Log In
Allamuchy Time Trial • Apr 23 2022 • Green Township, NJ
Mostly Cloudy, 55 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Panhorst Guy's Racing Club 17:39.8
2 Dan Dalfonzo Team Somerset Pops Bike Shop 18:02.0
3 Nick Appice DSB 21:31.9
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terrence Chioffi CRCA/Sunrise Paria 17:18.9
2 Greg Kaplan QCW p/b Cadence Cycling 17:25.4
3 Jason Baker Mineola Bicycle Racing Team 18:32.3
4 Kurt Dericks 19:13.8
5 Mike Garcia Alpine Cycling USA 19:26.3
6 Scott Sweeney 19:45.0
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Isola Triangle Cyclists 17:20.1
2 Ralf Warmuth 17:37.7
3 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club 18:30.6
4 Fred Rica Redlined Racing 18:47.8
5 Chuck Crocco Team Somerset - POPS Bike Shop 19:14.8
6 Nicholas Tsapatsaris ORIGIN Performance 19:41.0
7 Stephen Sambrano Guy's Racing Club 19:52.6 Teammate Top 5: Gregory Danielewicz
8 Jamie Troy Independent 19:59.9
9 Allen Gibson 20:16.3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Anderson Team Somerset 18:32.8
2 Dave Kavanaugh Team ProPower/Cycle Solutions 18:50.2
3 Chris Dawson Redlined Racing 19:32.3
4 Joseph Brennan Century Road Club of America 19:35.5
5 Richard Wolf CRCA/Foundation 19:40.7
6 Bob Orazem Karma Racing Team 19:49.5
7 Sergio Aguirre CRCA-Foundation -CCB 20:09.2
8 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen 20:44.7
9 Matt Lefkowitz Team ProPower/Cycle Solutions 21:07.8 Teammate Top 5: Dave Kavanaugh
10 Joseph Seibert 22:06.0
11 Eric Stacer 24:51.4
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug O'Neill CRCA/Deno's Wonder Wheel 18:28.7
2 Albert Sayers Team ProPower/Cycling Solutions 19:46.1
3 Michael Maclaga Kelley Acres Speed Shop 19:54.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Team ProPower/Cycle Solutions 19:52.1
2 Jim Kaeli Kelley Acres Speed Shop 20:33.7
3 John Young Carl Hart MTB 24:02.5
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Younghoo Kim 18:12.6
2 Marcos Soto 18:46.6
3 David Ray Watts up 18:59.8
4 Jc Mercedes CRCA/Foundation-CCB 19:11.2
5 Donald Havard 19:49.3
6 Jeff Lamb Team ProPower/Cycle Solutions 19:53.5
7 John Donahue Bernardsville Bag O Hammers 21:48.6
8 David Desimone Paramount Multisport 23:19.9
9 Kevin Elmore Redlined Racing 25:13.9
10 Jovian Yoh Team Aistriu 27:12.1
11 Robert Reiner Five Four Sports 29:42.6
DNF Andrew Melville CRCA/Foundation
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Watts Blue Bell Wealth Management p/b Can 17:05.8
2 Otis Engel Gotham 18:00.6
3 Brian Barringer 18:20.2
4 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 18:23.1
5 Jason Jones Karma Racing Team 18:29.1
6 James Eichvalds Morris Velo Sports 18:40.4
7 Ryan Dubois CRCA/Sunrise Paria 18:42.5
8 Ethan Hendricks Gotham Cyclists 18:47.4
9 Philip Mania Team ProPower/Cycle Solutions 18:55.5
10 Chris Tarry 19:14.0
11 Thomas Watrucki Jalapeno Cycling 19:42.2
12 Douglas Dauzier N/A 19:43.5
13 Daniel Reiss Team Somerset - POPS Bike Shop 19:53.7
14 Lewis Kopchak The Velo Shop 20:17.6
15 Troy Doll Team Hb Hilltop 20:26.1
16 Daniel Pallone 20:29.6
17 Carl Martin velasquez Verrazano Team Racing by NY Triathl 20:37.8
18 Erik Fargo Team Somerset - POPS Bike Shop 20:53.5
19 Darrell Engel Long Tail Creative 20:56.1
20 Lincoln Crane CRCA 21:33.1
21 Teoboro Pabello Team Brodie 21:49.6
22 Ronald Garofalo Watts Up Cycling 22:00.8
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Rectenwald CRCA/NYCC Racing 15:55.7
2 Jeffrey Watts Blue Bell Wealth Management p/b Can 16:11.6
3 Michael Chronert Team F3 16:42.2
4 Chris Yura Honey Stinger Hive 16:42.4
5 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 17:23.4
6 John Sedlak Watts Up Cycling 19:29.0
7 Joseph Famularo 26:40.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Leskosky 20:13.9
2 Pippa Michaels 22:46.3
3 Nancy Toolan Team ProPower/Cycle Solutions 23:20.0
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caryl Gale CRCA/Breakaway Courier 21:06.0
2 Rachel Liberatore Merrick Cycling/TOMBC 21:48.8
3 Alecia Mcclintock Highlands Velo 22:06.8
4 Danielle Gibb Team EPS p/b Brielle Cyclery 22:26.4
5 Maryanne Caruso Jalapeo Cycling 22:42.5
6 Sarah Knight Team EPS p/b Brielle Cyclery 23:10.2
7 Candace Kennedy-hess Sturdy Girl Cycling 23:14.9
8 Sue Wiedorn Guy's Racing Club 23:41.5
9 Melanie Rubenstein 24:51.4
10 Leanora Frisco 27:08.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan 18:48.3
2 Patricia Sonn Karma Racing Team 19:55.3
3 Kate Tormey Finkraft Cycling Team 20:13.3
4 Linda Brown Total Training and Endurance 20:28.7
5 Mackenzie Marcinko Blue Bell Wealth Management p/b Can 20:37.9
6 Nicole Ragonese Watts Up Cycling 21:31.3
7 Elizabeth Tyrell Team Somerset 25:02.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1