Log In
Greenville Spring Series • Mar 10 2019
Drizzle, 55 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Schulman
2 Juan Jose munera chavarria
3 Philip Arve
5 Thomas Turnbull
6 David Hill Freehub Racing
7 Timothy Mcbride Supra Cycling Team
8 Edgar Valles
9 Brendan Mccarthy
10 Jason Marquardt
11 Morgan Huegel
12 Arthur Page
DNF Austin Moss
Finishers: Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Moore Upstate Junior Cycling/Calder Broth
2 Mcaben Prince Gulf South Bicycle Racing Club Inc.
3 Chance Brown WVMBA
4 Ethan Lee Supra Cycling Team
5 William Wolfe Supra Cycling Team
6 Noah Smith Welland Racing
7 Alex Comella Welland Racing
8 Maximus Hajosy
9 Beckett Black Upstate Junior Cycling/Calder Broth Teammate Win: Eric Moore
10 Enzo Hincapie
11 Miles De sousa
12 Ivory Furnari Welland Racing
13 Ben Mcconchie
14 Inga Withers Welland Racing
DNF Alastair Pounder Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac
DNF Cole Rasser Team United Healthcare Georgia/706P
DNF Elsa Withers Welland Racing
DNF Brooks Wienke UNKNOWN Racing p/b Sunbelt Rentals
DNF Stephen Heath Frazier Cycling Juniors
DNF Gionvanni Vasta Dornier Racing
DNF Madisen Higgs Welland Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Campbell
2 Evan Schlank
3 Sammy Clary
4 Jeff Hendricks
5 Miren Ivankovic CCT Racing
6 David Cencer
7 Charles Highsmith Team Rize
8 Andrew Turman
9 Greg Junge Team Rize
10 Jeff Jordan
11 Daniel Schumacher Evolution Cycling Club
12 Steve Pugh
13 Bob Davis
14 Marcos Bullock Youngblood Bicycles
15 David Anna
16 William Flanagan
17 Jack Daniel
18 Jr Delvasto VeloCity Cycling CLT
19 Rich Metcalf
20 James Taylor Greenville Spinners Bicycle Club
21 Jerry Mailloux
DNF Kenneth Klimkowski
Finishers: Cat 5: 19   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gen Kogure The Trappe Door Cycling Team
2 Erik Ostergaard Super Squadra p/b Eliel Cycling
3 Heath Dotson The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Gen Kogure
4 Joshua Whitmore CTS Cycling Team fueled by Organic
5 Aaron Burleson Crosstown Velo
6 Khan Kogure The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Gen Kogure
7 Erik Peterson
8 Corey Mccracken Dai a Cycling Club
9 Kent Bostick CTS Cycling Team fueled by Organic Teammate Top 5: Joshua Whitmore
10 Marcus Jones Crosstown Velo Teammate Top 5: Aaron Burleson
11 Aaron Atwater Oceanic Racing
12 Peter Cassidy Charlotte Cycling Consortium
13 Jason Leslie Team Greenville Health System
14 Tim Tobbe Crosstown Velo Teammate Top 5: Aaron Burleson
15 Jeff Franz The Cycle Path - S2F p/b Classic Cy
16 Charlie Putnal Crosstown Velo Teammate Top 5: Aaron Burleson
17 Jefferson Parker Crosstown Velo Teammate Top 5: Aaron Burleson
18 Ives Vanheule
19 Peter Mathern Crosstown Velo Teammate Top 5: Aaron Burleson
20 Reece Jackson Freehub Racing
21 Hans Halaixt
22 John James The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Gen Kogure
23 Yuans Halaixt
25 James Beers Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
26 Matthew Emerick
27 Price Howard The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Gen Kogure
28 Jeff Mrachek Freehub Racing
29 David Curran The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Gen Kogure
30 Brendan Canty Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
31 Greg Campbell Freehub Racing
32 Sammy Clary
DNF Katy Brown
DNF Clive Desousa
DNF Ophir Sefiha Crosstown Velo Teammate Top 5: Aaron Burleson
DNF Andrew Crater Supra Cycling Team
DNF Andrew Le beau The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Gen Kogure
DNF Charles Highsmith Team Rize
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 18   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Sperry The Trappe Door Cycling Team
2 Clayton Griffin
3 Michael Grigat Carolina Cycling Team
4 David Tucker
5 Darren Fuller The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Stephen Sperry
6 Rodney Dender The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Stephen Sperry
7 Glenn Poupore Cycle Haus Elite Team
8 Chris Knetsche
9 Eric Jacobsen Cycle Haus Racing
10 Robert Thomas Southeast Velo Racing
11 Joel Price Spinx Bike Race Team
12 Jeffrey May
13 Nello Teer GIovanni's Tile Design Racing p/b R
14 Jim Payne Carolina Masters
15 Patrick Weddell HC Devo p/b Monster Media Racing
16 Robert Rogan Frazier Cycling
17 David Kyzer Spinx Bike Race Team
18 Eric Christophersen Masters Cycling Systems LLC.
19 Jeff Hendricks
20 Alan Lesage
21 Henry Mccullough The Trappe Door Cycling Team Teammate Win: Stephen Sperry
22 Gary Jackson Velosports Racing Asheville
23 Joe Lehner Freehub Racing
24 Thomas Kolodziejski
25 Arthur Danfy Spinx Bike Race Team
26 Eric Kelly
27 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
28 William Kerrigan
DNF Thomas Godfrey
DNF Glenn Thrift Cycle Haus Racing
DNF Tim Woolford Kelly Benefit Strategies/LSV
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 16   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Buford Southeast Velo Racing
2 Gionvanni Vasta Dornier Racing
3 Kyle Dortch Nashville Local Cycling
4 Stephen Heath Frazier Cycling Juniors
5 Max Bien SBR Quantum Racing
6 Mark Mcclay Southeast Velo Racing Teammate Win: Cody Buford
7 Jason Tucker Supra Cycling Team
8 Brandon Orear Village VW Chattanooga Cycling Team
9 David Mcbeath Lowcountry Racing
10 Josh Lacelle Freehub Racing
11 Baker Watts Freehub Racing
12 Mark Bacon Southeast Velo Racing Teammate Win: Cody Buford
DNF Brooks Wienke UNKNOWN Racing p/b Sunbelt Rentals
DNF Robert Rogan Frazier Cycling Teammate Top 5: Stephen Heath
DNF Reece Latham Mission Devo Cycling p/b Tyler Perr
DNF Mcaben Prince Gulf South Bicycle Racing Club Inc.
DNF Clifford Corley
DNF Cary Hitchcock Velosports Racing
Finishers: Cat 3: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yannick Fischbach
2 Joseph Penley
3 Justin Greenfield
4 Ryan Helms Youngblood Bicycles
5 Zachary Mccullough
6 Grayson Wickel
7 Eric Ernst
8 Christopher Brown The Cycle Path - S2F p/b Classic Cy
9 Edwin Lozano
10 Nate Watson Supra Cycling Team
11 Matthew Montoya
DNF Curtis Hoyt
DNF William Wolfe Supra Cycling Team
DNF Matthew Capps
DNF Cj Burford
DNF Daniel Bourke
DNF Carson Mcclelland
DNF Ethan Lee Supra Cycling Team
DNF Stephano Porter Southeast Velo Racing
DNF Daeton Byars
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hamish Beedle
2 Cory Meza
3 Benjamin Wolfe UCI CT: Arapahoe | Hincapie p/b BMC
4 Rolly Weaver SIB Team Barbados
5 Ryan Joyce Carolina Crit Squad
6 Miles Hubbard Carolina Crit Squad
7 Lucas Dauge Team Novo Nordisk Development
8 Lance Davidson Masters Cycling Systems LLC
9 Michael Bissette
10 Reid Mcclury
11 Andrew Baker
12 Danil Evdokimov
13 Nathan Coleman NSMI RACING
14 Cole Rasser Team United Healthcare Georgia/706P
15 Taylor Nash Nashville Local Cycling
16 Samuel Lear Volharden
17 Liam Flanagan Lees-McRae College
18 Lance Abshire Strike Cycling Elite Team
19 Nathaniel Worcester Mr. Greens p/b Top Step Development
20 Brendan Rhim UCI CT: Arapahoe | Hincapie p/b BMC Teammate Top 5: Benjamin Wolfe
21 Jonathan Guiza
22 Collin Tellechea Van Dessel Factory Team
23 Charkie Huegel
25 Alastair Pounder Holowesko | Citadel pb Hincapie Rac
26 Eric Moore Upstate Junior Cycling/Calder Broth
27 Logan Phippen Team Novo Nordisk
28 Michael Jones UCI CT: Team Skyline
29 Cooper Willsey UCI CT: CCB Foundation - Sicleri
DNF Joshua Whitmore CTS Cycling Team fueled by Organic
DNF Andsz Flaksis
DNF Trey Hedgecock
DNF Caleb Smith Lateral Stress Velo Inc.
DNF Timothy Coffey Team Athletic Mentors / GREENWAREUS
DNF Thaddeus Dulin
DNF Carlos Norena
DNF Taylor 'tj' eisenhart UCI CT: Arapahoe | Hincapie p/b BMC Teammate Top 5: Benjamin Wolfe
DNF Chad Salla
DNF Bradford Perley
DNF Dalton Collins NorthStar Development Cycling
DNF Michael Garrison LUX Cycling
DNF Andrew Giniat CS Velo Racing p/b Cannondale
DNF Chris Withers Welland Racing
DNF Justin Oien UCI CT: Arapahoe | Hincapie p/b BMC Teammate Top 5: Benjamin Wolfe
DNF Andrew Dahlheim UCI CT: Arapahoe | Hincapie p/b BMC Teammate Top 5: Benjamin Wolfe
DNF Tanner Putt UCI CT: Arapahoe | Hincapie p/b BMC Teammate Top 5: Benjamin Wolfe
DNF Seth Jones UCI CT: Arapahoe | Hincapie p/b BMC Teammate Top 5: Benjamin Wolfe
DNF Zachery Carmel
DNF Miguel Bryon UCI CT: Arapahoe | Hincapie p/b BMC Teammate Top 5: Benjamin Wolfe
DNF John Dove
DNF John Kuhfahl UCI CT: Team Skyline
DNF Jan Dunnewind
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 22   Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Marbury Lowcountry Racing
2 Florence Howden
3 Claire Windsor
4 Erin Leonard Supra Cycling Team
5 Stephanie Mlujeak
6 Conny Walker FINISH STRONG ENDURANCE TEAM
7 Siobhan Mahoney
8 Stephanie Byrd
9 April Howe
10 Kristie Thome
DNF Molly Lohry
DNF Taylor Rusnak Belmont Abbey College
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Caicedo
2 Caitlin Milne Supra Cycling Team
3 Cinthia Lehner
4 Gracie Pendleton
5 Katy Brown
6 Jenny Leiser
7 Hannah Arensman Sho-Air TWENTY20 Development
8 Debbie Milne CWA Racing p/b TREK
9 Payton Maness Papa John's Racing p/b TREK
10 Isabella Nguy Frazier Cycling
11 Kristina Mears Supra Cycling Team Teammate Top 5: Caitlin Milne
12 Emily Strange Levine Law Group Elite Cycling Team
DNF Cammie Robbiano
DNF Danielle Clark UNKNOWN Racing Women
DNF Dakota Topp Levine Law Group Elite Cycling Team
DNF Sarah Hoots UNKNOWN Racing Women
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 7