Log In
The CyclePros Calavares Time Trial • Apr 9 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roman Kilun Kenda pb GearGrinder 00:21:37
2 Kris Lunning Marc Pro - Strava 00:22:10
3 Robert Meyer Metromint Cycling 00:22:37
4 Jonathan Teeter Echelon Racing Development 00:22:42
5 John Ford Morgan Stanley Smith Barney/Special 00:23:14
6 Nils Tikkanen Team Bicycle Trip/Symantec 00:23:40
7 Alexander Freund Davis Bike Club 00:23:42
8 Raffi Jilizian form fitness 00:24:01
9 Erick Pierce AUDI 00:24:53
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters 00:22:03
2 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters 00:22:03 Teammate Win: Craig Roemer
3 William Sans Sycip 00:23:17
4 Alexander Rouch 00:23:27
5 Jonathan Teeter Echelon Racing Development 00:23:51
6 Donald Myrah SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P 00:24:45
7 Mike Statz 00:25:00
8 Erik Salander Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:05
9 Raymond Gildea Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:05
10 Cory Roay Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:05
11 Mark Powers Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:05
12 Stewart Thompson Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:05
13 John Richardson Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:05
14 Richard Sangalli 00:26:27
15 James Allen Webcor/Alto Velo 00:27:51
16 Oliver Barajas Team Fremont/FFBC powered by Chipot 00:28:24
17 Nicole Reagan Peninsula Velo/Pomodoro 00:28:37
18 Steve Stuart 00:30:57
19 Kevin Davidson Taleo Racing 00:31:28
20 Scott Herring XxX Racing-AthletiCo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Martin SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P 00:22:35
2 Jason Boynton Mercedes Benz/Folsom Bike 00:22:38
3 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters 00:22:44
4 Nick Theobald SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P 00:23:17 Teammate Win: Daniel Martin
5 Jan Weissenberger SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P 00:23:18 Teammate Win: Daniel Martin
6 Raffi Jilizian form fitness 00:23:40
7 Scott Herring XxX Racing-AthletiCo 00:23:51
8 Emory Ball Audi 00:23:57
9 David Nader Pen Velo Pomodoro 00:23:58
10 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P 00:24:13 Teammate Win: Daniel Martin
11 Nathan Falk International Christian Cycling 00:24:17
12 Keith Szolusha CoreTechs Cycling Team 00:24:27
13 Jeromy Cottell Peninsula Velo / Pomodoro 00:24:31
14 Greg Mcquaid IronDataThirstyBearCycling.com 00:24:33
15 Cameron Birky Wells Fargo Racing Team 00:25:35
16 Jonathan Sinclair SJBC 00:26:20
17 Patrick Kennedy Taleo Racing 00:26:41
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/Zteam 00:22:04
2 John Ford Morgan Stanley Smith Barney/Special 00:23:08
3 Thomas Coulter Mogan Stanley Smith Barney Speciali 00:23:22
4 William Sans Sycip 00:23:24
5 Dirk Himley Echelon Gran Fondo/Zteam 00:23:40 Teammate Win: Cale Reeder
6 Jeremy Wire SJBC 00:24:02
7 Ross Tinline Peninsula Velo/Pomodoro 00:24:33
8 Erik Salander Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:57
9 Wes Dale Taleo Racing 00:26:46
10 Glenn Drummond 00:26:52
11 Brodie Cobb 00:27:22
12 Duane Strawser SHO-AIR/SERT 00:27:56
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters 00:23:03
2 Steven Palladino Fightin' Bobas 00:23:06
3 Scott Hennessy VOS Racing 00:23:45
4 Roland Freund Davis Bike Club 00:23:56
5 Jeff Townsend Fightin Bobas 00:24:00
6 Jack Kelso Hammer Nutrition 00:24:07
7 Mac Carey Taleo Racing 00:24:08
8 Glenn Mattsson Fightin' Bobas 00:24:12 Teammate Top 5: Steven Palladino
9 Jim Fox Team Hammer Nutrition 00:24:16
10 Larry Wolff Hammer Nutrition 00:24:21
11 Lloyd Rath Team Hammer Nutrition 00:24:25
12 Roy Hoglund Webcore/Alto Velo 00:24:41
13 David Kelley Alto Velo 00:24:41
14 John Richardson Peninsula Velo/Pomodoro 00:24:46
15 Mark Powers Peninsula Velo/Pomodoro 00:24:52
16 David Stockwell SJBC 00:24:53
17 Craig Snider Taleo Racing 00:24:54
18 Peter Sweeney Fightin' Bobas 00:25:10 Teammate Top 5: Steven Palladino
19 Gary Broeder SJBC 00:25:11
20 Raymond Gildea Peninsula Velo/ Pomodoro 00:25:26
21 Jonathan Sek SJBC 00:25:30
22 Stewart Thompson Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:35
23 David Hillman Precision/Stone Racing 00:26:21
24 Carl Butler Valley Spokesmen Racing Team 00:26:27
25 Jon Erickson 2WheelRacing 00:26:33
26 Dan Taylor Taleo Racing 00:26:41
27 Bob Ebe Taleo Racing 00:26:53
28 Joseph Pritchard Mako/Mellow Motors 00:26:55
29 Paul Mckenzie Marc Pro - Strava 00:26:56
30 Larry Knaus Webcor/Alto Velo 00:27:00
31 Manuel Borges VOS Racing 00:27:18 Teammate Top 5: Scott Hennessy
32 Franz Broz VOS Racing 00:27:19 Teammate Top 5: Scott Hennessy
33 Robert Dewitt Williams Cycling Team 00:27:34
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 11   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roman Kilun Kenda pb GearGrinder 00:24:05
2 Jonathan Lee Red Peloton 00:25:21
3 Pablo Espinosa AUDI 00:25:35
4 Kirk Evans Team Becher+ 00:25:36
5 Carl Nielson Wells Fargo Racing Team 00:25:48
6 Patrick Ruggles 00:26:18
7 Joseph Storm Taleo Racing 00:26:49
8 John Hansen wells fargo racing team 00:26:56 Teammate Top 5: Carl Nielson
9 Justin Lucke Los Gatos 00:26:59
10 Michael Loose 00:27:09
11 Randy Franks Tri Valley Velo 00:27:17
12 Mike Creamer International Christian Cycling Clu 00:27:43
13 Chris Cain 00:27:48
14 Mike Reed Webcor/Alto Velo 00:27:52
15 Zachary Hilton Taleo Racing 00:29:08
16 Fernando Trejo 00:31:10
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Chuck Morgan Stanley Smith Barney/Special 00:23:47
2 Brian Fessenden Morgan Stanley Smith Barney/Special 00:23:47 Teammate Win: Paul Chuck
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Kopp Taleo Racing 00:23:12
2 Hanns Detlefsen Taleo Racing 00:23:42 Teammate Win: Michael Kopp
3 Kirk Evans Team Becher+ 00:23:44
4 Kenneth Mejica Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 00:24:10
5 David Nader Pen Velo Pomodoro 00:24:13
6 Jeromy Cottell Peninsula Velo / Pomodoro 00:24:14
7 Steve Ward Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 00:25:10 Teammate Top 5: Kenneth Mejica
8 Ross Tinline Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:13
9 Dylan Drummond Tieni Duro 00:25:14
10 Matt Abbott Red Peloton 00:25:33
11 Cameron Birky Wells Fargo Racing Team 00:25:47
12 Tom Vanderheiden Wells Fargo Racing Team 00:26:16
13 Eric Lafranchi IronDataThirstyBearCycling.com 00:26:26
14 Jason Kent Tieni Duro Junior Cycling Team 00:26:45
15 German Villa Wells Fargo Racing Team 00:27:52
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Stewart Team Roaring Mouse 00:23:49
2 Tim Petersen SF Sport & Spine Pt Racing 00:24:27
3 Travis Duro Tam Cycling 00:25:06
4 Oliver Ryan R4R-Make A Wish 00:25:17
5 Francisco Azevedo Squadra Ovest Cycling 00:25:18
6 Allen Brumm Webcor/Alto Velo 00:25:44
7 Randy Franks Tri Valley Velo 00:26:13
8 Brad Crow Wells Fargo Racing Team 00:26:16
9 Daniel Pannell Team Oakland Cycling 00:26:23
10 Jason Benford Hunter-Freewheel 00:26:31
11 Raoul Martinblouin Taleo Racing 00:26:50
12 Troy Strickland SJBC 00:30:28
13 Christopher Dufour Team Speedo
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Newton Victory Velo 00:23:11
2 Oliver Ryan R4R-Make A Wish 00:23:48
3 Ken Doyle Polli Veloce 00:24:32
4 Dave Maminski SJBC 00:24:35
5 Jeff Bilodeau Taleo racing 00:25:01
6 Mark King Christian Cycling-Hammer Nutrition 00:25:02
7 Brad Crow Wells Fargo Racing Team 00:25:08
8 Cory Roay Peninsula Velo/Pomodoro 00:25:23
9 Marty Panos Taleo Racing 00:25:24 Teammate Top 5: Jeff Bilodeau
10 Allen Brumm Webcor/Alto Velo 00:25:28
11 Travis Selk Tri Valley Velo 00:25:44
12 Bill Freeborn Wells Fargo Racing 00:25:51
13 Brian Ferrario Rocket Fuel Inc. 00:26:08
14 Michael Mcguire Taleo Racing 00:26:35 Teammate Top 5: Jeff Bilodeau
15 Chris King Dolce Vita Cycling 00:26:57
16 Gerald Jeffs Taleo Racing 00:31:41 Teammate Top 5: Jeff Bilodeau
19 Mike Creamer International Christian Cycling Clu
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Heiliger Webcor/Alto Velo 00:26:49
2 Tim Hickman 00:27:05
3 Manuel Calero 00:28:24
4 James Nakagawa 00:30:01
5 Andrew Levitt Tieni Duro 00:30:05
6 Don Lee 00:30:38
7 Mitchell Graham Tieni Duro Jr Cycling Team 00:31:45
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roman Kilun 00:21:36
2 Jonathan Lee Red Peloton 00:21:36
3 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters 00:22:49
4 Marco Hellman Team Specialized Racing Masters 00:22:49
5 Brianne Szolusha CoreTechs Cycling Team 00:25:08
6 Keith Szolusha CoreTechs Cycling Team 00:25:08
7 Paul Chuck Morgan Stanley Smith Barney/Special 00:25:31
8 Brian Fessenden Morgan Stanley Smith Barney/Special 00:25:31
9 Rikke Preisler Metromint Cycling 00:25:34
10 Ryan Hostetter Metromint Cycling 00:25:34
11 Ryan Galdes NA 00:26:32
12 Haley Juno-galdes NA 00:26:32
13 Joan Case Taleo Racing 00:28:19
14 Matthew Larson Taleo Racing 00:28:19
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Hass Dolce Vita Cycling 00:29:30
2 Kelly Mason Dolce Vita Cycling 00:29:30 Teammate Win: Stephanie Hass
3 Carrie Mcfarland Dolce Vita Cycling 00:29:30 Teammate Win: Stephanie Hass
4 Brandi Bergstrom Dolce Vita Cycling 00:30:25 Teammate Win: Stephanie Hass
5 Kris Opbroek Dolce Vita Cycling 00:30:25 Teammate Win: Stephanie Hass
6 Kelly Snow Dolce Vita Cycling 00:30:25 Teammate Win: Stephanie Hass
7 Robin Quarrier Early Bird Womens Developmental Cyc 00:30:37
8 Cybil Silberman Early Bird Womens Developmental Cyc 00:30:37
9 Kathryn Styer Early Bird Womens Developmental Cyc 00:30:37
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Mattsson Fightin' Bobas 00:23:48
2 Steven Palladino Fightin' Bobas 00:23:48 Teammate Win: Glenn Mattsson
3 Peter Sweeney Fightin' Bobas 00:23:48 Teammate Win: Glenn Mattsson
4 Jeff Townsend Fightin' Bobas 00:23:48 Teammate Win: Glenn Mattsson
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryann Levenson Kalyra 00:26:14
2 Camille Deluca-flaherty Velo Bella 00:26:21
3 Rikke Preisler Metromint Cycling 00:26:32
4 Elizabeth Benishin Velo Bella 00:26:47
5 Janet Gahagen Contra Costa Cycling Club 00:27:00
6 Lesley Jensen Team One Racing 00:27:09
7 Nancy Lewis Delta Velo 00:27:55
8 Narda Roushdi Berkeley Bike Club 00:29:50
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Dillon Peanut Butter & Co TWENTY12 00:24:20
2 Nina Strika Red Peloton 00:25:22
3 Jerika Hutchinson 00:25:36
4 Lina Martensson Metromint Cycling 00:26:21
5 Anny Henry Metromint 00:26:49
6 Brianne Szolusha CoreTechs Cycling Team 00:28:01
7 Andrea Atkins Velo Bella 00:30:01
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo/Pomodoro 00:28:07
2 Kristen Hill Davis Bike Club Race Team 00:29:11
3 Cindy Glass 00:30:17
5 Mary Ellen allen Webcor/Alto Velo
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janet Martinez VSRT 00:28:06
2 Bridgette Lery Golden Gate Velo 00:29:15
3 Jan Reed Velo Girls 00:31:33
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Stuart Touchstone Climbing 00:27:13
2 Ellen Sherrill Davis Bike Club 00:28:10
3 Samantha Michel Los Gatos 00:28:46
4 Marsha Kirschbaum Velo Bella 00:29:57
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandra King Team Fremont/FFBC powered by Chipot 00:27:32
2 Ellen Evans Team Becher + 00:27:38
3 Page Robertson Team TIBCO II 00:28:40
4 Anne Findlay Team Type 1 00:29:13
5 Emily Covington Precision Stone Racing 00:30:15
6 Amy Chow Body Concepts 00:32:30
7 Pamela Spencer Davis Race Team 00:32:34
8 Emily Crow dmc Multisport Connection 00:32:36
9 Andrea Carlson Early Bird Women's Developmental Te 00:32:48
Finishers: Cat 4: 9