Log In
Tour of Page County - Page Valley Road Race • Aug 6 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Lowe NCVC/UnitedHealthcare
2 George Milinkovic Charm City Cycling, LLC
3 Andreas Gutzeit NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: George Lowe
4 Paul Varga Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
5 Salvatore Taibi Velo Club Monterey Racing
6 Trent Simmons Team 3Sports
7 Oleg Kolodin
8 Eric Fletcher Charlottesville Racing Club
9 Baird Webel Rock Creek Velo
10 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Brian Laubscher NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: George Lowe
12 David Lamm Evolution Cycling Club p/b Long & F
13 Patrick Dolan District Velocity Racing
14 Charles Biro Arrow Bicycle
15 Carlos Goncalves
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Norton Lateral Stress Velo Inc.
2 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTE
3 Bob Gillespie HPC/LIST
4 Michael Bradbury Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Ramon Benitez Antietam Velo Club Inc
6 Kevin Cross Haymarket Bicycles
7 Ad Bax DC Velo Limited
8 Randy Thrasher Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
9 Andy Cicero HPC/LIST Teammate Top 5: Bob Gillespie
10 Paul Mittelstadt Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
11 David Wolfel Arrow Bicycle
12 Ray Manyoky Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
13 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Michael Bradbury
14 Lauriston Marshall Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
15 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Michael Bradbury
16 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare
17 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Mckeegan
2 Ben Frederick Team Traveller
3 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Brian Sjoberg Bayside Velo/Bike Doctor
5 Christofer Keeling Miller School of Albemarle p/b Char
6 Ian Spivack DCMTB
7 Andrew Shelby Whole Wheel Velo Club
8 Jason Hall Squadra Coppi
9 Matthew Phillips Haymarket Bicycles
10 Paul Rades GamJams/November Bicycles
11 Greg Capelle Team TOMS Shoes p/b Kind Human Spor
12 Callum Ingram GamJams/November Bicycles
13 Jacob King Hot Tubes Development Cycling Team,
14 Samuel James Rogues Racing
15 Paul Low Team Traveller Teammate Top 5: Ben Frederick
16 Timothy Pope Fat Frogs Elite
17 Grayson Church District Velocity Racing
18 Timothy Shaffer Annapolis Bicycle Racing Team
19 Jordan Cross Squadra Coppi
20 Andy Mount HPC/LIST
21 Bradley Evans Squadra Coppi
22 Brian Rist Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Brian Sjoberg
23 Clint Dager Raw Talent Ranch/CycleLife
24 John Gray Virginia Beach Wheelmen
25 Matthew Rettig Pawling Cycle & Sport
26 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F
27 Jose Pena BikeWorks Racing
28 Chris Soda Raw Talent Ranch/CycleLife
29 Joseph Marques Charlottesville Racing Club
30 Daryl Grissom GamJams/November Bicycles
31 Jonathan Martinez Team 3Sports
32 Tomas Quijano
33 Martin Austermuhle District Velocity Racing
34 Luke Mysko Annapolis Bicycle Racing Team
35 Zachary Rogers GamJams/November Bicycles
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Dougherty NCVC/UnitedHealthcare
2 Grant Mandsager District Velocity Racing
3 Aaron Canale
4 Patrick Luckow Squadra Coppi
5 Calvin Cheung
6 Matt Nowak Gripped Racing
7 Chris Tarczynski Richmond Velo Sport
8 Luther Swift NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Dougherty
9 Ana Novo Arrow Bicycle
10 Zachary Morrey Rogues Racing
11 Matthew Bartlett
12 Nicholas Tempest Team Tripower
13 Neil Schirmer Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
14 Andre Gondouin NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Dougherty
15 Tom Skinner DC Velo Limited
16 Chas Offutt District Velocity Racing Teammate Top 5: Grant Mandsager
17 William Weber
18 Matthew Tebo
19 Ken Hewett Team Traveller
20 Chad Bartlett Team TOMS Shoes p/b Kind Human Spor
21 Douglas Galbi Squadra Coppi Teammate Top 5: Patrick Luckow
22 Antony Barsi Whole Wheel Velo Club
23 Matthew Ringer District Velocity Racing Teammate Top 5: Grant Mandsager
24 Andrew Crabb Lateral Stress Velo Inc.
25 Matt Keane Fat Frogs Elite
26 Nicholas Parlato All American Bicycle Club, Inc.
27 Christopher Grengs Squadra Coppi Teammate Top 5: Patrick Luckow
28 Brian Markley Bicycle Outfitters
29 Edward Patrick Whole Wheel Velo Club
30 Thomas Simchak District Velocity Racing Teammate Top 5: Grant Mandsager
31 Justin Resnick District Velocity Racing Teammate Top 5: Grant Mandsager
32 William Wiemers NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Dougherty
33 Lewis Prebble Evolution Cycling Club p/b Long & F
34 Geoff Hughes Squadra Coppi Teammate Top 5: Patrick Luckow
35 Michael Thaxton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
36 Dennis Turbeville NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Christopher Dougherty
37 Val Etobayev Kelly Benefit Strategies/LSV
38 Jonathan Cox
39 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F
40 Nicholas Steber National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Christopher Dougherty
41 Jason Berry Gripped Racing
42 Joe Altomare Hilton Cycling Club
43 Andrew Melick Syn-Fit Race Team
44 Christopher Clarke Team 3Sports
45 Michael Seal
46 Kenneth Rowe All American Bicycle Club, Inc.
47 Brian Meadowcroft Evolution Cycling Club p/b Long & F
48 Jeffrey Nalls BikeWorks Racing
49 Nick Bradford Fat Frogs Racing
50 Bryan Esposito Syn-Fit Race Team
51 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F
52 Mike Garner
53 Michael Better Rock Creek Velo
54 Stephen Szibler ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
55 Ryan Hilaman
56 Jeffrey Travis Arrow Bicycle
Finishers: Cat 4: 55   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Fadoul
2 James Studebaker
3 Omar Samaha
4 Andrew Sovonick Snapple Cycling Team
5 Barry Young
6 Mark Ladow
7 Jonathan Echevers
8 Josh Doorly Haymarket Bicycles
9 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Mark Werner
11 Tyler Waldron Panhandle Pedalers
12 Bryce Lowrey
13 Stephen Ketcham
14 Spencer Tingey
15 Aaron Warr Shenandoah Valley Bicycle Coalition
16 Jeffrey Eure Evolution Cycling Club p/b Long & F
17 Dave O\'neill
18 Brook Edinger National Capital Velo Club/UnitedHe
19 Rick Perrault
20 Peter Ruppert Panhandle Pedalers
21 Ernie Frate Evolution Cycling Club p/b Long & F
22 Frank Krajcirovic
23 Phithak Baingam Evolution Cycling Club p/b Long & F
24 Richard Cobb Whole Wheel Velo Club
25 James Doyle
26 Robert Eom
27 Mark Robbins
28 Ruslan Kulikov
29 Spencer Seibert ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
30 Bradley Mcgraw
31 Douglas Keim Winchester Wheelmen
32 Hans Schenk Evolution Cycling Club p/b Long & F
33 Howard Van houten
34 Drew Marvin
35 Steven Martin NCVC/UnitedHealthcare
36 Thomas Whitman
37 Craig Mariconti Evolution Cycling Club p/b Long & F
38 Glen Tortorella
39 Wade Hellner Bicycle Outfitters
40 Geoffrey Stanley Richmond Velo Sport
41 Matt Blevins
42 Cam Dinunzio
43 Tr Schmitt
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 33   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Langley XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN
2 Timothy Brown XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN Teammate Win: Russell Langley
3 Steven Gordon Happy Tooth/Bandwidth.com
4 Todd Hesel Lateral Stress Velo Inc.
5 Sean Barrie XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN Teammate Win: Russell Langley
6 Adam Switters Battley Harley-Davidson Teammate Win: Russell Langley
7 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Todd Hesel
8 Jacob Tremblay Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Todd Hesel
9 Ralph Muoio Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Todd Hesel
10 Keck Baker XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN Teammate Win: Russell Langley
11 Jacob Mueller Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Todd Hesel
12 David Brookes HPC/LIST
13 Mike Hefner Annapolis Bicycle Racing Team
14 Dennis Bodewits District Velocity Racing
15 Peter Warner Bayside Velo/Bike Doctor
16 Andrew Suchocki Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Todd Hesel
17 Matias Palavecino Snapple Cycling Team
18 Russell Brown Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Todd Hesel
19 Joseph Dombrowski Haymarket Bicycles
20 Jared Nieters XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN Teammate Win: Russell Langley
21 Eric Boone Annapolis Bicycle Racing Team
22 Mike Fawell HPC/LIST
23 Jose Escobar XO COMMUNICATIONS/BATTLEY H-D RACIN Teammate Win: Russell Langley
24 Anthony Abate District Velocity Racing
25 Paul Lengermann National Capital Velo Club/UnitedHe
26 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor
27 Thomas Blonkowski National Capital Velo Club/UnitedHe
28 Ben Rickey Team Carytown Bicycle Company Power
29 Paul Mica National Capital Velo Club/UnitedHe
30 Sigberto Garcia National Capital Velo Club/UnitedHe
31 Steve Black Haymarket Bicycles
32 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
33 Gregoire Faber NCVC/UnitedHealthcare
34 Peter Custer North Tek-Aria
35 Justin Desilets Evolution Cycling Club p/b Long & F
36 Robert Kelly NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Collins Annapolis Bicycle Racing Team
2 Peter Bond Rock Creek Velo
3 Trevor Schmidt HPC/LIST
4 Adam Beissner Syn-Fit Race Team
5 James Panagiotopoulos HPC
6 Aidan Palmer ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Ryan Collins
7 Kevin Stryapko Rock Creek Velo Teammate Top 5: Peter Bond
8 Ben Dinapoli Propeller Racing
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Fleming HPC/LIST
2 Taylor Clarke Miller School of Albemarle p/b Char
3 Thomas Carey Team Portsmouth Cycling
4 Dane Craddock Fat Frogs Racing
5 Casey Fulton
6 Christopher Carey Team Portsmouth Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Ammann NCVC/UnitedHealthcare
2 Benjamin Cosgro
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hessian Team Whole Foods
2 Michael Hosang Team Tripower
3 Thomas Richeson Virginia Beach Velo
4 James Schaefer Rostello presented by Fiorucci/CyCo
5 Bernard Sanders East Coasters Bike Shop
6 William Scanlon Charlottesville Racing Club
7 Raymond Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 Wes Douglas Birmingham Velo
9 Daniel Craft Fat Frogs Elite
10 Andres Demarchena Fat Frogs Elite
11 Mark North Rostello presented by Fiorucci/CyCo Teammate Top 5: James Schaefer
12 Michael Yengling Richmond Velo Sport
13 Peter Raimist Team 3Sports
14 Roger Friend Monticello Velo Club
15 Richard Elder Squadra Coppi
16 Nicholas Blend Richmond Velo Sport
17 Fred Wittwer Charlottesville Racing Club
18 Edward Mcnelis Richmond Velo Sport
19 Christian Sheridan Charlottesville Racing Club
20 Philip Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
21 Wesley King Richmond Velo Sport
22 David Clarke Team Whole Foods Teammate Win: John Hessian
23 Matthew Bully Celo Pacific
24 Dave Scheessele Hilton Cycling Club
25 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 14   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Klausing North Tek-Aria
2 Catherine Freck Syn-Fit Race Team
3 Brittany Macdonald Vanderkitten
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frances Doherty Syn-Fit Race Team
2 Michele Scherer
3 Lauren Schiff
4 Sarah Neiderer
5 Claudette Archambault Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Sheila Frost NCVC/UnitedHealthcare
7 Linda Lotto Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Claudette Archambault
8 Lisa Jancy Syn-Fit Race Team Teammate Win: Frances Doherty
9 Carole Harris Artemis
10 Renee Bousselaire
11 Abigail Sanford
12 Diane Harris
13 Elizabeth Wightman
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kiran Kumar Rock Creek Velo
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonya Gagnon Virginia Beach Velo
2 Katie Simmons Team Commonwealth Sports Medicine
3 Christine Fuentes Annapolis Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ainhoa Perez-diez parcycles.com
2 Kathleen Giles ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
3 Monika Sattler Battley Harley-Davidson
4 Susan Haywood
5 Rachel Warner Missing Link Training Systems / Spe
6 Jennifer Pope Vanderkitten
7 Sara Clafferty ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Kathleen Giles
8 Sue Mcquiston ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Kathleen Giles
9 Kyleanne Hunter CAWES p/b Specialized
10 Laurel Larsen Syn-Fit Race Team
11 Chris Kelley Team Kenda presented by Geargrinder
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Mcnelis Miller School of Albemarle p/b Char
Finishers: Cat 4: 1