Log In
Lodi Cycle Fest • Apr 7 2019
Partly Cloudy, 67 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Riekert Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
2 Jonathan Baker Touchstone Racing
3 Robert Terra Terun Elite
4 Creighton Gruber Team Swift
5 Sam Benedict Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
6 Bryan Larsen Team California
7 Owen Gillott The Clif Bar Cycling Team
8 Blake Anton Marc Pro Cycling p/b Gym One
9 Christopher Baker Touchstone Racing Teammate Top 5: Jonathan Baker
10 William Myers Marc Pro Cycling Team
11 Joshua Carling SP2 Life Elite Cycling Team
12 Michael Charleton Red Peloton
13 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
14 Gregory White SP2 Life Elite Cycling Team
15 Matt Mikul Terun Elite Teammate Top 5: Robert Terra
16 Andrew Goessling Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
17 Tommy Perkins Tesseract Racing
18 Robert Skinner Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
19 Cameron Hawk SP2 Life Elite Cycling Team
20 Samuel Hill MBRC
21 Kimio Bazett Folsom Bike Trek
22 Alexi Gabuyo Low Factory Racing
23 Robert Lander AMain Cycling Team
24 Alex Akins Team Swift Teammate Top 5: Creighton Gruber
25 Samuel Worthington Divine Electric Norcal
26 David Grundman Peet's Coffee Racing
27 David Allen Cognition
28 Zane Jensen Main Street Elite p/b Main Street B
29 Matt Chatlaong Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
30 Stephen Vogel Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe Teammate Win: Chris Riekert
31 Joel Hammond Chico Cycling Team
32 Robert Pasco Safeway Cycling
33 David Brookes Chico Cycling Team
34 Mckay Kinsey Team Swift Teammate Top 5: Creighton Gruber
35 Mark Morton AMain Cycling Team
36 Alexander Winter Team California
DNF Fergus Liam AMain Cycling Team
DNF Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Nick Archer Ascend Racing
DNF Timmy Bauer SP2 Life Elite Cycling Team
DNF Anthony Eng Team Oakland Cycling
DNF Anthony Ferretti AMain Cycling Team
DNF Andrew Mathiesen Team Swift Teammate Top 5: Creighton Gruber
DNF Matthew Sloan Cognition
DNF Ryan Oakes AMain Cycling Team
DNF Russell White SP2 Life Elite Cycling Team
DNF Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 12   Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Wood
2 Finn Thomsen Davis Juniors Racing
3 Jose Cuevas Orange Pedal Cycling
4 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
5 Alex Akins Team Swift
6 Mckay Kinsey Team Swift
7 Carlos Vargas
8 Matthew Hipworth SunPower Racing
9 Nicholas Jerabek Tieni Duro Junior Cycling
10 Yurii Morozov SquadraSF p/b Terun
11 Paul Ngo QT4BT
12 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Andrew Esler TMB Development p/b Equator Coffees
14 Jacob Gorman Team Swift Teammate Top 5: Alex Akins
15 Fernando Padilla CBRE Racing
16 Dante Lobue TMB Development p/b Equator Coffees
17 Paul Levy Team City Sacramento
18 Tommy Perkins Tesseract Racing
19 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling
20 Ryer Porter Michael David Winery Cycling Team
21 Mike Giudicelli Victory Velo Racing
22 Andrew Mathiesen Tesm Swift
23 Lorenzo Feher Team City Sacramento
24 Patrick Baldwin
25 Griffin Nemitz Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
26 Nick Archer Ascend Racing
27 Marcus Cheek SquadraSF p/b Terun
28 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
29 Scott Sommerfeld Bell Real Estate Cycling
30 Raymond Rodriguez TMB Development p/b Equator Coffees
31 Scott Wilson Bell Realestate Cycling Team
32 Matthew Amara Team Swift Teammate Top 5: Alex Akins
33 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team
34 Daryl Hopkins Team Swift Teammate Top 5: Alex Akins
35 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
36 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
37 Scott Kingston Folsom Bike Trek
38 John Wasserman SunPower Racing
DNF Brian Bailey JLVelo Cycling Team
DNF Sean Gilson Folsom Bike
DNF Mitch Boehs Bell Real Estate Cycling
DNF Kenneth Hebenstriet Funsport Bikes Cycling Team
DNF Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling
DNF Tony Perez Funsport Bikes Cycling Team
DNF Matthew Johnson Dolce Vita Cycling p/b SL2
DNF Aaron Froley MBRC
DNF Aaron Marchand Folsom Bike Trek
DNF Garin Moore SquadraSF p/b Terun
DNF Chris Dawson Rio Strada Racing
DNF Christopher Bonilla TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Harper Berkeley Bicycle Club
2 Lucas Johnston Tieni Duro Junior Cycling
3 Griffin Nemitz Draft Punk Cycling p/b Paul Compone
4 Matthew Amara Team Swift
5 Artun Duransoy Tieni Duro Junior Cycling
6 Lorenzo Feher Team City Sacramento
7 Jhenrick James dadula Pen Velo Racing/Summit Bicycles
8 Nick Spano
9 Jacob Gorman Team Swift Teammate Top 5: Matthew Amara
10 Christopher Bonilla TMB Development p/b Equator Coffees
11 Ian Jonsson Michael David Winery Cycling Team
12 Matthew Scott
13 Aaron Gorman jr
14 Paul Levy Team City Sacramento
15 Kevin Kiser Chico Cycling Team
16 Hong Chun leung RUBEL
17 Nicholas Kanwetz
18 Ye Fan
19 John Wasserman SunPower Racing
20 Daryl Hopkins
21 Aaron Froley TMB Development p/b Equator Coffees
22 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA
23 Drew Noel Trafiq vs. Traffic
24 Matthew Fisher BBC
25 Michael Ungerer Team Swift Teammate Top 5: Matthew Amara
26 Ryer Porter Michael David Winery Cycling Team
27 Gregory Kennedy KaiVelo
28 Ivor Griffiths
29 Blaine Mcclaugherty Cyclistas del Valle // FSB
30 Bryan Petro Valley Spokesmen Racing Team
31 Thomas Simcox
32 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b kinetic cycles
33 Eran Ambar SunPower Racing
34 Brian Shields
35 Trevor Dehart Chico Cycling Team
36 Mihail Cucu Team City Sacramento
37 Geoff Cella Victory Velo Racing
38 Joseph Johnson
39 Christopher White
40 Rodney Dutra
41 Shunjian Li SJBC
42 Chengtian Tang
43 Jingren Xu San Francisco State University
44 Thomas Simcox
45 Charles Joseph
46 Michael Rodriquez Ciclistas del valle
47 Phillip Yan
48 David Gerchman Rubber Soul Racing
49 Scott White Funsport Bikes Cycling Team
50 Isaiah Cichosz Michael David Winery Cycling Team
DNF Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
DNF Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Sean Gilson Rio Strada Racing
DNF Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Harrison Lilley California State University-Fullert
DNF Robin Mckinney Victory Velo Racing
DNF Kenneth Oei Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Lucas Johnston
DNF Rdarren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
DNF Ankit Sachdeva SJBC
DNF Scott Thi Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Stan Wolf Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF Kieran Garcia
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 36   Cat 5: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Baker Touchstone Racing
2 Joshua Carling SP2 Life Elite Cycling Team
3 Jonathan Baker Touchstone Racing Teammate Win: Christopher Baker
4 Joshua Wood
5 Randy Bramblett CoreTechs Cycling TwT
6 Joseph Chicoine ThirstyBear Cycling
7 Jd Bergmann team clif bar
8 Ryan Chepernich Data Driven Athlete Racing
9 David Allen Cognition
10 Gregory White SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Carling
11 David Grundman Peet's Coffee Racing
12 Kimio Bazett Folsom Bike Trek
13 Cameron Walker Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
14 Jeff Dale ThirstyBear Cycling
15 Mark Tucker Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
16 Dave Kause
17 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
18 Alex Holtz Touchstone Racing Teammate Win: Christopher Baker
19 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelman
20 Joshua Pizzica Cognition
21 Michael Egan Sacramento Golden Wheelman
22 Nick Roberti Sierra Nevada / Reliable Racing p/b
23 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
24 Samuel Worthington Divine Electric Norcal
25 Matthew Sloan Cognition
26 Alexander Yermolovich Pen Velo Racing/Summit Bicycles
27 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling
28 David Nicholas Ascend Sportswear p/b Steven s Bicy
29 Robert Pasco Safeway Cycling
30 Clark Rasmussen Splunk Race Team
31 Philip Barros Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
32 Yutch Cowhie Thirstybear Cycling
33 Anthony Eng Team Oakland Cycling
34 Fergus Tanaka AMain Cycling Team
35 Russell White SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Carling
36 Kevin Tufts SP2 Life Elite Cycling Team Teammate Top 5: Joshua Carling
37 Patrick Baldwin
38 Gregory Anderson
39 Michael Charleton Red Peloton
DNF Kurt Bickel Clean Power Cycling pb TESLA
DNF Hussein Saffouri KaiVelo Racing
DNF Aaron Marchand Folsom Bike Trek
DNF Scott Kingston Folsom Bike Trek
DNF Mark Fleishman Divine Electric Norcal
DNF Joseph Booth Ascend Sportswear p/b Steven s Bicy
DNF Jeremy Tuttle
DNF Christopher Pimentel
DNF Matthew Axford Rio Strada Racing
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 21   Cat 3: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Rasmussen Red Peloton
2 Mike Giudicelli Victory Velo Racing
3 Gregory Kennedy KaiVelo
4 Eugene Chan Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Kevin Kiser Chico Cycling Team
6 Geoff Cella Victory Velo Racing
7 Eugene Brancoveanu Scuderia Ferrari
8 Trevor Dehart Chico Cycling Team Teammate Top 5: Kevin Kiser
9 Jimmy Barboza Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
10 Brian Shields
11 Ivor Griffiths
12 Marco Lei TMB Development p/b Equator Coffees
13 Kenny Lehman
14 Mihail Cucu Team City Sacramento
15 Christopher Godwin Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
16 Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
17 Scott Thi Clean Power Cycling pb TESLA
18 Nicholas Grudzien Red Peleton
19 Jesse Gray ALL GXXD/RUFF RYDAZZ
20 Stan Wolf Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
21 Liem Hinh
DNF Bryan Petro Valley Spokesmen Racing Team
DNF Aldrin Dionisio SJBC
DNF Phillip Yan
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerome Nadel ThirstyBear Cycling
2 Sean Smith R4R Make-A-Wish
3 Nick Theobald Peet's Coffee Racing
4 Yutch Cowhie Thirstybear Cycling Teammate Win: Jerome Nadel
5 Hussein Saffouri KaiVelo Racing
6 Rich Tabuso Team Knucklehead
7 Jason Grefrath ThirstyBear Cycling Teammate Win: Jerome Nadel
8 Jeff Dale ThirstyBear Cycling Teammate Win: Jerome Nadel
9 Raymond Rodriguez
10 Chris Morris R4R-Make A Wish Teammate Top 5: Sean Smith
11 Michael Harrison Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
12 James Ruffin Clean Power Cycling pb TESLA
13 Erik Camacho ThirstyBear Cycling Teammate Win: Jerome Nadel
14 Dennis Baker Michael David Winery Cycling Team
15 Jon Gallagher One2Go Event Services/Rule 76 Racin
16 Jeff Watson Michael David Winery Cycling Team
17 Craig Dolley Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
18 Ron Rouse Rio Strada Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Perez Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
2 Rdarren Rojo Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
3 Albert Lehman Orange Pedal Cycling
4 Mark Chrisco Chico Cycling Team
5 Rodney Dutra
6 Allie Abdulla Rio Strada Racing
7 Robin Mckinney Victory Velo Racing
8 Kevin Weiske Clean Power Cycling pb TESLA
9 Raul De anda Reno Tahoe Audi
10 Andrew Battistessa Rio Strada Racing
11 Scott Gelbke Rio Strada Racing
12 Eran Ambar SunPower Racing
13 Russell Fowler
14 Charles Woosley emerald velo
15 Kenneth Hebenstriet Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech Teammate Win: Tony Perez
16 Scott White Funsport Bikes Cycling Team
17 Peter Farr Rio Strada Racing
18 Michael Rodriquez Ciclistas del valle
19 Dean Jurado Funsport Bikes Cycling Team
20 Greg Price Rio Strada Racing
21 Peter Ekman Clean Power Cycling pb TESLA
22 Brian Castelli Red Peloton
23 Casildo Romero Cal bike and snowboard
24 William Karp Team Fremont
DNF Russ Freeman Revs Road Race p/b Kinetic Cycles
DNF David Temblador Rio Strada Racing
DNF Mark Chrisco Chico Cycling Team Teammate Top 5: Mark Chrisco
DNF Derek Ramsey Team Fremont / FFBC
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelman
2 Robert Pasco Safeway Cycling
3 Ed Moon Splunk Race Team
4 George Miranda Sun Power Racing
5 Nick Roberti Sierra Nevada / Reliable Racing p/b
6 Kevin Willitts Body Concepts Racing Team
7 Jeffrey Kato Clean Power Cycling pb TESLA
8 Kurt Bickel Clean Power Cycling pb TESLA
9 Ryosei Kaneko Clean Power Cycling pb TESLA
10 Bill Brissman Pen Velo Racing/Summit Bicycles
11 Stanley Terusaki Pen Velo Racing/Summit Bicycles
12 Erik Salander Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Clark Rasmussen Splunk Race Team Teammate Top 5: Ed Moon
14 Mark Bachman Clean Power Cycling pb TESLA
15 Mark Koenig Pen Velo Racing/Summit Bicycles
16 J Clifford Splunk Race Team Teammate Top 5: Ed Moon
17 Todd Dambly Folsom Bike/Trek
DNF Michael Wilkins Clean Power Cycling pb TESLA
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marissa Axell JL Velo Cycling Team
2 Juliette Olson JL Velo Cycling Team Teammate Win: Marissa Axell
3 Beverly Chaney SJBC
4 Allie Bollella JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe
5 Maude Farrell
6 Gale Derosa JLVelo Cycling Team Teammate Win: Marissa Axell
7 Andrea Villaroman JLVelo Cycling Team Teammate Win: Marissa Axell
8 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
9 Kerry Stivaletti JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Allie Bollella
10 Fnu Novita SunPower Racing
11 Michelle Nightengale Splunk Race Team
DNF Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
DNF Victoria Rainbolt JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Allie Bollella
DNF Kristen Faulkner JLVelo Cycling Team p/b The Freewhe Teammate Top 5: Allie Bollella
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Jungnickel SJBC
2 Hannah Wood SJBC Teammate Win: Kate Jungnickel
3 Fnu Novita SunPower Racing
4 Megan Brinkmeyer Clean Power Cycling pb TESLA
5 Heidi Alexander SJBC Teammate Win: Kate Jungnickel
6 Michelle Nightengale Splunk Race Team
7 Janene Ostrow Bell Real Estate
8 Anna Stewart Bell Real Estate Cycling
9 Candace Jensen Bell Real Estate Cycling
10 Jill Stone SJBC Teammate Win: Kate Jungnickel
11 Mara Pillott Team City Sacramento
12 Diana Hellman SJBC Teammate Win: Kate Jungnickel
DNF Victoria Rainbolt JLVelo Cycling Team
DNF Maude Farrell
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1