Log In
RKO#9- Memorial Day Stage Race - Stage 2 • May 27 2018
Clear, 74 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Pedersen Team Simple Green/Specialized/Rock-
2 Michael Machado Don Chapin Monterey Bay Racing Team
3 Kieth Strong Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
4 Chase King Team Swift
5 Hunter Wilson Team California Juniors
6 Duncan Clark Velo Club La Grange
7 Brian Oconnor D9 Foundation / DNA Race Team
8 Stephen Lenz Chico Cycling Team
9 Ingmar Jungnickel TMB Development p/b Equator Coffees
10 Stuart Watson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
11 Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees
12 Jonas Crean
13 Frank Wyer
14 Jason Tang
15 Hayden Mackay R4R-Make A Wish
16 Spencer Ingels
17 Nicholas Besse Fig Mtn Brew Racing
18 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Michael Machado
19 Alexi Gabuyo
20 Alex Akins Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Michael Machado
21 Stefan Hubrich Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Michael Machado
22 Shane Mcguire??? SunPower Racing
23 Mikal Davis TMB Development p/b Equator Coffees
24 Thomas Kensok TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Will Drinkwater
Finishers: Cat 3: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Gara SunPower Racing
2 Alex Hanson CBRE Racing
3 Maddison Russell
4 Thomas Schwemberger
5 Eric Chodoroff Dolce Vita Freewheel p/b SL2
6 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
7 John Janetzko SunPower Racing Teammate Win: Parker Gara
8 Giovany Bello Dayka-Hackett
9 David Michael sweet SunPower Racing Teammate Win: Parker Gara
10 Matthew Perry SquadraSF p/b Terun
11 John Nie Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Andrew Esler JAKROO
13 Charles Herndon
14 Dan Rugani CBRE Racing Teammate Top 5: Alex Hanson
15 Stuart Grosser Dolce Vita Freewheel p/b SL2 Teammate Top 5: Eric Chodoroff
16 Daniel Stark CBRE Racing Teammate Top 5: Alex Hanson
17 Drew Fagerlin TMB Development p/b Equator Coffees
18 Hernan Gatpandan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
19 James Allen Davis Bike Club Race Team
20 Colin Harrop
DNF Peter Ambiel SunPower Racing Teammate Win: Parker Gara
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Duff Louie Racing
2 Tony Mcgettigan SquadraSF p/b Terun
3 Andras Nemeseri
4 Michael Wachter East Bay Velo Club
5 Alex Lloyd
6 Francois Xavier bucher
7 Yumeto Shigihara Boston University
8 Grant Feige Team Swift
9 Blake Macheras Team Swift
10 Enrique Alameda jr Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
11 Dustin Stiffler
12 Justin Gray
Finishers: Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Saltzman UCI CT: Aevolo Cycling Inc.
2 Robert Skinner
3 Jack Duncan Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
4 Brandon Baker Stinner Factory Racing
5 Jonathan Baker Chico Cycling Team
6 Will Riffelmacher Olympic Club
7 Aidan Mcneil Team Swift
8 Colin Patterson SquadraSF p/b Terun
9 Richie Vos SunPower Racing
10 Chad Hall Big Bear Cycling Association
11 Tim Mcbirney Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Jack Duncan
12 Zachary Gottesman Mellow Motors
13 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
14 Max Motschwiller Olympic Club
15 Dominik Cinka Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Jack Duncan
16 Erik Schiller SunPower Racing
17 Christian Lam SquadraSF p/b Terun
18 Morgan Cole SunPower Racing
19 Sean Henderson SquadraSF p/b Terun
20 Will Brickler
21 Nick Perhala Monster Media Racing
22 Andrew Haslem SquadraSF p/b Terun
23 Blaise Hamel Terun Elite
24 Drew Kogon Subaru Santa Monica Racing p/b Alfa
25 Ethan Frankel Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Jack Duncan
26 Brian Schuster SquadraSF p/b Terun
27 Craig Nunes Schnur Racing
28 Jeromy Cottell Touchstone Racing
29 David Ellis HistoryNet Cycling Team
30 Cyrus Behroozi SquadraSF p/b Terun
31 Zachary Morvant Dolce Vita Freewheel p/b SL2
32 Jove Graham Dayka-Hackett
33 Justin Poulson Cycle Sport - Specialized p/b Muscl Teammate Top 5: Jack Duncan
34 Ben Cook Team Swift
35 Evan Christenson SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cycler
36 Robin Warman Subaru Santa Monica Racing p/b Alfa
37 Madden Titus SunPower Racing
38 Michael Hemmerlin Strada Racing Club
39 Niklas Barreto
40 Justin Maxwell Violet Crown
DNF Morgan Gerlak The Olympic Club
DNF Chris Coble Olympic Club
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
2 Devin Wilson GS Andiamo - Travel Team
3 Mckay Kinsey ACADEMY
4 Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Ellis Pedersen Team California Juniors
Finishers: Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Evans Terun Elite
2 James Enright SquadraSF p/b Terun
3 Dan Tedford ThirstyBear Cycling
4 Robert Whittier Divine Electric Norcal
5 Bill Laddish KaiVelo Racing
6 Rick Lawton R4R-Make A Wish
7 Ronnie Kier Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
8 Samuel Worthington Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Robert Whittier
9 Ken Calender R4R-Make A Wish
10 Mark Fleishman Divine Electric Norcal Teammate Top 5: Robert Whittier
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Conley Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
2 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
3 Jacob Salassi Team Fremont/FFBC p/b Chipotle Teammate Win: Andrew Conley
4 Sean Martin LOW//Factory Racing
5 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Lenard Lesser Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Richard Gabel Revs Road Race p/b Kinetic Cycles Teammate Top 5: Mark Tucker
8 Anthony Armerino
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shahram Moatazedi SquadraSF p/b Terun
2 Wes Fornes Los Gatos Bicycle Racing Club
3 Jason Mongue SquadraSF p/b Terun Teammate Win: Shahram Moatazedi
4 James Cho Clean Power Cycling pb TESLA
5 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 James Raybould
7 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Andrew Horvai
8 Edward Dean SJBC
9 Morten Nissov SJBC
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Long ThirstyBear Cycling
2 Joseph Sullivan SJBC
3 Shon Grabbe CoreTechs Cycling Team
4 Ludovic Hilde All Pro Bicycles Simi Valley
5 Robert Easley Clean Power Cycling pb TESLA
6 Jarno Rajahalme Pen Velo Racing/Summit Bicycles
7 Rick Morgan CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Shon Grabbe
8 Jeff Dale Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
9 Markus Roccaro Pen Velo Racing/Summit Bicycles
10 Robb Herrick Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
11 Steven Aurousseau CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Shon Grabbe
12 Jon Meals Team Oakland Cycling
13 Robert Wotring CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Shon Grabbe
14 Alon Golan CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Shon Grabbe
15 Martin Kozera??? Pen Velo Racing/Summit Bicycles
16 Dan Foehner Violet Crown Sports Assoc
17 Aaron Terrazas Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
18 Noel Miller Clean Power Cycling pb TESLA Teammate Top 5: Robert Easley
19 Rich Staley
DNF Loic St gal de pons Velo Club La Grange
DNF Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Tomasich Canyon Velo
2 Tim Davis Cycle Sport - Specialized p/b Muscl
3 Matthew Trethric Team Hammer Nutrition
4 Harold Reimer SunPower Racing
5 Jan Elsbach Davis Bike Club Race Team
6 Stanley Terusaki CAL-NAT'S Racing
7 ? James Team Placid Planet Inc.
8 Gilbert Tarin CA Technologies Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA
2 Lance Haag ThirstyBear Cycling
3 Jon Ornstil Hammer/53x11
4 Robert Napieralski Body Concepts
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Nelson
2 Jennifer Steele Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
3 Elizabeth Kravtchenko Five Rings Cycling Center
4 Claire Hofbauer
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie *wong Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Brooke Danaher Liquid Velo
3 Jennifer Schwarz Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee Teammate Win: Melanie *wong
4 Laura Moser JLVelo Cycling Team
5 Rebecca Eckland Clean Power Cycling pb TESLA
6 Daniele Monahan Velo Club La Grange
7 Rachel Baarda Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5