Log In
Guthrie Bikes Sugar House Criterium • May 26 2018
Clear, 77 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johann Moore 32:19.3
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Despain 32:17.2
1
2 Ian Frederick Zone Five Racing 32:17.2
2
3 Henry Larson Hangar15 32:17.2
3
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Braden Hudspeth 32:19.2
1
2 Michael Wilson SBR Cycles Racing 32:19.3
2
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Hawley 32:19.5
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cam Candelaria Zone Five Racing 49:08.8
1
2 Greg Guest Zone Five Racing 49:09.0
2
Teammate Win: Cam Candelaria
3 Kevin Turchin Monster Media Racing 49:09.1
3
4 Nate Furman Zone Five Racing 49:09.2
4
Teammate Win: Cam Candelaria
5 Taylor Edwards Zone Five Racing 49:09.5
5
Teammate Win: Cam Candelaria
6 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 49:09.7
6
7 Ira Sorensen Hangar 15 Bicycles 49:09.7
7
8 Will Hanson Ski City Cycling 49:09.8
8
9 Trenton Higley B-Mazda 49:10.0
9
10 Kevin Gibson ICE 49:10.3
10
11 Billy Rappleye Zone Five Racing 49:10.8
11
Teammate Win: Cam Candelaria
12 Scott Buccambuso PLAN7 DS 49:12.6
12
13 Tyler Servoss Zanconato Racing 49:14.1
13
14 Cody Haroldsen Ski City Cycling 49:15.8
14
15 Preston Edwards Zone Five Racing 49:28.0 Teammate Win: Cam Candelaria
16 Douglas Gibula SaltCycle-Kestrel Wellness 49:56.2
Off The Back
17 Nick Markosian PLAN7 DS 50:43.5
Off The Back
18 Daniel Thunell New Age Athlete 50:43.6
Off The Back
19 Jeff Goddard Guthrie Bicycle 54:19.6
Off The Back
20 Rider Unknown 54:19.7
Off The Back
21 Joshua Frick Ski City Cycling 54:19.8
Off The Back
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schaefer Maddog Racing 42:10.3
2 Stephen Tueller Bountiful Mazda Cycling Team 42:55.0
1
3 Paul Hughes FFKR Architects Racing 42:55.5
2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Cowley FFKR Architects 42:52.1
1
2 Norman Frye Ski City Cycling 42:52.8
2
3 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 42:53.0
3
4 Charles Palmer FFKR ARCHITECTS RACING 42:54.1
4
5 Bob Walker Bountiful Mazda Cycling Team 44:36.6
DNF Rick Kuykendall The Cyclery Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Peterson Endurance360 42:57.1
2 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling team 45:09.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Castor Contender Bicycles 48:52.3
Off The Front
2 Kyle Brown Plan 7 DS 49:00.7
Off The Front
3 Vigen Sarkisian - 49:56.8
Off The Front
4 Scott Martin X-men 50:12.6
Off The Front
5 Brent Cannon Team Elevate 50:13.1
Off The Front
6 Bill Harris Maybird/Xmen 50:28.2
Off The Front
7 Art O'connor COTBR/WUKAR Fit 50:42.3
Off The Front
8 Andrew Love Zone 5 Racing 50:54.8
1
9 Andre Gonzalez Ski City Cycling 50:55.0
2
10 Jason Goodfellow Hangar 15 50:55.1
3
11 David Harward PLAN7 DS 50:55.4
4
Teammate Top 5: Kyle Brown
12 Rodney Smith The Contender Club 50:55.9
5
13 Mike Underhill 50:56.1
6
14 Kenneth Morris Ski City Cycling Team 50:56.8
7
15 Gavin Storie Team Endurance 360 51:01.0
16 Stephen Rogers Zone Five Racing 51:03.1
17 Morris Pusey American First Cycling Team 51:04.0
18 Mike Fogarty 51:11.8
19 Thomas Denison Contender / Speed Factory Racin 54:19.5
20 Guy Roundy 54:19.6
21 Speer Michael 54:19.7
22 Paul Burger 54:19.7
23 Scott Sunderman Extra Mile Racing 54:19.8
24 Jared Eborn Extra Mile Racing 54:20.8
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Stevenson Team Endurance 360 58:56.9
1
2 Preston Yardley Team Endurance 360 58:56.9
2
Teammate Win: Ben Stevenson
3 Viggo Moore SBR Cycles Racing 58:57.2
3
4 Logan Newman Cicada Racing 58:57.6
4
5 Andrew Robinson Extra Mile Racing 58:57.9
5
6 Daniel Sellers SaltCycle-Kestrel Wellness 58:58.3
6
7 Brian Madsen Noble Cycling 58:58.6
7
8 Preston Edwards Zone Five Racing 58:58.6
8
9 Tyler Moore Extra Mile Racing 58:58.6
9
Teammate Top 5: Andrew Robinson
10 Andrew Judkins Team Endurance 360 58:59.0
10
Teammate Win: Ben Stevenson
11 Scott Miller America First Cycling Team 58:59.0
11
12 Rylan Schadegg Pivot-Competitive Cyclist 58:59.2
12
13 Stephen Rogers Zone Five Racing 58:59.7
13
14 Guy Roundy 59:00.1
14
15 James Lavelle Cicada Racing 59:00.7
15
Teammate Top 5: Logan Newman
16 Billy Rappleye 59:00.8
16
17 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 59:01.5
17
18 Dirk Cowley FFKR Architects 59:01.5
18
19 Lance Heaton FFKR Velosport racing 59:02.3
19
20 Chad Chenoweth 59:02.6
20
21 Paul Burger 59:04.9
21
22 Rider Unknown 59:17.1
Off The Back
23 Kenneth Morris Ski City Cycling Team 00:04.8
24 Chris Eppley SBR Cycles Racing 00:36.2 Teammate Top 5: Viggo Moore
25 Andrew Greco Hangar 15 00:36.5
26 Norman Frye 00:37.7
27 Chris Kelsey Hangar 15 Bicycles 00:37.9
28 Alonso Talbert 00:41.7
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Frederick Zone Five Racing 46:25.4
1
2 Mike Oblad MILLBROOK RACING 46:25.5
2
3 Jeff Turk SaltCycle-Kestrel Wellness 46:25.7
3
4 Tony Peterson Bountiful Mazda Cycling Team 46:25.8
4
5 James Bylund 46:26.1
5
6 John Hughes FFKR Velosport racing 46:26.5
6
7 Scott Johnston Zone Five Racing 46:27.0
7
Teammate Win: Daniel Frederick
8 Tim Frost USU 46:27.0
8
9 Adam Runquist Stay Park City Cycling 46:27.1
9
10 Troy Tomkinson Zone Five Racing 46:27.4
10
Teammate Win: Daniel Frederick
11 Rider Unknown 46:27.6
11
12 Jason Duran SaltCycle-Kestrel 46:28.0
12
Teammate Top 5: Jeff Turk
14 Casey Mullarkey 46:28.5
14
15 Nick Markosian 46:29.8
15
16 Devin Smith Bountiful Mazda Cycling Team 46:31.6 Teammate Top 5: Tony Peterson
17 Nate Furman Zone Five Racing 46:36.3 Teammate Win: Daniel Frederick
18 Richard Campbell Zone Five Racing 46:37.8 Teammate Win: Daniel Frederick
19 Greg Guest Zone Five Racing 46:44.2 Teammate Win: Daniel Frederick
20 Sawyer Pangborn Saltcycle-Kestrel Wellness 47:00.7
Off The Back
Teammate Top 5: Jeff Turk
21 Adam Mahar 48:02.6
Off The Back
22 Ian Frederick 48:04.0
Off The Back
23 Troy Huebner Zone Five Racing 48:11.6
Off The Back
Teammate Win: Daniel Frederick
24 Dallin Kelly SBR Cycles Racing 48:39.0
Off The Back
24 Jared Eborn Extra Mile Racing 54:20.8
Off The Back
25 Paul Hughes FFKR Architects Racing 48:45.8
Off The Back
26 Daniel Hall 49:34.8
Off The Back
27 Anthony Jeffs SaltCycle-Kestrel Wellness 49:39.0
Off The Back
Teammate Top 5: Jeff Turk
28 Bishara Bisharat ICE 49:39.1
Off The Back
29 Javier Campos 49:45.2
Off The Back
30 Brian Ressa Epic Cycling Team 49:49.8
Off The Back
32 Jared Weber
Off The Back
33 Clint Campbell
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Dorsett 42:59.7
2 Evan Brady 43:06.9
1
3 Boyd Timothy Zone Five Racing 43:07.0
2
4 Jose Medina 43:07.9
3
5 Nat Harward Intermountain LiVe Well 43:08.9
4
6 Jeffrey Juip PLAN7 DS 43:09.0
5
7 Matthew Mcgarry 43:09.3
6
8 Jamie Ziegler Extra Mile Racing 43:09.3
7
9 Steve Harward Intermountain Live Well 43:10.7
8
Teammate Top 5: Nat Harward
10 Sean Burke 43:13.0
9
13 Mike May Killin Time 43:25.8
14 Ervin Hunt none 43:30.3
15 Adam Cole Zone Five Racing 43:30.4
Off The Back
Teammate Top 5: Boyd Timothy
16 Steve Pace Zone Five Racing 43:32.4
Off The Back
Teammate Top 5: Boyd Timothy
17 Rick Kuykendall The Cyclery Race Team 47:23.0
Off The Back
18 Todd Eppley SBR Cycles Racing 47:23.1
Off The Back
19 Jordan De mik 47:23.1
22 Steve Marteney PLAN7 DS Cycling Team 47:23.2
Finishers: Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryce Olsen LiVeWell p/b Harristone 15:39.6
1
2 Jules Goguely Hangar 15 Bicycles 15:39.9
2
3 Cortlan Brown Hangar 15 Bicycles 15:40.1
3
4 Keaton Rich Cicada Racing 15:40.2
4
5 Heriberto Frutos Team UpCycle Boise 15:40.3
5
6 Griffin Park Hangar 15 Bicycles 15:40.6
6
7 Jason Castor Contender Bicycles 15:40.9
7
8 Nathan Manwaring Team Endurance 360 15:41.2
8
9 Robert Squire Canyon Bicycles Pro Cycling 15:52.3
10 Chris Stuart TEAM CLIF BAR 15:55.3
1
11 Kevin Turchin Monster Media Racing 15:55.3
2
12 David Harward PLAN7 DS 15:55.5
3
13 Michael Hawley LiVeWell p/b Harristone 15:55.5
4
Teammate Win: Bryce Olsen
14 Robert Smallman Hangar 15 Bicycles 15:55.8
5
Teammate Top 5: Jules Goguely
15 Bill Harris Maybird/Xmen 15:55.9
6
16 Ian Gonder 15:56.0
7
17 Will Hanson Ski City Cycling 15:56.4
8
18 Darren Goff LiVeWell pb Harristone 15:56.5
9
Teammate Win: Bryce Olsen
19 Gavin Storie Team Endurance 360 15:56.8
10
20 Derek Edwards Intermountain LW 15:56.9
11
21 Steve Albrecht Ski City Cycling 15:57.1
12
22 Rodney Mena 15:57.3
13
23 Ryan Barrett Turbo Sports LLC 15:57.4
14
24 Brandon Lynch 15:57.5
15
25 Justin Griffin Ski City Cycling 15:57.5
16
26 Rodney Smith The Contender Club 15:57.6
17
27 Douglas Gibula SaltCycle-Kestrel Wellness 15:57.8
18
28 Eric Flynn Flynn Cyclery 15:57.8
19
29 Kyle Brown Plan 7 DS 15:58.7
20
30 Trenton Higley X-men 15:59.3
21
31 Taylor Edwards Zone Five Racing 15:59.3
22
32 Hugo Fregoso 15:59.9
23
33 Cam Candelaria Zone Five Racing 16:00.4
24
34 Aj Turner TEAM CLIF BAR 16:00.8
25
35 Preston Weeks Hangar 15 Bicycles 16:01.8
26
Teammate Top 5: Jules Goguely
36 Mark Flis Asend Nutrition 16:03.0
27
37 Chris Mackay 19:34.7
Off The Back
DNF Eric Gardiner PLAN7 DS Cycling Team
DNF Joshua Frick Ski City Cycling
DNF Scott Buccambuso PLAN7 DS
DNF Clinton Mortley LiVeWell p/b Harristone Teammate Win: Bryce Olsen
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 19   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maren Kelly Turbo Sports Youth Crew 32:19.3
1
2 Ananya Iyengar BAM 32:19.5
2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Meirowitz Extra Mile Racing 32:19.4
1
2 Hannah Lesher Epic Cycling Team 32:19.5
2
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nina Wade Zanconato Racing 29:39.3
2 Marci Kimball PLAN7 DS 29:40.9
3 Colleen Neider Plan 7 30:50.3
4 Alisha Doyle A Bloc 30:57.0
5 Shannon Tuddenham Plan7 DS 32:01.1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Emerson Plan7 DS 30:38.7
1
2 Kelly Hunsaker PLAN7 DS 30:38.8
2
Teammate Win: Mary Emerson
3 Alison Frye Ski City Cycling 30:40.9
3
4 Lorri Zenoni 30:42.3
4
5 Hiedi Roundy 31:07.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margaret Douglass 30:41.1
1
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Foley 22:52.0
2 Jamie Linde 26:37.0
3 Maria Holmberg Millbrook Racing 26:38.9
4 Clarissa Johnson 26:55.1
5 Shannon Tuddenham 26:55.1
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrienne Tyler Zanconato Racing 24:56.8
2 Elaina Lindberg Extra Mile Racing 26:36.6
3 Bridget Fowers Zanconado Racing 26:37.2
5 Aspen Hassell Extra Mile Racing 26:40.2
8 Mackenzie Meirowitz Extra Mile Racing 26:55.2
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsey Stevenson Zone Five Racing 05:25.9
1
2 Marci Kimball PLAN7 DS 05:25.9
2
3 Ingrid Hansen Zone Five Racing 05:26.1
3
Teammate Win: Lindsey Stevenson
4 Breanne Nalder PLAN7 DS 05:26.2
4
5 Emily Birch Zone Five Racing 05:26.2
5
Teammate Win: Lindsey Stevenson
6 Katherine Shields University of Utah 05:26.2
6
7 Eleise Hinton Zone Five Racing 05:26.2
7
Teammate Win: Lindsey Stevenson
8 Mary Emerson Plan7 DS 05:26.2
8
Teammate Top 5: Marci Kimball
9 Kelly Hunsaker PLAN7 DS 05:26.3
9
Teammate Top 5: Marci Kimball
10 Unknown Rider 05:26.3
10
11 Colleen Neider Plan 7 05:26.4
11
12 Karissa Lamb PLAN7 DS Cycling Team 05:26.4
12
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat ?: 2