Cat 3/4 3 / 77
Wilmington Training Series 1 (Mar 12 2011)
Sara Clafferty Mixed Cat A 3 / 11
Morgantown Road Race (Mar 2 2011)
Brian Maclean Men Masters 40-49 3 / 12
Alexander Meller Men Masters 50-59 3 / 6
Sara Clafferty Women Cat 1/2/3 2 / 4
Wolfpack Classic Road Race (Feb 12 2011)
Ryan Collins Mixed Cat 1/2/3/4 Junior 10-18 1 / 3
Appalachian Time Trial (Sep 18 2010)
Steve Owens Men Master 40+ Master 40-49 2 / 7
Bobby Phillips Turkey Day Bike Race (Sep 12 2010)
Brad Pumphrey CAT 5 11 / 18
Brian Synowiec CAT 5 12 / 18
Spencer Seibert CAT 5 17 / 18
Kristin Seibert WOMEN CAT 4 5 / 11
Mike Brown MEN 35+ 4 / 5
Stephen Wahl MEN 1,2,3 1 / 18
Paul Beyer MEN 1,2,3 8 / 18
Mike Hefner MEN 1,2,3 15 / 18
Alexander Meller MEN 1,2,3 18 / 18
Steve Owens MEN 45+ 3 / 19
Alexander Meller MEN 45+ 11 / 19
Ted Harris MEN 45+ 15 / 19
Ryan Collins JR 15-18 10 / 20
Andrew Schindler JR 15-18 12 / 20
Nick Caddenhead JR 15-18 13 / 20
Justin Farrar MEN CAT 4 1 / 28
Brian Maclean MEN CAT 4 4 / 28
Patrick Hogan MEN CAT 4 7 / 28
Ted Harris MEN CAT 4 20 / 28
Anthony Monaco MEN CAT 4 22 / 28
Ernie Simpson Memorial Time Trial (Sep 11 2010)
Steve Owens Men Cat 4 3 / 8
Dana Mellerio Men Cat 4 8 / 8
Green Mountain Stage Race - Crit (Sep 6 2010)
Mike Hefner Men 2 34 / 82
Michael Thaxton Men 4/5 10 / 68
Deep Blue Time Trial #2 (Sep 5 2010)
Sue Mcquiston Women 3 3 / 3
Janet Olney Women 1/2 2 / 3
Alexander Meller Men Masters 45-99 3 / 22
Alexander Meller Men Masters 35-99 4 / 11
Evelyn Cook Women Masters 45-99 7 / 9
Michael Wagner Men 3 3 / 14
Alexander Meller Men 3 6 / 14
Kyle Pitman Men 4 1 / 15
Dana Mellerio Men 4 5 / 15
Chris Adair Men 4 10 / 15
Brad Pumphrey Men 5 12 / 28
Robert Wiggans Men 5 23 / 28
Janet Olney Women Masters 35-99 1 / 4
Sue Mcquiston Women Masters 35-99 3 / 4
Green Mountain Stage Race - Road Race (Sep 5 2010)
Mike Hefner Men 2 12 / 82
Michael Thaxton Men 4/5 18 / 68
Green Mountain Stage Race - Circuit Race (Sep 4 2010)
Mike Hefner Men 2 41 / 82
Michael Thaxton Men 4/5 8 / 68
Steve Owens Men 4/5 42 / 68
Green Mountain Stage Race - TT (Sep 3 2010)
Mike Hefner Men 2 28 / 82
Michael Thaxton Men 4/5 11 / 68
Steve Owens Men 4/5 29 / 68
2nd Annual Dawg Days of Summer Circuit Race (Aug 22 2010)
Janet Olney Women 35+ 2 / 6
Sue Mcquiston Women 35+ 3 / 6
Janet Olney Masters Women 35+ / 45+ 3 / 10
Sue Mcquiston Masters Women 35+ / 45+ 4 / 10
Alexander Meller Masters Men 45+ 20 / 20
Brian Synowiec Cat 5 Men 11 / 44
Alexander Meller Masters 35+ Men Cat 3/4 8 / 41
Ted Harris Masters 35+ Men Cat 3/4 18 / 41
Alexander Meller Masters Men 45-55 25 / 26
Stephen Wahl Senior Men 1/2/3 29 / 74
Mike Hefner Senior Men 1/2/3 53 / 74
Alexander Meller Senior Men 1/2/3 68 / 74
Matthew Neigh Senior Men 1/2/3 70 / 74
Paul Beyer Senior Men 1/2/3 73 / 74
2010 MABRA Championships/ Church Creek Time Trial (Aug 21 2010)
Mimi Newcastle Mixed Master 55-59 1 / 2
Brian Philippe Mixed Master 55-59 2 / 2
Janet Olney Women 1/2 2 / 3
Evelyn Cook Women Master 20km 50-99 3 / 5
Alexander Meller Men Master 45-99 6 / 22
Steve Owens Men Master 45-99 12 / 22
William Gunter Men Master 45-99 19 / 22
Amy Westenfeld Women 3 1 / 4
Sue Mcquiston Women 3 2 / 4
Ben Williams Men Master 65-99 12 / 14
Donald Riggs Men Master 65-99 13 / 14
Aidan Palmer Men Junior 15-16 4 / 6
Nick Caddenhead Men Junior 15-16 5 / 6
Josh Keating Men Junior 15-16 6 / 6
Richard Paukstitus Men Master 55-99 11 / 18
Eric Boone Men 3 2 / 12
Michael Wagner Men 3 3 / 12
Kyle Pitman Men 4 3 / 33
Dana Mellerio Men 4 10 / 33
Chris Adair Men 4 12 / 33
Justin Farrar Men 4 16 / 33
Patrick Hogan Men 4 25 / 33
Michael Thaxton Men 4 26 / 33
Brian Whitesell Men 4 28 / 33
Kenneth Mcdowell Men 4 31 / 33
Spencer Seibert Men 5 10 / 39
Brad Pumphrey Men 5 12 / 39
Jeffrey Gelfand Men 5 16 / 39
Ian Palmer Men 5 28 / 39
Alex Pline Men 5 33 / 39
Robert Wiggans Men 5 34 / 39
Chris Stone Men 5 38 / 39
Kevin Mott Men Junior 17-18 4 / 5
Chesapeake Criterium (Aug 14 2010)
Ted Harris Cat 4 19 / 26
Ted Harris Men 50+ 18 / 18
Highway To Heaven Hill Climb Time Trial (Aug 14 2010)
Ben Williams Men 65+ 4 / 5
Aaron Canale Men 4 3 / 12
Kyle Pitman Men 4 4 / 12
Tour de Millersburg - Criterium (Aug 14 2010)
Patrick Hogan Men Cat3/4 55 / 96
Tour de Millersburg - TT (Aug 14 2010)
Patrick Hogan Men cat3/4 58 / 96
Tour of the Catskills - GC (Aug 1 2010)
Kyle Pitman 4 Men A 40 / 61
Brian Whitesell 4 Men A 50 / 61
Steve Owens 4 Men A 58 / 61
Tour of the Catskills - Stage 3 (Aug 1 2010)
Brian Whitesell 4 Men A 58 / 69
Kyle Pitman 4 Men A 59 / 69
Steve Owens 4 Men A 60 / 69
Tour of the Catskills - Stage 2 (Jul 31 2010)
Kyle Pitman 4 Men A 16 / 69
Brian Whitesell 4 Men A 43 / 69
Steve Owens 4 Men A 56 / 69
Tour of the Catskills - Stage 1 (Jul 30 2010)
Kyle Pitman 4 Men A 16 / 69
Brian Whitesell 4 Men A 19 / 69
Steve Owens 4 Men A 47 / 69
Greenbelt Park Training Series (Jul 28 2010)
Matthew Neigh Men Cat1/2/3 A 12 / 15
Michael Thaxton Men Cat4/5 B 7 / 10
Justin Farrar Men Cat4/5 B 10 / 10
Aidan Palmer Men Cat 5 C 2 / 15
Brad Pumphrey Men Cat 5 C 6 / 15
Lost River Classic (Jul 24 2010)
Christine Fuentes Women's Pro 1 2 3 13 / 13
Brian Fouche Men's Pro 1 2 3 9 / 35
Mike Hefner Men's Pro 1 2 3 11 / 35
Stephen Wahl Men's Pro 1 2 3 19 / 35
Matthew Neigh Men's Pro 1 2 3 25 / 35
Greenbelt Park Training Series (Jul 21 2010)
Steve Owens Men Cat4/5 B 12 / 21
Ted Harris Men Cat4/5 B 15 / 21
Ian Palmer Men Cat 5 C 1 / 17
Brad Pumphrey Men Cat 5 C 7 / 17
Greenbelt Park Training Series (Jul 14 2010)
Denzil Hathway Men Cat4/5 B 2 / 11
Dan Schindler Men Cat 5 C 2 / 17
Josh Keating Men Cat 5 C 17 / 17
Greenbelt Park Training Series (Jul 7 2010)
Steve Owens Men Cat4/5 B 11 / 22
Nick Caddenhead Men Cat 5 C 5 / 14
Andrew Schindler Men Cat 5 C 7 / 14
Greenbelt Park Training Series (Jun 30 2010)
Denzil Hathway Men 4/5 B 2 / 8
Michael Thaxton Men 4/5 B 4 / 8
Brad Pumphrey Men 5 C 10 / 17
Greenbelt Park Training Race Series (Jun 23 2010)
Steve Owens Men 4/5 B 8 / 17
Ted Harris Men 4/5 B 11 / 17
Aidan Palmer Men 5 C 8 / 24
Dan Schindler Men 5 C 10 / 24
Andrew Schindler Men 5 C 13 / 24
Chrisopher Kick Men 5 C 15 / 24
Brad Pumphrey Men 5 C 16 / 24
Kevin Mott Men 5 C 17 / 24
Tour of Washington County (Jun 19 2010)
Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 GC 11 / 46
Stephen Wahl CAT 1/2/3 GC 42 / 46
Ace Mcdermott MASTERS 45+ STAGE 1 ROAD RACE 2 / 27
Mike Brown MASTERS 45+ STAGE 1 ROAD RACE 3 / 27
Alexander Meller MASTERS 45+ STAGE 1 ROAD RACE 8 / 27
Ted Harris MASTERS 45+ STAGE 1 ROAD RACE 21 / 27
Ace Mcdermott MASTERS 45+ GC 4 / 24
Mike Brown MASTERS 45+ GC 6 / 24
Alexander Meller MASTERS 45+ GC 7 / 24
Ted Harris MASTERS 45+ GC 22 / 24
Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 PROLOGUE 15 / 64
George Ganoung CAT 1/2/3 PROLOGUE 19 / 64
Stephen Wahl CAT 1/2/3 PROLOGUE 36 / 64
Matthew Neigh CAT 1/2/3 PROLOGUE 48 / 64
Paul Beyer CAT 1/2/3 PROLOGUE 60 / 64
Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 STAGE 2 TIME TRIAL 9 / 53
Stephen Wahl CAT 1/2/3 STAGE 2 TIME TRIAL 30 / 53
Janet Olney WOMEN OPEN STAGE 1 ROAD RACE 15 / 43
Sara Clafferty WOMEN OPEN STAGE 1 ROAD RACE 38 / 43
James Johnson MASTERS 35+ CAT 3/4 GC 3 / 20
Stewart Waring MASTERS 35+ CAT 3/4 GC 5 / 20
Stewart Waring MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 1 ROAD RACE 6 / 33
James Johnson MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 1 ROAD RACE 9 / 33
Janet Olney WOMEN OPEN STAGE 3 CRITERIUM 24 / 32
Stephen Wahl CAT 1/2/3 STAGE 3 CRITERIUM 22 / 49
Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 STAGE 3 CRITERIUM 34 / 49
Ace Mcdermott MASTERS 45+STAGE 2 TIME TRIAL 4 / 26
Arthur Brown MASTERS 45+STAGE 2 TIME TRIAL 5 / 26
Alexander Meller MASTERS 45+STAGE 2 TIME TRIAL 7 / 26
Ted Harris MASTERS 45+STAGE 2 TIME TRIAL 21 / 26
Mike Brown MASTERS 45+ STAGE 3 CRITERIUM 4 / 25
Ace Mcdermott MASTERS 45+ STAGE 3 CRITERIUM 6 / 25
Alexander Meller MASTERS 45+ STAGE 3 CRITERIUM 10 / 25
Ted Harris MASTERS 45+ STAGE 3 CRITERIUM 22 / 25
Yanni Papadopoulos CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 28 / 63
Stephen Wahl CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 47 / 63
George Ganoung CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 56 / 63
Paul Beyer CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 59 / 63
Matthew Neigh CAT 1/2/3 STAGE 1 ROAD RACE 62 / 63
James Johnson MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 2 TIME TRIAL 2 / 28
Stewart Waring MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 2 TIME TRIAL 6 / 28
Janet Olney WOMEN OPEN STAGE 2 TIME TRIAL 17 / 39
Sara Clafferty WOMEN OPEN STAGE 2 TIME TRIAL 21 / 39
James Johnson MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 3 CRITERIUM 6 / 24
Stewart Waring MASTERS 35+ CAT 3/4 STAGE 3 CRITERIUM 14 / 24
Janet Olney WOMEN OPEN GC 19 / 32
Greenbelt Park Training Series (Jun 16 2010)
Patrick Hogan Men 4/5 B 4 / 10
Aidan Palmer Men 5 C 8 / 24
Greenbelt Park Training Series (Jun 2 2010)
Anthony Monaco Men 4/5 B 8 / 11
Dan Schindler Men 5 C 6 / 24
Andrew Schindler Men 5 C 8 / 24
Kevin Mott Men 5 C 20 / 24
Tour of Somerville (May 31 2010)
Robert Phillips Men 1/2/3 Master 50-99 36 / 60
Yanni Papadopoulos Men 02 37 / 94
Killington Stage Race - Stage 3 (May 31 2010)
Mark Lahuec 4 Men 31 / 95
Sara Clafferty 3/4 Women 6 / 35
Bound Brook Criterium (May 30 2010)
Yanni Papadopoulos Men Master 35-99 4 / 62
Killington Stage Race - Stage 2 (May 30 2010)
Mark Lahuec 4 Men 42 / 95
Sara Clafferty 3/4 Women 7 / 36
Tour of Tucker County (May 29 2010)
Michael Brown Men's Masetrs 40+ 1 / 18
Kenneth Mcdowell Men's Masetrs 40+ 5 / 18
Steve Owens Men's Masetrs 40+ 9 / 18
Ted Harris Men's Masters 50+ 5 / 16
Brian Fouche Men's Cat 1/2/3 11 / 33
Saturday Crits (May 29 2010)
Yanni Papadopoulos Men Master 35-99 4 / 55
Killington Stage Race - Stage 1 (May 29 2010)
Sara Clafferty 3/4 Women 12 / 37
Mark Lahuec 4 Men 12 / 95
Greenbelt Park Training Series (May 26 2010)
Kevin Mott Men 5 C 11 / 22
Nick Caddenhead Men 5 C 12 / 22
Andrew Schindler Men 5 C 13 / 22
Chrisopher Kick Men 5 C 15 / 22
Kelly Cup (May 23 2010)
Sara Clafferty Women 3 2 / 16
Sara Clafferty Women Pro 1/2/3 28 / 35
Michael Brown Men Masters 45-49 4 / 22
Matthew Neigh Men Pro 1/2/3 37 / 67
Yanni Papadopoulos Men Masters 35-39 8 / 15
Aidan Palmer Men Junior 15-18 12 / 16
Nick Caddenhead Men Junior 15-18 13 / 16
Andrew Schindler Men Junior 15-18 14 / 16
Michael Dillon Men Junior 15-18 15 / 16
Greenbelt Park Training Series (May 19 2010)
Denzil Hathway Men 4/5 B 5 / 6
Anthony Monaco Men 4/5 B 6 / 6
Nick Caddenhead Men 5 C 11 / 22
Andrew Schindler Men 5 C 12 / 22
Brad Pumphrey Men 5 C 13 / 22
Matthew Neigh Men 1/2/3 A 4 / 22
Smoketown Airport Criterium (May 15 2010)
Sara Clafferty Women 1/2/3/4 13 / 24
Deep Blue Time Trial (May 9 2010)
Christine Fuentes Women 3 / 6
Janet Olney Women 4 / 6
Michael Wagner Men - 3 7 / 15
Evelyn Cook Men - Juniors 10-14 4 / 4
Christine Fuentes Women - Masters 45+ 2 / 6
Mimi Newcastle Women - Masters 45+ 3 / 6
Kyle Pitman Men - 4 1 / 26
Steve Owens Men - 4 7 / 26
Dana Mellerio Men - 4 10 / 26
Chris Adair Men - 4 11 / 26
Patrick Hogan Men - 4 17 / 26
Sue Mcquiston Women - 3 5 / 7
Mimi Newcastle Women - 3 7 / 7
Robert Wiggans Men - 5 21 / 24
Steve Owens Men - Masters 45+ 10 / 24
The 3rd Annual Fort Ritchie Criterium Sponsored by Corporate Office Properties Trust (May 8 2010)
James Johnson MASTERS 35+ (CAT 3 / 4) 7 / 36
Ted Harris SENIOR 4 26 / 63
Stephen Wahl SENIOR I,II,III 16 / 63
Brian Fouche SENIOR I,II,III 20 / 63
Paul Beyer SENIOR I,II,III 36 / 63
Mike Brown SENIOR III 12 / 39
Mike Brown MASTERS 45+ / 55+ 8 / 46
Bob Walters MASTERS 45+ / 55+ 30 / 46
Ted Harris MASTERS 45+ / 55+ 35 / 46
Brad Pumphrey MASTERS V 35+ 12 / 20
Christine Fuentes WOMENS OPEN 2 / 33
Janet Olney WOMENS OPEN 11 / 33
Amy Westenfeld WOMENS OPEN 13 / 33
Sue Mcquiston WOMENS OPEN 15 / 33
Greenbelt Park Training Race Series (May 5 2010)
Patrick Hogan Men 4/5 B 5 / 10
Anthony Monaco Men 4/5 B 7 / 10
Brad Pumphrey Men 5 C 6 / 22
Chrisopher Kick Men 5 C 10 / 22
Nick Caddenhead Men 5 C 15 / 22
10th Annual Bunny Hop Criterium (May 2 2010)
Sue Mcquiston Women 35-45+ 4 / 27
Janet Olney Women 35-45+ 10 / 27
Christine Fuentes Women 35-45+ 11 / 27
Mimi Newcastle Women 35-45+ 26 / 27
Amy Westenfeld Men 1/2/3/u23 90 / 129
Janet Olney Men 1/2/3/u23 95 / 129
Christine Fuentes Men 1/2/3/u23 97 / 129
Sue Mcquiston Men 1/2/3/u23 99 / 129
Mimi Newcastle Men 1/2/3/u23 123 / 129
Mike Brown Men 35-45+ 15 / 50
Mike Heffernan Men 35-45+ 24 / 50
Patrick Hogan Cat 4 Men 12 / 80
Justin Farrar Cat 4 Men 16 / 80
Ted Harris Cat 4 Men 21 / 80
Kyle Pitman Cat 4 Men 22 / 80
Mark Lahuec Cat 4 Men 70 / 80
Daniel Williams Cat 4 Men 76 / 80
Aidan Palmer Juniors 15-18 6 / 22
Kevin Mott Juniors 15-18 11 / 22
Andrew Schindler Juniors 15-18 13 / 22
Nick Caddenhead Juniors 15-18 19 / 22
Turkey Hill Country Classic (May 1 2010)
Matthew Neigh Men Pro/1/2/3 24 / 56
Yanni Papadopoulos Men Pro/1/2/3 44 / 56
Mike Hefner Men Pro/1/2/3 53 / 56
Ace Mcdermott Men MR Master 40-49 4 / 57
Michael Brown Men MR Master 40-49 12 / 57
Steve Owens Men MR Master 40-49 46 / 57
Thomas Aga Men MR Master 50-59 10 / 26
Ted Harris Men MR Master 50-59 17 / 26
Stewart Waring Men 4/5 13 / 44
Brian Whitesell Men 4/5 14 / 44
Iain Banks Men 4/5 16 / 44
Michael P Murad Memorial Road Race (May 1 2010)
Chris Harshman MEN MASTERS 35+ 3/4 23 / 44
Mark Lahuec MEN 4 24 / 59
Justin Farrar MEN 4 26 / 59
Denzil Hathway MEN 4 38 / 59
Patrick Hogan MEN 4 44 / 59
Brian Synowiec MEN 5 26 / 39
19th Annual Jason Gundel Claymont Classic (Apr 25 2010)
Sara Clafferty Women Open 2 / 7
Dori Buc kethal Women Open 3 / 7
Christine Fuentes Women Open 6 / 7
Yanni Papadopoulos Masters 35+ 3 / 21
Mike Hefner Masters 35+ 4 / 21
Stephen Wahl Masters 35+ 18 / 21
Yanni Papadopoulos Cat 1/2/3 26 / 36
Mike Hefner Cat 1/2/3 30 / 36
Farmersville Road Race (Apr 24 2010)
Stephen Wahl MEN 2 & 3 8 / 62
Yanni Papadopoulos MEN 2 & 3 17 / 62
Steve Owens MASTERS 45+ 33 / 40
Sara Clafferty WOMEN 3 & 4 3 / 24
17th Annual Carl Dolan Memorial/Howard County Library Spring Classic (Apr 18 2010)
Amy Westenfeld Women open 4 / 34
Janet Olney Women open 9 / 34
Christine Fuentes Women open 17 / 34
Sara Clafferty Women open 18 / 34
Sue Mcquiston Women open 19 / 34
Aaron Canale Men cat 4 (in cat 3/4 combined) 19 / 52
Mark Lahuec Men cat 4 (in cat 3/4 combined) 22 / 52
Ted Harris Men cat 4 (in cat 3/4 combined) 41 / 52
Mark Lahuec Men cat 4 (in cat 4/5 combined) 14 / 27
Steve Owens Men cat 4 (in cat 4/5 combined) 20 / 27
Christopher Kick Men cat 5 28 / 41
Brian Synowiec Men cat 5 31 / 41
Denzil Hathway Master men 45+ 9 / 50
Michael Brown Master men 45+ 11 / 50
Ted Harris Master men 45+ 29 / 50
Steve Owens Master men 45+ 31 / 50
Mike Hefner Master men 35+ 3 / 53
Stephen Wahl Master men 35+ 25 / 53
Anthony Monaco Master men 35+ 35 / 53
Michael Wagner Master men 35+ 43 / 53
Michael Brown Master men 35+ 50 / 53
Stephen Wahl Men cat 1/2/3 16 / 75
Mike Hefner Men cat 1/2/3 30 / 75
Matthew Neigh Men cat 1/2/3 36 / 75
Yanni Papadopoulos Men cat 1/2/3 55 / 75
Bob Walters Master men 55 6 / 13
Patrick Hogan Men cat 5 (in cat 4/5 combined) 7 / 33
Brad Pumphrey Men cat 5 (in cat 4/5 combined) 11 / 33
The RGS Title Chantilly Criterium (Apr 17 2010)
Robert Phillips Men 1/2/3/4 Masters 55-99 3 / 11
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3/4 Masters 35-99 2 / 45
Justin Farrar Men 4 4 / 79
Aaron Canale Men 4 25 / 79
Patrick Hogan Men 4 35 / 79
Kyle Pitman Men 4 48 / 79
Michael Brown Men 1/2/3/4 Masters 45-99 1 / 33
Alexander Meller Men 1/2/3/4 Masters 45-99 18 / 33
Christine Fuentes Men 1/2/3/4 Masters 45-99 33 / 33
Michael Brown Men 3/4 Masters 35-99 11 / 39
Ted Harris Men 3/4 Masters 35-99 37 / 39
Christine Fuentes Women 1/2 5 / 18
Janet Olney Women 1/2 7 / 18
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 8 / 55
Paul Beyer Men 1/2/3 48 / 55
Sue Mcquiston Women 3 6 / 7
Tyson's Corner Circuit Race (Apr 11 2010)
Michael Wagner Men 3 47 / 71
Kyle Pitman Men 4 15 / 73
Stewart Waring Men 4 30 / 73
Iain Banks Men 4 33 / 73
Mike Hefner Men MR Master 35-99 5 / 74
Michael Brown Men MR Master 35-99 19 / 74
Stephen Wahl Men 1/2/3 8 / 71
Paul Beyer Men 1/2/3 29 / 71
Yanni Papadopoulos Men 1/2/3 41 / 71
Christine Fuentes Women 1/2 8 / 16
Janet Olney Women 1/2 10 / 16
Aidan Palmer Men JR Junior 15-18 6 / 21
Sara Clafferty Women 3 3 / 8
Sue Mcquiston Women 3 4 / 8
2010 Tour of Walkersville (Apr 10 2010)
Ace Mcdermott Men Master 35+ / 45+ 1 / 63
Mike Brown Men Master 35+ / 45+ 4 / 63
James Johnson Men Master 35+ / 45+ 12 / 63
Chris Harshman Men Master 35+ / 45+ 30 / 63
Alexander Meller Men Master 35+ / 45+ 32 / 63
Richard Paukstitus Men Master 55+ 6 / 28
Tom Aga Men Master 55+ 10 / 28
Bob Walters Men Master 55+ 17 / 28
Scott Olson Men Master 55+ 19 / 28
Ben Williams Men Master 55+ 28 / 28
Stu Waring Men 4/5 35+ 2 / 64
Ian Palmer Men 4/5 35+ 12 / 64
Ted Harris Men 4/5 35+ 23 / 64
Alex Pline Men 4/5 35+ 24 / 64
Christopher Kick Men 4/5 35+ 31 / 64
Louis Helms Men 4/5 35+ 41 / 64
Mike Hefner Men Cat 1/2/3 10 / 68
Stephen Wahl Men Cat 1/2/3 22 / 68
Paul Beyer Men Cat 1/2/3 40 / 68
Brian Fouche Men Cat 1/2/3 49 / 68
Eric Krause Men Cat 1/2/3 52 / 68
Matthew Neigh Men Cat 1/2/3 61 / 68
Yanni Papadopoulos Men Cat 1/2/3 62 / 68
Jeff Chun Men Cat 1/2/3 66 / 68
Nick Caddenhead Junior Men 4 / 9
Andrew Schindler Junior Men 5 / 9
Aidan Palmer Junior Men 7 / 9
Christine Fuentes Women 1/2/3/4 5 / 26
Sara Clafferty Women 1/2/3/4 6 / 26
Susan Mcquiston Women 1/2/3/4 7 / 26
Diane Grim Women 1/2/3/4 15 / 26
Janet Olney Women 1/2/3/4 17 / 26
Michelle Faurot Women 1/2/3/4 19 / 26
Justin Farrar Men Cat 4/5 Race 1 2 / 66
Mark Lahuec Men Cat 4/5 Race 1 22 / 66
Iain Banks Men Cat 4/5 Race 1 26 / 66
Patrick Hogan Men Cat 4/5 Race 1 29 / 66
Chris Brin Men Cat 4/5 Race 1 42 / 66
Brian Whitesell Men Cat 4/5 Race 1 66 / 66
Morgantown Road Race (Apr 4 2010)
Mike Hefner Men 1/2/3 8 / 55
Brian Fouche Men 1/2/3 15 / 55
George Ganoung Men 1/2/3 25 / 55
Stephen Wahl Men 1/2/3 29 / 55
Ace Mcdermott Men MR Master 40-49 1 / 28
Michael Brown Men MR Master 40-49 2 / 28
Steve Owens Men MR Master 40-49 14 / 28
Kyle Pitman Men 4/5 18 / 68
Justin Farrar Men 4/5 25 / 68
Michael Thaxton Men 4/5 68 / 68
Jefferson Cup Road Race (Mar 28 2010)
Michael Brown Men Master 45-49 1 / 40
Ace Mcdermott Men Master 45-49 3 / 40
Bob Walters Men Master 55-59 9 / 17
Aaron Canale Men 4 29 / 87
Stephen Wahl Men 1/2/3 46 / 57
Mike Hefner Men 1/2/3 55 / 57
Christine Fuentes Women 1/2 12 / 16
Sara Clafferty Women 3 2 / 15
Sue Mcquiston Women 3 8 / 15
Aidan Palmer Men Junior 15-18 13 / 17
Nick Caddenhead Men Junior 15-18 15 / 17
Andrew Schindler Men Junior 15-18 17 / 17
Dan Schindler Men 5 35-99 13 / 36
Ian Palmer Men 5 35-99 14 / 36
Union Grove Road Race (Mar 27 2010)
Sara Clafferty Women 3/4 9 / 33
Kyle Pitman Men Category 4 10 / 39
Patrick Hogan Category 5 15 / 40
Wilmington Training Series (Mar 14 2010)
Justin Farrar Open - B 1 / 15
Tour of the Catskills - Stage 2 (Sep 20 2009)
Brian Whitesell CAT 5A 7 / 29
Patrick Hogan CAT 5A 11 / 29
Tour of the Catskills - Stage 1 (Sep 19 2009)
Brian Whitesell CAT 5A 3 / 33
Patrick Hogan CAT 5A 15 / 33
Tour of the Catskills - Prologue (Sep 18 2009)
Brian Whitesell CAT 5A 3 / 33
Patrick Hogan CAT 5A 8 / 33
Green Mountain Stage Race - Stage 4 (Sep 7 2009)
Nathaniel Thompson Pro/1 Men 36 / 121
Steve Owens 4 Men 116 / 95
Green Mountain Stage Race - Stage 3 (Sep 6 2009)
Nathaniel Thompson Pro/1 Men 53 / 127
Steve Owens 4 Men 133 / 99
Green Mountain Stage Race - Stage 2 (Sep 5 2009)
Nathaniel Thompson Pro/1 Men 107 / 128
Steve Owens Cat 4/5 Men 36 / 63
Green Mountain Stage Race - Stage 1 (Sep 4 2009)
Steve Owens Cat 4/5 Men 15 / 63
Nathaniel Thompson Pro/1 Men 103 / 128
Sportsfest Irving Park Criterium (Jul 19 2009)
Diane Grim MASTER WOMEN 45+ 3 / 6
Janet Olney MASTER WOMEN 35+ 4 / 5
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 4 (Jul 5 2009)
Ace Mcdermott Men - Master - 35-99 13 / 59
Nat Thompson Men - Cat 2 53 / 74
Brian Fouche Men - Cat 2 61 / 74
Stewart Waring Men - Cat 4 6 / 83
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 3 (Jul 4 2009)
Ace Mcdermott Men - Master - 35-99 19 / 67
Janet Olney Women - Cat 1/2 103 / 104
Brian Fouche Men - Cat 2 27 / 91
Nat Thompson Men - Cat 2 50 / 91
Stewart Waring Men - Cat 4 19 / 101
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 2 (Jul 3 2009)
Ace Mcdermott Men - Master - 35-99 15 / 74
Douglas Milliken Men - Master - 35-99 72 / 74
Janet Olney Women - Cat 1/2 71 / 112
Christine Wehlburg Women - Cat 1/2 107 / 112
Nat Thompson Men - Cat 2 3 / 94
Brian Fouche Men - Cat 2 50 / 94
Stewart Waring Men - Cat 4 2 / 103
Fitchburg Longsjo Classic - Stage 1 (Jul 2 2009)
Stewart Waring Men - Cat 4 14 / 103
Janet Olney Women - Cat 1/2 91 / 113
Christine Wehlburg Women - Cat 1/2 101 / 113
Ace Mcdermott Master 35+ 24 / 74
Douglas Milliken Master 35+ 73 / 74
Brian Fouche Men - Cat 2 24 / 94
Nat Thompson Men - Cat 2 37 / 94
Bear Mountain Spring 2009 (May 10 2009)
Keith Reeder Masters 35+ Cat 1- 15 / 62
Tour of the Battenkill Pro/Am (Apr 18 2009)
Tamara Lewis 3/4 Women 33 / 61
Yanni Papadopoulos Category 2 Men 55 / 72
Busiest Racers
in last months
Sue Mcquiston 124
Patrick Hogan 122
Mike Hefner 104
Steve Owens 95
George Ganoung 83
Mike Faber 73
Matthew Neigh 72
Ted Harris 65
Kathleen Giles 63
Alexander Meller 60
Matthew Albanese 56
Sara Clafferty 55
Ainhoa Perez-diez 54
Ryan Collins 52
Sebastian Byers 50
James Maiden 50
Mario Zometa 46
Devon Baummer 44
Eric Boone 44
Evan Janis 43
Brian Whitesell 43
Yanni Papadopoulos 42
James Miceli 42
Michael Thaxton 41
Richard Kennedy 40
Christine Fuentes 39
Tyler Waldron 38
Janet Olney 36
Amanda Watson 36
Aidan Palmer 34
Sandra Pashley 33
Nick Vita 32
Ace Mcdermott 31
Denzil Hathway 30
Nicole Raspa 26
Tyler Mahone 26
Mark Lahuec 26
Nick Caddenhead 25
Chris Crane 24
Stephen Wahl 23
Matthew English 23
Brian Synowiec 22
Kyle Pitman 22
Timothy Shaffer 21
Nessim Mezrahi 21
Michael Wagner 21
Jeffrey Schomig 21
Iain Banks 19
Bob Walters 19
Kenneth Mcdowell 18
Nathan Miller 18
Anna Staats 18
Stephen Szibler 18
Connor Mahone 18
Stewart Waring 17
Spencer Seibert 17
Evelyn Cook 17
James Johnson 16
Amy Kendall 16
Andrew Schindler 15
Ryan Guttridge 13
Chrisopher Kick 12
Emme Staats 12
Brad Pumphrey 12
Sarah Newton 11
Paul Beyer 10
Michael Brown 10
Emily Newton 10
Ian Palmer 10
Justin Farrar 9
Alex Pline 9
Anthony Monaco 9
Charles Owen 9
Brian Fouche 9
Brian Maclean 8
Kristin Seibert 8
Bobby Phillips 8
Kent Hardart 8
Mike Brown 8
Scott Olson 8
Aaron Canale 8
Dan Kotowski 8
Zachary Newton 8
Brandon White 8
Mimi Newcastle 7
Dan Schindler 7
Leonie Campbell 7
Sean Easley 7
Stephen Esmacher 6
Richard Hardart 6
Raymond Wright 6
Robert Phillips 6
Richard Paukstitus 6
Jim Colgary 5
Jeffrey Gelfand 5
Donald Riggs 5
Michelle Faurot 5
Christopher Kick 5
Shauna Sweet 5
Kevin Mott 5