Log In
Bunny Hop Criterium • May 4 2019
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
Series: MABRA2019
Overcast, 66 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Longwell National Capital Velo Club/UnitedHe
1
2 Chris Weddington Unattached
2
3 Ryan Knight District Velocity Racing/District V
3
4 Allan Wallace Bayside Velo/Bike Doctor
4
5 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District V
5
6 Steven Kusy District Velocity Racing/District V
6
7 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor
7
Teammate Top 5: Allan Wallace
8 Jeff Dickey Unattached
8
9 Dan Netzer Celerity Cycling/Celerity/JRVS Raci
9
10 Paul Rades District Velocity Racing/District V
10
Teammate Top 5: Ryan Knight
11 Robert Kelly DC Velo Limited/Team Beyer Auto
11
12 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
12
13 Jason Schneider Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
13
14 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
14
15 Pierce Schmerge Bayside Velo/Bike Doctor
15
Teammate Top 5: Allan Wallace
16 Grant Mandsager District Velocity Racing/District V
16
Teammate Top 5: Ryan Knight
17 Ryan Buerman National Capital Velo Club/UnitedHe
17
Teammate Win: William Longwell
18 Scott Catanzaro DistrictTaco Racing
18
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Iain Mackeith DC Velo Limited/Team Beyer Auto
1
2 Dylan Stagner National Capital Velo Club/UnitedHe
2
3 Josh Moore The Bike Rack/Bike Rack Racing
3
4 Cameron Quick Unattached
4
5 Andres Sola Unattached
5
6 Kyle Murphy National Capital Velo Club/UnitedHe
6
7 Jon Griese SEAVS/Haymarket
7
8 Christopher Guepe Evolution Cycling Club
8
9 Chris Reardon DistrictTaco Racing
9
10 Frank Shewmaker Redshift Racing
10
11 Alexander Porter District Velocity Racing/District V
11
12 Jernej Markovc Charlottesville Racing Club/Blue Ri
12
13 Cesar Meaurio Unattached
13
14 Eric Williams Bicycle Therapy Racing
14
15 Kevin Gallo Squadra Coppi
15
16 Sonny Smith Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
16
17 Peter Steyaert Carpe Diem Endurance Racing - CDE R
17
18 Jof Lenard Unattached
18
19 Jonathan Graham Unattached
19
20 Chris Brennan Lindsay Cars-Spokes Etc.
20
21 Grant Mandsager District Velocity Racing/District V
21
22 Eric Wilkening Charlottesville Racing Club/Blue Ri
22
23 Jason Cooper The Bike Rack/Bike Rack Racing
23
Teammate Top 5: Josh Moore
24 Michael Roth Bayside Velo/Bike Doctor
24
25 Tommy Mccauley Unattached
25
26 Jonathan Moncton District Velocity Racing/District V 6 Laps
Off The Back
27 Drake Jordan Unattached 12 Laps
Off The Back
28 Nathan Carrick Unattached 12 Laps
Off The Back
29 Reb Bliefernich Prince William Elite Racing (PoWER) 12 Laps
Off The Back
DNF Berhane Kahsay Artemis Racing DNF
Off The Back
DNF Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro DNF
Off The Back
DNF Matthew Glowacki Unattached DNF
Off The Back
DNF Jacob Vellaccio Unattached DNF
Off The Back
DNF Alexander Hedrick Unattached DNF
Off The Back
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 13   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Mulee Whole Wheel Velo Club
1
2 Alexander Hedrick Unattached
2
3 Matthew Glowacki Unattached
3
4 John Gay Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
4
5 Jonathan Graham Unattached
5
6 Alexander Porter District Velocity Racing/District V
6
7 Joshua Armstrong Unattached
7
8 Alex Ryan DistrictTaco Racing
8
9 James Borda Unattached
9
10 Pete Doyle Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
10
11 Anthony Carter Getting It In Cyclists Inc
11
12 Matthew Bunting Team Integrity/Otterhaus/K&F Constr
12
13 David Rodda Whole Wheel Velo Club
13
Teammate Win: Chris Mulee
14 Andrew Strohmeyer Lateral Stress Velo Inc.
14
15 Carl Bevard Baltimore Bicycle Club/Team BBC
15
16 Ryan Lee Unattached
16
17 Jon Griese SEAVS/Haymarket
17
18 Jacob Harpster DistrictTaco Racing
18
19 Sonny Smith Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
19
20 Jason Betteker Unattached
20
21 Chris Howell Unattached
21
22 Steven Boyd Lindsay Cars-Spokes Etc.
22
23 Kevin Sundeen Great Eskape
23
24 Matthew Kasprzak National Capital Velo Club/UnitedHe
24
25 Christopher Dame Artemis Racing
25
26 Dale Cornette Unattached
26
27 Cody Stadler National Capital Velo Club/UnitedHe
27
28 Joseph Nowariak Lindsay Cars-Spokes Etc.
28
29 Maximus Anderson Unattached
29
30 Edgar Buckley Unattached
30
31 Jacob Mason Unattached
31
32 Mark Hagen Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro
32
33 Gerardo Sore Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
33
Teammate Top 5: John Gay
34 Chris Christakis Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
34
Teammate Top 5: John Gay
35 Angelo Battle Getting It In Cyclists Inc
35
36 Carl Pinkney Getting It In Cyclists Inc/GII
36
37 Asher Tilghman Rock Creek Velo
37
38 Michael Hoffman Charm City Cycling LLC/C3-Wagner Ro 1 Lap
Off The Back
39 Gabe Rice Team Clark Logic 4 Laps
Off The Back
40 Henrik Olsen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic 4 Laps
Off The Back
Teammate Top 5: John Gay
41 Victor Choi Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene 6 Laps
Off The Back
42 Linus Owens Unattached 7 Laps
Off The Back
43 Tony West Getting It In Cyclists Inc/GII 7 Laps
Off The Back
44 John Moore Getting It In Cyclists Inc/GII 7 Laps
Off The Back
45 Daniel Schumacher Evolution Cycling Club 7 Laps
Off The Back
46 Hani Ebrahimi Unattached 7 Laps
Off The Back
47 John Tonetti Artemis Racing 7 Laps
Off The Back
48 Adam Singleton Unattached 7 Laps
Off The Back
49 Brett Hankins Whole Wheel Velo Club 7 Laps
Off The Back
Teammate Win: Chris Mulee
50 Sean Wynn Getting It In Cyclists Inc/GII 7 Laps
Off The Back
51 Glenn Stevens Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 7 Laps
Off The Back
52 Marc Brumer National Capital Velo Club/UnitedHe 7 Laps
Off The Back
53 Daniel Grooms Antietam Velo Club Inc 7 Laps
Off The Back
54 Ken Rahaim Getting It In Cyclists Inc/GII 7 Laps
Off The Back
55 Sean Price Artemis Racing 8 Laps
Off The Back
56 Gonzalo Martinez Unattached 8 Laps
Off The Back
57 Derrick Rothchild MTBK/GII 8 Laps
Off The Back
58 Victor Turner Getting It In Cyclists Inc/GII 8 Laps
Off The Back
59 John Barry Lindsay Cars-Spokes Etc. 8 Laps
Off The Back
60 Nicolas Sam Lindsay Cars-Spokes Etc. 8 Laps
Off The Back
61 Brooke Cawley Getting It In Cyclists Inc/GII 8 Laps
Off The Back
Finishers: Cat 4: 36   Cat 5: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Brew DC Velo Limited/Team Beyer Auto
1
2 Jason Schneider Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
2
3 Nicholas Taylor DC Velo Limited/Team Beyer Auto
3
Teammate Win: Donald Brew
4 Patrick Hogan Bayside Velo/Bike Doctor
4
5 Curtis Alia NCVC/UnitedHealthcare
5
6 Abe Ehlers Artemis Racing
6
7 Mansur Mendizabal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
7
Teammate Top 5: Jason Schneider
8 Pierce Schmerge Bayside Velo/Bike Doctor
8
Teammate Top 5: Patrick Hogan
9 Kyle Murphy National Capital Velo Club/UnitedHe
9
Teammate Top 5: Curtis Alia
10 Jonathan Moncton District Velocity Racing/District V
10
11 James Studebaker Bayside Velo/Bike Doctor
11
Teammate Top 5: Patrick Hogan
12 Paul Lewis Artemis Racing
12
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mario Zometa Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
1
2 Dan Underwood Battley Harley-Davidson
2
3 Frank Shewmaker Redshift Racing
3
4 Sean Chisham National Capital Velo Club/UnitedHe
4
5 Paul Connor Unattached
5
6 Dean Pierson Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
6
7 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe
7
Teammate Top 5: Sean Chisham
8 Dan Netzer Celerity Cycling/Celerity/JRVS Raci
8
9 Jamie Mcauliffe Unattached
9
10 Paul Rades District Velocity Racing/District V
10
11 Carleton Bowen National Capital Velo Club/UnitedHe
11
Teammate Top 5: Sean Chisham
12 Paul Lengermann DistrictTaco Racing
12
13 John Whittington Unattached
13
14 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor
14
15 Ray Plewacki National Capital Velo Club/UnitedHe
15
Teammate Top 5: Sean Chisham
16 Steve Fife Unattached
16
17 Cesar Meaurio Unattached
17
18 Kelvin Scott Artemis Racing
18
19 Benjamin Basham Peaks Coaching Group Racing Team
19
DNF Zachary Browne Unattached DNF
Off The Back
DNF Michael Roth Bayside Velo/Bike Doctor DNF
Off The Back
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harry Fang National Capital Velo Club/UnitedHe
1
2 Victor Siegfried National Capital Velo Club/UnitedHe
2
Teammate Win: Harry Fang
3 David Osborne Artemis Racing
3
4 Mark Sommers DC Velo Limited/Team Beyer Auto
4
5 Dean Pierson Ocean Velo Club/Culver & Pierson Ho
5
6 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe
6
Teammate Win: Harry Fang
7 John Baldwin Sportif Coaching Group/Patapsco Bic
7
8 David Hearn Artemis Racing
8
Teammate Top 5: David Osborne
9 Ray Plewacki National Capital Velo Club/UnitedHe
9
Teammate Win: Harry Fang
10 David Wilson Squadra Coppi
10
11 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hag
11
12 Eric Marshall VeloLabs Racing
12
13 Jesse Foster Artemis Racing 1 Lap
Off The Back
Teammate Top 5: David Osborne
14 Clifton Gray Unattached 1 Lap
Off The Back
15 David Webber Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 2 Laps
Off The Back
16 Benjamin Basham Peaks Coaching Group Racing Team 2 Laps
Off The Back
17 Randall Nixon Sportif Coaching Group 3 Laps
Off The Back
18 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco Bic 3 Laps
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 10   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Holt Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat
1
2 Phil Corbin Artemis Racing
2
3 Myron Segal Route 1 Velo/Arrow Bicycle 2 Laps
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov Rock Creek Velo
1
2 Adrian Groman Rock Creek Velo
2
Teammate Win: Alyssa Sarkisov
3 Parker Holland Rock Creek Velo
3
Teammate Win: Alyssa Sarkisov
4 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo
4
Teammate Win: Alyssa Sarkisov
5 Rafi Cressall Rock Creek Velo
5
Teammate Win: Alyssa Sarkisov
6 Mason Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
6
7 Jonas Juusola-fitzpatrick Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
7
8 Ewan Davis Rock Creek Velo
8
Teammate Win: Alyssa Sarkisov
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
1
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe
2
3 Pushkin Crocker Rock Creek Velo
3
4 Azyra Franklin Getting It In Cyclists Inc
4
5 Dmitriy Osipov Rock Creek Velo
5
6 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling
6
7 John Dausch Rock Creek Velo
7
Teammate Top 5: Pushkin Crocker
8 Maize Wimbush Sho-Air TWENTY20 Devo/Sho-Air TWENT
8
9 Aidan Ankrah National Capital Velo Club/UnitedHe
9
Teammate Top 5: Henry Neff
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Tilghman Rock Creek Velo
1
2 Henry Neff National Capital Velo Club/UnitedHe
2
3 Santiago Castro-luna Rock Creek Velo
3
Teammate Win: Asher Tilghman
DNF Haakon Hunter Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Turner Unattached
1
2 Maximus Anderson Unattached
2
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Baturka Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
1
2 John Papadakis Unattached
2
3 Henry Faulkner National Capital Velo Club/UnitedHe
3
4 Owen Reen Frederick Velo/Bike Doctor Frederic
4
5 Christian Salazar Rock Creek Velo
5
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Huang tucker Artemis Racing
1
2 Michelle Krewinghaus Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat
2
3 Gillian Bennett Unattached
3
4 Renee Roth Artemis Racing
4
Teammate Win: Julie Huang tucker
5 Katherine Sarkisov Battley Harley-Davidson
5
6 Chelsea Richwine Lindsay Cars-Spokes Etc.
6
7 Tania Steinschneider VeloLabs Racing
7
8 Lisa Martin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
8
9 Sarah Sladen Battley Harley-Davidson
9
Teammate Top 5: Katherine Sarkisov
10 Lauren Nesbitt Phase Cycling
10
11 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe
11
12 Danelle Doernbrack Big Orange Cycling/Big Orange Cycli
12
13 Viviane Espinoza National Capital Velo Club/UnitedHe 1 Lap
Off The Back
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Martin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
1
2 Sarah Sladen Battley Harley-Davidson
2
3 Danelle Doernbrack Big Orange Cycling/Big Orange Cycli
3
4 Raelene Meneses Artemis Racing
4
5 Azyra Franklin Getting It In Cyclists Inc
5
6 Lauren Nesbitt Phase Cycling
6
7 Kathleen Holmes National Capital Velo Club/UnitedHe
7
8 Anna Clark Pro Bike FC Cycling Team/Probike FC
8
9 Maize Wimbush Sho-Air TWENTY20 Devo/Sho-Air TWENT
9
10 Ana Broyles Team Bikenetic / nuun Hydration
10
11 Cecelia Kirkman Charlottesville Racing Club/Blue Ri 1 Lap
Off The Back
12 Tamurei Litt Artemis Racing 1 Lap
Off The Back
Teammate Top 5: Raelene Meneses
13 Amy Luebbering Team Sticky Fingers 2 Laps
Off The Back
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adair Anderson Battley Harley-Davidson/Total Civil
1
2 Michele Damiani KyleCoaching p/b Axiologic Solution
2
3 Mindy Simmons Battley Harley-Davidson
3
Teammate Win: Adair Anderson
4 Kaitlyn Mittan Lindsay Cars-Spokes Etc.
4
5 Julie Huang tucker Artemis Racing
5
6 Mary Schmerge SEAVS/Haymarket
6
7 Alexandra Campbellforte Vanderkitten
7
8 Lauren Peterson National Capital Velo Club/UnitedHe
8
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Mcquiston Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
1
2 Melissa Tallent SEAVS/Haymarket
2
3 Renee Roth Artemis Racing
3
4 Lisa Pitman Fat Frogs Racing/Cheerbacks of Fat
4
5 Cecelia Kirkman Charlottesville Racing Club/Blue Ri
5
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Mcquiston Catoctin Cycling Club/NSMI RACING
1
2 Adair Anderson Battley Harley-Davidson/Total Civil
2
3 Gillian Bennett Unattached
3
4 Michele Damiani KyleCoaching p/b Axiologic Solution
4
5 Alexandra Campbellforte Vanderkitten
5
6 Melissa Tallent SEAVS/Haymarket
6
7 Mindy Simmons Battley Harley-Davidson
7
Teammate Top 5: Adair Anderson
8 Kaitlyn Mittan Lindsay Cars-Spokes Etc.
8
9 Mary Schmerge SEAVS/Haymarket
9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Edwards Rock Creek Velo
1
2 Stella Snydal Lateral Stress Velo Inc./Kelly Bene
2
Finishers: Cat 4: 2