Log In
Kitchen Road Criterium • May 6 2018
Drizzle, 60 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zac Olszewski Gotham Cyclists 38:39.5
Off The Front
1 Julianna Rutecki 42:45.1
Off The Front
2 Anja Thomas Sprinters Edge
1
2 Nicholas Roberts Sprinter's Edge
1
3 Anton Gibson
2
3 Cara King Young Medalist
2
4 Ian Witkowski Young Medalists
3
4 Jenna Davis Young Medalists
3
5 Owen George
4
6 Timmy Downs
5
7 Jimmy Freeman Gotham Cyclists
6
Teammate Win: Zac Olszewski
8 Jacob Evans Gotham Cyclists
7
Teammate Win: Zac Olszewski
9 Dj Toback Brands Cuevas Junior Cycling Develo
8
10 Luca Jiminez-luci Brands Cuevas Junior Cycling Develo
9
11 Grayson Hauck Gotham Cyclists
10
Teammate Win: Zac Olszewski
12 Lewis Kopchak The Velo Shop
11
13 Dhruv Krishna Sprinters Edge
12
Teammate Top 5: Anja Thomas
14 Yorell Pachon Brands Cuevas Junior Cycling Develo
13
15 Scottie Williamson Bicycle Coalition Youth Cycling
14
16 Richard James townsend Sprinters Edge
15
Teammate Top 5: Anja Thomas
17 John Josulevicz T-Town
16
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Guydish Young Medalists 42:09.2
1
2 William Walton Young Medalists
2
Teammate Win: Sean Guydish
3 Connor Thompson Burner Fitness Development Team
3
4 Nathan Roberts Young Medalists
4
Teammate Win: Sean Guydish
5 Billy Taylor Star Track NYC
5
6 Gabriel Tonin Brands Cuevas Junior Cycling Develo
6
7 Matt Smith Sprinters Edge
7
8 Nathaniel Moser Holowesko | Citadel pb Arapahoe Res
8
9 Dominic Giannantonio Burner Fitness Development Team
9
Teammate Top 5: Connor Thompson
10 Joseph Clay
10
11 Caleb Rudick Bicycle Coalition Youth Cycling
11
12 Howard Rincon Brands Junior Development Cycling T
12
13 Jahmiel Jackson Bicycle Coalition Youth Cycling
13
14 Anthony Uran Brands Cuevas Junior Cycling Develo
14
Finishers: Cat 3: 10   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Elliston Van Dessel Factory Team 37:32.8
1
2 John Levkulic Gotham Cyclists
2
3 Michael Miller Team Skyline
3
4 John Spittal Thru It All Body Shop inc.
4
5 David Bonser Gotham Cyclists
5
6 David Grant ActiveYards / Chester County Velo
6
7 David Margolin Team ProPower/Cycling Solutions
7
8 Stephen Sambrano Guy's Racing Club
8
9 Brent Vollrath Blue Bell Wealth Management p/b Can
9
10 Warren Holzman MAMBO Kings Racing
10
11 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club
11
12 George Sherman Gotham Cyclists
12
Teammate Top 5: John Levkulic
13 Frederick Billet MAMBO Kings Racing/ D&Q
13
14 Richard Trimpi QCW Cycling
14
15 Hugh Browder ChristianCycling.com
15
16 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q
16
17 Mark Hastings QCW Cycling
17
18 Andrew Buchanan Team ProPower/Cycle Solutions
18
19 Peter Goff Skylands Cycling
19
20 Brian Gristick Team ProPower/Cycle Solutions
20
21 Scott Laliberte TTown Elite
21
22 Christian Sell QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
22
23 Joseph Manacchio Guys Racing Club
23
24 Pascal Sauvayre CRCA/Team Veselka
24
25 Brian Evans Gotham Cyclists
25
Teammate Top 5: John Levkulic
26 Joseph Murphy
26
27 Ed Slaughter Morgan Stanley Cycling Team
27
28 Patrick Gellineau Somerset Wheelmen
28
29 Randy Haluck Thru-It-All Cycling
29
30 James Best Cycledrome Bicycling Team
30
31 James Clevenger
31
32 Scott Gamble Chester County Velo
32
33 Aleksey Urusov Death Row Velo p/b Ridgewood Cycle
33
34 Aubrey Gordon
34
35 Bruce Donaghy Morgan Stanley Cycling Team
35
36 Bob Turner Thru-It-All Cycling
36
37 Michael Porter Zen Masters Racing
37
38 Russell Geise T-Town Masters
38
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 20   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pascal Sauvayre CRCA/Team Veselka 25:08.9
1
2 Scott Gamble Chester County Velo
2
3 Andrew Buchanan Team ProPower/Cycle Solutions
3
4 Ronald Koller Team Somerset
4
5 Eric Anderson Team Somerset
5
6 Joseph Manacchio Guy's Racing Club
6
7 Hugh Browder ChristianCycling.com
7
8 James Alvord Sprinter's Edge Track Development T
8
9 David Margolin Team ProPower/Cycling Solutions
9
10 Aubrey Gordon LIBERTY CYCLE
10
11 Jerry Jacobs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
11
12 Bruce Donaghy Morgan Stanley Cycling Team
12
13 Bob Long Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
13
14 Ed Slaughter Morgan Stanley Cycling Team
14
15 Robert Wellmon QCW Cycling
15
16 Michael Woolley Active Yards - Chester County Velo
16
17 Bob Turner Thru-It-All Cycling
17
18 Jeff Moore Tri-State Velo
18
19 Christian Sell QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
19
20 Brian Gristick Team ProPower/Cycle Solutions
20
Teammate Top 5: Andrew Buchanan
21 Eric Schopf Kelly Benefit Strategies/LSV
21
22 Ian Stanley Unattached
22
23 William Marquis Guys Racing Club
23
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 13   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Gellineau Team Somerset 27:00.0
1
2 Andrew Buck T-Town Masters
2
3 Robert Casciato PA Masters
3
4 Gary Hoffman Blue Ridge Cyclery p/b Reynolds GM/
4
5 Tom Marnell T-Town Masters
5
6 Jim Kaeli Colavita - Whole Foods Market Race
6
7 Chip Berezny T-Town Masters
7
Teammate Top 5: Andrew Buck
8 David Tellier
8
9 Jennifer Rhodes Team Skyline
9
10 Frederick Hofman SVVC
10
11 Mark Matthews QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
11
12 Bill Giulian T-Town Masters
12
Teammate Top 5: Andrew Buck
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Musser CS Velo 25:03.5
1
2 Andrew Dudle CS Velo
2
Teammate Win: Owen Musser
3 Ryan Wei Team CLIF Bar Cycling
3
4 Brad Green
4
5 Alec Ratzell CS Velo
5
Teammate Win: Owen Musser
6 Gerard Josulevicz Burner Fitness Development Team
6
7 Justin Butsavage Team Skyline-Road/Star Track-Track
7
8 Sean Guydish Young Medalists
8
9 Nathaniel Moser Holowesko | Citadel pb Arapahoe Res
9
10 Keith Hower @BicycleRealtor
10
11 Jeffrey Watts Blue Bell Private Wealth Management
11
12 Wanya Cave Tri-State Velo / Amoroso's Racing T
12
13 Trevor Raab
13
14 Billy Taylor Star Track NYC
14
15 William Walton Young Medalists
15
16 Linton Brandon Thru-It-All Cycling
16
17 Nathan Roberts Young Medalists
17
18 Scott Laliberte TTown Elite
18
19 Kirk Hunsecker MAMBO Kings Racing / D&Q
19
20 Gabriel Tonin Brands Cuevas Junior Cycling Develo
20
21 Greg Armstrong QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
21
22 Randall Calvert Team FEC p/b Cycle Sports
22
23 Jesse Manuel Thru-It-All Cycling
23
24 Brent Hinkle Chester County Velo
24
25 Brad Thompson Amoroso's/TSV
25
26 Jeremy Hunter Thru-It-All Cycling
26
27 Grant Carter TTown Elite
27
28 Mark Detweiler Blue Bell Private Wealth Management
28
29 Chris Pino
29
30 Eric Williams Bicycle Therapy
30
31 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / D&Q
31
32 Warren Holzman Mid Atl Masters Bicycle Org
32
33 Andrew Bernstein Long Tail Creative Cycling Team
33
34 Alexander Roberts 717 Cycling club
34
35 Frederick Billet Mid Atl Masters Bicycle Org
35
36 Ian Witkowski Young Medalists
36
37 Tyler Honey CS Velo
37
Teammate Win: Owen Musser
38 Jesse Shotland Deluxe Cycles Racing
38
39 Jamie Clinton
39
40 Stephen Szwec Philadelphia Ciclismo
40
41 Connor Thompson Burner Fitness Development Team
41
42 Robert Diez
42
DNF Marquand Brown Blue Bell Wealth Management p/b Can
DNF John Rais Team AJSfund.org
DNF Patrick Brown Lackawanna Valley Racing Team pb El
DNF Juan Cardona Brands Junior Development Cycling T
DNF Taylor Armstrong Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery
DNF Howard Rincon Brands Junior Development Cycling T
DNF Sam Smith T-Town Elite
DNF Brent Vollrath Blue Bell Wealth Management p/b Can
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 18   Cat 3: 21   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa Romano T-Town Elite 43:49.1
1
Finishers: Cat 3: 1