Log In
UCLA Road Race • Feb 22 2020 • Pearblossom, CA
Partly Cloudy, 52 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Gustin Team Velosport Junior & U23 Develop
2 Cameron Dominguez Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Win: Alexander Gustin
3 Noah Voyles Fig Mtn Brew Racing
4 Giona Fabbri Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Win: Alexander Gustin
5 Andrew Engel Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
6 Max Van loo
7 Glen Feller Team Six
8 Devin Wilson Team California Juniors
9 Caedan Aveling Team California Juniors
10 David Ruvalcaba reyes Lomitas Racing
11 Blake Wray LUX Cycling
12 Graham Weaver Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Win: Alexander Gustin
13 Travis Mccarty Vivid Cycling Club - VCC
14 Sam Selfridge Velo Club La Grange
15 Kyle Cooper Team Six
16 Bergun West
17 Shannon Owery Fount Cycling Guild
18 Charles Herndon Velo Club La Grange
19 Christopher Davy Go Fast - Incycle
20 Nate Downey Dons Bikes
21 Ivan Fernandez ORIGIN Racing
22 Derrick Nevarez
23 Adam Alvarez LUX Cycling
24 Alvarez Andres Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Win: Alexander Gustin
DNP Tyler Thorp Team Velosport Junior & U23 Develop Teammate Win: Alexander Gustin
DNP Dakota Watkins
DNP Marco Rodriguez South Bay Wheelmen
DNP Jonathan Miller SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
DNP Coit Monell Monster Racing Team
DNP Gama Lara Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe Teammate Top 5: Andrew Engel
DNP Zachary Labry Velo Club La Grange
DNP Jordan Kohn G S Adams Avenue Bicycles
DNP Trevor Jahn Velo Club La Grange
DNP Zachary Gudwin Audi
DNP Maarten Brugmans Kryki Sports
DNP Manuel Aguilar Subaru Santa Monica Racing
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morris Mills
2 Maximino Sanchez
3 Zeke Van rooyen BOOST CycleSport
4 Cole Lewis University of Southern California
5 Eliseo Arevalo Serious Cycling
6 Michael Gibbs Fig Mtn Brew Racing
7 Aaron Wirthwein Veloce Santiago
8 Dane Redmond
9 Graham Johnson SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
10 Michael Mulloy Wolfpack Bike Racing
11 Stephen Kohr Go Fast - Incycle
12 Dan Thow
13 Kevin Kraus Knobbe Cycling
14 Cole Kessler BOOST CycleSport Junior Team
15 Isaiah Youngbrown
16 Jose Burciaga
17 Max Halpern BOOST CycleSport Teammate Top 5: Zeke Van rooyen
18 Marty Timmons Padyak Racing Team
19 Hector Varagoza Los Angeles Bicycle Academy
20 David Newcombe Velo Club La Grange
21 Richard Weil Velo Club La Grange
22 Conor Jones PAA Cycling
23 Sebastian Garduno velo club la grange
24 Sean Krick
25 ? Dnp
26 Chris Buonomo
27 Lawrence Xia
28 William Sawrey
29 Samuel Seibel GALAXY CYCLING
30 Javier Gallego
31 Matt Smith
32 Michael Dasilva Velo Club La Grange
33 Brian Allen Coureur - Canyon Elite Cycling
34 Ricardo Cuadra Monster Racing Team
35 Michael Lee PAA Cycling
36 Carson Minor
37 Odinn Thordarson BOOST CycleSport Junior Team
38 Alvaro Hidalgo
39 Daniel Weiss Century Road Club Development Found
40 Einar Myhrer Padyak Racing Team
41 Christopher Sera G S Adams Avenue Bicycles
42 Gene Burinskiy University of Southern California Teammate Top 5: Cole Lewis
DNP Nathan Abbott Palmares Racing
43 Movses Karapetyan
DNP Nhattrieu Duong Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
DNP Cole Olmon
DNP Kurt Selbach
DNP Ethan Tucker Velo Club La Grange
Finishers: Cat 4: 43   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Flores Majestic Cycling
2 Richie Monje
3 Mohammad Asghari Velo Club La Grange
4 Lars Rikse Velo Club La Grange
5 Antonio Torres
6 Jon Petrucci ORIGIN Racing
7 Benjamin Muessig
8 Victor Guzman
9 Grant Caddick
10 Chris Stephenson RAPHA CYCLING CLUB
11 Nicolas Lewin
12 John Walsh
13 Stan Takashima
14 Aaron Lemle
15 Tony Smith
16 Tyler Wideman Velo Club La Grange Teammate Top 5: Mohammad Asghari
17 Bob Murphy
18 Jorge Ivan morales Padyak Racing Team
19 Arturo Martinez
20 Jeff Barco
21 Anthony Zoss
22 Rafael Zamarron-brito
23 Brandon Goodermont Monster Racing Team
24 George Villaescusa Majestic Cycling Teammate Win: Matthew Flores
25 Jorge Craig
26 Arthur Hernandez P413
27 Danny Castellanos Padyak Racing Team
28 Montgomery Goodermont Monster Racing Team
29 Michael Tran
30 Andrew Pello S2C/BOSCH Primal
DNP Scott Floe S2C/BOSCH Primal
DNP Todd Rodriguez
Finishers: Cat 5: 26   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Macpherson SoCalCycling.com Team
2 Julien Bourdevaire
3 Caleb Classen Century Road Club Assoc
4 Jeffrey Pettis
5 Maddison Russell
6 Thomas Fuller Subaru Santa Monica Racing
7 Bobby Lozoya Fig Mtn Brew Racing
8 Diego Binatena
9 Edward Huntsman Team Swift
10 Edgar Rivas Pacific Premier Bank
DNP Taylor Dawson Plant Power Racing p/b Vegan Athlet
DNP Benjamin Foster SoCalCycling.com Team Teammate Win: Carlos Macpherson
DNP Sam Fritschel QuadCycles
DNP Chase Goldstein Subaru Santa Monica Racing
DNP Erick Herrera Methods to winning
DNP Osvaldo Mora SoCalCycling.com
DNP Chad Nichols LaunchPad Cycling
DNP Baili Guidi RED ROCK RACING
DNP Samuel Meullenet DEAN Factory Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Zehr San Diego State University
2 Duncan Clark University of California-Los Angele
3 Yupeng Zhang University of California-Davis
4 Russell Clarida Stanford University
5 Ruben Saatjian University of California-San Diego
6 Ethan Frankel University of California-Los Angele
7 Noah Hayes University of California-Santa Barb
8 Frank Wyer University of California-Los Angele Teammate Top 5: Duncan Clark
9 Jacob Longo Loyola Marymount University
DNP Aidan Malmberg University of California-Davis Teammate Top 5: Yupeng Zhang
DNP Hunter Wilson California Polytechnic-San Luis Obi
DNP Reed Williams California Polytechnic-San Luis Obi
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Goodman University of California-San Diego
2 Casper Heys University of California-Davis
3 Ryan O'gorman University of California-Berkeley
4 Parker Rous California Polytechnic-San Luis Obi
5 Cray Minor University of California-San Diego Teammate Win: Zack Goodman
6 Thomas Lai University of California-Los Angele
7 Eli Marx-kahn University of California-San Diego Teammate Win: Zack Goodman
8 Andrew Hagemeier University of California-Davis Teammate Top 5: Casper Heys
9 Alan Kwok University of California-Los Angele
10 Sebastian Graeber University of California-San Diego Teammate Win: Zack Goodman
DNP Cameron Faulkner University of California-San Diego Teammate Win: Zack Goodman
DNP Colin Harrop California Polytechnic-San Luis Obi Teammate Top 5: Parker Rous
DNP Austin King University of California-Santa Cruz
DNP Jingwei Liang University of California-Los Angele
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Clark California Polytechnic-San Luis Obi
2 Max Rodman University of California-Santa Barb
3 Felix Rosen University of California-Berkeley
4 Jonah Daian University of California-Santa Barb
5 William Jow University of California-Berkeley
6 Jeremy Schloss University of California-Santa Cruz
7 Lucas Bandarkar University of California-Berkeley Teammate Top 5: Felix Rosen
8 Winston Durand University of California-San Diego
9 Ryan Dunn University of California-San Diego
10 Gates Zeng University of California-San Diego
11 Andy Nichols University of California-Santa Barb Teammate Top 5: Max Rodman
12 Jiahe Chai University of California-Davis
DNP Joey Costello University of Michigan
DNP Sebastian Gonzalez University of California-Berkeley Teammate Top 5: Felix Rosen
DNP Haowen Liang University of California-Los Angele
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dante Bourret University of California-Berkeley
2 Ryan Judy University of California-Santa Barb
3 Seth Dubridge University of California-Santa Barb
4 Julian Albertson University of California-Berkeley Teammate Win: Dante Bourret
5 Eric Sweeney University of California-Davis
6 Brent Peluso California Polytechnic-San Luis Obi
7 Ben Clark University of California-Los Angele
8 Nicolas Ryujin University of California-San Diego
9 John Li University of California-San Diego
10 Josh Gieschen California Polytechnic-San Luis Obi
11 Ryan Anderson California Polytechnic-San Luis Obi
12 Matthew Behrens California Polytechnic-San Luis Obi
13 Will Barclay University of Southern California
14 Jackson Nol Loyola Marymount University
15 Charlie Xiao University of California-Santa Barb Teammate Top 5: Ryan Judy
16 Kunal Arora University of California-San Diego
17 Ben Apt
18 Bryce Chao University of California-Berkeley Teammate Win: Dante Bourret
19 Yudong Wei University of California-San Diego
20 Neil Sadhukhan University of California-Santa Barb Teammate Top 5: Ryan Judy
21 Forrest Wissuchek University of California-Los Angele
22 Andy Nguyen University of California-Santa Barb Teammate Top 5: Ryan Judy
23 Tianyi Zhao University of California-San Diego
24 ? Dnp university of California irvine cyc
25 Arjun Bhaduri University of California-Santa Barb Teammate Top 5: Ryan Judy
26 Hesby Cruz University of Southern California
27 James Penney University of California-Los Angele
28 Henry Mendoza University of California-Los Angele
29 John Haviland University of Chicago
30 Huanxi Liu University of California-San Diego
31 Yash Warty
32 Ryan Biesty San Jose State University
33 Kaidi Pan University of Chicago
34 Ayush Patel University of California-Los Angele
35 Hongtao Yao University of California-Los Angele
36 Mitchell Reynolds San Jose State University
37 Eric Phan Univeristy of California-Santa Cruz
38 Jonathan Kuriakose University of California-Los Angele
DNP Kieran Barker California Polytechnic-San Luis Obi
DNP Alec Cabral University of California Los Angele
DNP Jingren Xu University of California-Berkeley Teammate Win: Dante Bourret
DNP Chengtian Tang
DNP Justin Plascencia University of California-Santa Barb Teammate Top 5: Ryan Judy
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 18   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Provost BOOST CycleSport Junior Team
2 Hudson Billock BOOST CycleSport Junior Team Teammate Win: Brandon Provost
3 Riley Stark Team Velosport Junior & U23 Develop
4 Luke Fetzer Team Velosport Junior & U23 Develop
5 Louis Zajtmann Team Velosport Junior & U23 Develop
6 Ivan Penichet-khaw BOOST CycleSport Junior Team Teammate Win: Brandon Provost
7 Colin Grace BOOST CycleSport Junior Team Teammate Win: Brandon Provost
8 Christopher Garner Team California Juniors
9 Zachary Chien LA Bike Academy
10 Dylan Cockerill Serious Cycling
11 Kevin Locher GS Andiamo - Travel Team
12 Michael Williams Team California Juniors
13 Brendan Luongo Echelon Santa Barbara
14 Francisco Sanchez BOOST CycleSport Junior Team Teammate Win: Brandon Provost
15 Royce Felten Team California Juniors
16 Owen Burkhardt Pali Cycling Club
DNP Arturo Martinez jr
DNP Shiva Ramaswami Pali Cycling Club
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Downey Dons Bikes
2 Mike Starr
3 Wesley Watanabe
4 Zachary Gudwin Audi
5 Nathan Abbott Palmares Racing
6 Maarten Brugmans Kryki Sports
7 Movses Karapetyan
8 Fermin Lemus
9 Jorge Lemus
10 Paul Robinson Dons Bikes Teammate Win: Nate Downey
11 Eric Diaz
12 Justin Menner
13 Peter Dufour SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
14 Nhattrieu Duong Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
15 Anrew Nuckles
16 Robert Demaio
17 Robert Shipway Dons Bikes Teammate Win: Nate Downey
DNP William Mercier
DNP Henry Szczypiorski jr Cast a Shadow/Specialized/The Bike
DNP Bryan Hale Serious Cycling
DNP Nick Gillock Velo Club La Grange
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Boyleston Davis Phinney Foundation Masters Cy
2 Rigoberto Meza S2C/BOSCH Primal
3 Thomas Rennier Subaru Santa Monica Racing
4 Stathis Sakellariadis ORIGIN Racing
5 Carl Parker Fig Mtn Brew Racing
6 Tory Gillett
7 Daniel Caldera Monster Racing Team
8 Ronny Chalk Monster Racing Team
DNP Matthew Easter HitSquad Racing p/b Birdworx
9 Michele Lisi Subaru Santa Monica Racing Teammate Top 5: Thomas Rennier
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudolph Napolitano Velo Club La Grange
2 Tony Brady
3 Jason Meidhof Monster Racing Team
4 Matthew Brown Fulgas
5 Eric Bierman
6 Ludovic Hilde Cannondale Capo p/b Incycle Bicycle
7 Gregory Seyranian Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
8 James Cowan Velo Club La Grange Teammate Win: Rudolph Napolitano
9 John Garbo Go Fast - Incycle
10 Patrick Fetzer
11 Jordi Conrado Cannondale Capo p/b Incycle Bicycle
12 Matthew Freeman Team Redlands
13 Ruben Meza S2C/BOSCH Primal
14 Jon Nist Monster Racing Team Teammate Top 5: Jason Meidhof
15 Espen Kateraas HSR Racing p/b BIRDWORX
16 Larry Tanzo Padyak Racing Team
17 Oktay Ortabasi HitSquad Racing p/b Birdworx
18 Chris Demarchi Monster Racing Team Teammate Top 5: Jason Meidhof
19 Paul Chia D9 Foundation / CBS Cycling
20 Artemio Martinez S2C/BOSCH Primal
DNP Attila Fruttus Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
DNP Jason Hannon Fig Mtn Brew Racing
DNP John Lang PAA Cycling
DNP Ara Oggoian Bicycle Heaven
DNP Jonathan Flagg
DNP Jean Tawekjian Monster Racing Team Teammate Top 5: Jason Meidhof
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Konsmo Hot Wheels Factory Team
2 Emilio Cervantes
3 Greg Leibert Big Orange Cycling p/b Beachbody Pe
4 John Hatchitt Cannondale Capo p/b Incycle Bicycle
5 George Tomasich Canyon Velo
6 Doug Urbach
7 James Pappe Cannondale Capo p/b Incycle Bicycle Teammate Top 5: John Hatchitt
8 Kip Temple Tehachapi Mountain Trails Associati
9 Daniel Funk Velo Club La Grange
10 Robert Davis SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
11 Andrew Mcclure Cannondale Capo p/b Incycle Bicycle Teammate Top 5: John Hatchitt
12 Lare Wardrop Monster Racing Team
DNP Chris Stephenson RAPHA CYCLING CLUB
DNP Michael Dalbratt Padyak Racing Team
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Edwards Eliel Factory Team
2 William Wiggs
3 Josef Lemire ThirstyBear Cycling
4 Mark Palmer Big Orange Cycling
5 Bill Carlson
6 Fernando Lindo Padyak Racing Team
DNP Peter Dufour SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hilary Heskett DEAN Factory Racing
2 Angela Wimberly Eliel Factory Team
3 Melissa Haley Go Fast - Incycle
4 Daniele Monahan Velo Club La Grange
5 Jennifer Ziel Go Fast
6 Stephanie Nunes Schnur Racing
7 Mary Joyce monton Sisterhood of Cycling p/b Subaru Sa
8 Tina Grant Velo Club La Grange Teammate Top 5: Daniele Monahan
9 Renee Fox Velo Club La Grange Teammate Top 5: Daniele Monahan
10 Felicia Castellanos Padyak Racing Team
11 Lindsey Hanson Sisterhood of Cycling p/b Subaru Sa
12 Katie Rollins Velo Club La Grange Teammate Top 5: Daniele Monahan
13 Melissa Locher Bikecoach Women's Racing Team
14 Evelyn Celina delgado cruz Sisterhood of Cycling
15 Alexa Alarcon SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
16 Josephine Fouts SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
DNP Paula Che iCademy
DNP Lee O'reilly
DNP Katherine Wymbs Velo Club La Grange Teammate Top 5: Daniele Monahan
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Ray
2 Darlene Krohn Echelon Santa Barbara
3 Caitlin Morse SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
4 Ellen Strickland
5 Alyssa Grace DEAN Factory Racing
6 Sarah Jones Velo Club La Grange
7 Taylor Hebb
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddy Ward
2 Rebekah Potter Sisterhood of Cycling p/b Subaru Sa
3 Paige Handy Serious Cycling
4 Sarah Schuetter Milligan College
5 Esther Walker SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc
6 Avry Howes Monster Racing Team
7 Jenna Klein SDBC Powered by Spinergy p/b UC Cyc Teammate Top 5: Esther Walker
DNP Georgeta Ungureanu
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fabiola Garcia University of Arizona
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annie Whalen University of California-Los Angele
2 Morgan James California State University-Long Be
3 Ella Stimson University of California-San Diego
4 Deryn Leduke University of California-San Diego
5 Claire Sterling University of California-Los Angele Teammate Win: Annie Whalen
6 Jenna Neustaetter University of California-Santa Cruz
7 Esther Peluso University of California-Los Angele Teammate Win: Annie Whalen
8 Camille Kittredge University of California-San Diego Teammate Top 5: Ella Stimson
9 Junjing Wen University of Southern California
10 Yui Sasajima University of California-Los Angele Teammate Win: Annie Whalen
11 Megan Keener University of California-Santa Barb
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Wallasch BOOST CycleSport Junior Team
2 Syrah Zerbe Team California Juniors
3 Natalie Krutsinger GS Andiamo - Redlands Legends
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2