Log In
Mississippi Gravel Cup / Rockcrusher Challenge • Feb 8 2020 • Ackerman, MS
Clear, 56 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Merrill Smith 7:54:38.856
2 Ellis Bourque iii 8:19:49.554
DNF Tony Longo DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Martin 6:14:23.440
2 James Richey 6:36:04.907
3 John King 6:50:21.577
4 Charles Bell 7:06:04.678
5 Michael Balliet 7:12:37.188
6 Tim Taylor 7:12:48.004
7 Stephen Franklin 7:19:09.668
8 Brent Barrett 7:19:30.789
9 Stanley Prutz 4D Racing 7:45:01.347
10 Greg Caldwell 7:54:39.548
11 Paul Graham 8:18:12.622
12 Louis Harkey 8:36:28.750
DNF David Alexander DNF
DNF Rusty Roussel DNF
DNF Rich Adair DNF
DNF Timothy Klausutis DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Kuppersmith Velovit 5:41:05.642
2 Matthew Slavick Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 5:41:23.944
3 Justin Lowe Jackson Velosports 5:41:26.661
4 Taylor Herron Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 6:00:30.628
5 Nicholas Williams 6:19:35.258
6 Brandon Mccullough Velovit 6:35:02.469 Teammate Win: Scott Kuppersmith
7 Boomer Leopold 6:45:24.641
8 David Collins 7:06:50.500
9 Ryan Turner 7:12:47.944
10 Paul Irizarry 7:24:12.657
11 Jake Huggart 7:29:26.762
12 Matthew Greig 7:32:04.425
13 Bo Bozeman 7:38:04.552
14 Michael Anthony 7:39:27.690
15 Justin Tan University of Minnesota Cycling 8:20:37.707
16 Jack White Velovit 10:53:48.990 Teammate Win: Scott Kuppersmith
DNF Sean Philyaw Team Type 1 Foundation DNF
DNF Peter Reed Mississippi vs Everybody DNF
DNF Brendan Housler EVOQ.BIKE p/b Enshored DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hart Robinson Los Locos 6:30:10.060
2 Michael Favaloro 8:13:03.228
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Jobin 2:21:54.075
2 Jake Pope 3:05:44.965
3 Kyle Hairston 3:11:39.051
4 Kelvin Jones 3:11:39.709
5 Jean-claude Martin 3:13:41.047
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Hendrix 3:23:36.498
2 Jeff Moyer 3:59:56.669
3 William Henderson 4:02:37.849
4 Scott Lingle 4:32:36.158
5 Johnny Davis 4:43:48.133
6 Kevin Ponds 5:00:29.525
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hodgson 4:32:57.950
1
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Phyfer Velovit 3:02:48.204
2 Townsend Myers Urban South Racing 3:07:25.034
3 Stuart Keyes 3:07:45.700
4 David Hesser 3:16:42.231
5 David Blumenthal Velovit 3:16:45.343 Teammate Win: James Phyfer
6 ? N/a Velovit 3:17:03.792 Teammate Win: James Phyfer
7 Tommy Hixon Velovit 3:17:40.720 Teammate Win: James Phyfer
8 Christian Ladner 3:18:17.750
9 Tracy Brooks 3:19:06.740
10 Keith Tarver 3:19:08.178
11 Darron Leach 3:22:23.351
12 Butch Sims 3:26:30.056
13 Richard Crenshaw 3:38:33.490
14 Chris Hutchinson 3:47:19.731
15 Kenneth Tucker 3:47:37.270
16 Bert Massey Velovit 3:47:39.226 Teammate Win: James Phyfer
17 Jack Porter 3:47:39.798
18 Shayne Smith Los Locos 3:49:48.373
19 James Wynn 3:58:55.504
20 Skip Kuzel 4:03:25.286
21 Sean Marshall 4:04:48.832
22 Leonard Fuller 4:10:39.437
23 Greg Taylor 4:19:20.240
24 Earl Glazer 4:19:39.602
25 David Cook Racing Revolution 4:20:36.390
26 Terry Hartley 4:20:41.993
27 Joseph Hall 4:29:58.816
28 Geoffrey Hodgson 4:32:59.304
29 Tim Myers 4:34:21.660
30 James Shoemaker 4:39:44.955
31 Rick Krapels 4:46:50.826
32 Jason Sanders 4:50:37.733
33 Angus Dawe 5:03:26.147
34 Robin Boyd 5:12:30.193
DNF Karl Kleinbeck DNF
DNF Freddie Nalos DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 11   Cat 5: 10   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Krawczyk 2:50:30.260
2 Eric Nelson Velovit 2:50:30.822
3 Carson Harrington 2:50:44.937
4 Michael Poole 2:51:13.824
5 Jacob Tubbs 3:00:57.280
6 Will Tucker 3:00:57.835
7 Kevin Mcgill Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 3:02:46.724
8 Joe Swanson 3:02:46.739
9 John Brizzard iii 3:02:51.741
10 Richie Fletcher 3:06:23.806
11 Christopher Mueller 3:06:28.177
12 Michael Milligan 3:08:54.928
13 Davis Wade 3:17:02.052
14 Gregory Mazzaferro Los Locos 3:17:17.032
15 Daniel Wile 3:18:15.607
16 Ryan Whitaker 3:18:52.432
17 Wade Herren 3:22:41.484
18 Lucas Charles 3:24:43.068
19 Willis Porter 3:25:27.142
20 Tim Moore 3:28:40.094
21 Bart Ryan??? 3:29:51.894
22 Andy Hale 3:37:45.227
23 Wes Hale Stanky Creek Cycling 3:37:46.972
24 Barton Williams 3:40:00.872
25 Nick Gaspard 3:40:08.068
26 Patrice Lhommeau 3:40:13.049
27 Luke Ramseth 3:41:12.985
28 Scotty Kelly 3:43:09.287
29 Zachary Lowe Jackson VeloSports/Nissan of Paris 3:43:50.221
30 Jamie Freeman 3:49:22.812
31 Brian Frederick Indian Cycle Racing 3:52:16.320
32 Matthew Nunes 3:52:30.680
33 Mike Hatton 3:53:09.265
34 Charles Allen 3:56:51.122
35 Alex Salillas 3:58:42.391
36 Jason Salillas 3:58:43.529
37 Will Spencer 4:01:19.891
38 Jake Metcalfe 4:01:41.399
39 Robert Spillman 4:01:55.286
40 James Winton 4:07:18.588
41 Payne Guilliams 4:08:31.119
42 Denson Henry 4:10:25.470
43 Alexandre Andrade 4:13:17.103
44 Brent Williams Mississippi vs Everybody 4:16:47.870
45 Jon Myrick 4:29:28.585
46 Jose Fallas Indian Cycle Racing 4:29:59.286
47 Andrew Mcqueen 4:39:09.854
48 Chris Rosario 4:40:25.381
49 Jonathan Powell 4:41:43.828
50 Roberto Barrios 4:42:25.089
51 Chris Roberts 4:49:05.229
52 Jason Jeffirs 4:49:50.494
53 Cody Bates 4:54:06.084
54 Bo Tate 5:38:36.314
55 Marc Pugh 5:50:03.937
DNF Christian Flow DNF
DNF Jed Normand DNF
DNF D Aaron braswell??? Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 12   Cat 5: 7   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Adams Los Locos 3:22:24.607
2 Jason Murphey 3:40:07.386
3 Shannon Estes Indian Cycle Racing 4:05:39.398
4 James Daniels Racing Revolution 4:19:00.324
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laureen Coffelt Los Locos 7:19:08.619
2 Roxanne Smith 7:55:16.038
3 Alison Brown 8:36:28.054
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Houser 7:08:01.962
2 Jennifer Talley 7:41:23.160
3 Emily Bissett Urban South Racing 8:12:07.956
4 Kristina Larson Crush Racing 8:16:35.405
5 Michelle Chesteen 8:17:47.721
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Mcree 3:11:32.796
1
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelby Tucker 1:58:48.088
2 Poppy Seelbinder 2:35:38.137
3 Shelly Normand 3:02:40.062
4 Kristen Williams 3:05:46.333
5 Jennifer Hartley 3:11:23.005
6 Brittany Reid 3:11:34.006
7 Lyndsay Simpson 3:12:16.232
8 Rebecca Bourque 3:13:05.970
9 Elizabeth Spooner 3:13:13.587
10 Debbie Jones 3:13:29.215
11 Sarah Lea anglin 3:13:44.320
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Hendrix 3:23:35.460
2 Selena Swartzfager 5:05:00.864
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pamela Tate Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 3:38:32.303
2 Shannon Cook Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 4:17:48.713 Teammate Win: Pamela Tate
3 Margaret Deavours 4:44:47.062
4 Luann Ainsworth 5:11:35.091
5 Kellye Carlisle 5:11:36.038
6 Michelle Williams 5:19:49.449
DNF Denise Mills Indian Cycle Racing DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Smith 3:03:25.162
2 Abby Ruess 3:08:52.353
3 Jill Didier 3:31:48.264
4 Martha Lowe Jackson VeloSports 3:38:29.935
5 Anna Wile 3:40:13.764
6 Allison Blythe 4:00:14.772
7 Laura Heusel 4:03:25.348
8 Tara Williams-davis 4:07:45.112
9 Sally Landham Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team 4:21:31.580
10 Mary Haizlip 4:23:22.427
11 Bevan Lee 4:28:05.026
12 Jennifer Hogan 4:35:37.920
13 Kelly Mcguire 4:43:02.616
14 Tere Turner Racing Revolution 4:50:11.693
15 Mary Mcwhirter 5:38:36.076
DNF Morgan Robinson DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 5