Log In
2018 Seneca Hill Circuit Race • Jul 7 2018
Clear, 70 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Shostack -1 LAP
2 Luke Pylypciw -1 LAP Teammate Win: Zachary Shostack
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reilly Keenen 0:55:03
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Campagna Bike Loft East 0:52:00
1
2 Philippe Di stefano FCC 0:52:00
2
3 Richard Shumway 0:52:01
3
4 Scott Prior Bike Zone 0:52:01
4
5 Andrew Gracey 0:52:01
5
6 Bill Volkomer Team 2 Cycling 0:52:03
6
7 Andy Ruestow 0:52:03
7
8 Timothy Doyle 0:52:04
8
9 Benjamin Rabin Salty Chimp Racing - Rabin Law Firm 0:52:04
9
10 David Basile Team Knuckles 0:52:05
10
11 Scott Somers Team 2 Cycling 0:52:16
12 Jason Bell 0:52:38
Off The Back
13 Dave Elen ROC 0:53:25
Off The Back
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Hall 1:10:41
1
2 Tony Jacques Cobourg Cycling Club 1:10:42
2
3 Jake Castor Once Again Nut Butter multi sport r 1:10:42
3
4 Joshua Graves Salty Chimp Racing 1:10:42
4
5 Warren Shiau Midweek Cycling Club 1:10:43
5
6 Garret Lucas once again racing 1:10:51
7 Dan Burgess CycleweRx of Rochester / GVCC 1:10:52
8 Michael Madden Team Towpath powered by Rochester S 1:11:00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Seal 1:16:19
1
2 Kevin Chapman THS Cycling 1:16:19
2
3 Scott Stewart Salty Chimp Racing 1:16:20
3
4 Breton Minnehan 1:16:20
4
5 Christopher Battles Mello Velo Racing 1:16:20
5
6 Zachary Shine Once Again Nut Butter Multi-Sport R 1:16:22
6
7 Anthony Sylor Once Again Nut Butter Multi-Sport R 1:16:22
7
8 Peter Pelychaty 1:16:23
8
9 Jon Murray Upfront Auto/DryShod/THS Racing 1:16:24
9
10 Derek Zellefrow Buffalo Bicycling Club 1:16:24
10
11 Phillip Mccarthy Pointway Performance - Syracuse Bic 1:16:25
11
12 Robert Shostack Bike Loft East 1:16:27
12
13 Daniel Deemer Salty Chimp Racing 1:16:41 Teammate Top 5: Scott Stewart
14 David Tate Salty Chimp Racing 1:16:41 Teammate Top 5: Scott Stewart
15 Ken Hammond Salty Chimp Racing/InStride Sports -1 LAP
Off The Back
16 Steven French Once again racing p/b Once again nu -1 LAP
Off The Back
17 Steve Vannostrand Once Again Nut Butter Multi Sport R -1 LAP
Off The Back
18 Patrick Mcneil Salty Chimp Racing -1 LAP
Off The Back
Teammate Top 5: Scott Stewart
19 Isaac Whitbeck CNYC/NYCM Insurance -3 LAPS
Off The Back
DNF Benjamin Webster THS Cycling DNF Teammate Top 5: Kevin Chapman
DNF Justin Frontuto Team Tryon DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Rabin Salty Chimp Racing - Rabin Law Firm 0:14:13
2 Robert Shostack Bike Loft East 0:14:15
3 Richard Shumway 0:14:16
4 Carmen Rojek 0:14:29
5 Todd Relyea OCC Racing 0:15:33
6 Dave Elen ROC 0:15:56
7 Zachary Shostack Bike Loft East 0:17:43 Teammate Top 5: Robert Shostack
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Elsner CNYC/NYCM Insurance 1:10:50
2 William Nicholson Atlas/Garrett's Brewing Cycling Tea 1:10:54
3 John Compton Atlas/Garrett's Brewing 1:10:54
4 Brad Helmetsie THS Cycling 1:10:55
5 Marc Kingsley CNYC/NYCM Insurance 1:10:58 Teammate Win: Jim Elsner
6 Benjamin Webster THS Cycling -1 LAP
DNF Anthony Sylor Once Again Nut Butter Multi-Sport R DNF
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Morris 1:10:49
1
2 Gregory Low BonkWerx 1:10:50
2
3 Raymond Willard Atlas/Garett?s Brewing Cycling Team 1:10:50
3
4 Forest Reid HUP United 1:10:52
4
5 Joseph Sims EFPR Group - TREK 1:10:53
5
6 Chris Caza 1:10:54
6
7 Matthew Delisa Atlas/Garrett's Brewing 1:10:55
7
8 Bob Canino CycleweRx of Rochester 1:10:55
8
9 Jim Nicholson 1:10:55
9
10 Bryan Blake Team 2 Cycling 1:10:55
10
11 David Hansen Atlas/Garrett's Brewing Cycling Tea 1:10:56
11
12 Peter Martin CNYC/NYCM Insurance 1:10:58
12
13 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance -1 LAP
Off The Back
DNF Mike Jacques Cobourg Cycling Club DNF
DNF Richard Rutishauser MVCC DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Sutton US Military Endurance Sports 0:51:59
1
2 Frederick Bulken Salty Chimp Racing 0:51:59
2
3 Marc Kingsley CNYC/NYCM Insurance 0:52:00
3
4 Mike Jacques Cobourg Cycling Club 0:52:00
4
5 Curt Andersson 0:52:01
5
6 Steve Vannostrand Once Again Nut Butter Multi Sport R 0:52:01
6
7 Tom Macera Salty Chimp Racing 0:52:01
7
Teammate Top 5: Frederick Bulken
8 Dave Hovey US Military Endurance Sports 0:52:02
8
Teammate Win: Patrick Sutton
9 Phil Batten Empire Brewing - Syracuse Bicycle 0:52:02
9
10 Craig Goetzmann 0:52:04
10
11 Carmen Rojek 0:52:05
11
12 Jerry Visconti 0:52:07
12
13 David Taylor 0:53:23
Off The Back
DNF Ron Molinari Team 2 Cycling DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Laird Peak Racing/Pactimo/Valley Bike and 0:52:00
1
2 John Hawley syracuse bicycle 0:52:01
2
3 Tim Riley Peak Racing/Pactimo/Valley Bike and 0:52:01
3
Teammate Win: James Laird
4 William Dowling Buffalo Bicycling Club 0:52:02
4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Lupiani Team Pedallers 0:52:14
2 Erik Braun 0:52:14
3 Jonathan See 0:52:15
4 Jeff Mangini Team Towpath powered by Rochester S 0:52:41
5 Lyman Tinc Capital Bicycle Racing Club 0:53:13
6 Adam Ruszkowski 0:53:17
7 Daniel Dubois CNYC/NYCM 0:53:47
8 Michael Samul 0:55:03
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shylah Weber CORK MONKEY p/b Bike Loft East 0:53:15
2 Amy Kneale CORK MONKEY p/b Bike Loft East -1 LAP Teammate Win: Shylah Weber
3 Katina Sayers Growler Factory Team/Speed Science -1 LAP
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gretchen Adams CORK MONKEY p/b Bike Loft East 0:53:15
2 Chandra Russo CORK MONKEY p/b Bike Loft East 0:54:35 Teammate Win: Gretchen Adams
3 Jackie Maier CORK MONKEY p/b Bike Loft East -1 LAP Teammate Win: Gretchen Adams
4 Alexandra Fahey MVBC -1 LAP
5 Julie Shulsky Syracuse Bicycle Women's Race team -1 LAP
6 Marcia Baldwin Syracuse Bicycle -1 LAP
7 Andi Balland Once Again Nut Butter -1 LAP
8 Linda Charles Syracuse Bicycle Womens Racing Team -1 LAP
9 Jessica Viscome syracuse bicycle women's race team -1 LAP Teammate Top 5: Julie Shulsky
10 Andrea Drews Syracuse Bicycle Womens Racing Team -1 LAP
11 Michele Maier CORK MONKEY p/b Bike Loft East -1 LAP Teammate Win: Gretchen Adams
12 Leigh Bacher Syracuse Bicycle Women's Race Team -1 LAP Teammate Top 5: Julie Shulsky
13 Jessica Wines Syracuse Bicycle Women's Race team -1 LAP Teammate Top 5: Julie Shulsky
14 Carolyn Snook-hart Syracuse Bicycle Race Team -Women?s -1 LAP
15 Justine Kreso Syracuse Bicycle Women's Race Team -1 LAP Teammate Top 5: Julie Shulsky
16 Amy Thornton Syracuse Bicycle Women's Race Team -2 LAPS Teammate Top 5: Julie Shulsky
17 Rachelle Koch -3 LAPS
18 Silje Kristiansen -3 LAPS
19 Mariana Rinaldo Bike Loft East -3 LAPS
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Snook-hart 0:14:48
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Andersson -1 LAP
2 Gioia Gensini -2 LAPS
3 Karla Eisch -2 LAPS
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1