Log In
Tour de Dung #2 • Mar 17 2018
Clear, 48 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Simmons Monton-TM 2:15:51
1
2 Aaron Levin Monster Media Elite Masters 2:15:51
2
3 Yee Feng Audi 2:15:51
3
4 Christopher Kaiser Monton-TM 2:15:51
4
Teammate Win: Joshua Simmons
5 Cameron Williams Team Steam 2:15:51
5
6 Alex Rosenast Drop Bar Racing 2:15:51
6
7 Alfredo Ramirez Liquid Velo 2:15:51
7
8 Sean Phillips Drop Bar Racing 2:15:51
8
9 Sean Murphy Tacoma Bike Racing Team 2:15:51
9
10 Steve Bleifuhs Taco Time Northwest Cycling Tea 2:15:51
10
11 Jeffrey Reed Drop Bar Racing 2:15:51
11
12 Michael Murdin 2:15:51
12
14 Stephane Crepin Taco Time Northwest Cycling Tea 2:15:51
14
15 Mark Mirante Drop Bar Racing 2:15:51
15
16 Ken Hill 2:15:51
16
17 Ingy Dot net Metier Racing & Coffee 2:15:51
17
18 Gregory Luniewski VELOBODY / GERK'S 2:15:51
18
19 Steve Matson JoeFroyo Racing p/b Old Town Bi 2:15:51
19
20 Matt Cusack Bandit Elite Racing 2:15:51
20
21 Rick Roof JoeFroyo Racing p/b Old Town Bi 2:15:51
21
22 Francisco Pons Monton-TM 2:15:51
22
Teammate Win: Joshua Simmons
23 Rick Wiedmann VELOBODY / GERK'S 2:15:51
23
24 Mark Watson Hagens Berman Cycling 2:15:51
24
25 Alistair Leigh Drop Bar Racing 2:15:51
25
26 Brian Smith Audi 2:15:51
26
Teammate Top 5: Yee Feng
27 Paul Coffee JoeFroyo Racing p/b Old Town Bi 2:15:51
27
28 Edward Rosenberg Audi 2:15:51
28
Teammate Top 5: Yee Feng
29 Alec Duxbury Keller Rohrback Cycling 2:15:51
29
30 John Goeddertz Southwest Idaho 2:15:51
30
31 Joe Bowen 2:15:51
31
32 Stuart Ayling Monton-TM 2:15:51
32
Teammate Win: Joshua Simmons
33 Matthew Hill Team Steam 2:15:51
33
Teammate Top 5: Cameron Williams
34 Kevin Masterson Drop Bar Racing 2:15:51
34
35 Craig Hammond Audi 2:15:51
35
Teammate Top 5: Yee Feng
36 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 2:15:51
36
37 Jennifer Wheeler Metier Racing 2:15:51
37
38 Dennis Bartlett Drop Bar Racing 2:15:51
39 Robert Velez Fell Swoop 2:16:00
40 David Mullen Hagens Berman Cycling 2:16:02
41 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 2:16:05
42 Neil Casserly Drop Bar Racing 2:16:05
43 Brian Hall Audi 2:16:05 Teammate Top 5: Yee Feng
44 Tom Hackleman JoeFroyo Racing p/b Old Town Bi 2:16:05
45 Richard Steele Monster Media Racing 2:16:06
46 Jason Bethel Drop Bar Racing 2:16:19
DNF Steve Green Metier Racing & Coffee DNF
DNF Scott Monett Tacoma Bike Racing Team DNF
DNF Nikos Mills Drop Bar Racing DNF
DNF Ewan Alexander DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 20   Cat 3: 23   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Dejarlais Audi 1:56:57
Off The Front
2 Douglas Junkins 2:00:36
1
3 Chris Sexton Taco Time Northwest Cycling Tea 2:00:36
2
4 Jeffrey Musser Liquid Velo 2:00:36
3
5 Duncan Mcintosh Hagens Berman Cycling 2:00:36
4
6 Kirk Beatty Olympia Orthopaedic Associates 2:00:36
5
7 Scott Urquhart 2:00:36
6
8 Josh Steinitz Audi 2:00:36
7
Teammate Win: William Dejarlais
9 Scott Renda Apex Racing 2:00:36
8
10 Travis Dougan Fell Swoop 2:00:36
9
11 Steven Moe Team Nemesis 2:00:36
10
12 Thomas Lewis Dyna Racing 2:00:36
11
13 Scott Stout Hagens Berman Cycling 2:00:36
12
Teammate Top 5: Duncan Mcintosh
14 Timothy Culbertson Hagens Berman Cycling 2:00:36
13
Teammate Top 5: Duncan Mcintosh
15 Chris Joosse Tacoma Bike Racing Team 2:00:36
14
16 Todd Dry MisFitz Cycling Team 2:00:39
17 Robert Farwell Dyna Racing 2:00:39
18 Bud Sumiya 2:00:39
19 Joseph Thomas Taco Time Northwest Cycling Tea 2:00:39 Teammate Top 5: Chris Sexton
20 Russ Sovde Dyna Racing 2:00:39
21 Jeff Ott RAPHA CYCLING CLUB 2:00:42
22 Christopher Soelling Taco Time Northwest Cycling Tea 2:00:42 Teammate Top 5: Chris Sexton
23 Adam Loving Taco Time Northwest Cycling Tea 2:00:42 Teammate Top 5: Chris Sexton
24 Jai Jeffery OMG Racing 2:00:42
25 Gary Johnson 2:00:42
26 Randy Schultz VELOBODY / GERK'S 2:00:45
27 Thomas Catalina Liquid Velo 2:00:53 Teammate Top 5: Jeffrey Musser
28 Battugs Chadraa Egencia 2:00:54
29 Chris Hughes Audi 2:00:55 Teammate Win: William Dejarlais
30 Josh Crandall OMG Racing 2:00:58
31 J. Scott hile Olympia Orthopaedic Associates 2:01:01
32 Peter Sechler Apex Racing 2:01:01
33 Craig Powers VELOBODY / GERK'S 2:01:19
Off The Back
34 Robert Rice 2:01:28
Off The Back
35 Bat-ulzii Luvsanbat 2:01:34
Off The Back
36 David Hecht 2:02:46
Off The Back
37 Mark Clausen Taco Time Northwest Cycling Tea 2:02:46
Off The Back
Teammate Top 5: Chris Sexton
38 Jeffrey Youde 2:13:48
Off The Back
DNF Dale Harless Apex Racing DNF
DNF Glenn Brihagen Apex Racing DNF
DNF Dan Austad Tacoma Bike Racing Team DNF
DNF Nelson Mittuch MisFitz Cycling Team DNF
DNF Michael Mcguffin Taco Time Northwest Cycling Tea DNF Teammate Top 5: Chris Sexton
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Teal Metier Racing & Coffee 3:02:58
Off The Front
2 David Richter Metier Racing & Coffee 3:03:17
Off The Front
Teammate Win: Will Teal
3 Ian Tubbs Audi 3:03:17
Off The Front
4 Steve Fisher UCI CT: Jelly Belly p/b Maxxis 3:03:20
Off The Front
5 Stephen Mull 3:03:20
Off The Front
6 Ryan Short Monton-TM 3:03:20
Off The Front
7 Christopher Carter Monton-TM 3:03:20
Off The Front
8 Theodore Schwartz Metier Racing & Coffee 3:03:23
Off The Front
Teammate Win: Will Teal
9 Dustin Van wyck Metier Racing & Coffee 3:03:31
Off The Front
Teammate Win: Will Teal
10 Morgan Schmitt UCI PCT: Holowesko | Citadel p/ 3:03:31
Off The Front
11 Josh Crow Liquid Velo 3:05:46
Off The Front
12 Andrew Austin Hedrick Racing 3:09:33
Off The Front
13 Clark Smithson Tenspeed Hero 3:09:35
Off The Front
14 Jed Stremel Audi 3:09:35
Off The Front
Teammate Top 5: Ian Tubbs
15 Jonathon Levie VELOBODY / GERK'S 3:09:40
Off The Front
16 Ayden Young Audi 3:09:40
Off The Front
Teammate Top 5: Ian Tubbs
17 Sun Dang Audi 3:09:45 Teammate Top 5: Ian Tubbs
18 Zor Keeler Audi 3:09:47 Teammate Top 5: Ian Tubbs
19 Michael Wilcox Independent 3:09:51
20 Leif Olson Monton-TM 3:09:54
21 Richard Tilton Audi 3:09:54 Teammate Top 5: Ian Tubbs
22 Bradford Kilcline Metier Racing & Coffee 3:09:54 Teammate Win: Will Teal
23 Joe Holmes TETE DE LA COURSE CYCLING 3:09:54
24 Brian Venable Audi 3:09:54 Teammate Top 5: Ian Tubbs
25 Brent Davis Audi 3:09:54 Teammate Top 5: Ian Tubbs
26 Stephen Bedford VELOBODY / GERK'S 3:10:01
27 Leigh Thurgood Tenspeed Hero 3:10:10
28 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 3:10:10
DNF Mike Hone Audi DNF Teammate Top 5: Ian Tubbs
DNF Benjamin Peterson Audi DNF Teammate Top 5: Ian Tubbs
DNF David Vanbolt Audi DNF Teammate Top 5: Ian Tubbs
DNF Joe Baratto VELOBODY / GERK'S DNF
DNF Mike Rogers VELOBODY / GERK'S DNF
DNF Sean Mcgraw Tenspeed Hero DNF
DNF Galen Erickson DNF
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mcfadyen Monton-TM 2:26:28
1
2 William Broeker 2:26:28
2
3 Rian Rustvold Hagens Berman Cycling 2:26:28
3
4 Matt Cusack Bandit Elite Racing 2:26:28
4
5 Chris Wilson Metier Racing & Coffee 2:26:28
5
6 Adam Worobec Liquid Velo 2:26:28
6
7 Miles Farrow johnson Apex Racing 2:26:28
7
8 Kristian Miller Audi 2:26:28
8
9 Zachary Johnson Hagens Berman Cycling 2:26:28
9
Teammate Top 5: Rian Rustvold
10 Dave Preston Monton-TM 2:26:28
10
Teammate Win: Mark Mcfadyen
11 George Romer Hagens Berman Cycling 2:26:28
11
Teammate Top 5: Rian Rustvold
12 Daniel Fealk Apex Racing 2:26:28
12
13 Justin Seely Metier Racing & Coffee 2:26:28
13
Teammate Top 5: Chris Wilson
14 Lloyd Lints Monton-TM 2:26:28
14
Teammate Win: Mark Mcfadyen
15 Julian Soh Audi 2:26:28
15
16 David Lanier 2:26:28
16
17 Donald Stimson Taco Time Northwest Cycling Tea 2:26:28
17
18 Nathan Hakken Apex Racing 2:26:28
18
19 Rodney Brandon Taco Time Northwest Cycling Tea 2:26:28
20 Bill Zimmerman Taco Time Northwest Cycling Tea 2:26:28
21 John Rasanen Liquid Velo 2:26:34
22 Andrew Shirey Audi 2:26:34
23 Josh Gerak Egencia 2:26:34
24 Jesse Nofziger Liquid Velo 2:26:39
25 Travis Venable Audi 2:26:45
26 Chris Adolf Fell Swoop 2:26:47
27 Brendan Lanctot Hagens Berman Cycling 2:26:56 Teammate Top 5: Rian Rustvold
28 Ludo Max Hagens Berman Cycling 2:26:56 Teammate Top 5: Rian Rustvold
29 Josh Adams Monton-TM 2:27:06
Off The Back
Teammate Win: Mark Mcfadyen
30 Anthony Carroll Liquid Velo 2:27:08
Off The Back
31 Justin Resnick Apex Racing 2:28:18
Off The Back
DNF Steve Walker Apex Racing DNF
DNF Erik Spring DNF
DNF Bryon Cline VELOBODY / GERK'S DNF
Finishers: Cat 3: 33   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Snoblin Hedrick Racing 1:53:36
Off The Front
2 Christopher Quast Bearded Monkey Racing 1:53:36
Off The Front
3 Kyle Spradling Fulton Racing 1:53:57
1
4 Michael Chaten Avanti Racing Club 1:53:57
2
5 Nick Johnson Monton-TM 1:53:57
3
6 Sean Bunce Metier Racing 1:53:57
4
7 Ethan Colson Rad Racing NW 1:53:57
5
8 Sam Zivin Kryki Sports 1:53:58
6
9 Aaron Reinke Liquid Velo 1:53:58
7
10 Scott Grinsell Dyna Racing 1:53:58
8
11 Paul Gilbert Apex Racing 1:53:58
9
12 Adrian Magun Apex Racing 1:53:58
10
13 Ken Daugherty Hedrick Racing 1:53:59
11
Teammate Win: Peter Snoblin
14 John Koblinsky Metier Racing & Coffee 1:53:59
12
15 Daniel Rossano Egencia 1:54:00
13
Teammate Top 5: Michael Chaten
16 Jeff Pozarski VELOBODY / GERK'S 1:54:00
14
17 Jason Costanza Egencia 1:54:00
15
Teammate Top 5: Michael Chaten
18 Grant Gibson Taco Time Northwest Cycling Tea 1:54:00
16
19 Pavel Kritovich Taco Time Northwest Cycling Tea 1:54:00
17
20 Stephen Fontenot 1:54:00
18
21 Joshua Little Hedrick Racing 1:54:00
19
Teammate Win: Peter Snoblin
22 Caden Stockwell 1:54:00
20
23 Douglas Bacon 1:54:01
21
24 Aaron Jones Apex Racing 1:54:01
22
25 David Branson Apex Racing 1:54:02
23
26 Ernesto Cabanes Tacoma Bike Racing Team 1:54:02
24
27 Tom Wyatt Metier Racing 1:54:02
25
28 Scott Burger Liquid Velo 1:54:02
26
29 Jeremy Cucco Liquid Velo 1:54:02
27
30 Justin Kong Audi 1:54:02
28
31 Peter Kriofske Audi 1:54:02
29
32 Justin Faires VELOBODY / GERK'S 1:54:03
30
33 Joe Huber Taco Time Northwest Cycling Tea 1:54:03
31
34 Carson Hedrick Hedrick Racing 1:54:04
32
Teammate Win: Peter Snoblin
35 David Mckinnie Apex Racing 1:54:06
33
36 Jeff Rasor Apex Racing 1:54:06
34
37 James Bishop Hedrick Racing 1:54:09 Teammate Win: Peter Snoblin
38 Harrison Magun Apex Racing 1:54:10
39 Kevin Stone obrien Egencia 1:54:16 Teammate Top 5: Michael Chaten
40 Kevin Tamura 1:54:20
41 William Cucco Liquid Velo 1:54:22
42 Glenn Brihagen Apex Racing 1:54:38
Off The Back
43 Arthur Brummett Taco Time Northwest Cycling Tea 2:08:00
Off The Back
44 James Wright Taco Time Northwest Cycling Tea 2:11:35
Off The Back
DNF David Marks Audi DNF
DNF Erik Haugen-goodman Metier Racing & Coffee DNF
DNF Bryce Harpole Taco Time Northwest Cycling Tea DNF
DQ Troy Seeborn Audi DQ
Finishers: Cat 4: 47   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Owery Metier Racing 1:21:28
1
2 David Kuester Metier Racing & Coffee 1:21:29
2
3 Samuel Welch Apex Racing Team 1:21:30
3
4 Parker Mckean Metier Racing & Coffee 1:21:30
4
5 Brian Mccleerey 1:21:30
5
6 Maarten Brugmans Egencia 1:21:32
6
7 Stasi Burzycki 1:21:32
7
8 Zachary Moss 1:21:32
8
9 Thomas Horan Fell Swoop 1:21:36
10 Nolan Adams 1:21:51
12 Gan Osorbal Egencia 1:23:50
13 Christopher Dennis VELOBODY / GERK'S 1:23:54
14 Chris Harbers Audi 1:23:54
15 Alex Aguinaldo Apex Racing 1:23:54
1
Teammate Top 5: Samuel Welch
16 Lash Mullen Dyna 1:23:57
2
17 Adrian Koukoulas Audi 1:23:57
3
18 George Frasier Egencia 1:23:57
4
19 Aaron Locke JoeFroyo Racing 1:23:57
5
20 Ziwen Xu 1:23:57
6
21 Van Lam Audi 1:23:57
22 Thomas Sumter 1:24:10
Off The Back
24 Justin Laford Taco Time Northwest Cycling Tea 1:28:59
Off The Back
25 Liam Barber 1:31:49
Off The Back
26 Frank Obrien OMG Racing 1:31:49
Off The Back
27 John Howard 1:32:04
Off The Back
28 Kevin Semler JoeFroyo Racing p/b Old Town Bi 1:34:06
Off The Back
29 Dean Sabol 1:34:52
Off The Back
30 Frederick Vandiver Taco Time Northwest Cycling Tea 1:34:52
Off The Back
31 Jon Bumgardner 1:35:42
Off The Back
32 James Campbell-harris Hedrick Racing 1:35:42
Off The Back
33 Florin Folta Taco Time Northwest Cycling Tea 1:37:15
Off The Back
DNF Zach Juracich Liquid Velo DNF
Off The Back
34 Julian Mydlil Metier Racing & Coffee 1:37:52
Off The Back
Teammate Top 5: David Kuester
35 Louis Mcgranaghan Liquid Velo 1:38:01
DNF Isaac Juracich Liquid Velo DNF
36 Nathan Sabol Rad Racing NW 1:58:54
DNF Josh Crandall OMG Racing DNF
DNF Lance Carter Fell Swoop DNF
DNF Nate Bullock Liquid Velo DNF
DNF Standley Douglas DNF
DNF Damjin Byamba DNF
Finishers: Cat 5: 39   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p 2:38:41
2 Annemarije Rook Keller Rohrback Cycling 2:38:41
3 Megan Doherty Liquid Velo 2:38:41
4 Jasmine Soh VC Cascade 2:38:41
6 Emily Ball SIREN Racing 2:44:17
7 Brynn Ward VELOBODY / GERK'S 2:44:17
8 Jadine Riley 2:44:17
DNF Emily Alexander Liquid Velo DNF Teammate Top 5: Megan Doherty
10 Nicole Weiss Team Thrive p/b Kaiser Permanen 2:44:20
DNF Danita Dunlap DNF
11 Hillary King Keller Rohrback Cycling 2:44:32 Teammate Top 5: Annemarije Rook
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyo Zero mars Foxy Moxy 1:42:58
2 Brianna Torkelson Hagens Berman Cycling 1:43:00
3 Laura Rosema Team Thrive p/b Kaiser Permanen 1:43:02
4 Nikki Mohrbacher Team Thrive p/b Kaiser Permanen 1:43:11
5 Carolyn Fealk Team Thrive p/b Kaiser Permanen 1:43:15
6 Allison Foote 1:43:17
7 Rachel Thody Hagens Berman Cycling 1:43:18 Teammate Top 5: Brianna Torkelson
8 Caroline Okocha Team Thrive p/b Kaiser Permanen 1:43:18 Teammate Top 5: Laura Rosema
9 Lavonne Wilson Team Thrive p/b Kaiser Permanen 1:43:51 Teammate Top 5: Laura Rosema
10 Angela Serrano brummett 1:44:24
11 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 1:48:18
12 Ashley Moore Hagens Berman Cycling 1:48:23 Teammate Top 5: Brianna Torkelson
13 Ilon Logan Team Thrive p/b Kaiser Permanen 1:52:07 Teammate Top 5: Laura Rosema
14 Riley Borden 2:01:36
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 1