Log In
Riverside Corporate Park • Jul 1 2018
Series: MABRA2018
Clear, 89 degrees, wind 0 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nima Ebrahimnejad
2 Nathan Coleman
3 Michael Tabasko TEAM BIKE DOCTOR
4 Andy Cicero NSMI Racing Team
5 Stephen Robinson
6 Adam Pulford
7 Pedro Hijar
8 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
9 John Dove NSMI RACING Teammate Top 5: Andy Cicero
10 Nicholas Latham
11 Tony Leong TEAMBIKEDOCTOR Teammate Top 5: Michael Tabasko
12 Dean Pierson Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
13 Jeremy Michalke Adventures For The Cure
14 Mark Sommers
15 Antony Barsi
16 Peter Steyaert
17 Frankie Ross Sette Nove
18 Erik Engle NSMI Racing Teammate Top 5: Andy Cicero
19 Christopher Harshman
20 Mark Nicoll Team GPOA
21 John Chambers Artemis
22 Patrick Hogan TEAM BIKE DOCTOR Teammate Top 5: Michael Tabasko
23 Frank Shewmaker Artemis Racing
24 Matthew Albanese TEAM BIKE DOCTOR Teammate Top 5: Michael Tabasko
25 Brian Trdina GPOA
26 Ramon Benitez
27 Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing
28 Willio Jeanpaul
29 Pierce Schmerge
DNF David Fuentes dope Evolution
DNF Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Todd Bickling TEAM BIKE DOCTOR Teammate Top 5: Michael Tabasko
DNF Manuel Paniagua Artemis Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 12   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Fuentes dope Evolution
2 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
3 Dean Pierson Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
4 Frankie Ross Sette Nove
5 Todd Bickling TEAM BIKE DOCTOR
6 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
7 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
8 Erik Engle NSMI Racing
9 Mauricio Daza Phase
10 Cameron Quick Phase Cycling
11 Matthew Albanese TEAM BIKE DOCTOR Teammate Top 5: Todd Bickling
12 Mark Hagen
13 Carleton Bowen NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
14 Eric Sorensen
15 Geoffrey Irwin NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
16 Drake Jordan PTuning
17 Ramon Benitez
18 Evans Rohrbaugh The Bike Shak
19 Robert Helms Kelly Benefit Strategies/LSV
20 Mark Warno
21 Brian Trdina GPOA
22 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Thomas Godfrey
23 Jeffrey Sanders AVC/Team Hagerstown-Washington Co
DNF Kevin Gallo Squadra Coppi
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare
2 Mark Sommers
3 David Scharff Kelly Benefit Strategies/LSV
4 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Eric Marshall VeloLabs Racing
6 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co
7 Rui Ponte
8 Ray Plewacki
9 Michael Spinnler AVC/Team Hagerstown-Washington Coun
10 Rick Tucker kelly benfits strategies/L S V Teammate Top 5: David Scharff
11 Clifton Gray Artemis
12 Ted Harris Ocean Velo Club/Culver&Pierson Hous
13 Randall Nixon Sportif Coaching Group/WHCC
14 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Markunas NCVC/UnitedHealthcare
2 Frank Cundiff
3 Daniel Villaflor-drumwright
4 Nick Ilyashevich
5 Ron Francoise tuazon
6 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
7 Scott Coblentz Antietem Velo Club
8 Ryan Mckinney
9 John Dove NSMI RACING
10 Christopher Danko NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Justin Markunas
11 Benjamen Shrewsberry NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Justin Markunas
12 William Longwell NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Justin Markunas
13 Joseph Baum Nissan/RVS
13 Darin Alleman AVC/Team Hagerstown-Washington Co
14 Clint Dager Antietam Velo Club
15 Patrick Hogan TEAM BIKE DOCTOR
16 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Justin Markunas
17 Timothy Meyers
18 Stephen Robinson
19 Michael Anderson
20 Frank Shewmaker Artemis Racing
21 Jonathan Marshall AVC/Team Hagerstown-Washington Co
22 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
23 Sean Chisham VeloWorks-Spokes Etc
24 Pierce Schmerge TEAM BIKE DOCTOR
25 Michael Russo DistrictTaco Racing
26 Michael Tabasko TEAM BIKE DOCTOR
28 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc
29 Albert Gonzalez
30 David Rodgers
31 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Justin Markunas
32 Scott Catanzaro DistrictTaco Racing
DNF Rui Ponte
DNF Adam Fulcher DistrictTaco Racing
DNF Cameron Quick Phase Cycling
DNF Willio Jeanpaul
DNF Tony Leong TEAMBIKEDOCTOR
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 21   Cat 3: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Valdesuso
2 Charles Larsen AVC/Team Hagerstown-Washington Coun
3 Chris Mulee WWVC Racing
4 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing
5 Ben Lepene SEAVS/Haymarket
6 Clemens Arnold SEAVS/Haymarket
7 Sonny Smith Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
8 Geoffrey Irwin NCVC/UnitedHealthcare
9 Zac Quinn Veloworks-Spokes Etc
10 Tommy Mccauley
11 Samuel Fuller SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: Ben Lepene
12 Sam Friedman Phase Cycling
13 Krzysztof Jedrzejewski WWVC Racing Teammate Top 5: Chris Mulee
14 Charles Roberts VeloLabs Racing
15 Irvin Green
16 Adrian Pavia Bike Rack Racing Teammate Top 5: Jason Cooper
17 Jake Nahorniak Foreign Auto Services
18 Pete Doyle Antietam Velo Club Team Hagerstown
19 Andrew Mclaren Veloworks-Spokes Etc
20 Robert Taylor Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
21 Jon Griese Prince William Elite Racing (PoWER)
22 Jason Combs VeloWorks-Spokes Etc
23 Brandon Wang VeloLabs
24 Ziad Lien Rock Creek Velo
25 Michal Perdek AVC/Team Hagerstown-Washington Co Teammate Top 5: Charles Larsen
26 Steven Boyd
27 Samuel Smith
28 Joseph Nowariak Veloworks-Spokes Etc
29 Douglas Crooke Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Mauricio Daza Phase
DNF Timothy Lattig Prince William Elite Racing (POWER)
DNF Manuel Paniagua Artemis Racing
DNF Carl Pinkney
DNF Gerardo Sore
Finishers: Cat 4: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Larsen AVC/Team Hagerstown-Washington Coun
2 Charles Roberts VeloLabs Racing
3 Mauricio Daza Phase
4 Erik Argueta DistrictTaco Racing
5 Jeremy Michalke Adventures For The Cure
6 Chris Mulee WWVC Racing
7 Tyler Kirkwood Cumberland Trail Connection Racing
8 Alexander Frye
9 Samuel Kristy SEAVS/Haymarket
10 Tommy Mccauley
11 Andrew Valdesuso
12 Dirk Martin
13 Krzysztof Jedrzejewski WWVC Racing
14 David Rodda WWVC Racing
15 Samuel Fuller SEAVS/Haymarket
16 Dale Cornette District Hardware Cycling Collectiv
17 Chris Christakis Bike Doctor / Visit Frederick
18 Manuel Paniagua Artemis Racing
19 Sharath Pawan pendyala
20 Syd Lea T.E.A.M. FUJI
21 Dylan Schlott Kelly Benefit Strategies LSV
22 Gerardo Sore Bike Doctor / Visit Frederick
23 Pete Doyle Antietam Velo Club Team Hagerstown
24 Michael Epshteyn NCVC/UnitedHealthcare
25 Christopher Dame Artemis Racing
26 Nathan Shipe Cumberland Trail Connection Racing
27 Alden Hart
28 Michal Perdek AVC/Team Hagerstown-Washington Co Teammate Win: Charles Larsen
29 Henry Germakne
30 Carl Pinkney Getting it in cyclists
31 Spiro Papasava Rock Creek Velo
32 Alexander Fowler Cumberland Trail Connection Racing
33 William Heschl Baltimore Youth Cycling
34 Shane Douglas-snyder
35 Pedro Maya WWVC Racing
36 Andre' Thomas Getting It In Cyclists
37 Jeffrey Simpson PHASE Cycling Teammate Top 5: Mauricio Daza
38 Nathaniel Humphries iii Getting It In GII
39 Usman Zafar DistrictTaco Racing Teammate Top 5: Erik Argueta
40 Gero Verheyen Kelly Benefit Strategies / LSV
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Kirkwood
2 Sharath Pawan pendyala
3 Fred Proctor
4 Dirk Martin
5 Ian Bucala
6 Dylan Schlott
7 Ryan Moran
8 Nathan Shipe
9 David Rodda
10 Alexander Frye
11 Shane Douglas-snyder
12 Rainero jr Rediang
13 Alden Hart
14 Daniel Pessing
15 Rudy Alejandro aguilon garcia
16 Tony West
17 Rhys Milton robinson Milton
18 Curtis Mason DistrictTaco Racing
19 Jake Fox
20 Andre' Thomas
21 Scott Henry
22 Henrik Olsen
23 Marcos Umana santos
24 Jeffrey Simpson
25 Peter Gissiner
26 Gero Verheyen
27 Nathaniel Humphries iii
DNF Arthur Beckman
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc
2 Sue Mcquiston NSMI RACING
3 Sydney Berry DistrictTaco Racing
4 Stephanie Ritter Opus One Velo
5 Angela Parrotta BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING
6 Melissa Tallent
7 Rebecca Chan NSMI RACING Teammate Top 5: Sue Mcquiston
8 Mary Schmerge SEAVS/Haymarket
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Parrotta BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING
2 Chelsea Richwine VeloWorks-Spokes Etc
3 Stephanie Ritter Opus One Velo
4 Sarah Granade VeloWorks-Spokes Etc
5 Robin Millican VeloWorks-Spokes Etc
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Huang tucker Pro Bike FC Women p/b Colnago
2 Laura Echeverri BATTLEY HARLEY-DAVIDSON / FOUNDING
3 Carole Harris Phase Cycling
4 Christina Hosenfeld VeloLabs Racing
5 Lauren Nesbitt Phase Cycling
6 Maggie Rogers VeloLabs Racing
7 Jenna Latour-nichols
8 Kyanni Fleming Getting It In Cyclist
9 Corinne Walker
10 Madolyn Chiu Pro Bike FC Women p/b Colnago Teammate Win: Julie Huang tucker
11 Anna Avila Rock Creek Velo
12 Grace Solares ProBike FC Women p/b Colnago Teammate Win: Julie Huang tucker
13 Cassie Bopf Rock Creek Velo
14 Lauren Jenkins VeloWorks-Spokes Etc.
15 Falecia Stuckey Getting It In Cyclist
16 Sara Lappano Team Sticky Fingers
17 Renee Miller All American Bicycle Center
18 Kimberly Mason Getting It In cyclists
19 Maize Wimbush
20 Amy Luebbering Team Sticky Fingers
DNF Leeya Wang HPC/LIST
Finishers: Cat 4: 21