Log In
BTR Park Criterium • Jun 9 2018
Light Rain, 67 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Johnson Leadout Racing
2 Brian Sullivan Team Upland Brewing
3 Andrew Koning EPS Cycling Team
4 Ethan Wilson PSIMET Racing
5 Thomas Moran Base Media Racing Team
6 Timothy Coffey Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
7 Alec Schau Team Clark Logic
8 Ed Stein Speed Merchants
9 Lewis Henrickson Team Upland Brewing Teammate Top 5: Brian Sullivan
10 Hayden Fox Andrie Junior Development Team
11 Travis Dittmer Leadout Racing Teammate Win: Jeffrey Johnson
12 Conor Swan Team Upland Brewing Teammate Top 5: Brian Sullivan
13 Derrick Ubbink Leadout Racing Teammate Win: Jeffrey Johnson
14 Zeb Johnston
16 Graham Barker-king Team Upland Brewing Teammate Top 5: Brian Sullivan
17 Michael Migler Team O2
18 Andrew Woodruff Team Dayton Bicycling
19 Ryan Bauer
20 Charlie Eaton
21 Riley Mosak
22 Christopher Mowell Team Clark Logic
23 Sheldon Little CFT/SD Cycling Team
24 Joshua Concannon Bissell/ABG Cycling Club
25 Timothy Stewart Team Clark Logic
26 Adam Baker
27 Elliot Parcells Team Clark Logic
28 Alexander Duncan Mystic Velo - Men
29 Aaron D. vande wege Speed Merchants
30 David Wills Pastaria - Big Shark Racing Team
31 Robert Munro Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
32 Ryan Hartwell Leadout Racing Teammate Win: Jeffrey Johnson
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Strikwerda Team Velo City
2 Brandon Vanoosten
3 Jeff Nordquist
4 Nicholas Budden Andrie Junior Development Team
5 Kevin Oostema Team Clark Logic
6 Ryan Bauer
7 Ben Miron
8 Jason Koch
9 Bryce Natter Andrie Junior Development Team Teammate Top 5: Nicholas Budden
10 Dave Karnes
11 Ryan Hartwell Leadout Racing
12 Thomas Fisher
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Coffey Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
2 Riley Mosak
3 Ryan Zamzow-masters Sweet Bikes Racing
4 Patrick Estefan Fusion / New Holland Brewing
5 Michael Keegan Ann Arbor Velo Club Inc.
6 Jonathan Andrews
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connell Alford Ann Arbor Velo Club Inc.
2 Griffin Schwab Hagerty Cycling Team
3 Christian Dershem Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
4 Ansel De jong Ann Arbor Velo Club Inc. Teammate Win: Connell Alford
5 Logan Cooper Ann Arbor Velo Club Inc. Teammate Win: Connell Alford
6 Carter Lenting
7 Joseph Clay
8 Henry Wert
9 Jack Leskowski
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Vanderzwaag Bissell-ABG-Giant
2 Christopher Wanley
3 Alexander Tenelshof INTENT
4 Benjamin Cook Base Media Racing Team
5 Bryce Nuiver COSDI Racing
6 Daniel Shamburger COSDI Racing
7 Jesse Kooistra Levine Law Group Elite Cycling Team
8 Cory Stange Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
9 Dirk Dejonge COSDI Racing Teammate Top 5: Bryce Nuiver
10 Ross Williams Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
11 Brett Beddow Base Media Racing Team Teammate Top 5: Benjamin Cook
12 Anthony Bruley Tower Racing
13 Frederick Junge Base Media Racing Team Teammate Top 5: Benjamin Cook
14 Ryan Mcloughlin Kreitler Racing Team
15 Daniel Yankus Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
DNF Conor Swan Team Upland Brewing
DNF Kevin Misteravich Base Media Racing Team Teammate Top 5: Benjamin Cook
DNF Cameron Timmer COSDI Racing Teammate Top 5: Bryce Nuiver
DNF Dan Korienek
DNF Lucas Kalbfell
DNF Scott Bridges
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bj Steketee Leadout Racing
2 Alan Zoltowski Sweet Bikes P/B Adams Sports Medici
3 James Reid
4 Joe Skrocki Essex Brass Cycling Team
5 Brian Wachlarz Team O2
6 Jim Braam
7 Todd Greene Base Media Racing Team
8 Tim Martin Base Media Racing Team
9 Mark Caffyn Base Media Racing Team
10 James Vehe The Weather Channel
11 Rich Russell Sweet Bikes P/B Adams Sports Medici Teammate Top 5: Alan Zoltowski
12 Brian Adams Sweet Bikes P/B Adams Sports Medici Teammate Top 5: Alan Zoltowski
13 Daniel Mcgraw Leadout Racing Teammate Win: Bj Steketee
DNF Dave Lenting Leadout Racing Teammate Win: Bj Steketee
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Adams Sweet Bikes P/B Adams Sports Medici
2 Jason Swiatlowski COSDI Racing
3 Dan Korienek
4 Tom Linck
5 Anthony Bruley Tower Racing
6 Craig Newell Cinnaire-AutoLab
7 Alan Zoltowski Sweet Bikes P/B Adams Sports Medici Teammate Win: Brian Adams
8 Kevin Collins Speed Merchants
9 Bruce Rivera Sweet Bikes P/B Adams Sports Medici Teammate Win: Brian Adams
10 Rich Russell Sweet Bikes P/B Adams Sports Medici Teammate Win: Brian Adams
11 John Sammut Wolverine Sports Club
12 Joe Skrocki Essex Brass Cycling Team
13 Tom Wamsley Team O2
14 Dave Lenting Leadout Racing
15 Aric Dershem Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
16 Joseph Rosentel 36 Racing p/b VanDOit.com
17 Terry Ritter Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
18 James Vehe The Weather Channel
19 Steven Hetfield Cinnaire-AutoLab
20 Kevin Oostema Team Clark Logic
21 Richard Landgraff Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
22 Douglas Hoover
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Patterson Team O2
2 Frederick Anderson Cinnaire-AutoLab
3 David Hicken Team O2 Teammate Win: Scott Patterson
4 Michael Krywanski Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
5 Mark Wolowiec Kinetic Fitness Coaching Elite Mast
6 Nigel Mullis Team O2 Teammate Win: Scott Patterson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Dershem Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
2 Summer Gilbert
3 Amanda Schaap
4 Melissa Seymour Team O2
5 Valerie Hyrman Hagerty Cycling Team
6 Shannon Wright
7 Elaine Sheikh Team Athletic Mentors / GREENWAREUS Teammate Win: Marie Dershem
8 Sarah Williams Vanderkitten
9 Heather Caputo Speed Merchants
10 Danielle Mullis Team O2 Teammate Top 5: Melissa Seymour
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
15 Summer Gilbert
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Schwab Hagerty Cycling Team
2 Christina Draijer Ann Arbor Velo Club Inc.
3 Angela Veneklase Team Clark Logic
4 Victoria Cane Team Clark Logic
5 Kari Alsager Ann Arbor Velo Club Inc.
6 Tyacie Corle Ann Arbor Velo Club Inc.
7 Alison Ludzki
8 Chrissy Zimmermann Ann Arbor Velo Club Inc. Teammate Top 5: Christina Draijer
9 Kailey Tenbrock
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Schwab Hagerty Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joann Cranson Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
Finishers: Cat 3: 1