Log In
La Crosse Omnium RR • May 5 2018
Clear, 74 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Reynolds Above & Beyond Cancer Junior Cyclin
2 Ralph Rufo Midwest Orthopedic Specialty Hospit
3 Jacob Glahn
4 Nick Carter NorthStar Development Cycling
5 Dylan Zakrajsek Velocause Centraal Cycling
6 Tyler Curtis Spin Racing
7 Richard Grunewald LAPT CC
8 Brian Sprague Big Ring Flyers
9 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team
10 Luke Feuerhelm Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Tyler Reynolds
11 Adam Vail
12 Ethan Nelson SPBRC-Grand Performance
13 Samuel Janisch Midwest Orthopedic Specialty Hospit Teammate Top 5: Ralph Rufo
14 Satchell Mische richter
15 Eric Staats Brazen Dropouts
16 Mariusz Czarnomski Polish & Slavic FCU International C
17 Nathan Pawlak Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Tyler Reynolds
18 Noah Wilson Zubaz Racing
19 Jeff Abitz Diablo Cycling
20 Ethan Wilson PSIMET Racing
21 Mitchell Freund Big Ring Flyers
22 Chris Stindt Big Ring Flyers
23 Anthony Hilligoss MNJRC
24 Eli Keyes Velocause Centraal Cycling Teammate Top 5: Dylan Zakrajsek
25 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capital Br
26 Cole Limpach Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Tyler Reynolds
27 Reid Olson Balance Cycling
28 Anthony Corradi Tonka Cycle pb CRAFT
29 Dalton Collins NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Nick Carter
30 Luke Skov
31 Robert Deetz Loon State Cyclists
32 Kevin Sidwell Loon State Cyclists
33 Joel Mason Twisted Spokes Racing Team
34 David Peterson NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Nick Carter
35 Nick Watts Loon State Cyclists
36 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
DQ Conner Bernstein NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Nick Carter
DQ Alex Morton Above & Beyond Cancer Junior Cyclin Teammate Win: Tyler Reynolds
DNF Michael Schneider Loon State Cyclists
DNF Gordon Hilleque Freewheel Bike
DNF Joel Beskar Big Ring Flyers
DNF Andrew Lowe MSN PRO COACHING
DNF Simon Fallai BSB Cycling
DNF Jordan Konynenbelt Tonka Cycle pb CRAFT
DNF Nicholas Morison Balance Cycling
DNF Jack Zakrajsek Velocause Centraal Cycling Teammate Top 5: Dylan Zakrajsek
DNF Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
DNF Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Andrew Richter Hollander Benelux Racing
DNF Samuel Vanden hogen ORA Cycling
DNF Andrew Harrison Great Dane Velo Club (GDVC)
Finishers: Cat 3: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Meza
2 Shay Wright
3 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
4 Steven Deckert
5 Reece Linder
6 Nathan Erck Team Wheel & Sprocket
7 John Klem
8 Benjamin Kollaja Loon State Cyclists
9 Nicholas Nelson Kingfield
10 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
11 Kevin Sparks Brazen Dropouts Teammate Top 5: Kyle Russ
12 Joe Burbach
13 Patrick Welch MNJRC
14 Chris Russo Loon State Cyclists
15 Matt Orzechowski Balance Cycling
16 Matt Denis Ames Velo
17 Sean Christian
18 Nicholas Gomes Quantum Solutions Racing
19 Ethan Peterson NorthStar Development Cycling
20 Jae Walters NorthStar Development Cycling
21 Logan Hoggatt
22 Tyler Greenwaldt
23 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
24 Brad Kopp Loon State Cyclists
25 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
26 Amir Gharachorlou Chilkoot Racing
27 Colin Hansel
28 Jonah Hudson-erdman
29 Henry Hall Donkey Label
30 Akash Lucht NorthStar Development Cycling
31 Drew Bublitz
32 Sean Mcnaughtan Lakes Area Physical Therapy
33 Samuel Hancock quantum solutions intelligentsia
34 Jack Brandvold Donkey Label
35 Nathan Wentz
36 Michael Raasch Lakes Area Physical Therapy
36 Stephen Bonneau Great Dane Velo Club (GDVC)
37 Lee Prouty Brazen Dropouts Cycling Team Teammate Top 5: Kyle Russ
DNF Adam Koenig Diablo Cycling
DNF Ellis Nordhougen Donkey Label
DNF Markus Anderson Loon State Cyclists
Finishers: Cat 4: 39   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Olsen
2 Quentin Ikuta
3 Kyle Demerath
4 Logan Moore
5 Kyle Everetts
6 Andrew Ernst LAPT CC
7 Nick Rozek
8 Brian Burns Big Ring Flyers
9 Jake Campbell Birchwood/GIS
10 Joe Gajewski
11 Eric Semianczuk LAPT CC
12 Vince Susa
13 Patrick Ellis
14 Lee Zettler
15 Kyle Kargel
16 John Bessey Diablo Cycling
17 Eric Prilipp
18 Tanner Olek Big Ring Flyers
19 Corey Burton Big Ring Flyers
20 Sam Drangeid University of Wisconsin - Stevens P
21 Chris Iverson Big Ring Flyers
22 Keenan Ronayne
23 Jordan Roby
24 David Nest Big Ring Flyers
25 David Oachs
26 Alex Bourgeault NorthStar Development Cycling
27 Jeffrey Dick Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
28 Ian Breitlow University of Wisconsin-Platteville
29 Alex Dawson
30 Brian Headlee Big Ring Flyers
31 Ethan Armbruster Kingfield
32 Anthony Hoak
33 Elias Macias Hollander Benelux Racing
34 Robert Stieber
35 Brad Sovinski
36 William Pass
37 Reggie Lund
38 Scott Cichosz
39 Erik Carlson
40 Nicholas Friedl
41 Adam Mesman Team Wheel & Sprocket
42 Filipe Alberto
43 Jeremy Geisler BSB
44 Brad Geers
45 Dan Graham
46 Charles Hayes US Military Endurance Sports
DNF Phillip Sime US Military Endurance Sports
DNF Vincenzo Field
DNF Ben Leonard
DNF James Murray
DNF Kyle Pierson University of Wisconsin-Platteville
DNF Jason Dahlby
DNF Andrew Hudacek SPBRC-Grand Performance
DNF Mitchell Stenoien
DNF Drake Abbey
DNF Drake Harrington NorthStar Development Cycling
DNF Jake Spaude University of Wisconsin - Stevens P
DNF Daniel May
DNF Erik Crook Hollander Benelux Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 43   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Goettl Above and Beyond Cancer p/b Scheels
2 Eric Hill Project Echelon Racing
3 Henry Lutz Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac
4 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Joe Goettl
5 Chris Anderson Borah Factory Racing
6 Andrew Turner Loon State Cyclists
7 Levon Kalemkiarian Donkey Label
8 Chris Stevens Big Ring Flyers
9 Macen Vanallen Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Joe Goettl
10 Alec Porter SPBRC-Grand Performance
11 Jim Maddock xXx Racing
12 Nicholas Kimpton MBRC/Flanders
13 Thomas Olek Big Ring Flyers
14 John Heinlein iii Borah Factory Racing Teammate Top 5: Chris Anderson
15 John Kunert
16 Adam Ventling Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Joe Goettl
17 Peter Oien
18 Benjamin Anderson University of Iowa Heart and Vascul
19 Paul Harrison * Borah Factory Racing Teammate Top 5: Chris Anderson
20 Erik Rogelstad Loon State Cyclists
21 Stephen Wagstaff Project Echelon Racing Teammate Top 5: Eric Hill
22 Michael Morehead Loon State Cyclists
DNF Andy Keogh Donkey Label
DNF Randy Reichardt Above and Beyond Cancer p/b Scheels Teammate Win: Joe Goettl
DNF Chris Wiatr Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jadon Jaeger Intelligentsia Coffee
2 Warrick Spence
3 Jon Lester Diablo Cycling
4 Robert White Lakes Area Physical Therapy
5 Albertus Rohling Intelligentsia Coffee Teammate Win: Jadon Jaeger
6 Jordan Roessingh
7 Robert Berry BELGIANWERKX
8 Andrew Thompson Birchwood/GIS
9 Bart Hollaren Donkey Label
10 Aaron Drevlow
11 Andrew Webb Diablo Cycling Teammate Top 5: Jon Lester
12 Joshua Shively ORA Cycling
13 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
14 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Robert  White
15 Neal Mcnamara Burnham Racing
16 Daniel Casper Donkey Label
17 Justin Henkel
18 Michael Woell MBRC/Flanders
19 Ryan White LAPT CC Teammate Top 5: Robert  White
20 Brian Turany Hollander Benelux Racing
21 David Redinger Chilkoot Racing
22 Jon Nelson Sioux City Velo
23 Chad Weisgram Vision Racing p/b Sanford POWER
24 Clayton Chase Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Robert  White
25 Matt Muyres Donkey Label
26 Matthew Bosman Freewheel Bike
27 Andrew Marolt
28 Derek Moran Gryphon Velo Racing
29 David Santos Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Robert  White
30 Ryan Larson Birchwood/GIS
31 John robertson ? Diablo Cycling Teammate Top 5: Jon Lester
32 Liam Stewart Birchwood/GIS
33 Dan Barkeim MBRC/Flanders
34 Karl Tillman ORA Cycling
DNF Nicholas Hardt Chilkoot Racing
DNF Brady Prenzlow Donkey Label
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 18   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Sorenson
2 Ross Ford BELGIANWERKX
3 Jesse Young
4 Jacob Beissel Balance Cycling
5 Jay Johannsen PSIMET Racing
6 Dustin Kilness pedal RACING
7 John Lutz Midwest Orthopedic Specialty Hospit
8 Tom Puzak
9 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
10 Jp Sedita Team ADHD America
11 Jeremy Jensen
12 Mike Ivancic KCBC Racing
13 Mark Mehler
14 Attila Kovacs
15 Kris Endicott
16 Barry Voelker Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
17 William Davis Midwest Orthopedic Specialty Hospit
18 Ryan Jones
19 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
20 Loren Danielson SPBRC-Grand Performance
21 Jason Bentley Brazen Dropouts Cycling Team
22 Michael Slavics ChristianCycling Twin Cities
23 Kenneth Bayliss Midtown Cycling
24 Timothy Reinhardt BSB Cycling
25 Ryan Lipski Midwest Orthopedic Specialty Hospit
26 Marcel Derosier SPBRC-Grand Performance
27 Corbett Reinbold Team ADHD America
28 John Coyle Brazen Dropouts Cycling Team
DNF Michael Raum
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Clemens Team Wheel & Sprocket
2 Daniel Valenza Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Michael Meteyer Trek Midwest Team
4 Dean Lazenby Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Brad Wessman Borah Factory Racing
6 Kristopher Hartner Bonkers Cycling
7 Tom Gunderson Chilkoot Velo
8 James Goblirsch
9 Gregory Goblirsch
10 Mike Stensrud
11 Stuart Benson Chilkoot Racing
12 Kent Mcdaniel
13 Thomas Bendson Borah Factory Racing Teammate Top 5: Brad Wessman
14 Jeffrey Evanson
15 David Olejniczak Borah Factory Racing Teammate Top 5: Brad Wessman
16 Michael Oday Borah Factory Racing Teammate Top 5: Brad Wessman
17 Eric Castren Chilkoot Racing
18 Robert Downs
19 John Riley Trek Midwest Team Teammate Top 5: Michael Meteyer
20 David Orerm
21 Gregory Ferguson Trek Midwest Team Teammate Top 5: Michael Meteyer
22 Ralph Heath ORA Cycling
23 Joe Treleven
24 John Dunn
25 James Whittaker
27 Mark Gowdy-jaehnig
28 James Shull MoMo Riders' Club
DNF Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
DNF Steve Lee
DNF Mark Halvorson Borah Factory Racing Teammate Top 5: Brad Wessman
DNF Robin Swartz
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brody Burnham Spin Devo
2 Jack Carter NorthStar Development Cycling
3 Colton Bailey Spin Devo Teammate Win: Brody Burnham
4 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo
5 Scott Wass NorthStar Development Cycling
6 Micah Danielson SPBRC-Grand Performance
7 Hamilton Reinbold Team ADHD America
8 Koen Prenzlow NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Jack Carter
9 Dominic Barkeim NorthStar Development Cycling Teammate Top 5: Jack Carter
11 Taylor Roberts
12 Ben Kowalczyk Velocause Centraal Cycling
13 Henry West Kenosha Kutters
DNF Henrique Lowe Velocause Centraal Cycling
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Flinton Team Wisconsin
2 Ian Tweedie Velocause Centraal Cycling
3 Markus Rupnow
4 Yassine Nadir NorthStar Development Cycling
5 Owen West Kenosha Kutters
6 Jakob Budd Team Wheel & Sprocket
DNF Jakob Craig Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamani Bergh Brazen Dropouts
2 Jonathan Chinchilla Team Got Wind?
3 Anthony Mika MNJRC
4 Grady Hall
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Church Spin Devo
2 Peter Chinchilla
3 Cooper Bernstein NorthStar Development Cycling
4 Caden Budd
5 Brody Page
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Becky Phelps Kingfield
2 Eleanor Thermansen Kingfield Teammate Win: Becky Phelps
3 Caroline Gagne Birchwood/GIS
4 Risa Hustad
5 Victoria Servetas University of Minnesota Cycling - T
6 Erika Peterson NorthStar Development Cycling
7 Audrey Kopp
8 Olivia Cope Brazen Dropouts Cycling Team
9 Jill Beskar
10 Emy Everhart Synergy
11 Lily Ensign
12 Lydia Chinchilla Team Got Wind?
13 Melissa Gomes Quantum Solutions Racing
14 Sally Lester Diablo Cycling
15 Sherry Berde townsend NorthStar Development Cycling
16 Carolyn Slife
17 Kerrie Bernstein
18 Loralee Zywiec
DNF Veronica Hudacek SPBRC-Grand Performance
DNF Tracy Diefenbach
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daphne Karagianis THE METEOR // INTELLIGENTSIA
2 Carlyn Jackson Orion Racing p/b Borah Teamwear
3 Carol Seipp Orion Racing p/b Borah Teamwear
4 Jessica Wangsness The Fix Studio
5 April Beard Trek Midwest Team
6 Molly Clark
7 Gabrielle Russell Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Carlyn Jackson
8 Deidre Winfield
9 Meghan Mason Power Fix CX
10 Christin Stuschka Orion Racing p/b Borah Teamwear Teammate Top 5: Carlyn Jackson
11 Jodie Prestine Velo Femmes Racing
12 Summer Gilbert
13 Marianne Melling GP Velotek
14 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
15 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
16 Kathryn Goffin Iowa City Cycling Club
17 Cheryl Barker Girl Fiend Cycling Team
18 Bonnie Donzella THC
19 Anna Affias
DNF Cedella Janczak ISCorp Cycling
DNF Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Vascul
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Avery Goebel Central Junior Cycling Devo
2 Danielle Hurt Central Junior Cycling Devo Teammate Win: Avery Goebel
3 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo Teammate Win: Avery Goebel
4 Lucy Foss Kenosha Kutters
5 Olivia Schissel Spin Devo
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Lester Diablo Cycling
2 Ashtyn Limpach Nebraska Medicine Cycling Team
3 Kensa Koeppen Team Wheel & Sprocket
DNF Veronica Church Spin Devo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johanna Craig Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ragan Weigel Spin Devo
2 Lauren Weigel Spin Devo Teammate Win: Ragan Weigel
3 Macy Lester Diablo Cycling
4 Jennie Ferguson Central Junior Cycling Devo
5 Caelyn Bailey Spin Devo Teammate Win: Ragan Weigel
Finishers: Cat 4: 5