Log In
Tour of Lawrence • Jul 5 2019 • Lawrence, KS
Humid and Partly Cloudy, 84 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo 14:28.88
2 Asa Black Move Up Development 14:37.19
3 Tyler Cheslik 14:57.36
4 William Henkhaus Quantum Racing Development presente 14:58.36
5 Brock Sell Move Up Development 14:58.81
6 Justin Christofferson OKC Velo - Bike Lab Club 15:19.59
7 Greg Reilly Hodges Bend Racing 15:24.80
8 Connor Remboldt Move Up Development 15:26.95 Teammate Top 5: Asa Black
9 Andrew Escandon GP VeloTek 15:38.59
10 Kyle Kusik Hodges Bend Racing 15:38.94
11 Jp Slosar The Cyclery Racing Team 15:45.20
12 Chad Cook Team Al's Bicycles 15:45.98
13 Ryan Hulseberg Hodges Bend Racing 15:49.04
14 Patrick Angell Grip N Rip 16:43.45
15 Justin Davis Hodges Bend Racing 18:01.07
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephano Porter 15:46.57
2 Christopher Hyatt Walmart/ACEC Cycling Team 15:50.96
3 Caleb Corff OKCX p/b Celestial Cycles 16:05.99
4 Jeremiah Still Rogue Velo Racing 16:15.78
5 Jeff Mccool 3 Feet Cycling p/b Aristocrat Motor 16:19.22
6 Brent Lind GP VeloTek 17:04.58
7 Scott Johnson Move Up Development 17:12.56
8 Jesse Stein Manhattan Project 17:14.84
9 Eric Bartels 17:27.16
10 Luke Reilly Oklahoma Flyers 17:28.83
11 Reece Robinson Grip N Rip 17:35.10
12 Robert Florence GP VeloTek 17:35.28
13 John Rausch 17:48.53
14 Michael Neth GP VeloTek 18:08.47
15 Jay Raupp Big D Cycling 19:12.74
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Evangelista 360 Racing p/b VanDOit.com 14:39.77
2 Brandon Steinert GP VeloTek 16:25.59
3 Jamin Williamson 17:15.93
4 Martin Decourcy 17:24.18
5 Justin Evans Localcycling.com 17:25.79
6 Michael Tracy 18:07.46
7 Brian Olsen Le Mars Mentors 20:25.78
8 Jason Gonzalez GP VeloTek 21:59.34 Teammate Top 5: Brandon Steinert
9 Nathan Pettorini 23:12.20
Finishers: Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dane Hooks KCOI U20 05:57.95
2 Gabriel Schmitz KCOI U20 06:24.08 Teammate Win: Dane Hooks
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bartlett Cycle City Racing 04:57.43
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Weiland Central Junior Cycling Devo 07:08.47
2 Kypton O'neal 06:43.95
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Franklin Team Topeca 14:45.73
2 Warrick Spence Meteor-Allied 15:03.30
3 Matthew Miller Bicycle Shack Racing 15:05.65
4 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO 15:14.94
5 Thomas Naden 15:29.65
6 Christopher Johnson Bicycle Shack Racing 15:41.98
7 Jason Laidlaw 15:51.56
8 Kurt Wilson KCBC Racing 16:16.73
9 Shawn Knight KCBC Racing 16:24.16
10 Danny Roos GTG Racing 16:33.98
11 Mark Horn KCBC Racing 16:36.16
12 Dan Messina Natural Grocers Cycling Team 17:33.23
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Inglis Black Swift/Cycleton Racing Team 16:24.69
2 Shelby Franklin GP VeloTek 16:50.23
3 Bob Cummings Panaracer/Stan's NoTubes p/b Bicycl 16:51.61
4 Steve Wathke 360 Racing 17:46.45
5 Douglas Barnes 18:13.84
6 Kevin Tempel 18:40.98
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Fancher 360 Racing 17:24.96
2 Scott Bulfinch Team Kaos/Greenstreet/Wheelie Good 18:05.26
3 John Wentling 360 Racing p/b VanDOit.com 18:24.82
4 Douglas Bayer Bicycle Shack Racing 18:42.19
5 ? Harold 360 Racing p/b VanDOit.com 18:45.44
6 Chip Zimmer KCOI Boulevard 18:47.24
7 Lawrence Dreyfus 18:56.09
8 Keith Mcmahon 19:38.43
9 Samuel Perkins 360 Racing p/b VanDOit.com 20:22.77 Teammate Top 5: John Wentling
10 Jay Raupp Big D Cycling 20:39.11
11 Joe Douglas 20:55.52
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Ward DNA Racing 13:36.37
2 Andrew Evans City Title Cycling Team 13:36.78
3 Joseph Schmalz Tradewind Cycling Team 13:42.89
4 JP Brocket Meteor-Allied 13:53.19
5 Hugh Gill Dogfish/Team Noah 13:54.01
6 Jordan Miller Olathe Subaru Cycling 14:00.87
7 Jonathan Jacob Indiana/Kentucky Cycling Associatio 14:14.30
8 Tyler Reynolds Above & Beyond Cancer Junior Cyclin 14:15.77
9 Chase Wark Vol Gas Racing 14:17.55
10 Nicholas Penrod Hodges Bend Racing 14:24.42
11 Warrick Spence Meteor-Allied 14:30.29 Teammate Top 5: JP  Brocket
12 David Overson Tulsa Wheelmen 14:33.14
13 Kent Woermann Olathe Subaru Cycling 14:43.25
14 Justin Bird Quantum Racing Development presente 14:44.79
15 Jacob Slosar SBR Quantum Racing 14:48.52
16 Bryce Ward University of Arkansas Cycling Team 14:50.68
17 Matt Ledbetter Move Up Development 15:01.56
18 Austin Elser Tradewind Cycling Team 15:06.08 Teammate Top 5: Joseph Schmalz
19 Ian Seibert Quantum Racing Development presente 15:06.25
20 Adam Tingler Team Topeca 15:07.21
21 Shadd Smith Olathe Subaru Cycling 15:07.51
22 Hunter Adams 15:20.95
23 Tim Jansen GP VeloTek 15:31.62
24 Scott Williamson Olathe Subaru Cycling 17:12.06
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Biedenbach Bike One Racing Team 17:25.75
2 Tiffany Burris Grip N Rip 18:00.18
3 Abigail Pritchard Dogfish/Team Noah 18:07.92
4 Toni Cabezas Elektra Racing 18:35.76
5 Michelle Lingenfelser KCBC Racing 18:57.12
6 Kate Guske GP VeloTek 19:15.54
7 Lisa Demarni cromer Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend 19:27.39
8 Rebecca Havens Free State Racing 19:41.43
9 Judy Slosar The Cyclery Racing Team 19:41.93
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Wilkerson Localcycling.com 17:20.85
2 Amy Bryant Grip N Rip 19:17.74
3 Melany Kalafut 19:32.99
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liliana Navarro KCOI U20 06:30.81
2 Autumn Olsen Central Junior Cycling Devo 07:27.81
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeannie Kuhajek Orion Racing p/b Borah Teamwear 17:17.73
2 Leeann Reed Grip N Rip 17:53.17
3 Alyson Green Free State Racing 18:20.34
4 Yulia Roos Elektra Racing 19:03.05
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Shepard Elektra Racing 17:46.29
2 Ruth Seaman Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend 18:48.43
3 Stacy Bragg Pastaria - Big Shark Racing Team 19:03.83
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Doane Big D Cycling 20:43.74
2 Pam Glenn Pandemonium Cycling p/b Hodges Bend 23:27.26
3 Kathleen Raupp Big D Cycling 25:25.64 Teammate Win: Lisa Doane
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwen Inglis Stages Cycling 15:44.48
2 Mary Still Mermaid Winery 16:15.37
3 Jeannie Kuhajek Orion Racing p/b Borah Teamwear 16:16.64
4 Amy Cottrell 16:30.09
5 Hannah Glatter GP Velotek 16:40.00
6 Kate Seiler Sho-Air TWENTY20 Development 17:00.64
7 Ashley Miller Goldenrod Pastries CX 17:06.25
8 Lynn Wilson KCBC Racing 17:12.48
9 Kelly Skinner 17:39.80
10 Stacy Bragg Pastaria - Big Shark Racing Team 18:00.64
11 Madison Shepherd KCBC Racing 18:05.90
12 Andrea S krushefski 18:20.48
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7