Log In
South Side Sprint • Jul 22 2018
Partly Cloudy, 74 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Olejniczak Orion Racing
2 Robert Rutscher Loon State Cyclists
3 John Heinlein iii Orion Racing Teammate Win: Peter Olejniczak
4 Logan Grace Donkey Label
5 Thomas Olek Big Ring Flyers
6 Nick Carter Northstar Development
7 Laszlo Alberti Vision Racing P/b Sanford Power
8 Andrew Thompson Birchwood/gis
9 Adam Froemming
10 Peter Moore St Paul Bicycle Racing Club
11 Erik Rogelstad Loon State Cyclists Teammate Top 5: Robert Rutscher
12 Andrew Turner Loon State Cyclists Teammate Top 5: Robert Rutscher
13 Paul Harrison * Orion Racing Teammate Win: Peter Olejniczak
14 Mitchell Freund Big Ring Flyers Teammate Top 5: Thomas Olek
15 Dominic Howes Loon State Cyclists Teammate Top 5: Robert Rutscher
16 Chris Stevens Big Ring Flyers Teammate Top 5: Thomas Olek
17 Chase Wark Donkey Label Teammate Top 5: Logan Grace
18 Matt Muyres Donkey Label Teammate Top 5: Logan Grace
19 Levon Kalemkiarian Donkey Label Teammate Top 5: Logan Grace
20 Ken Hum Zubaz Racing
21 Andy Keogh Donkey Label Teammate Top 5: Logan Grace
22 Jason Colestock
23 Chad Weisgram Vision Racing P/b Sanford Power
24 Benjamin Hovland Zubaz Racing
25 Tanner Olek Big Ring Flyers Teammate Top 5: Thomas Olek
26 Noah Wilson Zubaz Racing
DNF Jack Niewold St Paul Bicycle Racing Club
DNF Ethan Nelson St Paul Bicycle Racing Club
DNF Noah Middlestaedt
DNF Jacob Beissel Balance Cycling
DNF Justin Rumley Big Ring Flyers Teammate Top 5: Thomas Olek
DNF Ed Alpasa Hollywood Cycles
DNF Peter Maxwell Donkey Label Teammate Top 5: Logan Grace
DNF Jay Henderson Hollywood Cycles
DNF Bogdan Rylski Northstar Development
DNF Michael Morehead Loon State Cyclists Teammate Top 5: Robert Rutscher
DNF Alex Turner
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 17   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Meza Rollins Racing
2 Matt Finnesgard Loon State Cyclists
3 Eli Markworth
4 Robert Deetz Loon State Cyclists
5 Kevin Sidwell Loon State Cyclists
6 Calder Glowac Minnesota Cycling Team
7 Satchell Mische richter
8 Louis Mueller
9 Justin Rumley Big Ring Flyers
10 Jordan Holicky St Paul Bicycle Racing Club
11 Noah Wilson Zubaz Racing
12 Nicholas Morison Balance Cycling
13 Tanner Olek Big Ring Flyers
14 Jason Colestock
15 Reid Olson Balance Cycling
16 Jordan Konynenbelt Minnesota Cycling Team
17 Michael Schneider Loon State Cyclists Teammate Top 5: Matt Finnesgard
18 Benjamin Kollaja Loon State Cyclists Teammate Top 5: Matt Finnesgard
19 Alex Turner
20 Andrew Hudacek Omnium Racing
21 Chris Russo Loon State Cyclists Teammate Top 5: Matt Finnesgard
22 Gordon Hilleque Freewheel Bike
23 Bogdan Rylski Northstar Development
24 Ethan Nelson St Paul Bicycle Racing Club
25 Anthony Corradi Minnesota Cycling Team
26 Joe Burbach Minnesota Junior Cycling Inc.
27 Mitchell Freund Big Ring Flyers
28 Anthony Hilligoss Minnesota Junior Cycling Inc.
29 Anthony Bramart
30 Brian Sprague Big Ring Flyers
31 Justin Valenstein Loon State Cyclists Teammate Top 5: Matt Finnesgard
32 William Pass
33 Markus Anderson Loon State Cyclists Teammate Top 5: Matt Finnesgard
34 Brad Kopp Loon State Cyclists Teammate Top 5: Matt Finnesgard
35 Andrew Ruggles Cat 6
DNF Jacob Beissel Balance Cycling
DNF Kyle Lengling Taco Cat Racing
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Russo Loon State Cyclists
2 Markus Anderson Loon State Cyclists Teammate Win: Chris Russo
3 Kyle Lengling Taco Cat Racing
4 Andrew Hudacek Omnium Racing
5 Chrstopher Lam
6 Benjamin Kollaja Loon State Cyclists Teammate Win: Chris Russo
7 Glenn Barr Chilkoot Velo
8 Chris Iverson Big Ring Flyers
9 Chris Rourke
10 Nathan Li Velocity Cycle Club
11 Charles Wolf
12 Bryan Dougherty Taco Cat Racing Teammate Top 5: Kyle Lengling
13 Alexander Rooker
14 Eric Wiesenburger
15 Ryan Kraft
16 Timothy Reinhardt Bsb Cycling
17 William Pass
18 Brad Kopp Loon State Cyclists Teammate Win: Chris Russo
19 Justin Valenstein Loon State Cyclists Teammate Win: Chris Russo
20 Wesley Sellner
21 Michael Slavics Christiancycling
22 Alan Klein
23 Michael Dunstan University Of New Hampshire
24 Jon Emerson-kramer Kingfield
25 Steven Hartman Omnium Racing Teammate Top 5: Andrew Hudacek
26 John Knudson
27 Austin Montelius
28 Ryan Hafner Mbrac/flanders
DNF Mark Kowaliw
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Wolf
2 Alan Klein
3 Andrew Hangsleben Velocity Cycle Club
4 Tim Pollnow Velocity Cycle Club
5 Pratish Karmacharya
6 Dario Canelon St Paul Bicycle Racing Club
7 Benjamin Brinkman Velocity Cycle Club Teammate Top 5: Andrew Hangsleben
8 Gunnar Rudrud
9 Connor Anderson-larson Velocity Cycle Club Teammate Top 5: Andrew Hangsleben
10 Andrew Thiede
11 Lake Dolan
12 Brad Wilkinson
13 Jon Stentz
14 Steven Dwyer
15 Andrew Rapacz
DNF Ryan Hafner Mbrac/flanders
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Carter Northstar Development
3 Vincent Ramirez Northstar Development Teammate Win: Jack Carter
5 Myles Brown
8 Koen Prenzlow Northstar Development Teammate Win: Jack Carter
14 Dominic Barkeim Northstar Development Teammate Win: Jack Carter
15 Oliver Hoppe
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Jack Brandvold Donkey Label
7 Sam Swegle North Iowa Spin
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
10 Benjamin Swegle North Iowa Spin
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Weisgram Vision Racing P/b Sanford Power
2 Dominic Howes Loon State Cyclists
3 David Carney
4 Ed Alpasa Hollywood Cycles
5 Brady Prenzlow Donkey Label
6 Laszlo Alberti Vision Racing P/b Sanford Power Teammate Win: Chad Weisgram
7 Dan Barkeim Mbrac/flanders
8 Kevin Sidwell Loon State Cyclists Teammate Top 5: Dominic Howes
10 Robert Bell Midtown Cycling
13 Chad Macy Donkey Label Teammate Top 5: Brady Prenzlow
17 Glenn Barr Chilkoot Velo
18 Steve Marshall Midtown Cycling
20 Benjamin Schinke Donkey Label Teammate Top 5: Brady Prenzlow
21 Paul Krumrich Donkey Label Teammate Top 5: Brady Prenzlow
23 Matt Muyres Donkey Label Teammate Top 5: Brady Prenzlow
25 Peter Maxwell Donkey Label Teammate Top 5: Brady Prenzlow
28 Jay Henderson Hollywood Cycles Teammate Top 5: Ed Alpasa
31 David Peterson Northstar Development
33 Charles Anderson Pjw Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Barr Chilkoot Velo
2 Chris Iverson Big Ring Flyers
3 Steve Marshall Midtown Cycling
4 Robert Bell Midtown Cycling
5 Brad Ingles Omnium Racing
6 David Winecoff Midtown Cycling
7 Thomas Bendson Orion Racing
8 Michael Slavics Christiancycling
9 Mark Kowaliw
10 Paul Feng Omnium Racing Teammate Top 5: Brad Ingles
11 Kenneth Bayliss Midtown Cycling Teammate Top 5: Steve Marshall
12 Ken Earley Hub Cycling Team
13 John Knudson
14 Christopher Bretz
15 Brett Turner Omnium Racing Teammate Top 5: Brad Ingles
16 Andy Campbell Birchwood/gis
17 Loren Willis Synergy
18 Stephen Anderson Mbrac/flanders
19 Cory Docken
20 Randy Giles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
9 Brian Koeneman Birchwood/gis
11 Michael Tocko
12 Mike Stensrud Orion Racing
14 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
15 Robert Ashton Mbrac/flanders
16 Tom Gunderson Chilkoot Velo
19 Mark Halvorson Orion Racing Teammate Top 5: Mike Stensrud
22 John Iltis
24 David Olejniczak
26 Michael Oday Orion Racing Teammate Top 5: Mike Stensrud
27 Toby Schifsky Omnium Racing
29 William Kuster
30 Stuart Benson Chilkoot Velo
32 Thomas Bendson Orion Racing Teammate Top 5: Mike Stensrud
34 Ron Hagen Chilkoot Velo
35 Kenneth Bayliss Midtown Cycling
36 Eric Ware Pjw Racing
DNF Scott Robertson
DNF Scott Halverson Omnium Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Dahlmann St Paul Bicycle Racing Club
2 Carlyn Jackson Orion Racing
4 Christin Stuschka Orion Racing
5 Jennifer Rife Orion Racing
8 Gabrille Russell Orion Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
3 Becky Phelps Kingfield
6 Eleanor Thermansen Kingfield Teammate Win: Becky Phelps
7 Risa Hustad Taco Cat Racing
9 Bonnie Donzella Hollywood Cycles
10 Meghan Mason The Fix Studio
11 Kirsten Hoogenakker Kingfield Teammate Win: Becky Phelps
12 Kristy Henderson Hollywood Cycles Teammate Top 5: Bonnie Donzella
13 Caroline Gagne
DNF Anna Luckow Kingfield Teammate Win: Becky Phelps
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Mettler Northstar Development
2 Jennifer Scudiero
3 Erin Ayala Kingfield
4 Dana Zychowski Kingfield
5 Audrey Kopp Loon State Cyclists
6 Veronica Hudacek Synergy
7 Anna Louise sviben Zubaz Racing
8 Danielle Larson
9 Tiana Johnson Zubaz Racing
10 Erika Peterson Northstar Development Teammate Win: Jennifer Mettler
11 Emy Everhart Synergy
12 Anna Schmitz Corpse Whale Racing
13 Lily Ensign Northstar Development Teammate Win: Jennifer Mettler
14 Sandra Gress
15 Briana Johnson
16 Melissa Pfannenstiel Loon State Cyclists Teammate Top 5: Audrey Kopp
17 Jessica Santiago
18 Sarah Hartung Big Ring Flyers
19 Laura Seymour Seven Spokes Racing
20 Amanda Harvey Corpse Whale Racing
21 Noelle Andrychowicz
22 Brianne Whitcraft Koochella
23 Jade Ptacek
24 Carolyn Stanley
25 Atsuko Fukushi Taco Cat Racing
26 Cheryl Iverson
27 Loralee Zywiec Big Ring Flyers
28 Sara Fish
29 Lisa Britton
30 Suzanne Walsh
31 Anne Pfeiffer
32 Elizabeth Wefel
33 Emily Ann anderson
34 Jaime Berglund Seven Spokes Racing
DNF Katie Krauska
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 10   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Atsuko Fukushi Atsuko Fukushi
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
9 Macy Iyer Minnesota Junior Cycling Inc.
11 Lilly Green Bike City Juniors
12 Sarah Baum Northstar Development
16 Analeah Swegle North Iowa Spin
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
4 Lily Ensign Northstar Development
6 Josephine Ramirez Northstar Development Teammate Win: Lily Ensign
13 Hannah Baum Northstar Development Teammate Win: Lily Ensign
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1