Log In
Sky Express Winter Livermore Circuit Race • Feb 9 2020
Windy, 57 degrees, wind 26 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Baird The Olympic Club
2 Zac Rossen SJBC
3 Travis Mceuen Terun Elite
4 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees
5 Marcus Beltramo Dolce Vita Cycling p/b SL2
6 Evan Paschke
7 Pete Carolan The Olympic Club Teammate Win: Christopher Baird
8 Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
9 Kenneth Tsuda PROJECT 95
10 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Mathias Jacquelin
11 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Mathias Jacquelin
12 Trevor Gilmore Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Marcus Beltramo
13 Frank Greco jr Adapt Cycling
14 Finn Thomsen Davis Bike Club Race Team
15 Wesley Miyamura Davis Bike Club Race Team
16 Naveen Molloy The Olympic Club Teammate Win: Christopher Baird
17 Andrew Olson
18 Ford Murphy PROJECT 95
19 Michael Gilson The Olympic Club Teammate Win: Christopher Baird
20 Andrew Sanders CBRE Racing
21 Chester Gillmore
22 Przemek Tutak Valley Spokesmen
23 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Marcus Beltramo
24 Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Marcus Beltramo
25 Fisher Curran ButcherBox Cycling
26 Stephen Doll Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Marcus Beltramo
27 Stuart Grosser The Olympic Club Teammate Win: Christopher Baird
28 Alex Lockwood The Olympic Club Teammate Win: Christopher Baird
29 Sergei Volkov Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Marcus Beltramo
30 Stuart Collett Splunk Race Team
31 Craig Auzenne CBRE Racing
32 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
DNP Will Brickler Davis Bike Club
DNP Andrew Conley Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
DNP Kirk Scheibelhut CITIUS
DNP Sean O'neal CBRE Racing
DNP Bradley Lovegren
Finishers: Cat 2: 23   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pieter-jan Kindermans
2 Brian Mancini
3 Dylan Anderson
4 Kevin Bishop
5 Nicholas Mati
6 Gregory Schebler
7 Will Masterman Kovarus Racing Team
8 Robert Raffo
9 Drew Willner SJBC
10 Walter Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike
11 Cassius Anderson
12 Jacopo Dalmasson SquadraSF p/b Terun
13 Lei Liu SJBC
14 Andrew Sterling Team City Racing
15 Nathan Espiritu Kovarus Racing Team
16 Aaron Smith
17 Jakob Sandberg
18 Lukas Voesenek SquadraSF p/b Terun
19 Matthew Maurer SunPower Racing
20 Luc Sarlandie Cognition
21 Jose Miguel alpuerto Kovarus Racing Team
22 Bryan Petro VSRT/Livermore Cyclery
23 Dylan Glatt Cognition Racing Road
24 Simon Bumm SquadraSF p/b Terun
25 Adolph Estrada
26 Christopher Smith Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
27 Luis Gomez SJBC
28 Xi Lin SJBC
29 Si Wong SJBC
30 Dominic Li SJBC
31 Benjamin Chi Team Swift
32 Aaron Froley
33 Phil Everitt
34 Kimmo Pylvanainen SJBC
35 Nathan Yee VSRT/Livermore Cyclery
36 Andrew Bautista SJBC
37 James Fisher
38 Brendan Terrall MBRC
DNP Michael Ford Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNP Bill Hendrix
DNP Donald Hersam SJBC
DNP Adrien Magnus Dolce Vita Cycling p/b SL2
DNP Travis Miller Team Swift
DNP Joe Perez-rogers Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNP Brian Shields
DNP Jase Stone SJBC
DNP Matthew Mills
DNP Hector Alanis
Finishers: Cat 4: 46   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Erickson
2 Gilmer Ereno Kovarus Racing Team
3 Joseph Swain
4 Justin Too
5 Cole Schumacher
6 Gurkan Erdemli
7 Olivier Bochettaz
8 Joshua Diaz
9 Thomas Schlesinger
10 William Hooper
11 Charles Joseph
12 David Coz
13 Liem Hinh
14 Martin Yun
DNP Hamza Makhlaf Kovarus Racing Team Teammate Top 5: Gilmer Ereno
15 Ben Tankersley Gnarwhals
DNP Maximilian Vavrek
DNP Ikkei Sato
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Riffelmacher Olympic Club
2 Lucas Paz KaiVelo Racing
3 Chris Coble The Olympic Club Teammate Win: Will Riffelmacher
4 James Enright ThirstyBear Cycling
5 Troy Porter
6 David Koesel Monster Racing Team
DNP Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
DNP Jimmy Miller
DNP Arthur Rand
DNP Daniel Turner KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
DNP Hussein Saffouri KaiVelo Racing Teammate Top 5: Lucas Paz
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivor Griffiths SJBC
2 Javier Gallego
3 Wes Fornes Squadra SF p/b Terun
4 Thomas Taylor
5 Jesse Avery Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
6 Phil Everitt
7 Kurt Kuckein CBRE Racing
8 Nathan Cauffman Peninsula Velo Cycling Club
9 Mark Stevens
10 Peter Jupp Lamorinda Cycling Club
11 Michael Zimmer
12 Casildo Romero SJBC Teammate Win: Ivor Griffiths
13 Samuel Paik ChristianCycling-Hammer Nutrition
14 Troy Hanesand CBRE Racing
15 Stephen Schilling
16 Darren Yap Pen Velo Racing/Summit Bicycles
17 Donald Lee
18 Tom Campeau
19 Brian Martinez CBRE Racing
20 Ninos Gergeo
21 Matthew Mills
22 Michael Sparks
23 John Gerling Funsport Bikes Cycling Team p/b CdV
24 Drew Rushing
25 Aaron Nelson
26 Anthony Low CBRE Racing
27 Ryan Jung
28 Luis Bardales SJBC Teammate Win: Ivor Griffiths
29 Michael Burgess
DNP Joe Narciso CBRE Racing
DNP ? Adam CCCX Cycling
DNP Greg Beliera
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Wall
2 Sean Smith R4R-Make A Wish
3 Aaron Long ThirstyBear Cycling
4 Darren Baker R4R-Make A Wish
5 Rick Lawton R4R-Make A Wish
6 Scott Bromstead R4R-Make A Wish
7 Chad Fischer
8 Jon Erskine
9 Jason Cruser
10 David Allen Cognition Racing Road
11 Matthew Sloan Cognition Racing Road
12 Troy Porter
13 Andrew Adelman CoreTechs Cycling TwT
14 Brian Heneghan SJBC
15 Peadar O'mochain Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
16 Andrew Heinemann Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
17 Darryl Smith R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
18 Philip Taupier
DNP Erik Camacho San Jose Bicycle Club
DNP Michael Foley Cognition Racing Road
DNP Stephan Hofmann SJBC
DNP Dennis Hopp R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
DNP Joshua Pizzica Cognition Racing Road
DNP Chad Rosser SJBC
DNP Joseph Sullivan SJBC
DNP David Koesel Monster Racing Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 16   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Mackay
2 Donald Lee Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
4 Stephan Hofmann SJBC
5 Jeffrey Dorso Rio Strada Racing
6 Shai Traister SquadraSF p/b Terun
7 Ole Lutjens Cognition Racing Road
8 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Donald Lee
9 Shayne Marshall
10 Clive Lepper Rio Strada Racing Teammate Top 5: Jeffrey Dorso
11 Aaron Terrazas Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
12 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Donald Lee
13 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Donald Lee
14 Minh Nguyen Kovarus Racing Team
15 David Van everen SJBC Teammate Top 5: Stephan Hofmann
16 Scott Wilson Form & Data
17 Darrin Jenkins
18 Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
19 Luis Jevons SquadraSF p/b Terun
20 Anthony Eng Team Oakland Cycling
21 Andreas Schulten Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Donald Lee
22 Bill Harris Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Donald Lee
23 James Ewing
24 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA
DNP Eran Ambar Alto Velo Racing Club
DNP Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Donald Lee
DNP Paul Berger
DNP Selim Elhadj
DNP Scott Gelbke Rio Strada Racing Teammate Top 5: Jeffrey Dorso
DNP Dean Jurado FSB/form+data
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Trethric Hammer/53x11
2 Lawrence Nolan Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
3 Steven Romjue The Olympic Club
4 Dean Abt xXx Racing
5 Scott Hollander Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
6 Stanley Terusaki Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNP Larry Wolff
DNP Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNP Jeff Qualle FSB/form+data
DNP Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNP Tim Davis Hammer/53x11 Teammate Win: Matthew Trethric
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
2 Dave Anthony
3 James Torrence Splunk Race Team
4 Robert Napieralski Body Concepts
5 Jim Forester Divine Electric Norcal
6 Ken Shiokari Splunk Race Team
7 Jorge Pont Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Darren Mar-elia Mellow Motors
9 Roderick Gilchrist SJBC
10 Frank Grgurina Splunk Race Team Teammate Top 5: James Torrence
11 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
12 Craig Stewart Berkeley Bicycle Club (BBC)
13 Antonio Corgas Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Pete Schoenenberger Funsport Bikes Cycling Team p/b CdV
15 Mike Faltys Pen Velo Racing/Summit Bicycles
16 Tom Kopshever
DNP Ken Shimojima
DNP Shane Kinney
DNP Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claudia Ferreira Alto Velo
2 Brianna Baird Team Roaring Mouse
3 Robin Betz Alto Velo Teammate Win: Claudia Ferreira
DNP Margaret Lowe
4 Christina Davis SJBC
DNP Serenity Marshall Revolution Racing p/b Jakroo
DNP Jessica Parteno Revolution Racing p/b Jakroo
Finishers: Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Hoolihan Eclipse
2 Jennifer Tave Squard SF/Terun
3 Laura Smith
4 Brittany Breaux
5 Cady Cadiz Kovarus Racing Team
6 Melissa Mckenzie Olympic Club
7 Sarah Flamm
8 Clara Wang Eclipse Racing Teammate Win: Katherine Hoolihan
9 Wendy Jacobsen Alto Velo
10 Stacey Wong Revolution Racing
11 Sue Lin holt Alto Velo
12 Lynn Hunter Breakaway Women's Racing
13 Lisa Cresson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Theo Skolnik Eclipse Racing Teammate Win: Katherine Hoolihan
15 Gabrielle Crevier SJBC
16 Jessie Stricchiola
17 Janene Ostrow Alto Velo
18 Kelsey Havens SJBC
19 Taylor Abbott
20 Kristen Johannes SheSpoke Racing Teammate Win: Katherine Hoolihan
21 Colleen Chew Pen Velo Racing/Summit Bicycles
22 Jillian Kozyra
23 Lilli Safley
24 Claire Tang
DNP Jessica Karste
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Morshead
2 Caroline Dezendorf
3 Katharine Maher SquadraSF p/b Terun
4 Shannon Gaffney US Military Endurance Sports
5 Lizzie Wright Cognition Racing Road
6 Kate Jungnickel SJBC
7 Amy Moor SheSpoke Racing
8 Christina Davis SJBC
DNP Catherine Guentert Velo Club La Grange
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurie Furman SJBC
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Benishin
2 Maryann Levenson Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Yvonne Walbroehl Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Jill Stone SJBC
5 Jessie Hickel Splunk Race Team
DNP Camille Deluca-flaherty Pen Velo Racing/Summit Bicycles
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3