Log In
2019 Folsom Winter Criterium • Feb 2 2019
Light Rain, 52 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Creighton Gruber Team Swift
2 Michael Claudio ThirstyBear Cycling
3 Jeremy Pond Raceday Cycle and Multisport
4 Cameron Hawk Limitless Cycling
5 Mckay Kinsey Team Swift Teammate Win: Creighton Gruber
6 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Chaz Halbert
8 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
9 Melanie Wong
10 Gabrielle Zacks JLVelo Cycling Team
11 Taylor Schwartz Bespoke Dirt Project
DNF John Novikoff Data Driven Athlete Racing
DNF Charlie Zamanian
DNF Rich Tabuso
DNF Wesley Miyamura Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finn Thomsen Davis Juniors Racing
2 Charlie Zamanian
3 Saul Chaplin Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Mckay Kinsey
5 Jeremy Pond Raceday Cycle and Multisport
6 Grover Rozek Reliable Racing p/b Folsom Bike
7 Matthew Amara Team Swift
8 Daryl Hopkins Team Swift
9 James Allen Davis Bike Club Race Team
10 Jon Marc peterson
11 Cameron Faulkner Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Saul Chaplin
12 Jacob Gorman Limitless Cycling
13 Dylan Fujimoto Sacramento Golden Wheelmen
14 Alberto Spishakoff
DNF Griffin Nemitz Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
DNF Myles Villahermosa Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Myles Villahermosa Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
2 Griffin Nemitz Draft Punk Cycling p/b Paul Compone Teammate Win: Myles Villahermosa
3 Damien Hays
4 Jiehua Huang
5 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
6 Matthew Amara Team Swift
7 Nolan Wong Trafiq vs Traffic
8 Jacob Gorman Limitless Cycling
9 Daryl Hopkins Team Swift
10 James Allen Davis Bike Club Race Team
11 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
12 Anton Knepprath Davis bike club race team
13 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Jhenrick James dadula
14 Jon Marc peterson
15 Bradley Dyer
16 Nic Bertino
17 Daniel Feinberg Davis Bike Club Race Team
18 Christopher White
19 Robert Blundell Davis Bike Club
20 Charles English Davis Juniors Racing
21 Henry Killbourn Tieni Duro Junior Cycling
22 Rdarren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
23 Dylan Fujimoto Sacramento Golden Wheelmen
24 Matthew Fisher BBC
25 Madison Gee Velo Trap
26 Andrew Robertson
27 Adrian Guevara CBRE Racing Team
28 Isaiah Cichosz
29 Alex Lahti Velo Reno
30 Jamie Pond
31 Luke Robertson
32 Alberto Spishakoff
33 Erin Simmons Body Concepts
34 ? Andrew
DNF Jason Buchanan Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
DNF Aaron Gorman jr
DNF Erik Litvinchuk
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 20   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Grundman
2 Christopher Flower Data Driven Athlete Racing
3 Jeromy Cottell Touchstone Racing
4 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling
5 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
6 John Novikoff Data Driven Athlete Racing
7 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Christopher Flower
8 Brian Zimny Peet's Coffee Racing Teammate Top 5: Nick Theobald
9 Michael Claudio ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Jason Grefrath
10 Kimio Bazett Folsom Bike
11 Dave Kause
12 Erik Nelson Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
13 Jason A. smith Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Christopher Flower
14 Curt Mills Data Driven Athlete Racing Teammate Top 5: Christopher Flower
15 Tim Bolton
DNF Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
DNF Ryan Odell Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
DNF Nick Roberti Sierra Nevada / Reliable Racing p/b
DNF Kerry Stockwell Sierra Neveda/Reliable Racing PB Fo
DNF Yutch Cowhie Michael David Winery Cycling Team
DNF Fred Ramos
DNF Rich Tabuso
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 9   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Caster Data Driven Athlete Racing
2 Jason Allen
3 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
4 Gregg Roh
5 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
6 Amber Pearson
7 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
2 Nick Theobald Peets Coffee Racing
3 Scott Fonseca Audi Reno-Tahoe Cycling
4 Dean Laberge Peet's Coffee Racing
5 Yutch Cowhie Michael David Winery Cycling Team
6 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team
7 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen
8 Ted Toribio Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
9 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling Teammate Win: Jerome Nadel
10 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish
11 Cameron Walker
12 J Clifford Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
13 Dirk Cowley
14 Ken Todd Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
15 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
16 John Simmons Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Nick Roberti Sierra Nevada / Reliable Racing p/b
DNF Kerry Stockwell Sierra Neveda/Reliable Racing PB Fo
DNF Ron Fallon Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Borstelmann Team Kaos/Joyride Bicycles
2 Christopher Beall Terun Elite
3 Matt Chatlaong Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
4 Anthony Ferretti
5 Matt Mikul Terun Elite
6 Timmy Bauer
7 Joshua Carling
8 John Franz Davis Bike Club Race Team
9 Robert Terra Terun Elite Teammate Top 5: Christopher Beall
10 Joel Hammond Chico Cycling Team
11 Stephen Doll Dolce Vita p/b SL2
12 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team
13 Will Brickler Davis Bike Club Race Team
14 Keith Sollers Davis Bike Club Race Team
15 Michael Claudio ThirstyBear Cycling
16 Melanie Wong
17 Jd Bergmann
18 Cam Juarez Dolce Vita Freewheel p/b SL2
19 Cameron Hawk Limitless Cycling
20 Daniel Kosykh Davis Bike Club Elite Team
DNF David Kennedy D9 Foundation / DNA Race Team
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Frechette SheSpoke Racing
2 Fnu Novita
3 Elizabeth Castner Davis Bik Club Race Team
4 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team
5 Mara Elliott
6 Laura Backus UC Davis
7 Sharon Zasso
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Moor SheSpoke Racing
2 Michelle Nightengale CA Technologies Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Zacks Ann Arbor Velo Club Inc.
Finishers: Cat 3: 1