Log In
Races at the Lake • Apr 28 2018
Mostly Cloudy, 41 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Galati La Prima Espresso Co. Racing 0:38:07
2 Frankie Ross Independent 0:38:09
3 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:38:27
4 Florian Lungu La Prima Espresso Co. Racing 0:38:30 Teammate Win: David Galati
5 Mark Nicoll Allegheny Cycling Association 0:39:01
6 Alan Baker J Mac Cycling LLC 0:39:03
7 Joel Schmidt Ride On Wooster 0:39:04
8 Lawrence Smith Summit Freewheelers 0:39:05
9 James Dieringer Independent 0:39:21 Teammate Top 5: Frankie Ross
10 David Steiner Spin/Litzler Automation 0:39:23 Teammate Top 5: Brian Rybak
11 Robert Hengel Buffalo Bicycling Club 0:39:24
12 Peter Scacheri Spin/Litzler Automation 0:39:25 Teammate Top 5: Brian Rybak
13 Jason Hall Summit Freewheelers 0:38:20
14 Mark Briercheck Independent 0:38:55 Teammate Top 5: Frankie Ross
15 Ricardo Gloria oliveira Summit Freewheelers 0:38:56
16 Jim Gilmore Independent 0:38:59 Teammate Top 5: Frankie Ross
17 Shawn Grandon Summit Freewheelers 0:40:36
18 Jason Conn NuGo Racing 0:39:44
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Yankush Stark Velo 0:37:11
2 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team 0:38:03
3 John Ehrlinger Minuteman Road Club 0:38:04
4 John Jameson Independent 0:38:04
5 Robert Brnilovich Snakebite Racing 0:38:22
6 Brett Stana J Mac Cycling LLC 0:37:16
7 Paul Provencher Summit Freewheelers 0:38:17
8 Marshall Leininger Independent 0:40:00 Teammate Top 5: John Jameson
9 Edward Doughty Independent 0:39:30 Teammate Top 5: John Jameson
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Kieffer Texas Roadhouse Cycling Team 1:04:41
2 Chris Neag Snake Bite Racing 1:04:45
1
3 Jake Lifson Independent 1:04:45
2
4 Paul Martin First Internet Bank Cycling 1:04:45
3
5 Joseph Holmes Wooster Bikewerks/Wootown Bagels 1:04:45
4
6 Ezra Sonderling Ride On Wooster 1:04:46
5
7 Nick Glavac Team Bicycle Hub 1:04:46
6
8 Aaron Cruikshank Spin/Litzler Automation 1:04:47
7
9 Jeremy Paul Spin/Litzler Automation 1:04:47
8
10 Travis Iles Audi 1:04:48
9
11 Nicholas Vorwerk Kreitler Racing Team 1:04:49
10
12 Cameron Jackson Summit Freewheelers 1:04:49
11
13 Luke Manning Kreitler Racing Team 1:04:49
12
14 David Galati La Prima Espresso Co. Racing 1:04:49
13
15 Andrew Boissiere Audi 1:04:50
14
16 Nathan Cebula Ride On Wooster 1:04:54
17 Luke Chronister Snakebite Racing 1:04:57 Teammate Top 5: Chris Neag
18 James Carey Independent 1:05:16 Teammate Top 5: Jake Lifson
19 David Rummell Ohio Cycling Association 1:05:16
20 Brian Batke Team Lake Effect 1:05:17
21 Zachary Chappell Snakebite Racing 1:05:18 Teammate Top 5: Chris Neag
22 Steven Kurpiewski GPOA 1:05:19
23 Cameron Schmidt Kreitler Racing Team 1:04:54
24 Michael Appel GPOA 1:05:18
25 Adam Fulcher DistrictTaco Racing 1:06:01
Off The Back
DNF Eamonn Schnell Oberlin College
DNF Florian Lungu La Prima Espresso Co. Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 16   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Chronister Snakebite Racing 0:32:24
2 Andrew Weiland Headwind Cycling 0:32:27
3 David Stryffeler Independent 0:32:27
4 Morris Miller Independent 0:32:28
5 Robert Hengel Buffalo Bicycling Club 0:32:36
DNF Aaron Troxel Wooster Bikewerks/Wootown Bagels
DNF Brian Rybak Spin/Litzler Automation
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Jameson Independent 0:30:04
1
2 Andrew Vine Summit Freewheelers 0:30:04
2
3 Aaron Troxel Wooster Bikewerks/Wootown Bagels 0:30:04
3
4 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:30:04
4
5 Nicolas Zevchek Summit Freewheelers 0:30:04
5
6 James Libecco Summit Freewheelers 0:30:05
6
7 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:30:06
7
Teammate Top 5: Andrew Vine
8 Jason Hall Summit Freewheelers 0:30:06
8
Teammate Top 5: Andrew Vine
9 Junhe Hu Independent 0:30:07
9
Teammate Win: John Jameson
10 Matthew Yankow Independent 0:30:10 Teammate Win: John Jameson
11 Michael Lucas Summit Freewheelers 0:30:27 Teammate Top 5: Andrew Vine
12 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:32:42
Off The Back
13 Jason Conn NuGo Racing 0:32:57
Off The Back
14 Charlie Denk Independent 0:33:06
Off The Back
Teammate Win: John Jameson
15 Edward Doughty Independent 0:33:05
Off The Back
Teammate Win: John Jameson
DNF Michael Dennis Independent Teammate Win: John Jameson
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Jenkins Independent 0:33:08
2 Thomas Libecco Summit Freewheelers Juniors Team 0:33:28
3 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:33:29
4 Aubrey Freeman Independent 0:33:36 Teammate Win: Jack Jenkins
5 Harrison Stoneking Summit Freewheelers Juniors Team 0:33:09
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith Independent 0:33:09
2 Ian Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:34:10
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marilyn Rayner Lady Gnar Shredders 0:36:45
2 Victoria Steen Lady Gnar Shredders 0:36:45 Teammate Win: Marilyn Rayner
3 Tess Cunningham Lady Gnar Shredders 0:36:45 Teammate Win: Marilyn Rayner
4 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler 0:36:50
5 Marie Rote bike ohio 0:36:52
6 Emily Dreyer Lady Gnar Shredders 0:39:41 Teammate Win: Marilyn Rayner
7 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing 0:39:42
8 Pei-i Wu Team Hungry 0:39:43
9 Angela Ridgel Snakebite Racing 0:40:04
10 Amanda Schmidt Snakebite Racing 0:39:07
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Adkins Summit Freewheelers 0:36:27
2 Anna-lena Kempen La Prima Espresso Co. Racing 0:36:27
3 Meagan Gehrke Lady Gnar Shredders 0:36:27
4 Mary-kate Wintz VeloFemme p/b Litzler 0:36:29
5 Korin Evans Independent 0:36:29
6 Elizabeth Mis Stelleri Performance Training 0:36:43
7 Tayllor Allen Lady Gnar Shredders 0:36:44 Teammate Top 5: Meagan Gehrke
8 Theresa Augustin Stelleri Performance Training 0:38:28
9 Sherlyn Paterson Stelleri Performance Training 0:39:38
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Marasco VeloFemme p/b Litzler 0:33:30
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:35:30
2 Alexa Fischer Lady Gnar Shredders 0:34:34
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1