Log In
Oak Ridge Velo Omnium - TT • Aug 6 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Prithvi Gummadi Frazier Cycling
2 Aditya Gummadi Frazier Cycling Teammate Win: Prithvi Gummadi
3 Arvin Jansen Trace Bikes
4 Parker Haney Frazier Cycling Teammate Win: Prithvi Gummadi
5 Peter Radebaugh Trace Bikes
6 Blake Wilson Frazier Cycling Teammate Win: Prithvi Gummadi
7 Daniel Maupin Team Gran Fondo
8 Parker Goodson Trace Bikes Teammate Top 5: Arvin Jansen
9 Shawn Watkins Velosports Racing Asheville
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Rogers Mystique Cycling Team / SCV
2 Morgan Miller Velo Vixens Cycling Club
3 Danae Kreiss East TN Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Nagoshiner Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
2 Jon Wilton Harper Auto / Knox Velo
3 Steven Carpenter Hincapie Development Team
4 Robert Watkins Asheville Bicycle Racing Club
5 Shawn Hirt Team Gran Fondo
6 Eric Barnett McDonalds Cycling / Peloton Sports
7 Charles Langley Fat Frogs Racing
8 Michael Biegalski Harper Auto / Knox Velo Teammate Top 5: Jon Wilton
9 Michael Twigg Harper Auto / Knox Velo Teammate Top 5: Jon Wilton
DNF Mark Fleishman Team Gran Fondo Teammate Top 5: Shawn Hirt
DNF Michael Thomas McDonalds Cycling / Peloton Sports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Adair SVMIC Cycling
2 Chris Daffin SVMIC Cycling Teammate Win: Tony Adair
3 Thomas Gee St Louis Cycling Club
4 Joseph Fritz Gainesville Cycling Club
5 Rick Watson Global BMW-Mini / SCV
6 Ronnie Hill Georgia Cycling Inc.
7 Edward Mcclarty SVMIC Cycling Teammate Win: Tony Adair
8 Jack Evans Cumberland Cycles Inc.
9 Ernest Elliott International Christian Cycling Clu
10 Ivan Murdock Team Bikes and Moore
11 Thomas King TVB Race/ Tomato Head
12 Mark Kadowaki Tri Cities Road Club
13 Don Merritt VeloBrew Cycling Club
14 Charles Gundlach Acme MultiSports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling)
2 Christopher Brown Litespeed-BMW
3 Jonathan Atwell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
4 Travis Werts Team Sonic- Treehouse Racing
5 Bradley Spears Hincapie/Green Creation
6 Andrew Meyer Carolina Bicycle Company
7 John Delong Hincapie/Green Creation Teammate Top 5: Bradley Spears
8 Timothy Valentine Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Win: John Hart
9 Scotland Leman
10 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Win: John Hart
11 Tim Bell Krystal - Warp9bikes.com / SCV
12 Zachary Hoover Krystal - Warp9bikes.com / SCV
13 John Stowe Georgia Cycling Inc.
14 Britton Kinnard Team Sonic- Treehouse Racing Teammate Top 5: Travis Werts
15 Jake Andrews Georgia Cycling Inc.
16 Jeff Clayton Georgia Cycling Inc.
DNF Jason Jeansonne Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Win: John Hart
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Newberry Marx & Bensdorf Cycling / ACCM
2 Ben Knoernschild Marx & Bensdorf Cycling / ACCM Teammate Win: Scott Newberry
3 Andrew Beckman Clarksville Schwinn/Rapid Transit
4 Michael Crouch Homegrown Bicycles
5 Luke Neubauer Clarksville Schwinn/Rapid Transit
6 Timothy Killelea Krystal - Warp9bikes.com / SCV
Finishers: Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Price Krystal / SCV
2 Neil Smoot Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
3 Thomas Baggenstoss Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
4 Michael Vasco Gwinnett Touring Club (GTC)
5 Nicholas Stone Cookeville Bicycles
6 Daren Rogers Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
7 Scott Morris Lifetime Bikes Loganville
8 Jon Siccardi Team Sonic- Treehouse Racing
9 Micaiah Rockwell
10 Steven Ragle Cumberland Transit Cycling
11 Tracy Terpstra Krystal / SCV Teammate Win: Daniel Price
12 Marvyn Hortman Barbie Burgers
13 Jacob Williams Harper Auto / Knox Velo
14 Shawn Ewing Harpeth Bicycles Racing
15 Toby Carpenter
16 Richard Park Motor Mile Racing / SCV
17 Benjamin Webster Calfkiller Cycling Team
18 Thomas Boyle Moab/Middle Tennessee Velo
19 Steve Godbey Team CFW- We Can!
20 Christopher Palk Calfkiller Cycling Team
21 Upton Dabney Cookeville Bicycles Teammate Top 5: Nicholas Stone
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Hicks N2Endurance
2 Matthew Robbins
3 Thomas Mason Harper Auto / Knox Velo
4 William Fruecht
5 Jeffrey Brooks Krystal / SCV
6 Timothy Goodin Good1
7 Jordan Richardson
8 Daniel Tribble Veloteers
9 Nick Lavrik
10 Steven Livingston Veloteers
11 Michael Rawdon Cookeville Bicycles
12 Carl Sheffield Krystal / SCV Teammate Top 5: Jeffrey Brooks
13 John Campbell
14 Jason Torrence East Nasty Cycling
15 Stan Wilson Veloteers
16 Jared Cakebread Hampton Trails Bicycle Shop
17 Richard Brookover Calfkiller Cycling Team
18 Joel Denardo Rocky Top Multisport
19 Andy Goodson Trace Bikes
20 Larry Maupin
21 Michael Herrell
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Travers SVMIC Cycling
2 Nina Laughlin Appalachian State University
3 Anna Mcfarland Team Belladium
4 Jennifer Delong Mystique Cycling Team / SCV
5 Parri Gilbride Team Belladium
6 Robyn Wilham Mystique Cycling Team / SCV
7 Jessica Owings SVMIC Cycling Teammate Win: Beth Travers
8 Amy Phillips Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Jennifer Delong
9 Kailin Acheson Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
10 Jennifer Smith Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Jennifer Delong
11 Cali Ewing Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
12 Lisa Check Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
13 Valerie Nagoshiner Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
14 Stephanie Rynas Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Jennifer Delong
15 Elizabeth Brucken
16 Kate Mahoney Sorella Cycling
17 Shelly Collins Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
18 Jonell Smith Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
19 Rebecca Jackson Mystique Cycling Team / SCV Teammate Top 5: Jennifer Delong
20 Amanda Ragle Cumberland Transit Cycling
21 Karen Orberson Team Belladium Teammate Top 5: Anna Mcfarland
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 11   Cat ?: 1