Log In
Tennessee State Championship Time Trial • Jul 7 2018
Clear, 81 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Goodson Frazier Cycling Juniors 00:29:25.260
2 Jace Baumgardner Lift Center Racing 00:35:32.290
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yukio Mariner Nashville Local Cycling 00:27:29.450
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Lowe Lift Center Racing 00:18:26.000
DNF Nolan Long Mid South Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Koonce MOAB Masters Racing 00:53:07.290
2 Justin Lowe Lift Center Racing 00:53:08.430
3 Dustin Antrican Nashville Local Cycling 00:53:15.450
4 Paul Gates Red Kite Bicycle Studio 00:54:55.830
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Tatum Red Kite Bicycle Studio 00:52:09.430
2 Kurt Page MOAB Masters Racing 00:54:26.260
3 Michael Stearns Red Kite Bicycle Studio 00:54:47.420 Teammate Win: Jason Tatum
4 Madison Joiner Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:55:43.180
5 Todd Huber MOAB Masters Racing 00:56:35.930
6 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:57:09.640
7 Chris Beck Riverside Bicycle Racing 00:57:37.560
8 Tim Moore 901 Racing 00:57:55.120
9 Michael Hoffart I Am Racing 00:59:49.970
10 Mike Long Mid South Racing 01:02:22.020
11 Steven Toby Southern Performance 01:02:29.270
12 Thomas Firrone Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:02:36.180 Teammate Top 5: Madison Joiner
13 Jeffrey Perry Mid South Racing 01:10:10.100
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emiliano Herran Nashville Local Cycling 00:55:01.860
2 Geoffrey Wile Red Kite Bicycle Studio 00:55:36.710
3 Sean Fagan Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:56:46.540
4 Pete Sully 901 Racing 00:57:01.400
5 Jeff Lofgren Village VW Chattanooga Cycling Team 00:57:11.690
6 Timothy Taylor Lift Center Racing 00:57:19.730
7 Rod Yates Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:00:22.260 Teammate Top 5: Sean Fagan
8 Jesse Mcguire Mid South Racing 01:00:48.180
9 Octavio Subia Lift Center Racing 01:02:10.600
10 Alan Edington Nashville Local Cycling 01:05:57.100 Teammate Win: Emiliano Herran
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Baird Hattie B's Racing 00:27:46.520
2 Denny Zech Ft. Wayne Outfitters 00:28:06.510
3 Chris Daffin MOAB Masters Racing 00:29:04.470
4 Thomas Gee Lift Center Racing 00:29:29.860
5 Dale Chrystie Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:30:03.480
6 Rick Carpenter Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:30:09.590
7 Hugh Smith Ft. Wayne Outfitters 00:30:18.620 Teammate Top 5: Denny Zech
8 James Downing Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:30:23.270 Teammate Top 5: Dale Chrystie
9 Jeff Blevins Southern Performance 00:31:05.370
10 Bernie Clincke MOAB Racing 00:31:35.200
11 Joseph Weigel Southern Performance 00:32:48.540
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tyska Nashville Local Cycling 00:29:59.270
2 Roger Whitlock Southern Performance 00:31:52.600
3 Terry Pugh Somerset Cycling Club 00:33:27.390
4 Rick Chukas 00:33:38.710
5 David Amster MOAB Racing 00:33:42.430
6 Andras Sablauer 00:35:59.790
7 Dustin Baker 00:39:43.790
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Mckinnon Lift Center Racing 01:12:52.380
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Killelea Nashville Local Cycling 00:51:15.480
2 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 00:51:30.620
3 Fausto Crapiz Village VW Chattanooga Cycling Team 00:52:28.550
4 Jason Russell Nashville Local Cycling 00:52:39.170 Teammate Win: Timothy Killelea
5 Yann Le moine Bike N' Tri - Health Factory Race T 00:53:48.380
6 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 00:53:49.100
7 David Piercey Lift Center Racing 00:54:00.330
8 Dustin Weida Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:54:54.780
9 James Deane Harper Auto 00:54:59.290
10 Justin Perry Harper Auto 00:55:10.240
11 Jeremiah Stoller Nashville Local Cycling 00:55:24.130 Teammate Win: Timothy Killelea
12 Alistair Sponsel Red Kite Bicycle Studio 00:55:39.800
13 Christopher Morelock Harper Auto 00:56:11.230
14 Kevin Rarick I Am Racing 00:56:11.410
15 Thomas Ratliff I Am Racing 00:56:16.930
16 James Caperton Hattie B's Racing 00:56:42.860
17 Phillip Young Los Locos 00:56:59.420
18 Dale Sanford Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:57:08.350
19 Bryant Funston Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:57:17.330
20 Hank Phillips Hub Cycling-Caney Fork Racing 00:57:28.150
21 Christopher Baker Lift Center Racing 00:57:29.790
22 Paul Schwer I Am Racing 00:57:39.140
23 Ryan Delaney Lift Center Racing 00:57:48.100
24 Bruce Boles The University of Tennessee 00:58:44.670
25 Scott Silvers Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:58:55.080
26 Alexander Stevens US Military Endurance Sports 00:59:26.420
27 Christopher Winter Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:59:42.190
28 Robert Taylor Journeymen Racing Multisport 00:59:57.390
29 Jon Tate 01:00:22.460
30 Daniel Wickliff Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:01:27.360
31 Michael Herring US Military Endurance Sports 01:01:52.980
32 Doug Sharp Harper Auto 01:03:22.270
33 Alan Vaillencourt Hub Cycling-Caney Fork Racing 01:06:30.440
34 Steve Fermanich Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:08:45.740
35 Mark Henry 01:08:50.440
36 Greg Halliday Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:10:35.490
DNF Mark Cumberbatch US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 18   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Lowe Lift Center Racing 01:24:00.000
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ?audrey Freeman??? 00:38:38.380
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Lofgren Taco Mamacita 01:00:11.070
2 Marda Kaiser rehnelt Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:02:39.150
3 Pam Tanner Mid South Racing 01:09:40.010
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Regina Blevins 00:37:12.960
2 Sarah Pugh 00:37:42.290
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amie Miller Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:21:52.310
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Mathews Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 00:58:00.230
2 Maria Danker Hicks Orthodontics Women's Racing 01:00:09.910
3 Leigh Ruston Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:01:44.520 Teammate Win: Laura Mathews
4 Sharon Deane Hicks Orthodontics Women's Racing 01:02:37.520
5 Gracie Pendleton Nashville Local Cycling 01:03:54.320
6 Sally Landham Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:03:58.540 Teammate Win: Laura Mathews
7 Pamela Tate Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:05:06.080 Teammate Win: Laura Mathews
8 Shannon Cook Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:05:40.110 Teammate Win: Laura Mathews
9 Martha Lowe Team WE p/b Gran Fondo Cycles 01:05:52.100
10 Mary Haizlip Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:09:03.460 Teammate Win: Laura Mathews
11 Heather Nichols Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:10:23.320 Teammate Win: Laura Mathews
12 Cindy Clark Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 01:11:15.320 Teammate Win: Laura Mathews
13 Kailin Acheson Team Belladium p/b Red Kite 01:22:36.290
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 1