Log In
Madera County Stage Race - Criterium • Mar 12 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Laberge Team Specialized Racing Masters 0:39:36
1
2 Stephen Pelaez Bell Lap Racing 0:39:36
2
3 Jason Boynton Mercedes Benz/Folsom Bike 0:39:36
3
4 James Hardy Squadra Ovest Cycling 0:39:36
4
5 Murray Swanson Peninsula Velo/Pomodoro 0:39:36
5
6 Steve Heaton Team Bicycle Trip/Symantec 0:39:36
6
7 Nathan Erickson ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 0:39:36
7
8 Gregory Anderson Morgan Stanley Smith Barney/Special 0:39:36
8
9 Tom Rosencrantz Taleo Racing 0:39:36
9
10 Peter Nicholson Whole Athlete-Specialized 0:39:36
10
11 Brian Choi Stuzio Cycling Club 0:39:36
11
12 Brian Peterson Team Bell Lap 0:39:36
12
13 Kevin Klein Yahoo Cycling Team 0:39:36
13
14 Paul Dyrwal IronDataThirstyBearCycling.com 0:39:36
14
15 Michael Hernandez Great Basin Imaging Cycling Team 0:39:36
15
16 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 0:39:36
16
17 Chad Demasi Rocknasium 0:39:36
17
18 Steve Offerman Rio Strada Racing 0:39:36
18
19 Ken Gallardo IronDataThirstyBearCycling.com 0:39:36
19
20 Michael Ricks Delta Velo 0:39:36
20
21 Jonathan Lee Red Peloton 0:39:36
21
22 Matt Connolly Rio Strada Racing 0:39:36
22
23 Ross Tinline Peninsula Velo/Pomodoro 0:39:36
23
Teammate Top 5: Murray Swanson
24 Toby Long Squadra Ovest Cycling 0:39:36
24
Teammate Top 5: James Hardy
25 Jason Brown Great Basin Imaging Cycling Team 0:39:36
25
26 David Levine Taleo Racing 0:39:36
26
27 Blake Reed ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 0:39:36
27
28 Brian Zimny Team City Sacramento 0:39:36
28
29 Daniel Bryant Mercedes Benz/Folsom Bike 0:39:36
29
Teammate Top 5: Jason Boynton
30 Christopher Lyman Team Specialized Racing Masters 0:39:36
30
Teammate Win: Dean Laberge
31 Lance Cameron Don Chapin Monterey Bay Racing Team 0:39:36
31
32 Gregory Gambetta Mercedes Benz/Folsom Bike 0:39:36
32
Teammate Top 5: Jason Boynton
33 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling.com 0:39:36
33
34 John Devere Sierra Pacific Racing 0:39:36
34
35 Jeromy Cottell Peninsula Velo/Pomodoro 0:39:36
35
Teammate Top 5: Murray Swanson
36 Jason Grefrath Taleo Racing 0:39:36
36
37 Robert Sorenson Millcreek Bicycles 0:39:36
37
38 James Herzman Great Basin Imaging Cycling Team 0:39:36
38
39 David Brunetti 0:39:36
39
40 Zachary Griffin Bike Bakersfield Cycling Team/Jr Cl 0:39:36
40
41 David Nader Peninsula Velo/Pomodoro 0:39:36
41
Teammate Top 5: Murray Swanson
42 Jon Gallagher Cole Sport 0:39:36
42
43 Ryan Bennett Divine Electric Norcal 0:39:36
43
44 ? Rowel Major Motion Cycling Club 0:40:12
Off The Back
45 William Innes Team Specialized Racing 0:40:22
Off The Back
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 23   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters 0:36:53
1
2 Vincent Gee Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:36:55
2
3 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/Zteam 0:36:55
3
4 Mike Gadow SJBC 0:36:55
4
5 Jeremy Wire SJBC 0:36:55
5
6 Rod Fernandez Davis Bike Club Race Team 0:36:55
6
7 Rodney Spradlin Rocknasium 0:36:55
7
8 Andrew Nevitt SJBC 0:36:55
8
Teammate Top 5: Mike Gadow
9 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/Zteam 0:36:55
9
Teammate Top 5: Cale Reeder
10 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:36:55
10
Teammate Top 5: Vincent Gee
11 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen 0:36:55
11
12 Spencer Kenner Rocknasium 0:36:55
12
13 Daryl Spano SJBC 0:36:55
13
Teammate Top 5: Mike Gadow
14 Max Thompson IronDataThirstyBearCycling.com 0:36:55
14
15 Mark Vandenberghe Wells Fargo Racing Team 0:36:55
15
16 Mario Reyes Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 0:36:55
16
17 Michael Boehme Colavita Racing 0:36:55
17
18 Bubba Melcher Team Clover 0:36:55
18
19 Michael Rizzo SJBC 0:36:55
19
Teammate Top 5: Mike Gadow
20 John Ford Morgan Stanley Smith Barney/Special 0:36:55
20
21 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com 0:36:55
21
22 Thomas Kellner Davis Bike Club Race Team 0:36:55
22
23 Chris Black Morgan Stanley Smith Barney/Special 0:36:55
23
24 Peter Rosser Team Clover 0:36:55
24
25 Daniel Smith Morgan Stanley Smith Barney/Special 0:36:55
25
26 Jon Ornstil 0:36:55
26
27 John Steggall Davis Bike Club Race Team 0:36:55
27
28 John O'neill Team Clover 0:36:55
28
29 Chris Courtney SJBC 0:36:55
29
Teammate Top 5: Mike Gadow
30 James Pappe Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 0:36:55
30
31 David Montgomery Truckee Bicycle Team 0:36:55
31
32 Clark Foy SJBC 0:36:55
32
Teammate Top 5: Mike Gadow
33 Carmelo Rios Fightin' Bobas 0:36:55
33
34 Gerald Roberts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:36:55
34
Teammate Top 5: Vincent Gee
35 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters 0:36:55
35
Teammate Win: Lawrence Nolan
36 Scott Wienker Davis Bike Club Race Team 0:36:55
36
37 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:36:55
37
Teammate Top 5: Vincent Gee
38 Thomas Coulter Morgan Stanley Smith Barney/Special 0:36:55
38
39 Joseph Davis Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:36:55
39
Teammate Top 5: Vincent Gee
40 Christopher Bowlus Davis Bike Club Race Team 0:36:55
40
41 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition 0:36:55
41
42 Randy Armstrong SJBC 0:36:55
42
Teammate Top 5: Mike Gadow
43 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team 0:36:55
43
44 Justin Eatinger 0:36:55
44
45 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:36:55
45
Teammate Top 5: Vincent Gee
46 Steven Kirby Colavita Racing 0:36:55
46
47 Michael Camarena Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 0:36:55
47
48 Michael Vetterli Olympic Club 0:36:55
48
49 Dirk Himley Echelon Gran Fondo/Zteam 0:36:55
49
Teammate Top 5: Cale Reeder
50 Shawn Oliver Morgan Stanley Smith Barney/Special 0:36:55
50
51 Ken Todd Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:36:55
51
Teammate Top 5: Vincent Gee
52 Tim Lydon SJBC 0:36:55
52
Teammate Top 5: Mike Gadow
53 Rick Morgan SJBC 0:39:03
Off The Back
Teammate Top 5: Mike Gadow
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 25   Cat 3: 21   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Caldwell Morgan Stanley Smith Barney/Special 0:42:22
1
2 Brian Fessenden Morgan Stanley Smith Barney/Special 0:42:22
2
Teammate Win: Mark Caldwell
3 James Langley Team Bicycle Trip/Symantec 0:42:22
3
4 Edgar Leano Truckee Bicycle Team 0:42:22
4
5 Scott Calley VOS Racing 0:42:22
5
6 Steven Palladino Fightin' Bobas 0:42:22
6
7 Greg Bollella Webcor/Alto Velo 0:42:22
7
8 Phillip Heiman Colavita Racing 0:42:22
8
9 Larry Knaus Webcor/Alto Velo 0:42:22
9
10 Paul Gossi Truckee Bicycle Team 0:42:22
10
Teammate Top 5: Edgar Leano
11 Dana Farmer VOS Racing 0:42:22
11
Teammate Top 5: Scott Calley
12 Scott Hennessy VOS Racing 0:42:22
12
Teammate Top 5: Scott Calley
13 Joseph Storm Taleo Racing 0:42:22
13
14 Norman Smith Fightin' Bobas 0:42:22
14
15 Harry Williamson Fightin' Bobas 0:42:22
15
16 Nelson Frink Body Concepts 0:42:22
16
17 Craig Snider Taleo Racing 0:42:22
17
18 Jack Kelso Team Hammer Nutrition 0:42:22
18
19 Paul Chuck Morgan Stanley Smith Barney/Special 0:42:22
19
Teammate Win: Mark Caldwell
20 Larry Hampson VOS Racing 0:42:22
20
Teammate Top 5: Scott Calley
21 Robert Montague Team Bicycle Trip/Symantec 0:42:22
21
Teammate Top 5: James Langley
22 Bob Ebe Taleo Racing 0:42:22
22
23 Glenn Mattsson Fightin' Bobas 0:42:22
23
24 Franz Broz VOS Racing 0:42:22
24
Teammate Top 5: Scott Calley
25 David Stockwell SJBC 0:42:22
25
26 Mac Carey Taleo Racing 0:42:22
26
27 Christopher Kolm Taleo Racing 0:42:22
27
28 Douglas Lindsay Truckee Bicycle Team 0:42:22
28
Teammate Top 5: Edgar Leano
29 Michael Freeman Team Hammer Nutrition 0:42:22
29
30 Josef Lemire SHO-AIR/ SERT 0:42:22
30
31 Lloyd Rath Team Hammer Nutrition 0:42:22
31
32 Jeff Townsend Fightin Bobas 0:42:22
32
33 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team 0:42:22
33
34 Richard Shields Team Hammer Nutrition 0:42:22
34
35 Manuel Borges VOS Racing 0:42:22
35
Teammate Top 5: Scott Calley
36 Robert Strain Taleo Racing 0:42:22
36
37 Albert Barreto VOS Racing 0:44:30
Off The Back
Teammate Top 5: Scott Calley
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Boyle Red Peloton 0:59:26
1
2 Chris Laberge Team Specialized Racing Juniors 0:59:26
2
3 Scott Heather Chico Corsa Cycling Club 0:59:26
3
4 Chad Rosser SJBC 0:59:26
4
5 Jeff Watson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:59:28
5
6 Matthew Dearing Momentum Racing California 0:59:28
6
7 Wes Holloway Echelon Racing Development 0:59:28
7
8 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:59:28
8
Teammate Top 5: Jeff Watson
9 Dedrick Kon Team Helen's 0:59:28
9
10 Scott Peifer Mercedes Benz/Folsom Bike 0:59:28
10
11 Michael Kopp Taleo Racing 0:59:28
11
12 Scott Witthoff Fusion Sport USA 0:59:28
12
13 Kenny Strickland SJBC 0:59:28
13
Teammate Top 5: Chad Rosser
14 Wilson Gorrell Mercedes Benz/Folsom Bike 0:59:28
14
15 Chris Becker Taleo Racing 0:59:28
15
16 Steve Thomsen Great Basin Imaging Cycling Team 0:59:28
16
17 Steven Vickery Chico Corsa Cycling Club 0:59:28
17
Teammate Top 5: Scott Heather
18 Roger Martin Wells Fargo Racing Team 0:59:28
18
19 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC) 0:59:28
19
20 Garrett Hankins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:59:28
20
Teammate Top 5: Jeff Watson
21 Johannes Kratz Metromint Cycling 0:59:28
21
22 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team 0:59:28
22
23 Mark Chaisson Peninsula Velo/Pomodoro 0:59:28
23
24 Jason Cruser Wells Fargo Racing Team 0:59:28
24
25 Santiago Bolon ICCC-St. Louis 0:59:28
25
26 Eliot Logan Webcor/Alto Velo 0:59:28
26
27 Alec Kassin Whole Athlete-Specialized 0:59:28
27
28 Stone Beck Stevens Bicycle Racing 0:59:28
28
29 Alexander Freund Davis Bike Club Race Team 0:59:28
29
30 Robert Orcutt Webcor/Alto Velo 0:59:28
30
31 Chris Callahan Wells Fargo Racing Team 0:59:28
31
32 Geoffrey Davis ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 0:59:28
32
33 Josef Nygaard All Sport-Team Swift 0:59:28
33
34 Nicholas Newcomb Whole Athlete-Specialized 0:59:28
34
35 William Myers Fremont Bank Cycling Team 0:59:28
35
36 Naveen Molloy Metromint Cycling 0:59:28
36
37 Guy Van natta Momentum Racing California 0:59:28
37
38 Alexander Hsing Webcor/Alto Velo 0:59:28
38
39 Eric Cinnamon Red Peloton 0:59:28
39
Teammate Win: Dan Boyle
40 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC) 0:59:28
40
41 Zeke Mostov SJBC 0:59:28
41
Teammate Top 5: Chad Rosser
42 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors 0:59:28
42
Teammate Top 5: Chris Laberge
43 David Doll Topsport 0:59:28
43
44 Nick Kersmarki Red Peloton 0:59:28
44
Teammate Win: Dan Boyle
45 Rob Brandt Great Basin Imaging Cycling Team 0:59:28
45
46 Rick Graves Taleo Racing 0:59:28
46
47 Kashy Ghazzagh Red Peloton 0:59:28
47
Teammate Win: Dan Boyle
48 David Rossow Webcor/Alto Velo 0:59:28
48
49 Hanns Detlefsen Taleo Racing 0:59:28
49
50 Scott Hellam Momentum Racing California 0:59:28
50
51 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors 0:59:28
51
Teammate Top 5: Chris Laberge
52 Chris Parod Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:59:28
52
Teammate Top 5: Jeff Watson
53 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team 0:59:28
53
54 Nick Kinney Whole Athlete-Specialized 0:59:28
54
55 Roland Freund Davis Bike Club Race Team 0:59:28
55
56 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling 0:59:28
56
57 Cody Tapley Whole Athlete-Specialized 0:59:28
57
58 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:59:28
58
Teammate Top 5: Jeff Watson
59 Jacob Berkman Dolce Vita Cycling 0:59:28
59
60 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club 0:59:28
60
Teammate Top 5: Scott Heather
61 Matthew Davis Team Clover 1:01:00
Off The Back
62 Andrew Biscardi SJBC 1:01:19
Off The Back
Teammate Top 5: Chad Rosser
63 Joakim Vinberg R4R-Make A Wish 1:01:19
Off The Back
64 Lutz Braun Momentum Racing California 1:01:24
Off The Back
65 Brentley Campbell All Sport-Team Swift 1:01:24
Off The Back
66 Neema Assemi Sierra Pacific Racing 1:01:24
Off The Back
67 Tyler Williams All Sport-Team Swift 1:03:44
Off The Back
68 Monte Boyle Team Clover 1:03:54
Off The Back
69 Edward Lund Momentum Racing California 1:06:04
Off The Back
70 Eric Robertson Momentum Racing California 1:06:04
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 61   Cat 4: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diego Binatena Team Specialized Racing Juniors 0:47:04
1
2 David Grundman Davis Bike Club Race Team 0:47:05
2
3 Ryan Johnson Team Mike's Bikes 0:47:05
3
4 Nick Baird Sierra Pacific Racing 0:47:05
4
5 Anthony Lopipero Fremont Bank Cycling Team 0:47:05
5
6 Kenneth Gonzales 0:47:05
6
7 Raoul Martinblouin Taleo Racing 0:47:05
7
8 Allan Armstrong Webcor/Alto Velo 0:47:05
8
9 Ryan Oakes Bicycle Planet 0:47:05
9
10 Zach Starnes Dolce Vita Cycling 0:47:05
10
11 Daniel Firu SJBC 0:47:05
11
12 Marc Mendoza SJBC 0:47:14
1
13 Tomas Mundarain Momentum Racing California 0:47:14
2
14 Steven Oliver Mission Cycling 0:47:14
3
15 Daniel Lebson Rio Strada Racing 0:47:14
4
16 Dana Skriver 0:47:14
5
17 Michael Watts 0:47:14
6
18 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club 0:47:14
7
19 Tommy Lucas All Sport-Team Swift 0:47:14
8
20 Jason Brasel Davis Bike Club Race Team 0:47:14
9
Teammate Top 5: David Grundman
21 Stanley Goto All Sport-Team Swift 0:47:14
10
22 Garth Jackson Alta Alpina Cycling Club 0:47:14
11
23 Curtis Hong 0:47:14
12
24 Stephen Shafer Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 0:47:14
13
25 Joseph Booth Momentum Racing California 0:47:14
14
26 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling 0:47:14
15
27 Oliver Weiss Rio Strada Racing 0:47:14
16
28 Ryan Malm Davis Bike Club Race Team 0:47:14
17
Teammate Top 5: David Grundman
29 Vitaly Gashpar Colavita Racing 0:47:14
18
30 Ryan Grant All Sport-Team Swift 0:47:14
19
31 Chris Schaper 0:47:14
20
32 Bryan Yates 0:47:14
21
33 Robbie Farrens Rocket Sports Racing 0:47:14
22
34 Ryan Brooks Stevens Bicycle Racing 0:47:14
23
35 Cody Greer Sierra Pacific Racing 0:47:14
24
Teammate Top 5: Nick Baird
36 Allen Brumm Webcor/Alto Velo 0:47:14
25
37 Leland Jones Vapor Racing 0:47:16
26
38 Ryan Odell Davis Bike Club Race Team 0:47:16
27
Teammate Top 5: David Grundman
39 Marc-cedric Latreille Metromint Cycling 0:47:16
28
40 Christopher Pimentel 0:47:32
41 John Becker Team Mike's Bikes 0:49:20
Off The Back
Teammate Top 5: Ryan Johnson
42 Timothy Turnbull Los Gatos 0:50:01
Off The Back
43 Eddie Sahyoun Rio Strada Racing 0:53:45
Off The Back
44 Ryan Rickard Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club 1:04:40
Off The Back
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 37   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Covington Sierra Pacific Racing 0:39:07
1
2 Mark Fiori Davis Bike Club Race Team 0:39:07
2
3 Jeremiah Root Stevens Bicycle Racing 0:39:07
3
4 Shane Calkins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:39:07
4
5 David Haslemann Rio Strada Racing 0:39:07
5
6 Steve Ward Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:39:07
6
7 John Collins Team Revolutions 0:39:07
7
8 Francis Goldsberry Sacramento Golden Wheelmen 0:39:07
8
9 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team 0:39:07
9
Teammate Top 5: Mark Fiori
10 Chad Cheadle Colavita Racing 0:39:07
10
11 Daniel Petersen Fightin' Bobas 0:39:07
11
12 Blake James Momentum Racing California 0:39:07
12
13 Michael Fine Precision Stone Racing 0:39:07
13
14 Steve Daniels Polli Veloce 0:39:07
14
15 Oliver Ryan R4R-Make A Wish 0:39:07
15
16 Ryan Nickelson Wells Fargo Racing Team 0:39:07
16
17 John Gates Polli Veloce 0:39:07
17
18 Keith Griffin Kinetic Cycles/GBI 0:39:07
18
19 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 0:39:07
19
20 Todd Munk SJBC 0:39:07
20
21 Daniel Onorato Polli Veloce 0:39:07
21
22 Darron Sturgeon Taleo Racing 0:39:07
22
23 Rann Valdez Stone Racing 0:39:07
23
24 John Gallagher Taleo Racing 0:39:07
24
25 Michael Saba Taleo Racing 0:39:07
25
26 Douglas Mcdonald R4R-Make A Wish 0:39:07
26
27 Ron Meskis Michael David Winery Cycling Team 0:39:07
27
28 Chris Hernikl Taleo Racing 0:39:07
28
29 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen 0:39:07
29
30 Tobin Richardson Davis Bike Club Race Team 0:39:07
30
Teammate Top 5: Mark Fiori
31 Tim Petersen SF Sport & Spine Pt Racing 0:39:07
31
32 Trevor Cadogan Rio Strada Racing 0:39:07
32
Teammate Top 5: David Haslemann
33 Kevin Odonnell Taleo Racing 0:39:07
33
34 Joshua Houssiere Stevens Bicycle Racing 0:39:07
34
Teammate Top 5: Jeremiah Root
35 Dave Dunkley Wells Fargo Racing Team 0:39:07
35
36 Kevin Jeffers Red Peloton 0:39:07
36
37 Mark Klein Christian Cycling-Hammer Nutrition 0:39:07
37
38 Chris Toshok Dolce Vita Cycling 0:39:07
38
39 Kevin Miller Victory Velo 0:39:07
39
40 Douglas Mckenzie Fightin' Bobas 0:39:07
40
41 Mitch Karno Polli Veloce 0:39:07
41
42 Mark King Christian Cycling-Hammer Nutrition 0:39:07
42
43 Nathan Trueblood Davis Bike Club Race Team 0:39:07
43
Teammate Top 5: Mark Fiori
44 Brad Crow Wells Fargo Racing Team 0:39:07
44
45 Richard Coyle Rio Strada Racing 0:39:07
45
Teammate Top 5: David Haslemann
46 Gilbert Tarin Taleo Racing 0:39:07
46
47 Rockie Stevens Vapor Racing 0:39:07
47
48 Roger Steuble Team Revolutions 0:39:07
48
49 Grant Russell Sacramento Golden Wheelmen 0:39:07
49
50 Justin Morgan Stevens Bicycle Racing 0:39:07
50
Teammate Top 5: Jeremiah Root
51 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 0:39:15 Teammate Top 5: Shane Calkins
52 Ken Doyle Polli Veloce 0:41:26
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 49   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Sopenski 0:35:14
2 Keith Brodsky LA County Bicycle Coalition 0:35:14
3 Ben Egger 0:35:14
4 Rocky Fletcher Rio Strada Racing 0:35:14
5 Jason Adley Momentum Racing California 0:35:14
6 Mark Lawrence 0:35:31
7 Blake Rowan California Polytechnic-San Luis Obi 0:36:06
8 Josh Cohn Mission Cycling 0:36:08
9 James Copsey 0:36:19
10 Sef Jaimes SLO Nexus-Gym One 0:37:45
11 John Oakes Redding Velo 0:43:28
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Stroub Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 0:21:53
2 John Christian 0:21:54
3 George Chinn Stevens Bicycle Racing 0:22:17
4 Renard Ihlenfeld Dolce Vita Cycling 0:22:31
5 Mike Krynock 0:22:47
6 Eric Henson Youngs Comm. Trans./Yokohl Ranch Ra 0:22:52 Teammate Win: Ken Stroub
7 Ron Hicks 0:22:52
8 Blake Rowan California Polytechnic-San Luis Obi 0:23:41
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Wohlberg Form Fitness 1:10:01
1
2 Jonathan Teeter Davis Bike Club Race Team 1:10:01
2
3 Kennett Peterson Hagens Berman Cycling 1:10:01
3
4 Lang Reynolds Hagens Berman Cycling 1:10:01
4
5 Peter Taylor California Giant Berry Farms/Specia 1:10:01
5
6 David Albrecht Chico Corsa Cycling Club 1:10:01
6
7 Andrew Lanier jr Team Specialized Racing Juniors 1:10:01
7
8 Eric Losak A Road Bike 4U Elite Team 1:10:01
8
9 John Wilk Webcor/Alto Velo 1:10:01
9
10 Joe Galloway Sierra Pacific Racing 1:10:01
10
11 Adam Carr Form Fitness 1:10:01
11
Teammate Win: Eric Wohlberg
12 James Laberge Team Specialized Racing Juniors 1:10:01
12
13 Marcus Smith Team Specialized Racing Juniors 1:10:01
13
14 Anthony Ferretti Chico Corsa Cycling Club 1:10:01
14
15 Hendrik Pohl Webcor/Alto Velo 1:10:01
15
16 Robert Scheffler Fremont Bank Cycling Team 1:10:01
16
17 Daniel Farinha Firefighters Cycling 1:10:01
17
18 Tyler Brandt California Giant Berry Farms/Specia 1:10:01
18
Teammate Top 5: Peter Taylor
19 Justin Rossi Marc Pro - Strava 1:10:01
19
20 Gregory White Davis Bike Club Race Team 1:10:01
20
Teammate Top 5: Jonathan Teeter
21 Kris Lunning Marc Pro - Strava 1:10:01
21
22 Julian Martinez Fremont Bank Cycling Team 1:10:01
22
23 Logan Loader dope RideClean p/b PatentIt.com 1:10:01
23
24 Dustin Diede Precision Stone Racing 1:10:01
24
25 Nicholas Oliver Fremont Bank Cycling Team 1:10:01
25
26 Unknown Rider Rider 1:10:01
26
27 Johannes Steffens SJBC 1:10:01
27
28 Evan Huffman California Giant Berry Farms/Specia 1:10:01
28
Teammate Top 5: Peter Taylor
29 Nils Tikkanen Team Bicycle Trip/Symantec 1:10:01
29
30 Michael Githens 1:10:01
30
31 Alan Adams Lake Washington Velo 1:10:01
31
32 William Zellmer Team Specialized Racing Juniors 1:10:01
32
33 David Benkoski Team Specialized Racing Juniors 1:10:01
33
34 Eric Riggs Yahoo Cycling Team 1:10:01
34
35 Brandon Trafton California Giant Berry Farms/Specia 1:10:01
35
Teammate Top 5: Peter Taylor
36 Darren Basso Audi 1:10:01
36
37 Michael Jasinski Fremont Bank Cycling Team 1:10:01
37
38 Tore Nauta Webcor/Alto Velo 1:10:01
38
39 Graeme Galyer 1:10:01
39
40 Daniel Bechtold Hagens Berman Cycling 1:10:01
40
Teammate Top 5: Kennett Peterson
41 John Hunt California Giant Berry Farms/Specia 1:10:01
41
Teammate Top 5: Peter Taylor
42 Jose Soltren Los Gatos 1:10:01
42
43 Eric Sammuli A Road Bike 4U Elite Team 1:10:01
43
44 Torey Philipp Team Specialized Racing Juniors 1:10:01
44
45 Alton Dunnigan Bicycle Planet 1:10:01
45
46 Robert Winder HDR Racing p/b Lombardi Sports 1:10:01
46
47 Donald Hahn Marc Pro - Strava 1:10:01
47
48 Christopher Dubois A Road Bike 4U Elite Team 1:10:01
48
49 Brian Kappus A Road Bike 4U Elite Team 1:10:01
49
50 Sean Smith Webcor/Alto Velo 1:10:01
50
51 Kyle Torres Team Specialized Racing Juniors 1:10:01
51
52 Jason King Echelon Racing Development 1:10:01
52
53 John Piasta All Sport-Team Swift 1:10:01
53
54 Vincent Owens Sierra Pacific Racing 1:10:01
54
55 Osvaldo Olmos California Giant Berry Farms/Specia 1:10:01
55
Teammate Top 5: Peter Taylor
56 Sydney Newsom Sierra Pacific Racing 1:10:01
56
57 Russell White Davis Bike Club Race Team 1:10:01
57
Teammate Top 5: Jonathan Teeter
58 Jeffrey Galland Chico Corsa Cycling Club 1:10:01
58
59 Alex Brookhouse Echelon Racing Development 1:10:01
59
60 Raffi Jilizian Form Fitness 1:10:01
60
Teammate Win: Eric Wohlberg
61 Sassan Golafshan Form Fitness 1:10:01
61
Teammate Win: Eric Wohlberg
62 Craig Logan 1:10:01
62
63 Mark Sasser SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P 1:10:41
Off The Back
64 Robert Macneill Webcor/Alto Velo 1:10:50
Off The Back
65 Brian Buchholz Webcor/Alto Velo 1:11:13
Off The Back
66 Keith Miller California Giant Berry Farms/Specia 1:11:13
Off The Back
Teammate Top 5: Peter Taylor
67 Christopher Flanagan All Sport-Team Swift 1:15:53
Off The Back
68 Ruth Winder Peanut Butter & Co. TWENTY12 1:18:13
Off The Back
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 38   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Newell Fremont Bank Cycling Team 0:42:36
1
2 Rebecca Werner Webcor/Alto Velo 0:42:36
2
3 Rhae Shaw 0:42:36
3
4 Olivia Dillon Peanut Butter & Co. TWENTY12 0:42:36
4
5 Anna Barensfeld Missing Links Coaching & Training S 0:42:36
5
6 Jane Despas 0:42:36
6
7 Courtney Dimpel BSA RACING 0:42:36
7
8 Kristina Seley ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 0:42:36
8
9 Amy Mcguire Wheelworks Racing 0:42:36
9
10 Leah Guloien Missing Link Training Systems / Spe 0:42:36
10
11 Amanda Seigle Metromint Cycling 0:42:36
11
12 Jennie Phillips Wells Fargo Racing Team 0:42:36
12
13 Beverly Chaney Touchstone Climbing 0:42:36
13
14 Vanessa Drigo Vanderkitten Racing presented by Ke 0:42:36
14
15 Christine Sodaro Red Peloton 0:42:36
15
16 Jerika Hutchinson 0:42:36
16
17 Cara Gillis Missing Link Training Systems / Spe 0:42:36
17
18 Michelle Melka Red Racing 0:42:36
18
19 Molly Van houweling Metromint Cycling 0:42:36
19
20 Kate Ligler Red Racing 0:42:36
20
21 Kira Prokopakis Los Gatos 0:42:36
21
22 Jane Robertson Metromint Cycling 0:42:36
22
23 Amy Russo Red Racing 0:42:36
23
24 Julie Bellerose Metromint Cycling 0:42:36
24
25 Jane Wolcott Webcor/Alto Velo 0:42:36
25
Teammate Top 5: Rebecca Werner
26 Josephine Morgan Michael David Winery Cycling Team 0:42:36
26
27 Anna Davenport Los Gatos 0:42:36
27
28 Haley Juno-galdes Webcor/Alto Velo 0:42:36
28
Teammate Top 5: Rebecca Werner
29 Lucia Mokres Los Gatos 0:42:36
29
30 Hanan Alves-hyde Peanut Butter & Co. TWENTY12 0:42:36
30
Teammate Top 5: Olivia Dillon
31 Anne Fulton Metromint Cycling 0:42:36
31
32 Mary Ellen ash Metromint Cycling 0:42:36
32
33 Ryan Hostetter Metromint Cycling 0:42:36
33
34 April Hamlin Los Gatos 0:42:47
35 Lauraleen Fenech Los Gatos 0:42:48
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 19   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Sherrill Davis Bike Club Race Team 0:43:26
1
2 Jennifer Gott Red Peloton 0:43:26
2
3 Ruste Jenkins Stevens Bicycle Racing 0:43:26
3
4 Lauren Catlin All Sport Team Swift 0:43:26
4
5 Julie Guthrie NOW-MS Society 0:43:26
5
6 Johanna Trueblood Davis Bike Club Race Team 0:43:26
6
Teammate Win: Ellen Sherrill
7 Margaret Jones Chico Corsa Cycling Club 0:43:26
7
8 Donna Nice SJBC 0:43:26
8
9 Ashley Drum Metromint Cycling 0:43:26
9
10 Allyson Kutler Red Racing 0:43:26
10
11 Stephanie Dameral Precision Stone Racing 0:43:26
11
12 Ivy Wang Team Roaring Mouse 0:43:26
12
13 Katherine Scott-smith Precision Stone Racing 0:43:26
13
14 Christine Harris Team TIBCO II 0:43:26
14
15 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team 0:43:26
15
Teammate Win: Ellen Sherrill
16 Edina Fuzesi Team Dude Girl/Colnago presented by 0:43:26
16
17 Nicole Slaton Metromint Cycling 0:43:26
17
18 Ann Stuart Touchstone Climbing 0:43:26
18
19 Holly Liske Webcor/Alto Velo 0:43:26
19
20 Joan Meiners RockyMounts~Izze Racing 0:43:26
20
21 Morgan Bonar 0:43:26
21
22 Lina Martensson Metromint Cycling 0:43:26
22
23 Kerry Stivaletti Team TIBCO II 0:43:26
23
24 Kelly Crowley Metromint Cycling 0:43:26
24
25 Trudy Bjornsen Davis Bike Club Race Team 0:43:26
25
Teammate Win: Ellen Sherrill
26 Rhonda Serr Dolce Vita Cycling 0:47:14
Off The Back
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 20   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cybil Silberman Early Bird Womens Developmental Cyc 0:47:25
1
2 Melissa Diede Precision Stone Racing 0:47:25
2
3 Leslie Creed Davis Bike Club Race Team 0:47:25
3
4 Jocelyn Pogue Herbalife LaGrange 0:47:25
4
5 Ellen Evans b+ radsport 0:47:25
5
6 Vikki Appel PAA/REMAX 0:47:25
6
7 Sarah Brodsky Team Dude Girl/Colnago presented by 0:47:25
7
8 Adrienne Belliveau Team Roaring Mouse 0:47:25
8
9 Vanessa Baumann Wells Fargo Racing Team 0:47:25
9
10 Erica Mikesh Precision Stone Racing 0:47:25
10
Teammate Top 5: Melissa Diede
11 June Nguyen Precision Stone Racing 0:47:25
11
Teammate Top 5: Melissa Diede
12 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo/Pomodoro 0:47:25
12
13 Sarah Conover Victory Velo 0:47:25
13
14 Andrea Gehlhausen Team Revolutions 0:47:25
14
15 Kaya Cohn Metromint Cycling 0:47:25
15
16 Catherine Hadsell Wells Fargo Racing Team 0:47:25
16
17 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas 0:47:25
17
18 Laura Thompson Taleo Racing 0:47:25
18
19 Gale Derosa Metromint Cycling 0:47:25
19
20 Tina Huang Metromint Cycling 0:47:25
20
21 Jill Eyres Team TIBCO II 0:47:25
21
22 Anne Findlay Team Type 1 0:47:25
22
23 Maryann Schrupp Team TIBCO II 0:47:25
23
24 Heather Lipana Rio Strada Racing 0:47:25
24
25 Yoko Kasai Taleo Racing 0:47:25
25
26 Michelle Bandoni SJBC 0:47:25
26
27 Diane Firu SJBC 0:47:25
27
28 Pamela Spencer Davis Bike Club Race Team 0:49:00
Off The Back
Teammate Top 5: Leslie Creed
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Black Red Racing 0:46:13
1
2 Kim Wik Sycomp Racing 0:46:13
2
3 Julie Porter Velo Bella 0:46:13
3
4 Julie Nevitt SJBC 0:46:13
4
5 Michele Heaton Bike Trip Symantec 0:46:13
5
6 Jennifer Van muckey Sycomp Racing 0:46:13
6
7 Sue Lovecchio Velo Bella 0:46:13
7
Teammate Top 5: Julie Porter
8 Janet Gahagen Wells Fargo Racing Team 0:46:13
8
9 Sonja Klein Sycomp Racing 0:46:13
9
Teammate Top 5: Kim Wik
10 Bonnie Forer Left Coast Racing Team 0:46:13
10
11 Andi Smith Webcor/Alto Velo 0:46:21
1
12 Lesley Jensen One Team Racing 0:46:21
2
13 Laurie Furman Team Affinity 0:46:21
3
14 Elizabeth Benishin Velo Bella 0:46:21
4
Teammate Top 5: Julie Porter
15 Jean Harvey Wells Fargo Racing Team 0:46:21
5
16 Camille Deluca-flaherty Velo Bella 0:46:21
6
Teammate Top 5: Julie Porter
17 Phyllis Olrich Victory Velo 0:46:21
18 Andrea Atkins Velo Bella 0:46:21 Teammate Top 5: Julie Porter
19 Monica Holt Sycomp Racing 0:46:29 Teammate Top 5: Kim Wik
20 Mary Magnani Red Racing 0:47:50
Off The Back
Teammate Win: Patricia Black
21 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club (BBC) 0:49:19
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 10