Log In
Santa Catalina Weekend: UA Grand Prix • Feb 3 2019
Rain, 55 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcello Cesario University of Arizona
2 Simon Lynn U.S. Air Force Academy
3 John Noonan University of Arizona Teammate Win: Marcello Cesario
4 Joey Iuliano University of Arizona Teammate Win: Marcello Cesario
5 Adam Bryfogle University of Arizona Teammate Win: Marcello Cesario
6 Wouter Zwart University of Arizona Teammate Win: Marcello Cesario
7 Scott Jones Arizona State University Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Schaefer Arizona State University Cycling
2 Spencer Ciammitti University of Arizona
3 Nicholas Seeber University of Arizona
4 Grayson Hughes Unattached
5 Collin Dimattio University of Arizona
6 Alexander Alvarez University of Arizona
7 Jacob Lippert Northern Arizona University
8 Kyle Ramage U.S. Air Force Academy
9 Yuri Wilcox Arizona State University Cycling Teammate Win: Stephen Schaefer
10 Timothy Maley University of Arizona Teammate Top 5: Spencer Ciammitti
11 Andrew Osterhoudt University of Arizona Teammate Top 5: Spencer Ciammitti
DNF Gregory Janousek Arizona State University Cycling Teammate Win: Stephen Schaefer
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Conger jr University of Arizona
2 Grant Sivley University of Arizona Teammate Win: David Conger jr
3 Sebastian Graeber UC San Diego
4 Eli Marx-kahn Arizona State University Cycling
5 Philip Cutler UC San Diego
6 Kenneth Plante University of Arizona Teammate Win: David Conger jr
7 Saurabh Kulkarni UC San Diego Teammate Top 5: Sebastian Graeber
8 Dominic Monaco Arizona State University Cycling Teammate Top 5: Eli Marx-kahn
9 James Cebry Arizona State University Cycling Teammate Top 5: Eli Marx-kahn
10 Vincent Li Arizona State University Cycling Teammate Top 5: Eli Marx-kahn
12 Gavin Mitchell University of Arizona Teammate Win: David Conger jr
13 Samuel Wyatt University of Arizona Teammate Win: David Conger jr
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Myles Walker El Grupo Youth Cycling
2 Izaac Adams El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Myles Walker
3 Ethan Sotelo El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Myles Walker
4 Ramon Garcia Norson
5 Max Bevier El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Myles Walker
6 James Eby Landis/Trek
7 Sam Bevier El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Myles Walker
8 Oliver Clark El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Myles Walker
9 Benedict Colombi El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Myles Walker
10 Luke Brocco Landis/Trek
11 Caleb Huggins El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Myles Walker
12 Nathaniel Cross El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Myles Walker
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kaufman Cosmic Cycles
2 Joshua Rinderknecht Unattached
3 Spencer Ciammitti University of Arizona
4 Dillon Long El Grupo Youth Cycling
5 Jonathan Mclaren Pay'N'Take Flagstaff
6 Kevin Salmon Pay'N'Take Flagstaff
7 Kyle Hornbeck Pay'N'Take Flagstaff Teammate Top 5: Jonathan Mclaren
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Sotelo El Grupo Youth Cycling
2 Myles Walker El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Ethan Sotelo
3 David Conger jr University of Arizona
4 Max Bevier El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Ethan Sotelo
5 Sam Riess Strada Racing Club
6 Sean Baird Stone House P&S Racing P/B Masi
7 Izaac Adams El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Ethan Sotelo
8 Sam Bevier El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Ethan Sotelo
9 James Eby Landis/Trek
10 Karst Kingsley Stone House P&S Racing P/B Masi
11 Nathaniel Cross El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Ethan Sotelo
12 Lucien Fuertes Bicycle Ranch Tucson Racing p/b Des
13 Caleb Huggins El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Ethan Sotelo
14 Luke Brocco Landis/Trek
15 Andrew Stevens Unattached
16 Robbie Horstman Donkey Label
17 Koabi Brooks Natural Grocers Cycling Team
18 Grant Sivley University of Arizona Teammate Top 5: David Conger jr
19 Cody Kelly Donkey Label
20 Austin Arseo Aggress
21 Victor Garcia Unattached
22 Benedict Colombi El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Ethan Sotelo
23 Oliver Clark El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Ethan Sotelo
24 Kenneth Plante University of Arizona Teammate Top 5: David Conger jr
25 Cyrus Hembree Thrive Youth Cycling
26 Ben Ge Landis/Trek
DNF Hayden Palmer Landis/Trek
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Koabi Brooks Natural Grocers Cycling Team
2 Lucien Fuertes Bicycle Ranch Tucson Racing p/b Des
3 Peter Anderson Bicycle Ranch Tucson Racing p/b Des
4 Andrea Achilli Unattached
5 Brett Dooley Unattached
6 Kenneth Walter Team Santini USA p/b Murphy Capital
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Murphy Team Santini USA p/b Murphy Capital
2 Michael Hast Christian Cycling Tucson
3 Scott Arnold DEAN Factory Racing
4 Chris Isenberg Aggress
5 Daniel Bennett Landis/Trek
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Mikkelson Stone House Group p/b Monster Media
2 Gary Schobel Christian Cycling Tucson
3 Benjamin Chandler Unattached
4 George Dillemuth Aggress
5 Donald Braun Team Santini USA p/b Murphy Capital
6 Stephen Hopkins Unattached
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Riccitello Unattached
2 Eric Pearce Unattached
3 David French Landis/Trek
4 David Bennett Unattached
5 Andrew Hosterman Landis/Trek
6 Brian Lemke Landis/Trek
7 Norman Beasley M and M Racing Club
DNF Charlie Beadles GST Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Mcdorman Landis/Trek
2 Kenneth Starcke Cyclefit Solutions Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Overson El Grupo Youth Cycling
2 Matthew Riccitello LUX/Specialized by Cynergy
3 Quinn Simmons LUX/Specialized by Cynergy
4 Nickolas Zukowsky Unattached
5 Kyle Trudeau CZ Racing
6 Jan Schaer Unattached
7 Weston Rasmussen CZ Racing Teammate Top 5: Kyle Trudeau
8 Daniel Parkman Unattached
9 Robby Ketterhagen Unattached
10 David Rakestraw Pay'N'Take Flagstaff
DNF Rogan James El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Ethan Overson
DNF Jonathan Mclaren Pay'N'Take Flagstaff
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Hachmann Fort Lewis College
2 Cecile Lejeune Arizona State University Cycling
3 Cara O'neill University of Arizona
4 Chloe Welch University of Arizona
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Bruggink University of Arizona
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Delucia University of Arizona
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cyrus Hembree Thrive Youth Cycling
2 Daniel Hembree Thrive Youth Cycling Teammate Win: Cyrus Hembree
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaileen Williams El Grupo Youth Cycling
2 Izabel Adams El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Kaileen Williams
3 Eve Yockey El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Kaileen Williams
4 Camilla Benning El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Kaileen Williams
5 Brayden James El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Kaileen Williams
6 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Kaileen Williams
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Eve Yockey El Grupo Youth Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jocelyn Bonham Broadway Bicycles
2 Lisa Ribes Sabino Cycles Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Lisk Unattached
2 Charlayne Barger DEAN Factory Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Friedman Sabino Cycles Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophia Larsen Unattached
3 Stephanie Bruggink University of Arizona
4 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling
5 Brayden James El Grupo Youth Cycling
6 Claire Delucia University of Arizona
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Chandos DEAN Factory Racing
2 Ava Hachmann Fort Lewis College
3 Chloe Welch DEAN Factory Racing Teammate Win: Amy Chandos
4 Jennifer Quijada DEAN Factory Racing Teammate Win: Amy Chandos
5 Sarah Shipley SkyFlash Racing
6 Irena Ossola Unattached
7 Charlayne Barger DEAN Factory Racing Teammate Win: Amy Chandos
8 Sarah Muench SkyFlash Racing Teammate Top 5: Sarah Shipley
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3