Log In
Riverbend Criterium • Jul 29 2018
Clear, 87 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Crow Liquid Velo
2 Bradlee Haley Liquid Velo Teammate Win: Josh Crow
3 Kevin Bradford-parish
4 Shawn Howard
5 Cameron Williams Drop Bar Racing
6 Steve Westover
7 Andrew Shirey Audi
8 Christopher Hogan Bandit Elite Racing
9 Jeffrey Gaeckle Liquid Velo Teammate Win: Josh Crow
10 David Chipchase Liquid Velo Teammate Win: Josh Crow
11 Michael Gaertner Vertical Earth
12 Robert Velez
13 Jeffrey Reed Drop Bar Racing Teammate Top 5: Cameron Williams
14 Alfredo Ramirez Drop Bar Racing Teammate Top 5: Cameron Williams
15 Edward Rosenberg Audi
16 Nathan Hakken Apex Racing
DNF Cameron Forsythe TeamODZ
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Belding Bearded Monkey Racing
2 Russ Sovde Dyna Racing
3 Russell Leahy TeamODZ
4 Jonathan Wagher VELOBODY / GERK'S
5 Timothy Culbertson Hagens Berman Cycling
6 Peter Mayer Taco Time Northwest Cycling Team
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Phillips Drop Bar Racing
2 Steve Green Metier Racing & Coffee
3 Chadwick Clarke Shuksan Velo Club Race Team
4 Mark Watson Hagens Berman Cycling
5 Jeffery Nettles Fell Swoop
6 Richie Strong Liquid Velo
7 Alex Rosenast Drop Bar Racing Teammate Win: Sean Phillips
8 Patrick Oneil Bandit Elite Racing
9 Gregory Luniewski VELOBODY / GERK'S
10 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates
11 Robert Seeley
12 Christopher Armstrong River City Red
13 Scott Starbuck Baddlands Cycling Club
14 Richard Sherwood Vertical Earth
DNF Terry Mcleod Vertical Earth
DNF Curt Dupuis
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cris Haley Clean Power Cycling pb TESLA
2 Mark Clausen Taco Time Northwest Cycling Team
3 Gordy Bolstad VELOBODY / GERK'S
4 John Kodin Shuksan Velo Club Race Team
5 Joe Anchondo
6 Alex Renner Baddlands Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaler Marshall Hangar 15 Bicycles Elite
2 Benjamin Peterson Audi
3 Matt Cusack Bandit Elite Racing
4 Ayden Young Audi
5 Andrew Austin Hedrick Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Turpin
2 Will Harrison Apex Racing
3 Sam Zivin Audi
4 Samuel Welch Apex Racing
5 Jeevan Philip Husky Cycling - University of Washi
6 Andy Anderson Bandit Elite Racing
7 David Mullen Hagens Berman Cycling
8 Michelle Howe
9 Scott Allen Eastern Washington University
10 Nicholas Mendenhall Apex Racing Teammate Top 5: Will Harrison
DNF Zachary Johnson Hagens Berman Cycling
DNF Chris Wilson Metier Racing & Coffee
DNF Sean Bunce Metier Racing
Finishers: Cat 3: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Witt Team Carytown Bicycle Company
2 David Kuester Metier Racing & Coffee
3 Caden Stockwell Wenatchee Valley Velo
4 Trenton Cherco
5 Shannon Owery Metier Racing
6 Alex Harrison
7 Michael Chaten Avanti Racing Club
8 Christopher Dennis VELOBODY / GERK'S
9 Christopher Quast Bearded Monkey Racing
10 Jared Schmautz River City Red
11 Lance Payne
12 Zack Moss Bearded Monkey Racing
13 Jared Rolen
14 Shane Devlin TeamODZ
15 Alex Herr Baddlands Cycling Club
16 Kenneth Wolfe Team ODZ
17 Scott Sturges Palouse Bicycle Racing
18 Daniel Rossano Egencia
19 Brent Roberts Team ODZ
20 Timothy Culbertson Hagens Berman Cycling
DNF Jake Brooks Baddlands Cycling Club
DNF Alexander Baker
DNF Cory Newton Baddlands Cycling Club
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Kavesh VELOBODY / GERK'S
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lavonne Wilson Team Thrive p/b Kaiser Permanente
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Howe
2 Meghan Henry TeamODZ
3 Brooke Davis VELOBODY / GERK'S
4 Katie Park BUY $10 1DAY USAC License
5 Margaux Mcbirney
6 Carolyn Fealk Team Thrive p/b Kaiser Permanente
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1