Log In
Mutual of Enumclaw Stage Race • May 19 2019
Mostly Cloudy, 60 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Werner Langlois Brown Racing 4:47:46
2 Vincent Marcotte Langlois Brown Racing 4:48:06 Teammate Win: Jeffrey Werner
3 Dave Johnson Pender Racing p/b Neighborhood Hold 4:48:41
4 Andrew Haughian Pender Racing p/b Neighborhood Hold 4:50:06
5 Jon Bula Pender Racing p/b Neighborhood Hold 4:51:56
6 David Chipchase Liquid Velo 4:52:21
7 Thomas Horan Fell Swoop 4:52:39
8 Dee Patterson Catup.com 4:52:45
9 Michael Wegner Langlois Brown Racing 4:56:55 Teammate Win: Jeffrey Werner
10 Julian Soh Audi Cycling Team 5:02:10
DNF Bradlee Haley Liquid Velo
DNF Graham Fox Pender Racing p/b Neighborhood Hold Teammate Top 5: Dave Johnson
DNF Jonathan Wood Langlois Brown Racing Teammate Win: Jeffrey Werner
DNF Matt Dente Fell Swoop
DNF Paul Beard Langlois Brown Racing Teammate Win: Jeffrey Werner
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Free Liquid Velo 3:22:27
2 Adam Loving Taco Time Northwest Cycling Team 3:22:33
3 Jeff Pozarski Caliber Home Loans/Gerk's 3:22:57
4 Jeremy Cucco Hagens Berman 3:22:58
5 Zach Juracich Liquid Velo 3:23:02 Teammate Win: Tyler Free
6 Jonas Bakkane Egencia 3:23:39
7 Emil Hillding 0 3:23:52
8 Gary Winberg Fount Cycling Guild 3:24:34
9 Ernesto Cabanes Tacoma Bike Racing Team 3:24:39
10 Todd Dry Morgan Stanley Racing p/b Old Town 3:24:45
11 Erik Johnson Morgan Stanley Racing p/b Old Town 3:24:46
12 Aaron Locke Morgan Stanley Racing p/b Old Town 3:25:00
13 Bruce Krebs Liquid Velo 3:30:25 Teammate Win: Tyler Free
14 Louis Mcgranaghan Liquid Velo 3:33:45 Teammate Win: Tyler Free
15 Javkhlanbayar Borkhuu Nomad Cycling Club 3:36:48
16 Michael Litke Liquid Velo 3:37:25 Teammate Win: Tyler Free
17 Battugs Chadraa Nomad Cycling Club 3:39:17
18 Chris Joosse Tacoma Bike Racing Team 3:40:19
19 Bruno Zbinden Liquid Velo 3:53:49 Teammate Win: Tyler Free
20 James Shields Liquid Velo 3:53:49 Teammate Win: Tyler Free
21 Ryan Durrie Liquid Velo 3:54:09 Teammate Win: Tyler Free
22 Bat-ulzii Luvsanbat Nomad Cycling Club 3:54:55
23 David Friedt Taco Time Northwest Cycling Team 3:55:27 Teammate Top 5: Adam Loving
24 James Wright Taco Time Northwest Cycling Team 4:02:51 Teammate Top 5: Adam Loving
DNF Bobby Humphrey Morgan Stanley Racing p/b Old Town
DNF Christopher Staats Spin to Win/Fell Swoop
DNF John Graham Fount Cycling Guild
DNF Matthew Clark 333FAB Factory Racing
DNF Matthew Heist 0
DNF Thomas Catalina Liquid Velo Teammate Win: Tyler Free
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Van der vliet COMOX VALLEY CYCLING CLUB 3:21:01
2 Dieter Fox Fount Cycling Guild 3:22:36
3 Mark Sherman Langlois Brown Racing 3:22:56
4 Sean Phillips DropBar Racing 3:23:18
5 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 3:23:36
6 Sean Murphy Tacoma Bike Racing Team 3:23:46
7 Gregory Kauper DropBar Racing 3:35:38 Teammate Top 5: Sean Phillips
8 Gregory Luniewski Caliber Home Loans/Gerk's 3:41:47
9 Rick Roof Morgan Stanley Racing p/b Old Town 3:42:40
10 Anthony Pawley Team Tomato 4:06:28
11 Bukie Mabayoje 0 4:25:32
DNF Roberto Castro Wenatchee Valley Velo
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 3:23:37
2 Gilbert Tarin Splunk Race Team 3:25:20
3 Paul Coffee Morgan Stanley Racing p/b Old Town 3:33:55
4 Garth Ferber Taco Time Northwest Cycling Team 3:36:24
5 John Rombold Este Racing 3:41:21
6 Mark Clausen Taco Time Northwest Cycling Team 3:42:13
7 Dale Bradbury Morgan Stanley Racing p/b Old Town 4:02:05 Teammate Top 5: Paul Coffee
8 Glenn Silver Allegro Cyclery Racing 4:27:52
DNF Cris Haley TEAM CLEAN POWER
DNF Scott Monett Tacoma Bike Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaler Marshall Hangar 15 Bicycles Elite 5:17:21
2 Jack Bardi Velobody p/b Slocum 5:18:20
3 Daniel Lincoln River City Bicycles - Bike Law 5:18:32
4 Alexander Amiri Glotman Simpson Cycling 5:18:44
5 Kyle Buckosky Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom 5:18:55
6 Sean Hollenbeck Western Bike Works 5:20:09
7 Nigel Kinney Langlois Brown Racing 5:25:24
8 Patrick Riddell Langlois Brown Racing 5:25:48
9 Zachary Kovalcik Black Lodge Cycling 5:26:04
10 Dylan Davies Langlois Brown Racing 5:26:14
11 Lewis Elliot CZracing/Bicycle Haus Racing 5:26:25
12 Keelan Ontiveros Velobody p/b Slocum 5:26:29 Teammate Top 5: Jack Bardi
13 Brendan Armstrong Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom 5:26:38 Teammate Top 5: Kyle Buckosky
14 Erik Hammerquist Velobody p/b Slocum 5:26:42 Teammate Top 5: Jack Bardi
15 Chris Macleod Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom 5:26:50 Teammate Top 5: Kyle Buckosky
16 Riley Pickrell Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom 5:27:01 Teammate Top 5: Kyle Buckosky
17 Taylor Little Pender Racing p/b Neighborhood Hold 5:27:08
18 Max Ritzow Velobody p/b Slocum 5:27:13 Teammate Top 5: Jack Bardi
19 Ian Spivack Family bike shop Racing 5:27:20
20 Wacek Godycki Therapuetic Associates Pacific Offi 5:27:30
21 Ayden Young Audi Cycling Team 5:27:46
22 Christopher Carter Este Racing 5:27:47
23 Amiel Flett-brown Glotman Simpson Cycling 5:28:22 Teammate Top 5: Alexander Amiri
24 Felipe Nystrom Western Bike Works 5:28:39
25 Sean Richardson Cannodale / Fortius 5:30:02
26 Evan Russell TaG cycling race team 5:30:09
27 Brendan Sheerin Velobody p/b Slocum 5:35:29 Teammate Top 5: Jack Bardi
28 Robert Tornai Therapeutic Associates Pacific Offi 5:40:51
29 Scott Ofarrell Fount Cycling Guild 5:40:56
30 Alex Yale Therapeutic Associates Pacific Offi 5:41:39
31 Andrew Austin Liquid Velo 5:46:29
DNF Adam Choate unattached
DNF Alexander Murison Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom Teammate Top 5: Kyle Buckosky
DNF Austin Arguello unattached
DNF Benjamin Peterson Audi Cycling Team
DNF Colin Gibson River City Bicycles - Bike Law Teammate Top 5: Daniel Lincoln
DNF Conor Martin TaG cycling race team
DNF Cooper Rombold Este Racing
DNF David Kuester Fount Cycling Guild
DNF David Richter Fount Cycling Guild
DNF David Miller Therapeutic Associates Pacific Offi
DNF Duncan Bryson Victoria Wheelers
DNF Garrett Hankins Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
DNF Jackson Bocksnick Glotman Simpson Cycling Teammate Top 5: Alexander Amiri
DNF Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law Teammate Top 5: Daniel Lincoln
DNF John Bowie Liquid Velo
DNF Jonathan Wood 0
DNF Joshua Kropf DC Bank Pro Cycling Team
DNF Justin Homewood Langlois Brown Racing
DNF Leif Olson Este Racing
DNF Oliver Evans Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom Teammate Top 5: Kyle Buckosky
DNF Ryan Short Este Racing
DNF Lewis Whiley Caliber Home Loans / Gerk's
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 18   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase King Audi Cycling Team 4:50:17
2 Artem Shmidt Hot Wheels T 4:50:19
3 Stuart Ayling Este Racing 4:52:07
4 Colin Fowlow Glotman Simpson Cycling 4:52:38
5 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Pacific Offi 4:52:45
6 Maarten Brugmans Egencia 4:52:47
7 Zehao Li Audi Cycling Team 4:52:50 Teammate Win: Chase King
8 Caden Stockwell Wenatchee Valley Velo 4:53:04
9 Austin Foxley Fount Cycling Guild 4:53:06
10 Adrian Magun Apex Racing 4:53:08
11 Trenton Starkey Fount Cycling Guild 4:53:24
12 Caleb Bender TaG cycling race team 4:58:03
13 Evan Mcbeath Cannodale / Fortius 5:00:42
14 Nathan Hakken Apex Racing 5:04:47
15 Ryan Olson Independent 5:05:32
16 Ken Daugherty Fount Cycling Guild 5:19:23
17 David Mullen Hagens Berman 5:33:13
DNF Aedan Crocker TaG cycling race team
DNF Alexander Wilson 0
DNF Connor Mcgrady Riverway Dental Racing
DNF Garrett George Liquid Velo
DNF Sean Bunce Fount Cycling Guild
DNF Zachary Johnson Wenatchee Valley Velo
Finishers: Cat 3: 16   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Blanshan Audi Cycling Team 3:04:36
2 Kieron Crossley WWU Cycling Team 3:04:46
3 Ryan Meinhardt Audi Cycling Team 3:04:58 Teammate Win: Evan Blanshan
4 Zachary Gudwin Audi Cycling Team 3:05:13 Teammate Win: Evan Blanshan
5 Elliott Skopin Apex Racing 3:05:34
6 Andrey Bykovskiy Fount Cycling Guild 3:05:34
7 Manu Moore Cannodale / Fortius 3:05:35
8 Curt Busch Fount Cycling Guild 3:05:43
9 Richard Newcombe Fount Cycling Guild 3:05:54
10 Claudio Pozzi Fount Cycling Team 3:05:55
11 Trey Trefry Broadmark/Mt Si MTB 3:06:08
12 Ben Rotert Allegro Cyclery Racing 3:06:19
13 Jesse Maris Tacoma Bike Racing Team 3:06:30
14 Ryan Dennison 0 3:06:31
15 Julian Mydlil Fount Cycling Guild 3:06:44
16 Joel Worman Red Devils Cycling Academy 3:06:52
17 Chris Harbers Audi Cycling Team 3:09:09 Teammate Win: Evan Blanshan
18 Skylar Sinow Cannodale / Fortius 3:09:13
19 Andreas Broxson Wenatchee Valley Velo 3:09:19
20 Evan Richardson Team Cannondale/Escape Velocity 3:09:27
21 Kyle Sanford Wenatchee Valley Velo 3:09:30
22 Andrew Murphy 0 3:10:08
23 Stephen Fontenot OMG Racing 3:10:29
24 Jeff Rasor Apex Racing 3:10:40 Teammate Top 5: Elliott Skopin
25 William Cucco Hagens Berman 3:14:33
26 Wenjia Zhao Audi Cycling Team 3:14:37 Teammate Win: Evan Blanshan
27 Justin Laford Taco Time Northwest Cycling Team 3:17:11
28 Mathew Simmons WWU Cycling Team 3:25:50 Teammate Top 5: Kieron Crossley
29 Eric Guan Egencia 3:27:49
30 Aydin Rezazadeh Escape Velocity pb Fortius 3:30:24
31 David Gambel 0 3:30:48
32 Thomas Bondesson Rapha Seattle 3:31:22
33 Larry Peterson Wenatchee Valley Velo 3:32:04
34 Bruce Dejong Mutual of Enumclaw 3:36:33
35 Craig Saxby Wenatchee Valley Velo 3:40:50
36 Morgan Simental Taco Time Northwest Cycling Team 3:41:32
37 Matthew Schoellhamer Apex Racing 3:57:07 Teammate Top 5: Elliott Skopin
38 Ryan Spivey Apex Racing 3:58:44 Teammate Top 5: Elliott Skopin
DNF Andrew Arnold Bearded Monkey Cycling
DNF Christopher Rippey Coretechs cycling
DNF Daniel Rossano Fount Cycling Guild
DNF Tristan Crocker TaG cycling race team
DNF Gan Osorbal Nomad cycling
DNF Ivan Lesko 0
DNF Josh Mcbee 0
DNF Kit Culbert RCC
DNF Nathan Gallahan US Military Endurance Sports
DNF Sam Horn Apex Racing Teammate Top 5: Elliott Skopin
DNF Stewart Johnston 0
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 21   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Howe Northwest Tri & Bike 3:31:14
2 Holly Simonson Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom 3:31:55
3 Jasmine Soh Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom 3:35:02
4 Annabella Stoll-dansereau Cannodale / Fortius 3:41:14
5 Sarah Van dam Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom 3:41:14
6 Rachel Geiter 0 3:41:55
7 Suzie Brown 0 3:42:10
8 Margaux Mcbirney Liquid Velo 3:42:43
9 Tori Kalyniuk TaG cycling race team 3:42:43
10 Brenna Pauly Trek Red Truck Racing pb/Mosaic Hom 3:42:52 Teammate Top 5: Holly Simonson
11 Caitlin Wallin Team Cannondale 3:43:04
12 Nikki Mohrbacher Team Thrive p/b Kaiser Permanente 3:45:14
13 Colleen Grygier Team Thrive p/b Kaiser Permanente 3:48:15
14 Rachel Thody Este Racing 3:48:24
DNF Heather Nielson Therapeutic Associates Pacific Offi
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Ewers Fount Cycling Guild 2:36:39
2 Caitlin Mcallister Fount Cycling Guild 2:39:40 Teammate Win: Veronica Ewers
3 Rachel Wood Team Thrive p/b Kaiser Permanente 2:42:33
4 Aid Wuerr Cannodale / Fortius 2:43:47
5 Darci Gillespie Fount Cycling Guild 2:44:26 Teammate Win: Veronica Ewers
6 Morgan Aguirre Fount Cycling Guild 2:44:34 Teammate Win: Veronica Ewers
7 Anna Johnson WWU Cycling Team 2:47:57
8 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 2:51:11
9 Alycia Staats Egencia 2:54:08
10 Angela Robertson Devo 3:02:30
11 Kaelen Coles-lyster TaG cycling race team 3:03:55
12 Erika Francoeur WWU Cycling Team 3:06:05
13 Samantha Devoir Allegro Cyclery Racing 3:10:35
14 Ganchimeg Byambaa Nomad Cycling Club 3:29:06
15 Oyuna Zandraa Nomad 3:42:45
DNF Allie Foote Este Racing
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 6