Log In
Race Against Time Picacho Peak TT • Jan 29 2012
Clear, 70 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Stevens AZ MASTERS RACING 00:32:04
2 Donald Lightner KIMON WELLNESS 00:32:44
3 Kevin Huenneke UNATTACHED 00:32:51
4 Edwin Escamillo TRIBE MULTISPORT 00:33:06
5 Stanley Graves BICYCLE HAUS RACING 00:33:10
6 Eric Williams TEAM RHINO 00:33:27
7 Erich Lefevre SAGUARO VELO 00:33:58
8 Larry Bennett SUMMIT VELO 00:34:10
9 Ryan Hartman TRISPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:34:32
10 David Lehnen LANDIS/TREK 00:34:37
11 Jason Kaller TEAM GREEN CHOICE/TEAM RPM/AIRPARK 00:36:39
12 Eric Rosenberg TEAM GREEN CHOICE/TEAM RPM/AIRPARK 00:37:37
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Hurst EL GRUPO YOUTH CYCLING CLUB 00:27:38
2 Christian Maldonado TRISPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:27:40
3 Jason Kelly CARLOS OBRIEN RACING P/B TRIBE 00:27:55
4 Eric Preiss TRISPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:27:58
5 Andy Gracyalny GNARLUBE/LANDSHARK RACING 00:28:09
6 Geoff Chalmers TEAM VITESSE 00:28:38
7 Joshua Smith TRI-SPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:28:39 Teammate Top 5: Christian Maldonado
8 Kurt Garbe AGGRESS 00:28:40
9 Richard Horn AGGRESS 00:29:20
10 Owen Graves BICYCLE HAUS RACING 00:29:23
11 David Genovese FASTER PERFORMANCE CENTER 00:29:47
12 Kevin Harsley TRI-SPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:29:50 Teammate Top 5: Christian Maldonado
13 Matthew Jones TEAM O2/MAYNARDS 00:29:57
14 Leo Masurky AGGRESS 00:29:59
15 Jim Holbrook FASTER PERFORMANCE CENTER 00:30:14
16 Elliot Anderson TRI-SPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:30:14 Teammate Top 5: Christian Maldonado
17 Peter Michaud WMRC LANDIS 00:31:53
DNF Jonathan Triplett O2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaycen Brown BICYCLE HAUS RACING 00:28:11
2 Daniel Redivo LANDIS/TREK WMRC 00:28:17
3 Bill Pinckard HARMONY HOMES RACING 00:28:46
4 Peer Himler FASTER PERFORMANCE CENTER 00:28:52
5 Marc Overson TOLERO RACING 00:29:09
6 Ethan Burns Tachycardia Racing 00:29:31
7 Stephen Banta NBOUNDZ RACING 00:29:41
8 Bill Harman SAGUARO VELO 00:29:48
9 Aaron Matos JOBING.COM RACING 00:29:50
10 Andrew Cope TRIBE MULTISPORT 00:29:58
11 Dann Niegocki TOLERO RACING 00:30:17 Teammate Top 5: Marc Overson
12 Robert Nickerson TEAM VITESSE 00:30:29
13 Eric Wasson BICYCLES OF SCOTTSDALE 00:30:36
14 Derek Rich LANDIS TREK 00:31:21
15 Son Nguyen TOLERO RACING 00:31:23 Teammate Top 5: Marc Overson
16 Hector Cardenas TOLERO RACING 00:31:35 Teammate Top 5: Marc Overson
17 John Camoriano TWO WHEEL JONES RACING 00:32:03
18 Mike Cinalli TOLERO RACING 00:32:19 Teammate Top 5: Marc Overson
19 Eddie Mckee LANDIS/TREK 00:32:27
20 Eran Mahrer TEAM GREEN CHOICE/TEAM RPM/AIRPARK 00:32:35
21 Ross Pearlman FASTER PERFORMANCE CENTER 00:33:26 Teammate Top 5: Peer Himler
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Ryan TEAM PAY 'N TAKE 00:28:58
2 Jesus Adrian SOUTHWEST HAND CYCLING TEAM 00:29:08
3 Marty Giles SOUTHWEST HAND CYCLING TEAM 00:29:42
4 John Carroth SOUTHWEST HAND CYCLING TEAM 00:30:04
5 Jason Dannettel FBF Racing 00:30:38
6 Kevin Burns TACHYCARDIA RACING 00:30:41
7 Nelson Brown TOLERO 00:30:43
8 Andrew Fernandez CALOS O'BRIEN PB TRIBE 00:31:10
9 Sam Gross UA CYCLING 00:31:22
10 Scott Handler UNATTACHED 00:31:27
11 John Hoffmann Tolero Racing 00:31:37
12 Matt Fuzzey UNATTACHED 00:31:51
13 Nik Hammarberg CARLOS OBRIENS RACING P/B TRIBE 00:31:54
14 Christopher Traynor 00:31:58
15 Christopher Hodgson TOLERO RACING 00:32:03
16 Michael Branson BICYCLE HAUS/CAMELBACK CYCLING CLUB 00:32:14
17 Russ Edge TACHYCARDIA 00:32:23
18 Raul Vargas FASTER PERFORMANCE CENTER 00:32:48
19 Joshua Strauss TRISPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:32:55
20 David Woodruff TRISPORTS CYCLING / ECLIPSE RACING 00:33:23
21 Paul Schmidt CURBSIDE CYCLERY RACING TEAM 00:33:24
22 Lonnie Poarch 00:33:27
23 Gilberto Melendez 02 MODERN FITNESS 00:33:34
24 Randy Sookoo 00:33:37
25 Zachary Brooks TEAM O2 00:33:39
26 Todd Key GREEN TEAM 00:34:56
27 David Cooper 00:36:12
28 Jonathan Rodriguez 00:36:27
29 Jon Wicks 00:36:42
30 Eliot Cobb UNATTACHED 00:38:22
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 26   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bennett NONE 00:34:55
2 Michael Hammerlin STRADA RACING 00:38:54
3 Kyle Helmke EL GRUPO YOUTH CYCLING CLUB 00:45:27
4 Andrew Pobloske UNATTACHED 00:51:28
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominic Suozzi FASTER RACING 00:29:59
2 Nicholas Harris EL GRUPO YOUTH CYCLING CLUB 00:34:13
3 Christian Mathews EL GRUPO YOUTH CYCLING CLUB 00:37:07
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Mcnulty TRI-SPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:28:11
2 Todd Tankersley FASTER PERFORMANCE CENTER 00:28:28
3 Jim Holbrook FASTER PERFORMANCE CENTER 00:28:46
4 Jose Nicola HONEYWELL 00:30:52
5 Donovan Warren 00:48:28
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louie Amelburu HARMONY HOMES.COM RACE TEAM 00:26:28
2 Jesus Lamb GST RACING 00:27:22
3 Steven Geerligs SOUTHWEST HAND CYCLING TEAM 00:28:24
4 Kurt Kroese GST RACING 00:28:28
5 Matthew Pobloske GST RACING 00:28:58
6 Marty Giles SOUTHWEST HAND CYCLING TEAM 00:29:13
7 Jesus Adrian SOUTHWEST HAND CYCLING 00:29:31
8 Craig Hamilton FASTER PERFORMANCE CENTER 00:29:33
9 Dave Goedecke CYCLE MANIA 00:29:46
10 Eric Taylor KALADI-SUBWAY 00:29:50
11 John Johnson O2 MODERN FITNESS 00:30:21
12 Lewis Freed FASTER RACING 00:30:48
13 Joseph Kline NORTH RIVER RACING 00:31:04
14 Mark Bradley AZ MASTERS RACING 00:31:54
15 Steven Goble FASTER PERFORMANCE CENTER 00:32:06
16 Rich Sloan UNATTACHED 00:32:26
17 Dave Howard 00:33:42
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Brown TEAM RHINO 00:27:52
2 Keith Brodhagen FASTER PERFORMANCE CENTER 00:27:57
3 D Mcgehee UNATTACHED 00:28:04
4 Spencer Roberts NEXT LEVEL FITNESS 00:28:40
5 Peter Smith FASTER PERFORMANCE CENTER 00:29:03
6 Scott Baker GST RACING 00:29:11
7 Donald Lewis TEAM RHINO 00:29:55 Teammate Win: Peter Brown
8 Mark Peters AZ MASTERS RACING 00:30:13
9 Kiral Thompson SUMMIT VELO 00:31:00
10 Kurt Kroemer FASTER PERFORMANCE CENTER 00:31:27 Teammate Top 5: Keith Brodhagen
11 Robert Fleckenstein TOLERO RACING 00:31:34
12 Wayne Moore UNATTACHED 00:32:03
13 Mike Sanchez TRIBE MULTISPORTS 00:32:08
14 Tyrone Holmes LANDIS-TREK 00:32:23
15 Daniel Martin ECHELON 00:32:32
16 Frank Mehay TOLERO RACING 00:33:24
17 Alex Garcia TOLERO RACING 00:33:55
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Pinckard HARMONY HOMES RACING 00:28:47
2 David Swain TEAM BROADWAY BICYCLES 00:30:33
3 James Ostrem TEAM RPM/TEAM GREEN CHOICE/AIRPARK 00:30:59
4 Doug Forsha TEAM RPM/TEAM GREEN CHOICE/AIRPARK 00:31:22
5 Paul Mittman 00:31:37
6 Mike Parrish LANDIS/TREK 00:31:47
7 Scott Webster SOUTHWEST HAND CYCLING TEAM 00:32:05
8 Keith Tomei TEAM BROADWAY BICYCLES 00:32:10 Teammate Top 5: David Swain
9 C Michael jolivet LE SCOMPARSE 00:32:32
10 Steve Wetmore TEAM BROADWAY BICYCLES 00:32:37 Teammate Top 5: David Swain
11 ? Nippy EL GRUPO YOUTH CYCLING CLUB 00:33:04
12 Larry Brown TEAM COLLEEN 00:34:59
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Treinen FOCUS RACING TEAM 00:28:05
2 Philip Holman TEAM RPM 00:28:59
3 Howard Roose INTERMOUNTAIN CYCLING ORGANIZATION 00:29:01
4 Joe Puchi TEAM GREEN CHOICE/TEAM RPM/AIRPARK 00:30:19
5 Patrick Dennis UNATTACHED 00:31:21
6 Glenn Harris SUMMIT VELO 00:31:27
7 Richard Taylor O2 MODERN FITNESS 00:33:28
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harold Wallace TEAM RHINO 00:30:05
2 Jack Dillon BROADWAY BICYCLES 00:30:59
3 John Conahay SOUTHWEST HAND 00:31:58
4 Doug Perry AGGRESS 00:32:17
5 Gaetan Boulanger FADOQ 00:32:43
6 Richard Ellwanger AGGRESS 00:32:56
7 Richard Duncan SOUTHWEST HAND CYCLING TEAM 00:33:54
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lavon Wiseman UNATTACHED 00:32:49
2 Jim Keenan UNATTACHED 00:33:58
3 Jack Quinn RPM POWERED BY GREEN CHOICE SOLAR 00:34:07
4 Joe Rodriguez 00:34:40
5 William Barnes SAGUARO VELO 00:34:40
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer TEAMRPM 00:30:45
2 Richard Reynolds SUMMIT VELO 00:34:17
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louie Amelburu HARMONY HOMES.COM RACE TEAM 00:26:33
2 Justin Orkney TRI-SPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:27:27
3 Michael Radcliff TRISPORTS.COM CYCLING/ ECLIPSE RACI 00:27:31
4 Timothy Carolan LANDIS/TREK 00:27:33
5 Andre Mcnulty TRI-SPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:27:40
6 Luke Dale JETT-SET RACING 00:27:56
7 Christopher Chase RACC pb GG 00:28:08
8 Robert Chorost TACHYCARDIA RACING 00:28:14
9 Eugene Boronow TEAM O2/MAYNARDS 00:28:20
10 Jay Seymoure JETSET MAGAZINE 00:28:41
11 Brian Ellis TRI-SPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:28:56 Teammate Top 5: Justin Orkney
12 Matthew Pobloske GST RACING 00:29:27
13 Peter Brown TEAM RHINO 00:29:47
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Bertine ST KITTS & NEVIS 00:29:01
2 Catherine Dickson UNATTACHED 00:30:06
3 Natalie Koch LANDIS/TREK 00:30:17
4 Kristen Hetzel TRI-SPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:31:53
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karin Graves 00:37:13
2 Janet Itsell UNATTACHED 00:40:56
3 Pamela Patterson TEAM BROADWAY BICYCLES 00:41:03
4 Julianna Kimball SUMMIT VELO 00:41:33
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Teri Twarkins JOBING.COM WOMENS RACING 00:33:24
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Camoriano TWO WHEEL JONES RACING 00:34:08
2 Laura Somak JOBING.COM WOMEN'S RACING 00:34:16
3 Laura Birdwell JOBBING.COM WOMEN'S RACING 00:34:52
4 Diane Hartman TRISPORTS CYCLING/ECLIPSE RACING 00:35:56
5 Jennifer Jen 00:36:48
6 Andrea Gonzales TOLERO RACING 00:37:39
7 Melissa Sotelo TRISPORTS/ECLIPSE RACING 00:39:17
8 Jade Barnes EL GRUPO YOUTH CYCLING CLUB 00:41:05
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Welch EL GRUPO YOUTH CYCLING CLUB 00:40:08
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lizzy Caputo EL GRUPO YOUTH CYCLING CLUB 00:36:14
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caryn Fraser UNATTACHED 00:38:16
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Leonard TEAM RHINO 00:33:50
2 Collette Haney TEAM GREEN CHOICE/TEAM RPM/AIRPARK 00:35:48
3 Rachel Gioannini SUMMIT VELO 00:36:16
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elaine Byers THE LADIES 00:38:46
2 Rachel Hilgeford SUMMIT VELO 00:39:05
3 Laverne Lindsey JOBING.COM /TRIBE WOMEN RACING 00:43:05
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liz Perry AGGRESS 00:36:14
2 Candace Porter SUMMIT VELO 00:36:21
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jo Johnson TEAM TBB/DEEP BLUE 00:36:14
2 Melanie Rineer SOUTHWEST HAND CYCLING TEAM 00:39:02
Finishers: Cat 4: 2