Log In
Brisbane Criterium • Jun 22 2019
Clear, 68 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madden Titus SunPower Racing
2 Jeremy Pond
3 Pete Carolan The Olympic Club
4 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2
5 Morgan Cole SunPower Racing Teammate Win: Madden Titus
6 Michael Charleton Red Peloton
7 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
8 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
9 Naveen Molloy The Olympic Club Teammate Top 5: Pete Carolan
10 Alex Lockwood The Olympic Club Teammate Top 5: Pete Carolan
11 Andrew Esler TMB Development p/b Equator Coffees
12 Devin Wilson Team California Juniors
13 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC
14 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Brian O'grady Chico Cycling Team
16 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Blake Harper
17 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Blake Harper
18 Andrew Conley Team Fremont/FFBC
19 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Erik Schiller
21 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC
22 Carlos Vargas
23 Brian Kearns Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Blake Harper
24 Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing
25 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees
26 Jonah Martinez Team California Juniors
27 Nick Archer Ascend Racing
28 James Evans
29 Cameron Mclaughlin CoreTechs Cycling Team
30 Craig Stewart KaiVelo Racing
32 Anders Dellien Ordrup CC
33 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Blake Harper
34 Richard Jones SJBC
35 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
36 James Raybould SunPower Racing Teammate Win: Madden Titus
37 Alex Rusoff SunPower Racing Teammate Win: Madden Titus
38 David Michael sweet SunPower Racing Teammate Win: Madden Titus
39 Simon Tuttle GOOBYDUCK
40 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
41 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
42 Zachary Isaacs
Finishers: Cat 2: 20   Cat 3: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Pond
2 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2
3 Zac Rossen SJBC
4 Leo Fissel
5 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team
6 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo
7 Dylan Buffington
8 Andrew Esler TMB Development p/b Equator Coffees
9 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Blake Harper
10 Jacob Gorman Team Swift
11 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Blake Harper
12 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling Team
13 Richard Jones SJBC Teammate Top 5: Zac Rossen
14 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team
15 Brian Kearns Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Blake Harper
16 Paul Ngo
17 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Garret Smith
20 Nick Spano
21 David Van everen SJBC Teammate Top 5: Zac Rossen
22 Carlos Vargas
23 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
24 Menko Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
25 Nick Archer Ascend Racing
26 Caedan Aveling
27 Michael Gilson The Olympic Club
28 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
29 Evan Larson Team California Juniors
30 Gianmarco Puglisi TMB Development p/b Equator Coffees
31 Damien Hays
32 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
33 Beverly Chaney SJBC Teammate Top 5: Zac Rossen
34 Brendan Terrall MBRC
35 Eric Hardrath
37 Giles Douglas SJBC Teammate Top 5: Zac Rossen
38 Bradley Eastham
39 Alex Rusoff SunPower Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 23   Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Buffington
2 Ryan Chaney Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Hector Alanis
5 Jordan Kienzle
6 Damien Hays
7 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jhenrick James dadula
8 Marcos Morales Team Bobs-Bicycles.com
9 Max Wintersperger
10 Luke Stickel
11 Eric Allen
12 Adrien Magnus Dolce Vita Cycling p/b SL2
13 Luis Gomez Los Gatos
14 Rafael Cubero
15 Enrique Rojas
16 Peter Ambiel Alto Velo Racing Club
17 Garret Smith
18 Kailen Swain Someone sponsor me pls
19 Jon Marc peterson
20 Ilya Tutski
21 Chengtian Tang
22 Roger Turner
23 Rajiv Eluthesen Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jhenrick James dadula
24 David Shih SunPower Racing
25 William Dannemann
26 Bill Hendrix
27 Chris Grovers
28 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club (BBC)
29 Laurentiu Dascalu Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jhenrick James dadula
30 Andrew Shacker University of California-Berkeley
31 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2
32 Gabriel Munoz
33 Dekimbey Lamb-lewis
34 Jesse Avery
35 James Harland
36 Brian Shields
38 Rigel Bricken
39 Jeff Chen
40 Ye Fan
41 Ian Fernihough SJBC
42 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jhenrick James dadula
43 Andrew Goodrum
44 Darren Hall ATP Coaching
45 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team
46 Sergey Melikyan SJBC
47 Wagner Sousa
48 Thomas Van dyck
49 David Van everen SJBC
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 22   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Goessling Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Jeff Linder Terun Elite
3 Michael Sayers
4 Sam Benedict Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Andrew Goessling
5 Zachary Gottesman Terun Elite
6 Gavin Murray Marc Pro Cycling Team
7 Morgan Gerlak The Olympic Club
8 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling
9 Ryan Oakes AMain Cycling Team
10 Madden Titus SunPower Racing
11 Gregory White SP2life Elite Cycling Team
12 Robert Lander AMain Cycling Team
13 Morgan Cole SunPower Racing
14 Jack Duncan UCI CT: Team Illuminate
15 Max Polin SK Racing
16 Jeromy Cottell Touchstone Racing
17 Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2
18 James Evans
19 Doran Mori Team CLIF Bar Cycling
20 Eric Cockrell AMain Cycling Team
21 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing
22 Naveen Molloy The Olympic Club
23 David Grundman Peet's Coffee Racing
24 Travis Mceuen TMB Development p/b Equator Coffees
27 Arnaud Borner TMB Development p/b Equator Coffees
28 Pete Carolan The Olympic Club
29 Michael Charleton Red Peloton
30 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2
31 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2
32 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
33 Jimmy Miller Cognition Racing Road
34 Erik Schiller
35 David Michael sweet SunPower Racing
36 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
37 Richie Vos SunPower Racing
38 Robert Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2
39 Alex Lockwood The Olympic Club
40 Bubba Melcher
41 Samuel Hill Ride Bikes
42 Cameron Hawk SP2life Elite Cycling Team
43 Christopher Beall Terun Elite Teammate Top 5: Jeff Linder
44 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 20   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Jeromy Cottell Touchstone Racing
3 David Grundman Peet's Coffee Racing
4 Scott Cox Cognition Racing Road
5 Gregory White SP2life Elite Cycling Team
6 Jimmy Miller Cognition Racing Road
7 Robert Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2
8 Brian Kellison Pen Velo Racing/Summit Bicycles
9 Oliver Ryan
10 Russell White SP2life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Gregory White
11 David Allen Cognition Racing Road Teammate Top 5: Scott Cox
12 Matthew Sloan Cognition Racing Road Teammate Top 5: Scott Cox
13 Cameron Mclaughlin CoreTechs Cycling Team
14 David Fidler Divine Electric Norcal
15 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo
15 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Dana Williams
16 Martin Szwarc Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
17 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
18 Marissa Axell Revolution Racing p/b Jakroo
19 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Grady TMB Development p/b Equator Coffees
2 Przemek Tutak
3 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 David Fidler Divine Electric Norcal
5 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo
6 Stephan Hofmann SJBC
7 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Alexander Yermolovich
8 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Alexander Yermolovich
9 Cameron Mclaughlin CoreTechs Cycling Team
10 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
11 Masanori Yamashita
12 Bradley Eastham
13 Matthew Johnson Dolce Vita Cycling p/b SL2
14 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Top 5: Brian Bailey
15 Nathan Cauffman Peninsula Velo Cycling Club
16 David Shih SunPower Racing
17 Patrick Baldwin Revolution Racing Cycling Team
18 Abraham Contreras Dolce Vita Cycling p/b SL2
19 Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Alexander Yermolovich
20 Bryan Cheung Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Alexander Yermolovich
21 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery
22 Yuriy Platoshyn Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Alexander Yermolovich
23 Matthew Pyke SJBC
24 James Raybould SunPower Racing
25 Rozel Tupaz CBRE Racing
26 Carlos Villarreal
27 Menko Johnson Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Alexander Yermolovich
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 18   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Lapointe
2 Cole Rasmussen Red Peloton
3 Alex Lloyd VSRT/Livermore Cyclery
4 Przemek Tutak
5 Luis Gomez Los Gatos
6 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Benjamin Erickson
8 Thomas Manning Berkeley Bicycle Club (BBC)
9 Bradley Eastham
10 David Shih SunPower Racing
11 Ryan Rubel
12 Rudolph Zarate Red Peloton Teammate Top 5: Cole Rasmussen
13 Brian Shields
14 Jesse Avery
15 Matthew Pyke SJBC
16 Michael Riyanto Dolce Vita Cycling p/b SL2
17 Francisco Gonzalez Dolce Vita Cycling p/b SL2
18 Rob Voigt
19 Wayne Ricana
20 Jeff Chen
21 Darren Hall ATP Coaching
22 Carlos Villarreal
23 Michael English
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Sayers
2 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
3 Chris Ott Peet's Coffee Racing
4 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Peet's Coffee Racing
5 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
6 Sean Smith R4R-Make A Wish
7 Rick Lawton R4R-Make A Wish
8 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
9 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
10 Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
11 David Wierzba SJBC
12 Dennis Hopp SJBC
13 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
14 Anders Dellien Ordrup CC
15 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
16 John Sullivan Body Concepts
17 Benjamin Woodside Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
18 Joe Molinari Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Charles Pockell-wilson AUDI RENO-TAHOE
20 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
21 Kevin Baker R4R-Make A Wish
21 Sean Brandt Dolce Vita Cycling p/b SL2
22 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo
23 Samuel Worthington Divine Electric Norcal
24 Mary Elizabeth maroon
25 Daniel Turner KaiVelo Racing
26 Jason Thrasher
27 Joseph Sullivan SJBC
28 Keiichi Otani Alto Velo Racing Club
29 John Olsen Schnur Racing
30 Rick Graves Divine Electric Norcal
31 Anthony Eng Team Oakland Cycling
32 Michael Charleton Red Peloton
33 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 13   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Hobbs Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling
3 Klaus Grimm AUDI RENO-TAHOE
4 Benjamin Woodside Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
5 Allen Wulczynski SJBC
6 John Sullivan Body Concepts
7 Jason Thrasher
8 Anthony Eng Team Oakland Cycling
9 Steve D'alencon??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Bernardo Tapia SunPower Racing
11 Giles Douglas SJBC Teammate Top 5: Allen Wulczynski
12 Jason Engle Spin Development Race Team
13 Rj Laffins Chico Cycling Team
14 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Steven Aurousseau Morgan Stanley Cycling Team
16 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Markus Roccaro Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Roderick Gilchrist SJBC Teammate Top 5: Allen Wulczynski
20 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles
21 Sean Brandt Dolce Vita Cycling p/b SL2
22 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles
23 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
24 Cliff Jew Clean Power Cycling pb TESLA
25 Martin Kozera??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
26 Tony Perez
27 Kenneth Salvail Pen Velo Racing/Summit Bicycles
28 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA
29 David Van everen SJBC Teammate Top 5: Allen Wulczynski
30 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
31 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Perez
2 Scott Wilson Bell Real Estate Cycling
3 Amir Matityahu
4 Rj Laffins Chico Cycling Team
5 Kenneth Salvail Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Rafael Cubero
7 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Kenneth Salvail
8 James Ewing
9 Brian De raad
10 Ron Leung Splunk Race Team
11 Brian Castelli Red Peloton
12 Brandon Tyler Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Kenneth Salvail
13 Dean Jurado Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
14 David Van everen SJBC
15 Phillip Plath
16 Antonio Corgas Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Kenneth Salvail
16 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA
17 Paul Marshall SJBC
18 Alan Brake Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Kenneth Salvail
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
2 Bubba Melcher
3 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen
4 Lawrence Nolan CAL-NAT'S Racing
5 Scott Leahy SJBC
6 John Sullivan Body Concepts
7 George Miranda
8 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
9 Rob Maheu SJBC Teammate Top 5: Scott Leahy
10 Craig Stewart KaiVelo Racing
11 Frank Winters Clean Power Cycling pb TESLA
12 Rj Laffins Chico Cycling Team
13 Roderick Gilchrist SJBC Teammate Top 5: Scott Leahy
14 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA
18 Richard Jones
19 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
20 Joe Molinari Pen Velo Racing/Summit Bicycles
21 Shin Umeda Pen Velo Racing/Summit Bicycles
22 Kelly Silberberg Mellow Motors
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing
2 Robin Betz SunPower Racing
3 Desiree Varela SunPower Racing
4 Fnu Novita
5 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
6 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo
7 Karena Shannon SJBC
8 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC
9 Rachel Critelli SheSpoke Racing Teammate Win: Rebekah Bermudez
10 Heidi Alexander SJBC
11 Diana Hellman SJBC
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claudia Ferreira Main Street Elite p/b Main Street B
2 Whitney Post
3 Hannah Wood SJBC
4 Maya Fors RAZZLE DAZZLE
5 Sue Lin holt SunPower Racing
6 Wendy Jacobsen SunPower Racing
7 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team
8 Janene Ostrow
9 Shantelle Tupaz CBRE Racing
10 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling
11 Sarah Flamm SheSpoke Racing
12 Maria Alberty SheSpoke Racing
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo
2 Marissa Axell Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Win: Kristen Faulkner
3 Juliette Olson Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Win: Kristen Faulkner
4 Beverly Chaney SJBC
5 Jessica Baumgardner Fig Mtn Brew Racing
6 Laurie Furman SJBC
7 Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Win: Kristen Faulkner
8 Rebekah Bermudez SheSpoke Racing
9 Jessica Parteno Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Win: Kristen Faulkner
10 Gabrielle Zacks Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Win: Kristen Faulkner
11 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC
12 Rachel Critelli SheSpoke Racing
13 Diana Hellman SJBC Teammate Top 5: Beverly Chaney
13 Kerry Stivaletti Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Win: Kristen Faulkner
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 6