Log In
Patterson Pass Road Race • Aug 4 2019
Clear, 88 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Williams
2 Luke Lamperti Lux sideshow/ pb specialized
3 Miles Hubbard Carolina Crit Squad
4 Will Riffelmacher The Olympic Club
5 Morgan Cole SunPower Racing
6 Christopher Craig Team Mike's Bikes p/b Equator Coffe
7 Adam Naguib TMB Development p/b Equator Coffees
8 Taylor Vaccari SoCalcycling
9 Bruno Suttles Davis Bike Club Race Team
10 Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing
11 Sholom Jaeger
12 Edward Huntsman Team Swift
13 Richie Vos SunPower Racing Teammate Top 5: Morgan Cole
14 Spencer Ingels Dolce Vita Cycling p/b SL2
DNF Madden Titus SunPower Racing Teammate Top 5: Morgan Cole
DNF Chris Coble The Olympic Club Teammate Top 5: Will Riffelmacher
DNF Colby Farrell
DNF Neil Leonard Dolce Vita Cycling p/b SL2
DNF Mathias Jacquelin TMB Development p/b Equator Coffees
DNF Yatwah Mitchell Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Pond
2 Blake Harper Dolce Vita Cycling p/b SL2
3 Quinn Felton Pen Velo Racing/Summit Bicycles
4 Artem Shmidt
5 Evan Paschke
6 Eric Chodoroff Dolce Vita Cycling p/b SL2
7 Peadar O'mochain TMB Development p/b Equator Coffees
8 Carl Parker FIG MTN BREW RACING
9 Cameron Stewart Team Swift
10 Nathan Martin University of Michigan-Ann Arbor
11 Michael Kurnik MBRC
12 Michael Gilson The Olympic Club
13 Brian Bailey Revolution Racing p/b Jakroo
14 David Fidler Divine Electric Norcal
15 Shane Mcguire??? SunPower Racing
16 Cam Juarez
16 Eric Chi Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Quinn Felton
17 Stephen Lenz Chico Cycling Team
DNF Jason Tang Kai Velo Racing
DNF Stuart Watson Dolce Vita Cycling p/b SL2 Teammate Top 5: Blake Harper
DNF Derek Stedman??? Team Fremont/FFBC
Finishers: Cat 3: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Lovegren CITIUS
2 Andrew Sanders CBRE Racing
3 Paul Levy Team City Sacramento
4 Eric Allen Sunpower Racing
5 Jacob Gorman Team Swift
6 Nicholas Mati
7 Riku Yasutomi
8 Bryan Nguyen Dolce Vita Cycling p/b SL2
9 Jiehua Huang ShuangYuan
9 Robert Blundell Davis Bike Club Race Team
10 Jesse Maris tacoma bike racing team
11 Jeff Stilwell Rhythm Racing/Mraz Brewing
12 Lukas Voesenek SquadraSF p/b Terun
DNF Matthew Perry SquadraSF p/b Terun
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Saldana Palma High
2 Benedikt BŁnz CITIUS
3 Andre Dupuis
4 Andrew Frommer
5 Ellis Brandt Alameda Hornets
6 Andrew Carr Monterey Bay Race Team
7 Justin Too WE Active Sports
8 Travis Miller Bell Real Estate Cycling bTeam
9 James Nicol SunPower Racing
10 Andre Dempsey
11 Graham Gawthorne
12 Gary Root
13 James Carroll
14 Andrew Sterling Team City Racing
15 William Hakim
16 Charles Joseph
17 Kyle Macdonald
18 Jarrett Herold
18 Justin Buzzard
19 Jeffrey Pyke
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jimmy Miller Cognition Racing Road
1 James Enright ThirstyBear Cycling
DNF Eric Houston Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Flynn
2 Stuart Collett Splunk Racing Team
3 Shai Traister SV707
4 Przemek Tutak VSRT
5 Alex Lloyd Valley Spokesman Racing Team
6 John Shirley
7 Fabian Jacot
8 Bryan Petro Valley Spokesman Racing Team Teammate Top 5: Alex Lloyd
9 Roberto Grassi Team Fremont
10 Marc Castelanelli
11 Quincy Dunlap
12 Joe Karbowski
13 Bryan Clovis Funsport Bikes Cycling Team p/b Ech
13 Brendon Lydon
14 Ninos Gergeo CBRE
15 Wes Fornes SquadraSF p/b Terun
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing
2 Craig Upton Me
3 Tom Lyons
4 Kyle Gerum
5 Nick Theobald Peet's Coffee Racing Teammate Win: Daniel Bryant
6 Dan Tedford ThirstyBear Cycling
7 Ronnie Leavitt Peet's Coffee Racing Teammate Win: Daniel Bryant
8 Jason Boynton Peet's Coffee Racing Teammate Win: Daniel Bryant
9 Ludovic Hilde Cannondale Capo p/b Incycle /Bicycl
10 Michael Fee R4R - Make A Wish
11 Joseph Sullivan SJBC
12 Bryan Hoadley R4R - Make-A-Wish
13 Daniel Quirk ThirstyBear Cycling
14 Chris Ott Peet's Coffee Racing Teammate Win: Daniel Bryant
15 Duane Coughlan ThirstyBear Cycling
16 Keiichi Otani SunPower Racing
17 Andrew Horvai Pen Velo Racing/Summit Bicycles
18 Markus Roccaro Peninsula Velo / Summit Bicycles
19 Rick Lawton R4R - Make-A-Wish
19 Ilya Cantor
20 Jeremy Barnes Sierra Nevada/Reliable Racing p/b F
21 Jeff Dale ThirstyBear Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Graham Hymus Davis Bike Club Race Team
2 Christopher Evans Don's Bikes
3 Shane Swan Rio Strada Racing
4 Joseph Butler Pen Velo Racing/Summit Bicycles
5 Paul Castonguay
6 Jon Meals Team Oakland Cycling
7 Shahram Moatazedi SquadraSF p/b Terun
8 Adamvanminh Martin CCCX Cycling
9 Mark Stevens
10 Steve Hindman Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Joseph Butler
11 John Hawkins Vivid CC
12 Owen Bitty
13 Albert Lehman Reno Wheelmen
14 James Cho Clean Power Cycling pb TESLA
15 Peter Farr Rio Strada Racing Teammate Top 5: Shane Swan
16 Phil Everitt
17 Clive Lepper Rio Strada Racing Teammate Top 5: Shane Swan
18 David Van everen SJBC
19 Trevor Bartlett Pen Velo Racing/Summit Bicycles Teammate Top 5: Joseph Butler
19 Shea Nolan
DNF Loree Mckinney US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Pasco SAFEWAY Cycling
2 Scott Leahy SJBC
3 Steven Archer CAL-NATS RACING TEAM
4 Chris Courtney SP2life Elite Cycling Team
5 Matthew Trethric Hammer Nutrition/53x11
6 Todd Peterson Body Concepts
7 B Thomas rice CoreTechs Cycling TwT
8 Gilbert Tarin Splunk Race Team
9 Joseph Foster ThirstyBear Cycling
10 John Sullivan Body Concepts
11 Harold Reimer SunPower Racing
12 Rex Moar Body Concepts
13 Leslie Oglesby Pen Velo Racing/Summit Bicycles
14 Ken Shiokari Splint race team
15 Gerald Roberts Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF James Torrence CA Cycling Club
DNF Quentin Sims Hammer Nutrition 53/11
DNF Jon Ornstil Hammer/53x11
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Forester Divine Electric Norcal
2 Eugene Raphaelian Polli Veloce
3 Scott La perle CBRE Racing
4 Craig Larsen Monta Vista Velo
5 Mark Mastoras DFL
6 Jeff Buich
7 Rj Laffins Chico Cycling Team p/b Amain Cyclin
8 Matt Conidaris Body Concepts
9 Raul De anda AUDI RENO- TAHOE CYCLING
10 Robin Mckinney Victory Velo Racing
11 Erin Simmons Body Concepts
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Wood SJBC
DNF Kate Jungnickel SJBC Teammate Win: Hannah Wood
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brigid Hedlund
2 Jennifer Tave
3 Chanda Willse Chico Cycling Team
4 Rebecca Van bussel Revolution Racing p/b Jakroo
5 Rebecka Sepela Davis Bike Club Race Team
6 Andrea Tyson SJBC
7 Sarah Flamm SheSpoke
8 Sara Malm SJBC
8 Kat Calderala
9 Jiaqi Cao Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Rebecka Sepela
10 Janene Ostrow
11 Sue Lin holt SunPower Racing
DNF Sabrina Santos TC3
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Mckenzie Olympic Club
2 Helen Casabona Pen Velo Racing/Summit Bicycles
3 Johanna Fogolin SJBC
4 Jennifer Barlow US Military Endurance Sports
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 1