Log In
Winters Road Race • Aug 24 2019
Clear, 88 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Doyle Rock n Roll Lube
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaiah Cichosz Michael David Winery
1 Cas De maigret
DNF Gilmer Ereno
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
0 Charles English Charlie English
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yuri Gonzaga SquadraSF p/b Terun
2 Jan-willem Groeneveld BiehlerXIlMagistrale
3 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling p/b SL2
4 Chaz Halbert Phoenix Cycling Systems
5 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Garret Smith
7 Nathan Martin University of Michigan-Ann Arbor
8 Rafael Garcia Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Jonatan Jatombliansky
9 Paul Levy Team City Sacramento
10 Andrew Mathiesen Team Swift
11 Nick Spano
12 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Jonatan Jatombliansky
13 Ryan Toedebusch
14 Frank Greco jr Velocause Centraal Cycling
15 Michael Coughlan Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Jonatan Jatombliansky
16 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo
17 Sean Martin LOW// Factory Racing
18 Mike Gonzales Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
19 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
20 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
21 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
22 Scott Hollander Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
23 Cam Juarez Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Jonatan Jatombliansky
24 Jason Tang Kai Velo Racing
24 Sean Brandt Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Jonatan Jatombliansky
25 Stuart Collett Splunk Racing Team
26 Giles Douglas SJBC
27 Stephan Hofmann SJBC
28 Peter Kelleher SGW
29 Peadar O'mochain TMB Development p/b Equator
30 Luis Jevons SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Yuri Gonzaga
DNF Gregory Kennedy KaiVelo
DNF Ellis Pedersen Team California Juniors
DNF Leo Fissel TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Timmy Nguyen SJBC
DNF Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team
DNF Tom Van pelt TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Gabriele Boncoraglio SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Yuri Gonzaga
Finishers: Cat 3: 37   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Nau
2 Nicholas Mati
3 Andrew Sanders CBRE Racing
4 Jacob Gorman Team Swift
5 Riku Yasutomi
6 Jeff Stilwell Rhythm Racing/Mraz Brewing
7 Alex Frankel team swift Teammate Top 5: Jacob Gorman
8 Jose Miguel alpuerto C4Racing / Kovarus
9 Nathan Espiritu Kovarus Racing Team
10 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Joe Mornin Berkeley Bicycle Club
12 Damien Hays
13 Evan Opsal
13 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Peter Gillespie MBRC
15 Matthew Maurer Squadra SF p/b Terun
16 Cameron O'reilly SunPower Racing
17 Joe Perez-rogers Pen Velo/Summit Bicycles
18 Vignesh Shanmuganathan Dolce Vita Cycling p/b SL2
DNF Chris Hopkins Kinetic Cycling
Finishers: Cat 4: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hector Alanis Los Gatos Bicycle Racing Club
2 Kevin Cox
3 Wing To tang Dolce Vita Cycling p/b SL2
4 Graham Gawthorne
5 Charlie Hollman Rio Strada Racing
6 Brian Ramirez cortes
7 William Hatch Wildcats
8 Felipe Salum Los Gatos Bicycle Racing Club Teammate Win: Hector Alanis
9 Jairo Molina Davis Race Team
10 Robby Williams
11 James Carroll
11 Rigoberto Pascual
12 Luis Gomez Los Gatos Bicycle Racing Club Teammate Win: Hector Alanis
13 Cole Schumacher Vegas Bike Store
14 Matthew Slotnick Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Wing To tang
15 Timothy Williams
16 David Gutierrez
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Riffelmacher THE OLYMPIC CLUB
2 Chris Coble The Olympic Club Teammate Win: Will Riffelmacher
3 Dennis Wall CoreTechs Cycling TwT
4 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
5 Michael Claudio ThirstyBear Cycling
6 David Fidler Divine Electric Norcal
7 Scott Cox Cognition
8 James Enright ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Michael Claudio
9 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing
10 Piers Barry ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Michael Claudio
11 David Grundman Peet's Coffee Racing
12 Nick Kreeger SquadraSF p/b Terun
13 Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
14 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
15 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
16 Tyler Janke
17 David Mai ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Michael Claudio
18 Matthew Sloan Cognition
19 Michael Cordova Northrim Adventure Sports Racing
19 Alex Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
20 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
21 Jon Hyatt Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
22 John Novikoff Data Driven Athlete Racing
23 Lei Deng Cognition Racing Road
DNF Andrew Conley
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Parker Davis Bike Club Race Team
2 Donnie Mccorkle Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Dan Parker
3 Ryan Stroup SquadraSF p/b Terun
4 Alberto Gonzalez
5 Shai Traister SV707
6 Joseph Mastrogiovanni Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Dan Parker
7 Brian Davis
8 Christopher Flynn
9 Brendon Lydon
10 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
11 Rodolfo Gaitan
12 Ninos Gergeo CBRE
13 Osvaldo Domnguez Penvelo
14 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 James Pavlichek Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Dan Parker
16 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees
17 Brian Cartoscelli Davis Bike Club Race Team Teammate Win: Dan Parker
18 Kevin Thelen
19 Amir Michael Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 Joseph Miranda
20 John Shirley
DNF Francisco Gonzalez Dolce vita cycling p/b SL2
DNF Drew Noel Trafiq vs. Traffic
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
2 Phil Tercero Coretechs Cycling Team
3 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling Teammate Win: Christopher Phipps
4 Craig Upton Me
5 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
6 Philip Malaspina CoreTechs Cycling Team
7 Jay Newton Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Nick Theobald
8 Dan Tedford ThirstyBear Cycling Teammate Win: Christopher Phipps
9 Lucas Paz KaiVelo Racing
10 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Nick Theobald
11 Amir Matityahu TRAIL HEAD RACING - SPECIALIZED
12 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling Teammate Win: Christopher Phipps
13 Rich Hufford
14 Joseph Sullivan SJBC
15 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling Teammate Win: Christopher Phipps
16 Michael Charleton Red Peloton
17 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Nick Theobald
18 Steven Aurousseau CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Phil Tercero
19 John Fairbanks Touchstone Racing
20 Joseph Cooper Twin Peaks Racing Team
21 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
22 Nick Steel Coretechs TwT
22 David Albrecht CHICO CYCLING TEAM
23 Craig Auzenne CBRE Racing
24 Yutch Cowhie ThirstyBear Cycling Teammate Win: Christopher Phipps
25 Minh Nguyen Kovarus/C4 Racing
26 Derek Novaes Rio Strada Racing
27 Gus Platis Rio Strada Racing
28 Markus Roccaro Peninsula Velo / Summit Bicycles
29 Ron Rouse Rio Strada Racing
30 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
31 Nabil Samaan bicycle lawyer
32 Bernardo Tapia SunPower Racing
33 Long Nguyen CBRE Racing
34 Bill Laddish KaiVelo Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 18   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Elliott Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
2 Paul Castonguay
3 Shane Swan Rio Strada Racing
4 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Adamvanminh Martin CCCX Cycling
6 Todd Hamel Chico Cycling Team
7 Scott Gelbke Rio Strada Racing Teammate Top 5: Shane Swan
8 Graham Hymus Davis Bike Club Race Team
9 Aaron Smith Davis Bike Club Race Team
10 Jason Roth Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Mark Elliott
11 Russ Freeman Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Win: Mark Elliott
12 Willem Roux
13 Greg Myers Victory Velo Racing
14 Mel Alvarez
15 Mark Castillo Rio Strada Racing Teammate Top 5: Shane Swan
16 Ole Lutjens Cognition Racing
16 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing Teammate Top 5: Shane Swan
17 Albert Lehman Reno Wheelmen
18 Terry Nilsen Pen Velo Racing/Summit Bicyles Teammate Top 5: Trevor Bartlett
19 Greg Price Rio Strada Racing Teammate Top 5: Shane Swan
DNF David Van everen SJBC
DNF Clive Lepper Rio Strada Racing Teammate Top 5: Shane Swan
DNF Peter Farr Rio Strada Racing Teammate Top 5: Shane Swan
DNF Rdarren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
2 George Tomasich Canyon Velo
3 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelman
4 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
5 Gilbert Tarin Splunk Race Team
6 John Sullivan Body Concepts
7 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11
8 Jim Forester Divine Electric Norcal
9 Rob Maheu SJBC
10 Gerald Finken NorthStar Mentors
11 Edward Ayres Divine Electric Norcal
12 Scott Leahy SJBC
13 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team
14 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Chris Demattei Victory Velo Racing
16 Frank Winters CleanPower Cycling pb TESLA
17 Osvaldo Tomatis Body Concepts
18 Lance Haag ThirstyBear Cycling
19 David Tu CoreTechs Cycling Team
20 Steve Showler
20 Tim Davis Hammer Nutrition/53x11
21 Calvin Erdman Body Concepts Racing Team
22 Lance Newey Sierra Nevada/Reliable Racing P/B F Teammate Top 5: John Hancock
23 Ron Stofan Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F Teammate Top 5: John Hancock
24 Jim Sullivan Clean Power Cycling pb TESLA
25 Gerald Roberts Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F Teammate Top 5: John Hancock
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Volkmar Body Concepts
2 Steve Twist Chico Cycling Team
3 Rod Rozman Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
4 Darin Salk Davis Bike Club Race Team
5 Scott La perle CBRE Racing
6 Russell Cameron ol' Republic/SERT
7 Anthony Low CBRE Racing Teammate Top 5: Scott La perle
8 Craig Dinger Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Darin Salk
9 Raz Alon
10 Matthew Peters Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
11 Edward Cruz Ol' Republic/SERT
12 Raul De anda AUDI RENO- TAHOE CYCLING
13 Randy Floyd Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
14 Dennis Plessas Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
15 David Bryant Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
16 Chris Coppinger
17 Arthur Tawatari Chico Cycling Team Teammate Top 5: Steve Twist
18 Erin Simmons Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
19 Thomas wood ? ol' Republic/SERT
19 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
20 Steve Davis
21 Bill Vaughan Body Concepts Teammate Win: Randy Volkmar
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Fessenden
2 Jerry Wickham Benicia Bike Club
3 Robin Mckinney Victory Velo Racing
4 Gilberto Flores Off The Front
5 Jim Sharp Davis Bike Club Race Team
6 Kevin Mcspadden Davis Bike Club Race Team
7 Lloyd Leighton Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Jim Sharp
8 Bruce Coffey
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Williams
2 Cole Davis Hagens Berman Axeon
3 Cooper Shanks Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 David Michael sweet Sunpower Racing
5 Jonathan Baker Touchstone Racing
6 Miles Hubbard Carolina Crit Squad
7 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Cooper Shanks
8 Chaz Turmon SP2 Life Elite Cycling Team
9 Aidan Mcneil Team Swift
10 Maxime Richard CC Etupes Le Doubs Pays de Montblia
11 Andrew Shimizu Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Cooper Shanks
12 Joshua Carling SP2 Life Elite Cycling Team
13 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
14 Andrew Haslem Terun Elite
15 Zachary Morvant ThirstyBear Cycling
16 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
17 Chase King Audi Cycling
18 Virgilio Pigliucci Dolce Vita Cycling p/b SL2
19 Hunter Wilson Team California
20 Robert Schell Dolce Vita Cycling p/b SL2
21 Sergei Volkov Dolce Vita Cycling p/b SL2
22 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
23 Zac Rossen SJBC
24 Stefen Creason
25 Christopher Craig Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Cooper Shanks
26 Tyler Pearce SP2 Life Elite Cycling Team
27 Will Brickler Davis Bike Club Race Team
28 Jimmy Miller Cognition Racing Road
29 Marcus Beltramo Dolce Vita Cycling p/b SL2
30 Ariel Herrmann ThirstyBear Cycling
31 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2
32 Tim Mcbirney Team California
33 Aaron Rindy Velo Reno
33 Nick Baird SP2 Life Elite Cycling Team
34 Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
35 Jeromy Cottell Touchstone Racing Teammate Top 5: Jonathan Baker
36 Colby Farrell
37 Creighton Gruber Team swift
38 Edward Huntsman Team Swift
39 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2
40 Daniel Kosykh Davis Bike Club Elite Team
41 Wesley Miyamura Davis Bike Club Race Team
42 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Top 5: Cooper Shanks
43 Holger Steinmetzger TMB Development p/b Equator Coffees
44 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team
45 Jacob Timmerman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
46 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2
47 Gregory White SP2 Life Elite Cycling Team
48 Russell White SP2 Life Elite Cycling Team
49 Alexi Gabuyo
50 Chad Hall Team California
DNF Jeremy Pond
DNF Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
DNF Yatwah Mitchell
Finishers: Cat 1: 30   Cat 2: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Betz SunPower Racing
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Post
2 Claudia Ferreira Main Street Cycling Club
3 Jennifer Tave
4 Sue Lin holt SunPower Racing
5 Brigid Hedlund
6 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team
7 Nikki Nepomuceno
8 Wendy Jacobsen SunPower Racing Teammate Top 5: Sue Lin holt
9 Sarah Krtil Davis Bike Club Race Team
9 Christine Hummell Plant Power Racing
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gale Derosa Revolution Racing p/b Jakroo
2 Heather Mcdonald Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Win: Gale Derosa
3 Lesley Jensen Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Win: Gale Derosa
4 Jessica Parteno Revolution Racing p/b Jakroo Teammate Win: Gale Derosa
5 Jennifer Barlow US Military Endurance Sports
6 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Cameron
2 Eleanor Velez Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
3 Melanie Wong
4 Diana Cedeno Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
5 Amy Moor SheSpoke Racing
6 Jennifer Tafoya Squadra SF p/b Terun
6 Haley Nielsen SheSpoke Racing Teammate Top 5: Amy Moor
7 Jane Despas
DNF Arielle Little SunPower Racing
DNF Kristen Faulkner Revolution Racing p/b Jakroo
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6