Log In
Pescadreo Coastal Classic • Jun 18 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
2 Paul Dyrwal IronDataThirstyBearCycling.com
3 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
4 Jan Weissenberger SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Win: Jonathan Eropkin
5 Todd Bell Morgan Stanley Smith Barney/Special
6 Conrad Snover Marc Pro - Strava
7 Brenon Daly IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
8 Tom Roberts IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
9 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
10 Andrew Scott Marc Pro - Strava
11 Ken Gallardo IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
12 John Hunt California Giant Berry Farms/Specia
13 Trevor White CalNorte VC Switchbacks
14 Murray Swanson Peninsula Velo/Pomodoro
15 Gregory Gambetta Mercedes Benz/Folsom Bike
16 Dana Williams Fusion Sport USA
17 Erick Pierce Audi
18 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Win: Jonathan Eropkin
19 Derek Brauch Team Helen's
20 Nathan Erickson ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines Teammate Top 5: Matthew Carinio
21 Scott Witthoff Fusion Sport USA
22 Greg Davis Los Gatos
23 Ron Castia IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
24 Corey Scobie InfoVista Cycling Team
25 Duane Coughlan IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
26 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling
27 Mike Ashton Dolce Vita Cycling
30 Marc Peter foose Fusion Sport USA
31 Daniel Martin SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Win: Jonathan Eropkin
32 Anders Dellien Cykelklubben Ringen
33 Robert Sorenson Millcreek Bicycles
34 Nick Theobald SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P Teammate Win: Jonathan Eropkin
35 Philip Hynes IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Paul Dyrwal
36 Eric Davis Audi
37 Pablo Espinosa
38 Tom Skiles HDR Racing p/b Lombardi Sports
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 20   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wire SJBC
2 Holger Steinbach Webcor/Alto Velo
3 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters
4 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters
5 Tom Lyons IronDataThirstyBearCycling.com
6 Aaron Long IronDataThirstyBearCycling.com
7 Arthur Jones IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Tom Lyons
8 Todd Peterson Body Concepts
9 Stephen Mccaw Rocknasium
10 David Jones Wells Fargo Racing Team
11 Rick Martyn
12 Mark Edwards Team Bicycle Trip/Symantec
13 David Passmore Berkeley Bicycle Club (BBC)
14 Daryl Spano SJBC Teammate Win: Chris Wire
15 Jonathan Laine SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
16 James Coats California Giant Berry Farms/Specia
17 Geoffrey Drake Team Bicycle Trip/Symantec
18 Dan Palmer IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Tom Lyons
19 Ken Calender Joselyn's Bicycles
20 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
21 Hall Worthington Team Santa Cruz (SCCCC)
22 James Blankenship Body Concepts
23 Leslie Oglesby
24 Michael Vella Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: Holger Steinbach
25 Thomas Coulter Morgan Stanley Smith Barney/Special
26 Mark Manning
27 Clark Foy SJBC Teammate Win: Chris Wire
28 Maurice Klein IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Tom Lyons
29 Patrick Tafoya SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
30 Ron Hansen Wells Fargo Racing Team
31 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
32 Erik Salander Peninsula Velo/Pomodoro
33 Greg Rodrigues Fusion Sport USA
34 Barry Schwarz Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: Holger Steinbach
35 Rick Lawton Wells Fargo Racing Team
36 Ken Sato Team Bicycle Trip/Symantec
37 David Montgomery St Paul Bicycle Racing Club
55 Jim Barkley Truckee Bicycle Team
56 Stephen Cassani Team Specialized Racing Masters Teammate Top 5: Robert Anderson
57 John Ford Morgan Stanley Smith Barney/Special
58 Jeffrey Griffo Truckee Bicycle Team
59 Aaron Gallardo Team Helen's
60 Allen House International Christian Cycling
61 Donald Langley Morgan Stanley Smith Barney/Special
62 Derek Mcbrearty IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Tom Lyons
63 Gannon Myall California Giant Berry Farms/Specia
64 Charles Pockell-wilson HDR Racing p/b Lombardi Sports
65 Eric Saltzman SJBC Teammate Win: Chris Wire
66 Steve Stewart Los Gatos
67 David Tu VOS Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 19   Cat 3: 25   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley Smith Barney/Special
2 George Smith Webcor/Alto Velo
3 Peter Taylor Truckee Bicycle Team
4 Mark Caldwell Morgan Stanley Smith Barney/Special Teammate Win: Steven Archer
5 Rick Hyman
6 Craig Snider Taleo Racing
7 Roland Freund Davis Bike Club Race Team
8 Kevin Keenan Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: George Smith
9 James Morgan East Bay Velo Club
10 Chris Cerruti California Giant Berry Farms/Specia
11 Brian Fessenden Morgan Stanley Smith Barney/Special Teammate Win: Steven Archer
12 Ron Lebard Victory Velo
13 Marc Hamlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
14 Gary Broeder SJBC
15 Richard Lorson Truckee Bicycle Team Teammate Top 5: Peter Taylor
16 Mark Perry Rocknasium
17 Jonathan Sek SJBC
18 Stan Urban Morgan Stanley Smith Barney/Special Teammate Win: Steven Archer
19 James Langley Team Bicycle Trip/Symantec
20 Lloyd Rath Team Hammer Nutrition
21 Paul Chuck Morgan Stanley Smith Barney/Special Teammate Win: Steven Archer
22 Alfred Kerr Fightin' Bobas
23 Richard Shields Team Hammer Nutrition
24 J Gilford Morgan Stanley Smith Barney/Special Teammate Win: Steven Archer
38 John Berg Team Fremont/FFBC powered by Chipot
39 Steven Palladino Fightin' Bobas
40 Glenn Rennels
41 David Stockwell SJBC
42 Jamie Willin Olympic Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 12   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Wong Stanford University
2 Petro Hizalev Webcor/Alto Velo
3 Craig Fellers
4 Anthony Smith Whole Athlete-Specialized
5 Eric Hartsuyker South Bay Wheelmen
6 Nick Pelly
7 Ryan Johnson Team Mike's Bikes
8 Ricardo Moran
9 Mark Chaisson Peninsula Velo/Pomodoro
10 Shon Grabbe SJBC
11 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
12 Josh Felder
13 Alistair Eeckman Above Category Racing
14 Tobin Ortenblad
15 Bill Beers Wells Fargo Racing Team
16 Cody Tapley Whole Athlete-Specialized Teammate Top 5: Anthony Smith
17 Hanns Detlefsen Taleo Racing
18 Jeromy Cottell Peninsula Velo/Pomodoro
19 Cyrus Behroozi Form Fitness
20 Luciano Sponza Davis Bike Club Race Team
21 David Bangor
22 Kevin Leong Rhythm Racing
23 Max Foorman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
24 Bill Laddish Berkeley Bicycle Club (BBC)
25 Keven Bricknell Team Mike's Bikes
26 Naveen Molloy Metromint Cycling
27 Christopher Grantham Ritte Racing
28 Jeffrey Tuttle Herbalife LaGrange
29 Roger Martin Wells Fargo Racing Team
30 Mike Gratz Taleo Racing
31 John Echeveste Platinum Performance Cycling Team
32 Chris Isley Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: Petro Hizalev
33 Nick Ostrovsky Ritte Van Vlaanderen
34 Ethan Sopenski SJBC
35 Steve Weixel Platinum Performance Cycling Team
36 Daniel Cobley Big Orange Cycling
37 Menko Johnson Peninsula Velo/Pomodoro
38 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
39 Jimmy Pham Taleo Racing
40 Denin Sahovic Squadra Ovest Cycling
41 Jason Berens Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
42 Daniel Velasco
43 Tucker Eurman Platinum Performance Cycling Team
44 Scott Cole Audi
45 Mike Nissen Taleo Racing
46 David Mesa
47 William Ho Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: Petro Hizalev
48 Kristopher Spyrka Taleo Racing
60 Matt Schaupp
61 Jim Budd SLO Nexus Cycling Club
62 Ricardo Contreras University of California-Santa Cruz
63 Paul Cook Berkeley Bicycle Club (BBC)
64 Thomas Dillon Peninsula Velo/Pomodoro
65 Cliff Goldstein Audi
66 Mario Hernandez Audi
67 Alex Howard
68 Anthony Leal
69 Eliot Logan Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: Petro Hizalev
70 Alex Lugosch Taleo Racing
71 David Nader Peninsula Velo/Pomodoro
72 Josef Nygaard All Sport-Team Swift
73 Nick Pollack Team Helen's
74 Markus Roccaro Peninsula Velo/Pomodoro
75 Jarret St aubin
76 Fergus Tanaka
77 Ross Tinline Peninsula Velo/Pomodoro
78 Anthony Lopipero Fremont Bank Cycling Team
79 Kevin White Godspeed Courier
Finishers: Cat 3: 66   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harris Fienberg Stanford University
2 Jake Devine
3 Liam Stewart Team Roaring Mouse
4 Kenneth Spencer CoreTechs Cycling Team
5 Mat Gordon Fusion Sport USA
6 Jason Benford
7 Samuel Cerruti California Giant Berry Farms/Specia
8 Jason Ryan
9 Jeff Schaller Davis Bike Club Race Team
10 William Rose
11 Douglas Baker SJBC
12 Rocky Fletcher Rio Strada Racing
13 Jonathan Barbus Sterling Sports Group
14 Andre Swart Los Gatos
15 Michael Fairhurst
16 Henry Nelson Tieni Duro Junior Cycling Team
17 Branton Curt Los Gatos
18 Michael White Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
19 Gordon Murray
20 Mackenzie Kelly
21 Heath West
22 Sean Molina Chico Corsa Cycling Club
23 Steven Tortorelli
24 Dustin Ransom Swami's Cycling Club
25 Michael Watts
26 Nathanael Dunn Rio Strada Racing
27 Derek Yarra
28 Daniel Lebson Rio Strada Racing
29 David Siegel University of California-Berkeley
30 Marc Marino
31 Curtis Hong SJBC
32 Eric Fitz
33 Alex Braunstein Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Liam Stewart
34 John Navarro Third Pillar
35 Tyler Swartz Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Liam Stewart
36 Dominic Salbatera
37 Andrew Smith
38 Vitaly Gashpar Colavita Racing
39 John Becker Team Mike's Bikes
40 Ryan Alvey Davis Bike Club Race Team
41 Juan Rosas Bike Station Aptos
42 Jeffrey Wayland University of California-Berkeley
43 Burl Pershall
44 Dominic Bati Peninsula Velo/Pomodoro
45 Freddie Liversidge
46 Alexander Yermolovich
47 Patrick Callan
48 Isaias Job Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Liam Stewart
49 Ryan Gibson Webcor/Alto Velo
50 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
51 Geoffrey Bower Stanford University Teammate Win: Harris Fienberg
52 Remy Cantoadams All Sport-Team Swift
53 Steven Au Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Liam Stewart
54 Nick Shockey Team City Sacramento
55 Sugoon Fucharoen
56 Nicholas Hack Team Roaring Mouse Teammate Top 5: Liam Stewart
57 Eric Chi Webcor/Alto Velo
58 John Luk Peninsula Velo/Pomodoro
81 Nathan Carpenter Tieni Duro Junior Cycling Team
82 Michael Manning
83 Ryan Mckenna Franklin and Marshall College
84 Marc Mendoza SJBC
85 Curt Mills
86 Peter Spencer Taleo Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 60   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Newmeyer Studio Velo
2 Adam Ward Berkeley Bicycle Club (BBC)
3 Christian Hobbs Studio Velo Teammate Win: Thomas Newmeyer
4 Jonathan Shambroom Dolce Vita Cycling
5 John Roberts Dolce Vita Cycling
6 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
7 Ethan Kutzscher Wells Fargo Racing Team
8 Michael Brandes Family Cycling Center
9 Tim Mitchell Evergreen Cycling
10 Oliver Ryan R4R-Make A Wish
11 Sammy Trujillo Rio Strada Racing
12 Michael Simos
13 John Swift
14 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
15 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Racing Team
16 Chris Gros-balthazard
17 Gregory Spanier Taleo Racing
18 Sascha Messner Taleo Racing
19 Sean Campbell R4R-Make A Wish
20 Joseph Sullivan SJBC
21 Ricky Lucero Major Motion Cycling Club
22 Chris Hernikl Taleo Racing
23 Sean Beck Fun Sport Bikes Cycling Team
24 Mason Cooley
25 Herman Shum Christian Cycling-Hammer Nutrition
26 Ryan Nickelson Wells Fargo Racing Team
27 Justin Mcmorrow
28 Chappy Wood
29 Dan Reynolds IronDataThirstyBearCycling.com
30 Eddie Sahyoun Rio Strada Racing
31 Douglas Mcdonald R4R-Make A Wish
32 Darron Sturgeon Taleo Racing
33 Philippe Hering Peninsula Velo/Pomodoro
34 Sean Brandt Dolce Vita Cycling Teammate Top 5: Jonathan Shambroom
35 James Keddie Peninsula Velo/Pomodoro
36 David Douglas Christian Cycling-Hammer Nutrition
37 Philip Cooper Peninsula Velo/Pomodoro
64 Allen Jones Wells Fargo Racing Team
65 Evergreen Cycling
66 Scot Mclean IronDataThirstyBearCycling.com
67 Greg Tsutaoka Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Adam Ward
68 Romeo Uriarte Wells Fargo Racing Team
Finishers: Cat 4: 39   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Eatinger Audi
2 Curtis Ruegg Peninsula Velo/Pomodoro
3 Thomas Greene Peninsula Velo/Pomodoro
4 Walter Fant
5 Michael Cochran
6 Brian Ort Team Roaring Mouse
7 Mark Foster CoreTechs Cycling Team
8 Alan Roberts IronDataThirstyBearCycling.com
9 Jeffrey Botelho Taleo Racing
10 Ron Nelson
11 Alton Chambers Body Concepts
12 Dan Lindblom
13 Jim Forester Taleo Racing
14 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
15 Kevin Odonnell Taleo Racing
16 Ken Shiokari
17 Devinderjit Singh Body Concepts
18 Rod Rozman Body Concepts
19 Steven Kirby Colavita Racing
20 Gregg Marioni California Giant Berry Farms/Specia
21 Steve Cooke Body Concepts
22 Gordon Lau VSRT/Livermore Cyclery
23 Gary Carpenter Victory Velo
24 Harold Reimer Webcor/Alto Velo
25 Marty Panos Taleo Racing
26 Russell Mccrary California Giant Berry Farms/Specia
27 Benjamin Holland Christian Cycling-Hammer Nutrition
28 Dwayne Halterman
29 Todd Munk SJBC
30 West Kurihara Team Fremont/FFBC powered by Chipot
31 Will Parks
32 Osvaldo Tomatis
33 B Thomas rice
34 George Sartor VSRT/Livermore Cyclery
35 Gilbert Tarin Taleo Racing
36 Jory Stein Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: Curtis Ruegg
37 Chuck Spiteri Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: Curtis Ruegg
38 Timothy Locke Taleo Racing
39 John Gallagher Taleo Racing
40 Jeffrey Patterson Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: Curtis Ruegg
41 Cory Roay Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: Curtis Ruegg
42 Scott Martin Team Bicycle Trip/Symantec
43 Randy Volkmar Body Concepts
44 Geoff Landon Wells Fargo Racing Team
45 David Woodhouse Victory Velo
46 Stephen Harris Squadra Ovest Cycling
47 Mike Whitlatch Los Gatos
48 Matt Conidaris Body Concepts
49 David Bryant Body Concepts
50 Alexander Komlik SJBC
51 Chris Voltz Dolce Vita Cycling
52 Glen Augustine Berkeley Bicycle Club (BBC)
53 Mark Powers Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: Curtis Ruegg
54 Serge Plasschaert Christian Cycling-Hammer Nutrition
55 Mike Gregoire Taleo Racing
56 Terrence Langeman Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: Curtis Ruegg
57 Craig Dinger Davis Bike Club Race Team
58 John Hawkins SLO Nexus-Gym One
59 Marvin Zauderer Taleo Racing
60 Ron Faulk
61 Stefan Pommerenk Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: Curtis Ruegg
62 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by Chipot
63 Carlos Soto Taleo Racing
64 Toby Katz Velo Club Monterey Racing
65 Mike Krynock
66 Peter Aughney Taleo Racing
67 Tim Mccracken Taleo Racing
68 Timothy Turnbull Los Gatos
91 Bradford Hasse Body Concepts
92 Barry Krupowicz
93 Jim Lund VSRT/Livermore Cyclery
94 Simon Purdon
95 Mark Skrivanich Taleo Racing
Finishers: Cat 4: 69   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Platin Team Bicycle Trip/Symantec
2 Michael Salameh
3 Stewart Thompson Peninsula Velo/Pomodoro
4 Jim Fox Team Hammer Nutrition
5 Roger Von rotz Fun Sport Bikes Cycling Team
6 Randy Floyd Body Concepts
7 John Lagrandeur PAA/REMAX
8 Evan Kapel California Giant Berry Farms/Specia
9 Joseph Storm Taleo Racing
10 Christopher Kolm Taleo Racing
11 John Gerling Fun Sport Bikes Cycling Team Teammate Top 5: Roger Von rotz
12 Donald Melosh Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: Stewart Thompson
13 Gerard Hendrickson IC3Colorado
14 Frederick Stamm Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: Stewart Thompson
15 Bob Ebe Taleo Racing
16 James Morando
17 Philip Park Taleo Racing
18 Dan Taylor Taleo Racing
29 Don Grijalva SJBC
30 Martin Hyland SJBC
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Storrs Hoen
2 David Blizard Peninsula Velo/Pomodoro
3 Zach Bass Mission Cycling
4 Christopher Metz
5 George Janour
6 Stefan Giachino
7 Randall Conner
8 Russell Cameron SHO-AIR/ SERT
9 Joshua Orzech
10 Bob Brandt SJBC
11 Adam Van de water
12 Marc Garibaldi Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: David Blizard
13 Conrad Essen
14 Jeff Cowling Michael David Winery Cycling Team
15 Jonathan Johnson Team Oakland Cycling
16 Cj Wolf
17 Randy Millard Victory Velo
18 Gary Neiman Body Concepts
19 David Malachowski
20 David Borba
21 Ulrich Wiedmann
22 Christopher Cagungun
23 James Schardt Delta Velo
24 James Drake
25 Robert Zeljko Webcor/Alto Velo
26 John Richardson Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: David Blizard
27 Erik Muller
28 Wisor Fritz Gianni Cycling Club
29 Mark Dowd
30 Crist Clark
31 Reto Mueller Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: David Blizard
32 Miles Keep CoreTechs Cycling Team
33 Chris Brent Team Oakland Cycling
34 Giles Douglas
35 John Raymond
36 Brian West Team Oakland Cycling
37 Jukka Valkonen Team Oakland Cycling
38 Charles Simpson Peninsula Velo/Pomodoro Teammate Top 5: David Blizard
39 Chris Gaither Team Oakland Cycling
40 Michael Coppolino
41 Thomas Criswell
42 Chad Pajari
43 Trevor Bartlett
44 Daniel Civello Team Oakland Cycling
45 Mel Alvarez
46 Jeff Finn
47 Scott Gibson
70 Patrick Kennedy Taleo Racing
71 Roger Messier Michael David Winery Cycling Team
72 Kris Muller
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 34   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Terhune Webcor/Alto Velo
2 Brooks Sizemore
3 Morgan Raines
4 Andreas Martin
5 Niall Murray
6 Taff Dirks
7 Jeremiah Michaels Alto Velo Racing Club Teammate Win: Tyler Terhune
8 Chris Evans Webcor/Alto Velo Teammate Win: Tyler Terhune
9 Chris Crichton Fusion Sport USA
10 Dustin Gillingham
11 Jason Walter
12 Alfred Cauthen Godspeed Courier
13 Nathan Collins
14 Ryan Stroup
15 Kyle Iufer
16 Franco Campilongo Form Fitness
17 David Condon
18 Chris Fuentes University of California-Berkeley
19 Mikhael Fuller Team Oakland Cycling
20 Jacob Jedlicka
21 Eric Ahnmark
22 Kevin Haas
23 Lance Mcpeak Victory Velo
24 Andrew Roos
25 Nick Gillett
26 Steve Wagner
27 Andrew Crews
28 Greg Allen IronDataThirstyBearCycling.com
29 David Baar
30 Calvin Do
31 Oscar Garcia
32 Miachael Flaherty
33 Greyson Christoforo
34 Erik Wolfers Team Oakland Cycling
35 Christopher Bond
36 Kevin Eck
37 Brandon Iles
38 John Schiefer
39 Felix Jaramillo Body Concepts
40 Thomas Roos
41 Martin Choo
42 Josh Wallace Webcor/Alto Velo Teammate Win: Tyler Terhune
43 Paul Correa SJBC
44 Austin Owen Berkeley Bicycle Club (BBC)
45 Roger Sohn Mission Cycling
53 Giuseppe Errico Form Fitness
54 Nathaniel Kapinos Peninsula Velo Cycling Club
55 Andrew Gustafson
56 Simon Purdun
57 Lenard Lesser
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 35   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specia
2 Keith Hillier Marc Pro - Strava
3 Justin Rossi Marc Pro - Strava
4 Eric Wohlberg Form Fitness
5 James Wingert Yahoo Cycling Team
6 Evan Huffman California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Jesse Moore
7 Jesse Miller-smith Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Keith Hillier
8 Yury Yurchanka
9 Nathaniel English Yahoo Cycling Team Teammate Top 5: James Wingert
10 Chris Gruber Kallisto/Wheels of Bloor
11 Arthur Rand Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Keith Hillier
12 Michael Margraf Webcor/Alto Velo
13 James Mattis California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Jesse Moore
14 Vincent Owens Sierra Pacific Racing
15 Julian Martinez Fremont Bank Cycling Team
16 Jason King Echelon Racing Development
17 Luca Ortolani
18 Brian Buchholz Webcor/Alto Velo
19 Will Riffelmacher Olympic Club
20 Michael Gil Metromint Cycling
21 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
22 Robert Meyer Metromint Cycling
23 Christopher Lyman Team Specialized Racing Masters
24 Robert Amatelli
25 Jeff Malnick Echelon Racing Development
26 Elliot Hawkes Metromint Cycling
27 Charlie Avis UCI CT: Trek Livestrong U23
28 Frank Spiteri Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Keith Hillier
29 Alex Brookhouse Echelon Racing Development
30 Hendrik Pohl Webcor/Alto Velo
31 Samuel Pickman California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Jesse Moore
32 Chris Stastny California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Jesse Moore
33 Kris Lunning Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Keith Hillier
34 Stephen Pelaez Bell Lap Racing
35 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes
36 Michael Taylor Yahoo Cycling Team Teammate Top 5: James Wingert
37 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team
40 ? William Webcor/Alto Velo
41 Mark Fairman Metromint Cycling
42 Christopher Flanagan All Sport-Team Swift
43 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Keith Hillier
44 Josh Lagrange Form Fitness Teammate Top 5: Eric Wohlberg
45 Jeff Linder Webcor/Alto Velo
46 Keith Miller California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Jesse Moore
47 Jonathan Moskowitz Taleo Racing
48 Brandon Trafton California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Jesse Moore
49 John Wilk Webcor/Alto Velo
50 Patrick Zahn Red Peloton
51 Jeff Albert
52 Matthew Farnham Team Kaos-Alegent Health
53 Michael Githens Form Fitness Teammate Top 5: Eric Wohlberg
54 Joel Robertson Webcor/Alto Velo
55 Carmi Schulman Webcor/Alto Velo
56 Peter Taylor California Giant Berry Farms/Specia Teammate Win: Jesse Moore
Finishers: Cat 1: 30   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Lillig Wells Fargo Racing Team
2 Jennie Phillips Wells Fargo Racing Team Teammate Win: Tracy Lillig
3 Anny Henry Metromint Cycling
4 Laura Fraser Peninsula Velo/Pomodoro
5 Mary Magnani Red Racing
6 Lesley Jensen One Team Racing
7 Andi Smith Webcor/Alto Velo
8 Kim Wik Sycomp Racing
9 Ann Stuart Touchstone Climbing
10 Jennifer Van muckey Sycomp Racing
11 Michele Heaton Team Bicycle Trip/Symantec
12 Ann Eatinger Reno Wheelmen
13 Martha Bellisle Red Peloton
16 Monica Holt Sycomp Racing
17 Aimee Baker Sycomp Racing
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Toeniskoetter Team TIBCO II
2 Mari Chandler IronDataThirstyBearCycling.com
3 Elise Hazlewood Dolce Vita Cycling
4 Fiona Strouts
5 Johanna Trueblood Davis Bike Club Race Team
6 Sara Bird Stanford University
7 Katherine Evans Olympic Club
8 Joanna Bechtel Sycomp Racing
9 Korina Huizar
10 Birgit Cory Third Pillar
11 Helen Casabona Peninsula Velo/Pomodoro
12 Lisa Mueller Metromint Cycling
13 Erin Durkee NorCal Elite Cycling
14 Allyson Kutler Red Racing
15 Sarah Conover Rio Strada Racing
16 Erica Mikesh Precision Stone Racing
17 Colene Crowley Rio Strada Racing
18 Kameo Campisi
19 Jennifer Jordan Sycomp Racing
20 Heather Mcdonald Metromint Cycling
21 Claire Morgan
22 Nicole Slaton Metromint Cycling
23 Ashley Drum Metromint Cycling
24 Ivy Wang Team Roaring Mouse
25 Elisabeth Scheder-beschin Early Bird Womens Developmental Cyc
26 Jennifer Wong IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Mari Chandler
27 Adrienne Belliveau Team Roaring Mouse
28 Kelly Coplin
29 Faye Steimer Pen Velo
30 Elizabeth Caldwell All Sport-Team Swift
31 Kim Ladd Sycomp Racing
36 Leila Cavanaugh Team Fast FREDDIE
37 Cathy Crawford Gianni Cycling Club
38 Maria Curran
39 Katherine Scott-smith Precision Stone Racing
40 Jennifer Zierke
41 Maya Nielsen Village Peddler
42 Monica Harris Fun Sport Bikes Cycling Team
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Van houweling Metromint Cycling
2 Rikke Preisler Metromint Cycling Teammate Win: Molly Van houweling
3 Carlee Taylor TIBCO to The Top
4 Katharine Hall
5 Rebecca Rising Metromint Cycling Teammate Win: Molly Van houweling
6 Kimberly Fong Michael David Winery Cycling Team
7 Lauren Catlin
8 Lucia Mokres Los Gatos
9 Julie Bellerose Metromint Cycling Teammate Win: Molly Van houweling
10 Erika Erickson
11 Emily Foxman Webcor/Alto Velo
12 Catherine Robertson-goodkin Fremont Bank Cycling Team
13 Jean Harvey Wells Fargo Racing Team
14 Holly Liske Webcor/Alto Velo
15 Trudy Bjornsen
16 Karianne Burns Davis Bike Club Race Team
18 Josephine Morgan Michael David Winery Cycling Team
19 Jane Wolcott Webcor/Alto Velo
20 Kira Prokopakis Los Gatos
21 Haley Juno-galdes Webcor/Alto Velo
22 Jennifer Reither Vanderkitten Racing presented by Ke
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 4   Cat 4: 1