Log In
Oak Ridge Velo Omnium - RR • Aug 6 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase Martin Krystal / SCV
2 Prithvi Gummadi Frazier Cycling
3 Parker Haney Frazier Cycling
4 Blake Wilson Frazier Cycling
5 Peter Radebaugh Trace Bikes
6 Aditya Gummadi Frazier Cycling
7 Arvin Jansen Trace Bikes Teammate Top 5: Peter Radebaugh
8 Joseph Faulkner Team 53X11 Coffee
9 Parker Goodson Trace Bikes Teammate Top 5: Peter Radebaugh
10 Shawn Watkins Velosports Racing Asheville
11 Daniel Maupin Team Gran Fondo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Adams
2 Megan Rogers Mystique Cycling Team / SCV
3 Morgan Miller Velo Vixens Cycling Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bert Hull Krystal - Warp9bikes.com / SCV
2 Michael Biegalski Harper Auto / KnoxVelo
3 Luke Servedio Team Sonic- Treehouse Racing
4 David Hixson Team Gran Fondo
5 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
6 Shannon Williams NashvilleCyclist.com
7 Michael Twigg Harper Auto / KnoxVelo Teammate Top 5: Michael Biegalski
8 Keith Knittle SVMIC Cycling
9 Marios Georgiou Asheville Bicycle Racing Club
10 Eric Barnett McDonalds Cycling / Peloton Sports
11 Steven Carpenter Hincapie Development Team
12 Adam Pinkston ABRC
13 Todd Huber SVMIC Cycling
14 Shawn Hirt Team Gran Fondo Teammate Top 5: David Hixson
15 Mark Miller Cumberland Transit Cycling
16 Robert Watkins Asheville Bicycle Racing Club
17 Brian Schultz Asheville Bicycle Racing Club
18 Jon Wilton Harper Auto / KnoxVelo Teammate Top 5: Michael Biegalski
19 Michael Thomas McDonalds Cycling / Peloton Sports
20 Ben Reed SVMIC Cycling
21 Charles Langley Fat Frogs Racing
DNF Ellis Caldwell SVMIC Cycling
DNF Jeremy Nagoshiner Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
DNF Philip Bonfiglio Velo Voodoo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Adair SVMIC Cycling
2 Chris Daffin SVMIC Cycling Teammate Win: Tony Adair
3 Rick Watson Global BMW-Mini / SCV
4 Ernest Elliott International Christian Cycling Clu
5 Jack Evans Cumberland Cycles Inc.
6 Lamar Johnson
7 Sam Cox Tri Cities Road Club
8 Thomas Gee St Louis Cycling Club
9 Joseph Fritz Gainesville Cycling Club
10 Ivan Murdock Team Bikes and Moore
11 Charles Weber Harper Auto / KnoxVelo
12 Ronnie Hill Georgia Cycling Inc.
13 Andy Norris SVMIC Cycling Teammate Win: Tony Adair
14 Mark Kadowaki Tri Cities Road Club
15 Gregory Palevo Acme MultiSports
16 Edward Mcclarty SVMIC Cycling Teammate Win: Tony Adair
17 Thomas King TVB Race/ Tomato Head
18 Greg Clark Acme MultiSports
19 Charles Gundlach Acme MultiSports
20 John Turner Micro Metals - Bike Zoo / SCO
21 Carl Bowden Tri Cities Road Club
22 Gregg Sisk Acme MultiSports
23 Don Merritt VeloBrew Cycling Club
24 Gregg Marland
25 Charles Faulkner Team 53X11 Coffee
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 13   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Brown Litespeed-BMW
2 John Delong Hincapie/Green Creation
3 Jonathan Atwell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
4 Igor Rudalev Peachtree Bikes
5 Andrew Meyer Carolina Bicycle Company
6 Travis Werts Team Sonic- Treehouse Racing
7 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
8 John Stowe Georgia Cycling Inc.
9 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
10 Daniel Rudalev
11 Timothy Valentine Friends Great Smokies (FGS Cycling)
12 Jeff Clayton Georgia Cycling Inc.
13 Zachary Hoover Krystal - Warp9bikes.com / SCV
14 Bradley Spears Hincapie/Green Creation Teammate Top 5: John Delong
15 Eric White Chainheart Cycling Studio
16 Jon Mclaughlin Scott's Bikes
17 Jason Jeansonne Friends Great Smokies (FGS Cycling)
18 Jake Andrews Georgia Cycling Inc.
19 Reid Beloni Hincapie/Green Creation Teammate Top 5: John Delong
20 Michael Palevo Team Bikers Choice
21 Taylor Little Chainheart Cycling Studio
22 Geri Mewett Hincapie/Green Creation Teammate Top 5: John Delong
DNF Scotland Leman
DNF Britton Kinnard Team Sonic- Treehouse Racing
DNF Tim Bell Krystal - Warp9bikes.com / SCV
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Grigsby Ohio Valley Velo-Elite Development
2 Andrew Beckman Clarksville Schwinn/Rapid Transit
3 Ben Knoernschild Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
4 Cameron Molchan Micro Metals - Bike Zoo / SCO
5 Jimm Mcelroy Velosports Racing Asheville
6 Michael Crouch Homegrown Bicycles
7 Luke Neubauer Clarksville Schwinn/Rapid Transit Teammate Top 5: Andrew Beckman
8 Andrew Kimble Velosports Racing Asheville Teammate Top 5: Jimm Mcelroy
9 Timothy Killelea Krystal - Warp9bikes.com / SCV
10 Ryan Bartholomy Ohio Valley Velo-Elite Development Teammate Win: Nicholas Grigsby
11 Robert Dodd Team Gran Fondo
12 Jack Howland Krystal - Warp9bikes.com / SCV
13 Scott Newberry Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Top 5: Ben Knoernschild
14 Aaron Parker Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Top 5: Ben Knoernschild
DNF Mark Horne Harpeth Bicycles Racing
DNF James Delong Krystal - Warp9bikes.com / SCV
DNF Riccardo Cannone Team Gran Fondo
Finishers: Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Price Krystal / SCV
2 Matthew Brown Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
3 Jacob Williams Harper Auto / KnoxVelo
4 Mark Peet Harper Auto / KnoxVelo
5 Jon Siccardi Team Sonic- Treehouse Racing
6 Nathaniel Bankhead Harper Auto / KnoxVelo
7 Neil Smoot Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
8 Caleb Wilson Calfkiller Cycling Team
9 Thomas Baggenstoss Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
10 David Ferguson Ohio Valley Velo-Elite Development
11 Nicholas Stone Cookeville Bicycles
12 David Holmes Micro Metals - Bike Zoo / SCO
13 Christopher Palk Calfkiller Cycling Team
14 Hartono Tanuwidjaja Harpeth Bicycles Racing
15 Craig Hoyme Tri Cities Road Club
16 Kenny Thatcher Harper Auto / KnoxVelo Teammate Top 5: Jacob Williams
17 Noah Hendrix Calfkiller Cycling Team
18 Daren Rogers Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
19 Steven Ragle Cumberland Transit Cycling
20 Kevin Sprouse
21 Micaiah Rockwell
22 Richard Hohenbrink National Capital Velo Club/UnitedHe
23 Shawn Ewing Harpeth Bicycles Racing
24 Jonathan Kinnick Tri Cities Road Club
25 Benjamin Webster Calfkiller Cycling Team
26 Chuck Crouch Harpeth Bicycles Racing
27 Ryan Allen Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
28 Richard Park Motor Mile Racing / SCV
29 Don Fields Cumberland Transit Cycling
30 Toby Carpenter
31 Tracy Terpstra Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
32 Sebastian Dunn Capital Velo Club
33 David Collins Harpeth Bicycles Racing
34 Marvyn Hortman Barbie Burgers
35 Steve Godbey Team CFW- We Can!
36 Thomas Boyle Moab/Middle Tennessee Velo
DNF Upton Dabney Cookeville Bicycles
DNF Scott Morris Lifetime Bikes Loganville
DNF Jeff Ingle Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
DNF Stephen Wilham Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Hicks N2Endurance
2 Chris Leonard
3 Brendan Taylor Krystal / SCV
4 Michael Barrett
5 Jeffrey Brooks Krystal / SCV
6 Joshua Reed Harper Auto / KnoxVelo
7 Thomas Evans Southern Cycling Operations (SCO)
8 Sean Eidemiller Micro Metals - Bike Zoo / SCO
9 Timothy Martell
10 Matthew Robbins
11 Marco Pigni MOAB
12 Jeff Longee Harper Auto / KnoxVelo
13 Scott Baas Calfkiller Cycling Team
14 Daniel Tribble Veloteers
15 Jonathan Burrell
16 Nate Lelek
17 William Fruecht
18 Frank Borgergilligan Trace Bikes
19 Hunter Jackson
20 Michael Rawdon Cookeville Bicycles
21 Matthew Bobick
22 Joseph Hoekstra
23 Steve Saxton Trace Bikes
24 Nicolas Andre
25 Stan Wilson Veloteers
26 Carl Sheffield Krystal / SCV Teammate Top 5: Brendan Taylor
27 Richard Brookover Calfkiller Cycling Team
28 Jamie Messman Harper Auto / KnoxVelo
29 Jason Thomas Krystal / SCV Teammate Top 5: Brendan Taylor
30 Jared Cakebread Hampton Trails Bicycle Shop
31 David Haney Frazier Cycling
32 Daniel Pack
33 Frans Clarenbach Harper Auto / KnoxVelo
34 Andy Goodson Trace Bikes
35 Michael Herrell
DNF Steve Hunley
DNF Eric Polino Krystal / SCV Teammate Top 5: Brendan Taylor
DNF John Campbell
DNF Martin White
DNF Timothy Goodin Good1
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 25   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Burks USSC-Trek p/b Vantaggio / SCV
2 Nina Laughlin Appalachian State University
3 Parri Gilbride Team Belladium
4 Stephanie Rynas Mystique Cycling Team / SCV
5 Jessica Owings SVMIC Cycling
6 Cali Ewing Team Belladium
DNF Kailin Acheson Team Belladium Teammate Top 5: Parri Gilbride
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Mccalley Micro Metals - Bike Zoo / SCO
2 Amy Phillips Mystique Cycling Team / SCV
3 Amanda Ragle Cumberland Transit Cycling
4 Robyn Wilham Mystique Cycling Team / SCV
5 Anna Mcfarland Team Belladium
6 Jennifer Delong Mystique Cycling Team / SCV
7 Valerie Nagoshiner Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
8 Amanda Brothers
9 Lisa Check Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
10 Christy Brown Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Amy Phillips
11 Rebecca Jackson Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Amy Phillips
12 Jennifer Smith Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Amy Phillips
13 Shelly Collins Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
14 Jonell Smith Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
DNF Marilyn Senz Asheville Fitness Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 12