Log In
13TH ANNUAL WILLIAM & MARY TIDEWATER WINTER CLASSIC • Feb 24 2018
Race uploaded by Matthew Fischel csv | json
Clear, 72 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Humphreys University of Maryland-College Park 0:00:00
1
2 Jesse Kooistra Belmont Abbey College 0:00:00
2
3 Clayton Travis Virginia Polytechnic University 0:00:00
3
4 Charles Daniel
4
5 Trey Hedgecock Belmont Abbey College 0:00:00
5
6 William Hubsch 0:00:00
6
7 Ana Novo University of Maryland-College Park 0:00:00
7
Teammate Win: Thomas Humphreys
8 Blane Maddox
8
9 Oren Mizrahi Duke University 0:00:00
9
10 Emilejr Therrien Duke University 0:00:00
10
11 Austin Sheffer
11
12 Luis Leme Virginia Polytechnic University 0:00:00
12
Teammate Top 5: Clayton Travis
13 Graeme Murray Virginia Commonwealth University 0:00:00
13
14 Nate Ricketts
14
15 Christopher Peltzer Indiana University-PA 0:00:00
15
16 Zach Hostetler Wake Forest University 0:00:00
16
17 Collin Tellechea Belmont Abbey College 0:00:00
17
Teammate Top 5: Jesse Kooistra
18 Zachary Jackson Virginia Polytechnic University 0:00:00
18
Teammate Top 5: Clayton Travis
19 Bryce Lerew Juniata College 0:00:00
19
20 Laraib Laubach University of Maryland-College Park 0:00:00
20
Teammate Win: Thomas Humphreys
21 William Johnson Appalachian State University 0:00:00
21
22 Patrick Franz Virginia Polytechnic University 0:00:00
22
Teammate Top 5: Clayton Travis
24 Caleb Parnell Juniata College 0:00:00
24
25 Samuel James Virginia Polytechnic University 0:00:00
25
Teammate Top 5: Clayton Travis
26 Nathaniel Worcester Belmont Abbey College 0:00:00 Teammate Top 5: Jesse Kooistra
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Wagstaff West Virginia University 0:00:00
1
2 Noah Stauffer Pennsylvania State University 0:00:00
2
3 Maximilian Schellhorn University of Virginia 0:00:00
3
4 Freddie Shashaty
4
5 Samuel Fuller 0:00:00
5
6 Greg Schott Liberty University 0:00:00
6
7 Peter Wallace Wake Forest University 0:00:00
7
8 Charles Coffey George Mason University 0:00:00
8
9 Henry Germaine University of Maryland-College Park 0:00:00
9
10 Cameron Jackson US Naval Academy 0:00:00
10
11 Alexander Frye University of Maryland-College Park 0:00:00
11
12 William Hickman College of William and Mary 0:00:00
12
13 Kevin Tan Virginia Commonwealth University 0:00:00
13
14 Haotian Liu University of Virginia 0:00:00
14
Teammate Top 5: Maximilian Schellhorn
15 David Burstein Appalachian State University 0:00:00
15
16 Robert Heideman US Naval Academy 0:00:00
16
17 Ian Tumulty University of Maryland-College Park 0:00:00
17
18 Noah Pollock US Naval Academy 0:00:00
18
19 Alex Casper 0:00:00
19
20 Christopher Kuczynski US Naval Academy 0:00:00
20
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Giovanni Bianco Liberty University 0:00:00
1
2 Kent Ayers Northeastern University 0:00:00
2
4 Stephen Tan Virginia Commonwealth University 0:00:00
4
6 Parker Agan 0:00:00
6
7 Justin Brunjes George Mason University 0:00:00
7
8 James Martin University of Virginia 0:00:00
8
9 Rylan Flint University of Maryland-College Park 0:00:00
9
10 Joe Smotherman Virginia Polytechnic University 0:00:00
10
11 Javier Lluch prez 0:00:00
11
12 Bobby Hammond Liberty University 0:00:00
12
Teammate Win: Giovanni Bianco
13 Jack Wellener West Virginia University 0:00:00
13
14 Alexander Sirota University of Virginia 0:00:00
14
15 Justin Goodman University of Maryland-College Park 0:00:00
15
16 Justin Hardwick West Virginia University 0:00:00
16
17 Michael Lubin
17
18 Alexander Love 0:00:00
18
19 Kenneth Johnson University of Maryland-College Park 0:00:00
19
20 Robin Oh US Naval Academy 0:00:00
20
21 William Foulds University of Virginia 0:00:00
21
22 Karl Zhao University of Maryland-College Park 0:00:00
22
24 Mathew Cherian University of Maryland-Baltimore Co 0:00:00
24
25 Jack Katz George Mason University 0:00:00
25
Teammate Top 5: Justin Brunjes
26 Joshua Korbelak University of Maryland-College Park 0:00:00
26
27 David Lando pieroni Wake Forest University 0:00:00
27
28 Bryan Burgess College of William and Mary 0:00:00
28
29 Dain Shirmer Juniata College 0:00:00
29
30 Andrew Valdesuso University of Maryland-College Park 0:00:00
30
31 Luong Huynh Liberty University 0:00:00
31
Teammate Win: Giovanni Bianco
32 John Walsh University of Maryland-College Park 0:00:00
32
33 Tilden Winston University of Virginia 0:00:00
33
DNF Alex Goodson Juniata College 0:00:00
33
34 Cole Jordan
34
DNF Kurt Hamblin University of Maryland-Baltimore Co 0:00:00
34
DNF Jarrett Stengel West Virginia University 0:00:00
35
35 Minh Tran Liberty University 0:00:00
35
Teammate Win: Giovanni Bianco
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Craig University of Maryland-College Park 0:00:00
1
2 Tommy Steinebrunner University of Maryland-College Park 0:00:00
2
Teammate Win: William Craig
3 Aaron Dunn US Naval Academy 0:00:00
3
4 Steffen Erickson Virginia Polytechnic University 0:00:00
4
5 Luke Osborn Johns Hopkins University 0:00:00
5
6 Daniel Webb University of Maryland-College Park 0:00:00
6
Teammate Win: William Craig
7 Landon Vomsteeg Johns Hopkins University 0:00:00
7
Teammate Top 5: Luke Osborn
8 George Tolly US Naval Academy 0:00:00
8
Teammate Top 5: Aaron Dunn
9 Ben Hostetler University of North Carolina at Gre 0:00:00
9
10 Andrew Payne
10
11 James Blair University of Virginia 0:00:00
11
12 Joel Schneider US Naval Academy 0:00:00
12
Teammate Top 5: Aaron Dunn
13 Darius Jonasch Duke University 0:00:00
13
14 Manasij Venkatesh University of Maryland-College Park 0:00:00
14
Teammate Win: William Craig
15 Garrett Benning US Naval Academy 0:00:00
15
Teammate Top 5: Aaron Dunn
16 Christopher Keosian University of Maryland-College Park 0:00:00
16
Teammate Win: William Craig
17 Khoi Tran Liberty University 0:00:00
17
18 Todd Yoder
18
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Austin Thompson
1
2 Rachel Jordan Virginia Commonwealth University 0:00:00
2
3 Chelsea Richwine George Washington University 0:00:00
3
4 Jennifer Munley University of Maryland-College Park 0:00:00
4
DNF Josephine Vanloozen Drexel University 0:00:00
5
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Jauch US Naval Academy 0:00:00
1
2 Madisen Grinnell US Naval Academy 0:00:00
2
Teammate Win: Lisa Jauch
3 Bridget Thompson College of William and Mary 0:00:00
3
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cammie Robbiano Belmont Abbey College 0:00:00
1
2 Caryn Willis
2
3 Mattasyn Shisler Liberty University 0:00:00
3
4 Sarah Parker Liberty University 0:00:00
4
5 Cassidy Hylton US Naval Academy 0:00:00
5
6 Siobhan Mahoney Belmont Abbey College 0:00:00
6
Teammate Win: Cammie Robbiano
7 Erica Schneider
7
8 Francesca Herder Liberty University 0:00:00
8
Teammate Top 5: Mattasyn Shisler
9 Alexis Padar US Naval Academy 0:00:00
9
Teammate Top 5: Cassidy Hylton
10 Shannon Wade Liberty University 0:00:00
10
Teammate Top 5: Mattasyn Shisler
11 Stephanie Mlujeak Belmont Abbey College 0:00:00
11
Teammate Win: Cammie Robbiano
12 Katie Mattas Juniata College 0:00:00
12
13 Caroline Conrad University of North Carolina at Cha 0:00:00
13
14 Dale Aram tassbihi University of Maryland-College Park 0:00:00
14
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Grant CHEERBACKS of Fat Frogs Racing
1
2 Ryan Mckinney
2
3 Edward Anderson
3
4 Logan Jones-wilkins Lateral Stress Velo Inc.
4
5 Justin Markunas National Capital Velo Club/UnitedHe
5
6 Stefan Zavislan Otterhaus Coaching
6
7 Jared Nieters
7
8 Matthew Fischel Team mini Glenn
8
9 Glenn Ferreira Five Four Sports
9
10 Max Fryar
10
11 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing
11
12 Jose Solis Otterhaus Racing
12
13 Joseph Baum
13
14 Daniel King
14
15 Frank Cundiff Levine Law Group Elite Cycling Team
15
16 William Vickerman
16
17 Xavier Szigethy
17
18 Frank Palmieri
18
19 Adrian Amos Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
19
20 Julie Kuliecza UCI WPT: Hagens Berman | Supermint
20
21 Steve Patterson Atlantic Velo
21
22 Keck Baker
22
23 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
23
24 Benjamen Shrewsberry
24
25 Alex Kasch
25
26 Francisco Covas National Capital Velo Club/UnitedHe
26
Teammate Top 5: Justin Markunas
27 Ben Rickey Celerity Cycling
27
28 Dan Netzer Celerity Cycling
28
29 Jonathan Martinez Richmond Velo Sport
29
30 Unknown Rider
30
32 Daniel Riddle Bad Cat Racing
32
33 John Gray
33
34 Keith Johnson Atlantic Velo
34
35 Brian Marchionini
35
36 Brian Frazier
36
37 Cory Scott
37
39 Giancarlo Pierantoni
39
40 Casey Fulton
40
41 Jacob King
41
DQ D. Nelson daniel
41
42 Samuel Yarashus National Capital Velo Club/UnitedHe
42
Teammate Top 5: Justin Markunas
DNF Colin Kelly Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
42
DNF Kenneth Sumrell Celerity Cycling
43
DNF Owen Musser
44
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 22   Cat 3: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Musser
1
2 Kyle Konopnicki
2
3 Adam Baker
3
4 Darin Alleman Antietam Velo Club Inc
4
5 Tony Leong S'Ville Bikes
5
6 Mario Sardina
6
7 Ryan Chien DistrictTaco Racing
7
8 Cameron Quick
8
9 Tom Vaquera
9
10 Jp Rutledge
10
11 Elijah Shipp Fat Frogs Racing
11
12 Unknown Rider
12
13 Charles Pistole Sweet Spot Cycling
13
14 Sean Herlihy Charlottesville Racing Club
14
15 Douglas Hight
15
16 Christopher Koehler Charlottesville Racing Club
16
17 David Saunders
17
18 Michael Anderson Phase Cycling
18
19 Mark Bacon Southeast Velo Racing
19
20 Joe Mazza VeloLabs Racing
20
24 Steven Hendricks Hudson Valley Cycling p/b All Sport
24
25 Mike King Sweet Spot Cycling
25
27 Mark Iannuzzi James River Velo Sport
27
28 James Kohler VeloLabs Racing
28
29 Stephen Moran
29
30 Timothy Lattig
30
31 Evan Schmit Prince William Elite Racing (PoWER)
31
32 Jason Walters Fat Frogs Racing
32
33 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
33
34 Joe Sonson
34
36 Mackenzie Kilpatrick
36
37 Bradley Harger Bad Cat Racing
37
38 Jerry Hadley Fat Frogs Racing
38
40 James Nicholson Hudson Valley Cycling p/b All Sport
40
41 Chris Reardon
41
43 Brantley Tyndall
43
44 Zac Quinn VeloWorks-Spokes Etc
44
45 Patrick Maloney VeloWorks-Spokes Etc
45
46 William Hilsman Team Carytown Bicycle Company
46
47 Hayden Westberry
47
48 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
49 Jason Combs VeloWorks-Spokes Etc
50 Charles Langley Fat Frogs Racing
52 Joshua Quinn
52 William Hart Team Carytown Bicycle Company
53 Douglass Gyatt Prince William Elite Racing (PoWER)
54 Todd Biondolillo Colavita Racing Inc.
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 22   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tirone Johnson Phase Cycling
1
2 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare
2
3 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
3
4 Irvin Green
4
5 Mauricio Daza Phase Cycling
5
Teammate Win: Tirone Johnson
6 David Mcnichol
6
7 Krzysztof Jedrzejewski Whole Wheel Velo Club
7
8 Manasij Venkatesh Artemis Racing
8
9 Micah Akin National Capital Velo Club/UnitedHe
9
Teammate Top 5: Curtis Alia
10 Daniel Webb University of Maryland-College Park
10
11 Chris Mulee
11
12 Tommy Mccauley Phase Cycling
12
Teammate Win: Tirone Johnson
13 Roy Langley
13
14 John Moore Getting It In Cyclists Inc
14
Teammate Top 5: Anthony Carter
15 Brian Anderson Monument Cycling Club
15
16 Chris Reardon
16
17 Juan Constanza Phase Cycling
17
Teammate Win: Tirone Johnson
18 Adam Shabbott
18
19 Chris Caton Rogue Velo Racing
19
20 Alexander Hedrick
20
21 John Collins
21
22 Graham Costa James River Velo Sport
22
23 Clayton Ritter
23
24 Luke Salata
24
25 Andrew Oliver Fat Frogs Racing
25
26 Matt Keiper
26
27 Peter Doyle Antietam Velo Club Inc
27
28 Brian Phipps Getting It In Cyclists Inc
28
Teammate Top 5: Anthony Carter
29 Rick Heyward
29
30 Paul Livelli Artemis Racing
30
31 Joseph Nowariak VeloWorks-Spokes Etc
31
32 Unknown Rider
32
33 James Kohler VeloLabs Racing
33
34 Charles Roberts VeloLabs Racing
34
35 Jared Ehmke
35
36 Chad Vincelette Fat Frogs Racing
36
37 Wayne Champigny
37
38 Alden Hart
38
39 Terry Thomas Getting It In Cyclists Inc
39
Teammate Top 5: Anthony Carter
40 Brandon Davis Team Carytown Bicycle Company
40
41 Joseph Shabbott
41
42 Ben Frauenthal
42
43 Daniel Montoya
43
44 John Broomhead Pro Bike FC Cycling Team
44
45 Orlandes Howard Getting It In Cyclists Inc
45
Teammate Top 5: Anthony Carter
46 Andre Thomas Getting It In Cyclists Inc
46
Teammate Top 5: Anthony Carter
47 Kyle Watson Fat Frogs Racing
47
48 Robert Boyd
48
49 Elgin Llanes Tri Power
49
50 Zach Isbell
50
51 Kevin Picard Northeast Bicycle Club (NEBC)
51
52 Hunter Bailey
52
53 Samuel Smith
53
54 Oliver Dimalanta Tri Power
54
55 Jackson Vincelette
55
56 Mike Edwards Phase Cycling
56
Teammate Win: Tirone Johnson
57 Aaron Hairston
57
58 John Galler
58
59 Chris Jones
59
61 Luis Morillo
61
62 Mustafa Cayci Fat Frogs Racing
62
63 Anthony Olivar Tri Power
63
64 Bryan English
64
65 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling
65
DNF Douglas Crooke Evolution Cycling Club p/b Long & F
66
66 Nathaniel Humphries iii Getting It In Cyclists Inc
66
Teammate Top 5: Anthony Carter
DNF Chad Melton Whole Wheel Velo Club
67
DNF Bryan Norwood
68
DNF Jeremiah Still Rogue Velo Racing
69
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 31   Cat 5: 27   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Frazier
1
2 Emma Langley Jigawatt Cycling
2
3 Paige Kostanecki
3
4 Dixie Newsome
4
5 Grace Blair Catoctin Cycling Club
5
6 Laura Cook
6
7 Jennifer Magur Finkraft Cyling Team
7
8 Emily Joyner Celerity Cycling
8
9 Audrey Friedrichsen Finkraft Cyling Team
9
10 Maggie Barton Sweet Spot Cycling
10
11 Gisela Bell
11
12 Dori Buckethal Catoctin Cycling Club
12
Teammate Top 5: Grace Blair
13 Erin Wittwer Sweet Spot Cycling
13
14 Marion Palmieri-nisseler Celerity Cycling
14
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Krewinghaus Fat Frogs Racing
1
2 Meike Marshall Phase Cycling
2
3 Lisa Pitman
3
4 Deborah Shearer
4
5 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc
5
6 Raelene Meneses Artemis Racing
6
7 Chandra Little Phase Cycling
7
Teammate Top 5: Meike Marshall
8 Erin Heald
8
9 Chelsea Richwine
9
10 Falecia Stuckey Getting It In Cyclists Inc
10
11 Lauren Nesbitt Phase Cycling
11
Teammate Top 5: Meike Marshall
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 1