Log In
Pro Bikes Criterium Championship • Jul 30 2011
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Quigley Steel City Endurance
2 Keith Hower DPS Penn
3 Jacob Yundt Iron City Bikes
4 James Doan Hollyloft - Alfies
5 Brandon Ference About Time
6 Kyle Mihalik Beaver Valley Velo
7 E Hubstenberger iii Steel City Endurance Teammate Win: Mike Quigley
8 Christopher Rassekh ChamRakh Cycling
9 Donald Splitstone DPS Penn/Cannondale
10 Tom Senkevich Sugar Cycles
11 Kyle Kukieza WVU Cycling
12 Mike Janeiro Clarks on McKnight/ EU Cycle Import
13 Jack Neyer Freddie Fu Cycling Team
14 Nehemiah Mchugh Team Sexy Guy
15 Jay Downs ChamRakh Cycling
16 Seth Staffen Clarks on McKnight/ EU Cycle
17 Jeffrey Grimm Beaver Valley Velo
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Plowman Clarks on McKnight/EU Cycle Impor
2 John Wyant
3 William Russell
4 Mike Janeiro Clarks on McKnight/ EU Cycle Import Teammate Win: Rick Plowman
5 Jeff Gernert Clarks on McKnight/EU Cycle Impor Teammate Win: Rick Plowman
6 Carlton Kelly
7 Aaron Bovalino Beaver Valley Velo
8 Patrick Kirkim
9 Eric Bendekovic
10 Keith Burbegal
11 Gary Synder
12 Todd Walpost
13 Darin Santo
14 Matthew Morehead
15 Joshua Cogar Clarks on McKnight/ EU Cycle Import Teammate Win: Rick Plowman
16 Matthew London Sette Nove
Finishers: Cat 5: 10   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Geiger
2 Kemper Edwards Team Edwards
3 Ryan Munko Unattached
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Stumpf Team GPOA
2 Jared Babik Team GPOA Teammate Win: Robert Stumpf
3 Steve Bedilion Pittsburgh Elite Velo
4 John Cotter Freddie Fu Cycling Team
5 Dan Greene Iron City Bikes
6 Adam Anderson Unattached
7 Samson Mchugh Pittsburgh Elite Velo Teammate Top 5: Steve Bedilion
8 Christian Schott National Velo
9 Nathan Annon Dynamic Physical Therapy Cycling
10 James Doan Hollyloft - Alfies
DNF Christopher Rassekh ChamRahk Cycling
DNF Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team Teammate Top 5: John Cotter
DNF Justin Kanter Pittsburgh Elite Velo Teammate Top 5: Steve Bedilion
DNF Jake Lifson GPOA Teammate Win: Robert Stumpf
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frankie Ross Allegheny Cycling Association
2 Jason Zimmerman Freddie Fu Cycling Team
3 Gunnar Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling
4 Jeffrey Guy ChamRakh Cycling
5 Kenn Barfell
6 Steve Svoboda Clarks on McKnight/EU Cycle Impor
7 Jeffery Huff Sette Nove
8 Jay Downs ChamRakh Cycling Teammate Top 5: Jeffrey Guy
9 Jeffrey Grimm Beaver Valley Velo
10 Wayne Archer
11 Tim Daigle
12 Frank Corbett Trek of Pittsburgh
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Yankush Mahoning Valley Cycling Team
2 Christopher Rassekh ChamRakh Cycling
3 Raymond Russell Sette Nove
4 William Ehler UMPC/Pro Bikes
5 Jack Neyer Freddie Fu Cycling Team
6 Michael Ellis UMPC/Pro Bikes
7 Kirk Morrison Ag3r
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Bennett Steel City Endurance
2 Greta Daniels
3 Stacie Truszkowski Steel City Endurance Teammate Win: Kate Bennett
4 Laurel Huff Allegheny Cycling Association
5 Sequoya Moore WVU Cycling
6 Suzanne Atkinson Steel City Endurance Teammate Win: Kate Bennett
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Swan Iron City Bikes
2 Patricia George Steel City Endurance
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Edwards Team Edwards
Finishers: Cat 4: 1