Log In
2022 Folsom Classic Criterium • May 28 2022 • Folsom, CA
Mostly Cloudy, 69 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Adams
2 Sean Strachan Team Swift
3 Andrew Vigne San Jose Bicycle Club
4 Alex Rusoff Alto Velo
5 Jordan Mcelroy RENO ROOKS
6 Trevor King SGW
7 Giulio Collura Dolce Vita Cycling
8 Keith Knight Sierra Nevada/ Reliable Racing p/b
9 John Janetzko Alto Velo Teammate Top 5: Alex Rusoff
10 Glenn Wallin RENO ROOKS Teammate Top 5: Jordan Mcelroy
11 Donald Hersam SJBC
12 Dante Lobue
13 Wils Cardan Divine Electric Norcal
14 Corey Shen Team Swift Teammate Top 5: Sean Strachan
15 Andrew Shacker Team Fremont/FFBC data by OnTheDay.
16 Aaron Garcia
17 Brad Wilhelm K-9 Services
18 Italo Ciccarelli Trafiq vs. Traffic
19 Gregory Kennedy KaiVelo
20 Paul Levy Team City Sacramento
21 Bernardo Tapia
22 Christian Velazquez
23 Sammy Trujillo
DNP Dylan Fujimoto Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Dennis
2 Sean Garcia sjbc
3 Sean Bradley TMB Development p/b Equator Coffees
4 Cole Clayton Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
5 Martin Ek Super Sprinkles P/b Fat Cake
6 Jean Claude van rooyen
7 Zachary Landau VSRT
8 Aj Marrs
9 Aaron Gorman jr
10 Keegan Worcester rio strada racing
11 Matthew Koenig
12 Mitchell Neal Velo Kings Racing p/b ATP Coaching Teammate Top 5: Cole Clayton
13 Christian Velazquez Red peloton
14 Joseph Battisti TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Sean Bradley
15 Nick Brown TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Sean Bradley
16 Richard Owings Freakshow - Michael David Winery
17 John Glover
18 Grant Ramil
19 Kevin Li San Jose Bicycle Club
20 Zac Ooi Dolce Vita Cycling
21 Justyn Duthler Rio Strada Racing
22 Matt Lynn
23 Miguel Gonzalez Team swift
24 Andrew Bautista SJBC Teammate Top 5: Sean Garcia
25 Michael Osorio SquadraSF p/b Terun
26 Gordon Su Dolce Vita Cycling
27 Brian Frink Sacramento Golden Wheelmen
28 Brian Shreeve Alto Velo
29 Rigoberto Pascual Davis Bike Club
30 Chris Hopkins Team City
31 Jon Marc peterson TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Sean Bradley
32 Ryan Carlos We Biiike
33 Oscar Cruz We Biiike
34 Brandon Ryan Rio Strada Racing
35 Joshua Hart TMB Development p/b Equator Coffees Teammate Top 5: Sean Bradley
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chengtian Tang university of california
2 Ryan Kowta
3 Raymond Ynostroza
4 Austen Moore
5 Colin Karpfinger Alto Velo
6 Greg Young
7 Alec Guilford SJBC
8 James Stewart Gasd Coffee Co.
9 Ivan Smirnou
10 Robertino Quibin Rio Strada Racing
11 Matthew De guzman Rio Strada Racing
12 Alex. Kokhovets.
14 Edward Moises We Biiike
15 Christopher Vetek VSRT
16 Thomas Brennan
17 Aaron Keough Team City Sacramento
18 Tuan Bui
19 Nick Anderson
20 Brian Tedlos Rio Strada Racing
21 Ethan Seaman
22 Eugene Brancoveanu S F
23 Alfern Olonan
24 Juan Angel moran Team City Sacramento
25 William Haines
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 9  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Zimny Peet's Coffee Racing p/b Vloro Bicy
2 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
3 Ivor Griffiths Ride Bikes Bro
4 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling
5 Chris Ott Chronos Racing Teammate Win: Brian Zimny
6 Oliver Weiss Rio Strada Racing
7 Andrea Cloarec
8 Simon Tuttle unattached
9 Italo Ciccarelli Trafiq vs. Traffic
10 Glenn Wallin
11 Ryan Wei Team CLIF Bar Cycling Teammate Top 5: Paul Morris
12 Aaron Rindy Velo Reno
13 Russell White Ride Bikes
14 Gregory White Ride Bikes
15 David Grundman Chronos Racing Teammate Win: Brian Zimny
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Rusoff Alto Velo
2 Glenn Wallin RENO ROOKS
3 Oliver Weiss Rio Strada Racing
4 Steve Mayes
5 Keith Knight Sierra Nevada/ Reliable Racing p/b
6 Michael Wohl
7 Kimio Bazett #Ornot
8 John Glover
9 Fabian Jacot
10 John Simmons Clean Power Cycling
11 Matthew Pyke SJBC
12 Sammy Trujillo
14 Paul Mitchell Rio Strada Racin'
15 Jean Claude van rooyen
16 Brian Shreeve Alto Velo Teammate Win: Alex Rusoff
17 Brian Frink Sacramento Golden Wheelmen
18 Mike Schopfer Eliel factory team
19 Aaron Smith Davis Bike Club Race Team
20 Chris Hopkins Team City
21 Travis Tanasse Pro Dynamic Physical Therapy
22 Rafael Cubero Achieve Training and Coaching
23 Huy Trinh
25 Derek Novaes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F Teammate Top 5: Keith Knight
26 Nicholas Bradwell DLVRD Race Team
27 Wils Cardan Divine Electric Norcal
28 Diego Rivera Velo Kings Racing p/b ATP coaching
29 Bernardo Tapia CoreTechs Cycling Team
30 Peter Krogh Clean Power Cycling
31 Albert Lehman Audi Reno Tahoe Cycling Team
33 Wagner Sousa Kai Velo
34 Gregoire Denis
35 Gordon Su Dolce Vita Cycling
36 Richard Owings Freakshow - Michael David Winery
37 John Janetzko Alto Velo Teammate Win: Alex Rusoff
38 Mark Castillo Rio Strada Racing Teammate Top 5: Oliver Weiss
39 Dylan Fujimoto Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
40 Ronald Johnson Rio Strada Racing Teammate Top 5: Oliver Weiss
41 James Elder Rio Strada Racing Teammate Top 5: Oliver Weiss
42 Jonathan Arcellana
43 Tim Bright Audi Reno-Tahoe Cycling
DNP Michael Osorio SquadraSF p/b Terun
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 19   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Laberge Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic
2 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
3 Jd Bergmann Team Clif Bar
4 Michael Sayers
5 Ninos Gergeo CBRE Racing
6 Joseph Chicoine Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
7 Michael Foley Cognition Racing
9 Fergus Tanaka Performance Bike p/b Chico Cycling
10 Ted Toribio ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
11 Wes Fornes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
12 Matthew Sloan Cognition
13 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
14 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
15 Christopher Flower Data Driven Athlete
16 Kimio Bazett #Ornot
17 Aaron Long ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
18 Martin Szwarc ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jerome Nadel
19 Matthew Pyke SJBC
20 Aaron Smith Davis Bike Club Race Team
21 Greg Juneau Live Play Real Estate
22 Kyle Ashton Red Peloton
23 Gregory Kennedy KaiVelo
24 Kevin Metcalfe Peets Coffee Racing p/b Veloro Bicy Teammate Win: Dean Laberge
25 Dave Kause
26 Judd Van sickle
27 Jay Newton Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Dean Laberge
28 Joseph Staron Excel Sports/Touchstone Racing
29 Hayden Mackay R4R Make-A-Wish
30 Nick Theobald Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Dean Laberge
DNP Steve Showler
DNP Daniel Bryant Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Dean Laberge
DNP Jason Boynton Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Dean Laberge
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 16   Cat 3: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Boynton Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic
2 Michael Foley Cognition Racing
3 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish
4 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
5 Michael Charleton Red Peloton
6 Andre Tenthorey Hammer Nutrition/53x11
7 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
8 Hayden Mackay R4R Make-A-Wish Teammate Top 5: Rick Lawton
9 Aaron Long ThirstyBear Cycling
10 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Greg Chapla
11 Dave Kause Bariani / Quick step
12 Chris Ott Peet's Coffee Racing p/b Vloro Bicy Teammate Win: Jason  Boynton
13 Wilson Gorrell Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
14 Michael Taylor CLEAN POWER CYCLING
15 Jeff Watson Sierra Nevada /Reliable Racing p/b
16 Matthew Sloan Cognition Teammate Top 5: Michael Foley
17 Craig Auzenne CBRE Racing
18 Dennis Baker
20 John Hancock Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
21 Dean Laberge Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Jason  Boynton
22 Greg Juneau Live Play Real Estate
23 Joseph Staron Excel Sports/Touchstone Racing
24 Rafael Cubero Achieve Training and Coaching
25 Albert Lehman Audi Reno Tahoe Cycling Team
26 Mike Kelly Zenn Racing Team
27 Ken Todd Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
28 Ted Toribio ThirstyBear Cycling
30 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Jason  Boynton
31 Nick Theobald Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Jason  Boynton
32 Michael Sayers
33 Jay Newton Peet's Coffee Racing p/b Veloro Bic Teammate Win: Jason  Boynton
DNP John Kretschmann Body Concepts Bicycle Racing Team
34 Christopher Townzen
DNP John Simmons Clean Power Cycling
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 15   Cat 3: 10   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
2 Scott Leahy SJBC
3 Jeffrey Kato Clean Power Cycling
4 Clark Rasmussen Splunk Race Team
5 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Cliff Jew Zevenbergen
7 Kevin Metcalfe Peets Coffee Racing p/b Veloro Bicy
8 Robert Napieralski Body Concepts
9 Butch Jackson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
DNP Michael Wilkins KaiVelo
10 Brad Decker HSR Racing p/b BIRDWORX
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Pearce Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
2 Ryan Gorman Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Pearce
3 Zac Rossen Terun Elite
4 Joshua Carling Voler Factory Team
5 David Greif
6 Matthew Amara Team Swift
7 Trevor King SGW
8 Max Noda Cognition Racing Road
9 Brent Williams
10 Ryan Wei Team CLIF Bar Cycling
11 Andrew Vigne San Jose Bicycle Club
12 Gregory White Ride Bikes Bro
13 Rhota Haba Performance Bicycle p/b Chico Cycli
14 Dante Lobue
15 Jeff Linder Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Pearce
16 Christopher Guzik Red Peloton
17 Matt Mikul Terun Elite Teammate Top 5: Zac Rossen
18 Zackery Weimer Terun Elite Teammate Top 5: Zac Rossen
19 Sean Strachan Team Swift
20 Jacob Timmerman Terun Elite Teammate Top 5: Zac Rossen
21 Cameron Adams
22 Giulio Collura Dolce Vita Cycling
23 Justin Poulson Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Pearce
24 Andrew Mathiesen Team Swift
25 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
26 Ivor Griffiths Ride Bikes Bro Elite Cycling Team
27 Michael Charleton Red Peloton
28 Chris Ott Peet's Coffee Racing p/b Vloro Bicy
29 Maxim Jenkins
30 Corey Shen Team Swift
31 Michael Taylor Clean Power Cycling
32 Greg Chapla Davis Bike Club
33 Tommy Perkins Tesseract Racing
34 Jordan Mcelroy RENO ROOKS
35 Donald Hersam SJBC
36 David Grundman Chronos Racing
37 Brian Zimny Chronos Racing
38 Matthew Axford
39 Robert Lander AMain Cycling Team
40 Andre Tenthorey Hammer Racing Team p/b Thorne
41 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
42 Aaron Garcia
43 Kyle Ashton Red Peloton
44 Mark Morton
45 John Franz
46 Jd Bergmann Team Clif Bar
47 Jonatan Jatombliansky Dolce Vita Cycling
48 Jeff Watson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
49 Christopher Beall Terun Elite Teammate Top 5: Zac Rossen
50 Helena Gilbert-snyder Specialized Project '74
51 Jeffrey Kato Clean Power Cycling
52 Andrew Shacker
53 Aaron Rindy Velo Reno
54 Robert Terra Terun Elite Teammate Top 5: Zac Rossen
55 Jason Tang Dolce Vita Cycling
DNP Ninos Gergeo CBRE Racing
DNP Wilson Gorrell Folsom Bike/Shingle Springs Subaru
DNP Kevin Hashman Dolce Vita Cycling
DNP Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Pearce
DNP Andrew Shimizu Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Robert Pearce
DNP Martin Szwarc ThirstyBear Cycling
DNP Fergus Tanaka Performance Bike p/b Chico Cycling
DNP Russell White Ride Bikes Bro
DNP Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
DNP Taylor Vaccari Chico Cycling Team
DNF Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Simon Tuttle unattached
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 23   Cat 3: 17   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Mauvais SquadraSF p/b Terun
2 Trinity Gleckler Breakaway Women's Racing
3 Alana Marie
4 Heidi Verbeeck Davis Bike Club Race Team
5 Lindsey Raven Body Concepts
6 Rachel Parker Tern Elite
7 Ilan Jen-laplante Terun Elite
8 Serenity Marshall
9 Gabriella Allong Tern
10 Carla Clifford Breakaway Womens Racing Teammate Top 5: Trinity Gleckler
11 Shantelle Tupaz CBRE Racing Juniors
12 Chelsea Castillo SJSU Cycling Club
13 Diana Hellman SJBC
14 Katherine Rose Breakaway Women's Racing Teammate Top 5: Trinity Gleckler
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evelyn Goessling Eclipse Racing
2 Erin Schopfr
3 Emily Pasillas Reno Rooks
4 Elizabeth Yurcisin Reno Rooks
5 Shoshana Harlem UC Davis Cycling Club
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katharine Maher Tern Elite
2 May Liu Terun Elite
3 Helena Gilbert-snyder Specialized Project '74
4 Madeline Frechette Eclipse Racing
5 Rachel Parker SquadraSF p/b Terun
6 Ilan Jen-laplante Terun Elite
7 Annie Whalen Project '74 Teammate Top 5: Helena Gilbert-snyder
8 Haley Nielsen Eclipse Racing Teammate Top 5: Madeline Frechette
9 Chloe Mauvais SquadraSF p/b Terun Teammate Top 5: Rachel Parker
10 Lindsey Raven Body Concepts
DNP Gale Derosa SJBC
11 Gabriella Allong Tern
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1