Log In
2012 Spring Fling of Cycling - Road Race • Jan 29 2012
Clear, 67 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yosvani Rosell University Bicycle Center 7:31:19.75
2 Jeremy Smith Hoover's Essential Health Market 7:31:19.75
3 Mateo Zuluaga Veloce Speedwear Development Team 7:31:19.88
4 Daniel Ciuro Infinity Bike Shop 7:31:20.07
5 Roberto Chamizo University Bicycle Center 7:31:20.43 Teammate Win: Yosvani Rosell
6 Kurt Wagner Veloce Speedwear Development Team 7:31:20.64
7 Chris Slack Infinity Bike Shop 7:31:20.74 Teammate Top 5: Daniel Ciuro
8 Scott Spees Olympus Homes Cycling Team 7:31:22.01
9 Mitchell Grable Orlando Road Club Inc 7:31:22.08
10 Michael Hernandez Slipstream-Craddock Junior Developm 7:31:22.25
11 Tomas Velez Veloce Speedwear Development Team 7:31:22.29 Teammate Top 5: Mateo Zuluaga
12 Amos Meyers Veloce Speedwear Development Team 7:31:23.40 Teammate Top 5: Mateo Zuluaga
13 Bradley Gordon Florida Velo 7:31:23.46
14 Andrew Schluck Unattached 7:31:23.68
15 Brian Stalvey VeloBrew Cycling Club 7:31:24.08
16 Dean Middleton Orlando Road Club Inc 7:31:24.69
17 Ty Mader Jacksonville Racing Club 7:31:24.95
18 Julio Prida University Bicycle Center 7:31:25.00 Teammate Win: Yosvani Rosell
19 Duffy Fray Infinity Bike Shop 7:31:25.36 Teammate Top 5: Daniel Ciuro
20 Frank Frederick Veloce Speedwear Development Team 7:31:25.43 Teammate Top 5: Mateo Zuluaga
21 Ian Mcmullen VeloBrew Cycling Club 7:31:26.06
22 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More 7:31:26.14
23 Benjamin Talbot 352 Racing p/b Bikes and More 7:31:26.66
24 Bruno Moreira Team AJ's Bikes and Boards 7:31:36.54
25 Fernando Acevedo Veloce Speedwear Development Team 7:32:20.92 Teammate Top 5: Mateo Zuluaga
26 Andrew Mcmullen VeloBrew Cycling Club 6:58:56.31
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Pavlik Team Ajs Bikes and Boards 7:31:20.98
2 Daniel Marin Orlando Road Club Inc 7:31:21.05
3 Jason Brandt Unattached 7:31:21.24
4 James Donahue Unattached 7:31:21.33
5 Julian Marin Orlando Road Club Inc 7:31:22.21
6 Rodrigo Barreto Unattached 7:31:22.91
7 Eric Brewer Orlando Road Club Inc 7:31:23.05 Teammate Top 5: Daniel Marin
8 James Harter Unattached 7:31:23.19
9 Hans Vandenberg Slipstream -Craddock Junior Devo 7:31:23.21
10 Dave Lewis Unattached 7:31:23.26
11 Juan Marrufo University Bicycle Center 7:31:23.27
12 James Gunter VeloBrew Cycling Club 7:31:23.44
13 Zechariah Musselman Colavita Racing Inc. 7:31:23.61
14 Brian Collie Unattached 7:31:23.62
15 Dennis Phipps Cool Beans Racing 7:31:23.83
16 Christopher Evensen Unattached 7:31:23.93
17 Scott Lameier University Bicycle Center 7:31:23.99
18 Ruben Darancou Space Coast Velo Sport 7:31:24.14
19 Matthew Marinelli B3 cycling 7:31:25.34
20 Edwin Pinzon Team AJ's Bikes and Boards 7:31:25.35 Teammate Win: Henry Pavlik
21 Justin Ersland VeloBrew Cycling Club 7:31:25.57
22 Mike Montgomery Treasure Coast Cyclewerks 7:31:25.62
23 David Jordan Jacksonville Racing Club 7:31:25.72
24 Robert Link VeloBrew Cycling Club 7:31:25.91
25 Andrew Axmacher Hoover's Essential Health Market 7:31:25.92
26 Jordan Hoover Hoover's Essential Health Market 7:31:26.02
27 Unknown Rider Unattached 7:31:26.94
28 Robert Paulsen VeloBrew Cycling Club 7:31:26.96
29 Michael Dwyer Cool Beans Racing 7:31:27.17
30 John Hovius Orlando Road Club Inc 7:31:27.86 Teammate Top 5: Daniel Marin
31 Randy Walker Treasure Coast Cyclewerks 7:31:27.94
32 William Dugan Unattached 7:31:28.43
33 James Maffucci Unattached 7:32:15.21
34 Hayden Blom VeloBrew Cycling Club 7:14:38.99
35 Daxx Terry VeloBrew Cycling Club 7:21:42.69
36 Serge Augustin Cool Beans Racing 7:24:47.36
37 Keith Bukovan Unattached 7:31:29.49
38 Michael Neslon Orlando Road Club Inc 7:34:07.42 Teammate Top 5: Daniel Marin
39 Timothy Faw VeloBrew Cycling Club 7:02:12.16
40 Peter King VeloBrew Cycling Club 7:39:07.26
41 James Adcock Cool Beans Racing 6:05:06.16
42 Jeff Dicken (RS) 3 Racing 8:56:06.05
43 Drew Smith VeloBrew Cycling Club 8:57:41.64
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 38   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Patton B3 cycling 6:58:44.95
2 Byron Becker GearLink Racing INC. 6:58:45.65
3 Jc Figueredo Unattached 6:58:46.68
4 James Rispoli Unattached 6:58:46.69
5 Kyle Williams Unattached 6:58:50.19
6 Daniel Flesch Unattached 6:58:50.91
7 Alexis Fernandez Florida Velo 6:58:50.96
8 Shawn Faynik Hoover's Essential Health Market 6:58:51.04
9 Ken Rodgers Bobs Bicycles Cycling Club 6:58:51.54
10 Charles Willis Unattached 6:58:51.89
11 Taylor Huckery Team Bent's 6:58:52.03
12 Duverney Porras Unattached 6:58:54.99
13 David Suggs Compass Cycling Team 6:58:55.18
14 David Silloway Genesee Valley Cycling Club 6:58:55.22
15 Rick Gregson Unattached 6:58:58.61
16 Steven Ergle 352 Racing p/b Bikes and More 6:58:59.53
17 David Muszynski Unattached 6:58:59.84
18 Thomas Cox Unattached 6:59:02.05
19 Ricardo Morales Unattached 6:59:02.12
20 Jeffrey Blain Unattached 6:59:03.39
21 Jose Medina Velo Works Spokes Etc. Racing 6:59:03.41
22 Vincent Hahr Unattached 6:59:03.84
23 Charles Hall Scenic City Velo 6:59:05.58
24 Mark Anthony sanchez Unattached 6:59:07.19
25 Jeffrey Bennett Unattached 6:59:08.40
26 Brian Gallagher Unattached 6:59:12.15
27 Jonathan Winter Unattached 6:59:12.16
28 Christopher Rupe Unattached 6:59:17.14
29 Ethan Tapp Unattached 6:59:28.20
30 Justin Pries Unattached 6:59:30.30
31 David Mcmullen VeloBrew Cycling Club 6:59:31.30
32 William Lorenzen Unattached 6:59:36.99
33 Javier Gomez Unattached 6:59:40.47
34 Burl Spurlock Pro-Fitness Multisports 7:00:05.42
35 Junio Almonte University Bicycle Center 7:00:22.30
36 Eric Kirby Unattached 7:03:25.59
37 Juancarlos Rivera University Bicycle Center 7:07:59.86
38 Trey Deberry Unattached 7:10:54.92
39 Joe Kennedy Unattached 7:10:55.43
40 Ron Henson Unattached 7:10:56.89
41 Rhett Houstoun Primal-The Bike Shop Race Team 7:11:59.61
42 Edward Danow Unattached 7:12:02.25
43 Vincent Kendziora Unattached 7:12:06.25
44 Victor Ephrem VeloBrew Cycling Club 7:13:12.55
45 Osmay Rodriguez Unattached 7:13:52.63
46 Gary Jordan Unattached 7:15:05.75
47 Marc Stalvey Unattached 9:36:46.43
48 Robert Plewniak Unattached 6:41:24.71
49 Gary Searls Unattached 6:41:25.28
50 Austin Meyer Unattached 6:41:26.72
51 Craig Leckie Unattached 9:48:12.88
52 Thomas Rice Unattached 7:04:52.22
53 Jeffrey Miller Unattached 6:05:34.84
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 35   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Couture Relaj Cycling 6:58:55.10
2 Brent White Unattached 7:02:48.95
3 James Mertens Colavita Racing Inc. 6:57:29.79
4 Nicholas Leblanc Unattached 7:03:59.85
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Pavlik Team Ajs Bikes and Boards 6:59:26.75
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Hauff Compass Cycling Team 7:53:43.90
2 Andres Munera Synergy Racing Team 7:53:44.52
3 Thomas Zawadski Synergy Racing Team 7:57:52.53
4 Eric Specht Compass Cycling Team 7:58:53.85 Teammate Win: Jeremy Hauff
5 Anthony Prioli Synergy Racing Team 7:58:56.78
6 Vance James Synergy Racing Team 7:58:57.00
7 Vincent Cook Synergy Racing Team 7:58:57.47 Teammate Top 5: Andres Munera
8 Luis Torres Atlantic Shores Velo 7:58:57.98
9 Tim Ballenger Compass Cycling Team 7:58:58.25 Teammate Win: Jeremy Hauff
10 Ryan Williams Unattached 7:58:58.88
11 Sean Stanron Compass Cycling Team 7:58:58.89 Teammate Win: Jeremy Hauff
12 Jeff Leonard Compass Cycling Team 7:58:59.24 Teammate Win: Jeremy Hauff
13 Rene Fonseca Compass Cycling Team 7:58:59.36 Teammate Win: Jeremy Hauff
14 Pat Rugg Compass Cycling Team 7:58:59.67 Teammate Win: Jeremy Hauff
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blain Reeves ZMOTION Racing Team 7:29:09.10
2 Sean Coleman ZMOTION Racing Team 7:29:09.52 Teammate Win: Blain Reeves
3 Stephen Selby Orlando Velo 7:29:29.74
4 Pedro Leon GS Palm Beach 7:29:49.50
5 Nivio Diaz AG Bikes /Bayview Cadillac 7:29:50.76
6 Kirk Corsello Iron Data Racing 7:29:50.83
7 Philip Elliott ZMOTION Racing Team 7:29:52.03 Teammate Win: Blain Reeves
8 Charles Ford Unattached 7:29:52.20
9 Shaun Redman AG Bikes/Bayview Cadillac 7:29:52.34 Teammate Top 5: Nivio Diaz
10 Todd Wilson Florida Velo 7:29:52.43
11 Chuck Holstein Florida Velo 7:29:52.56
12 Russell Mitchell Unattached 7:29:52.60
13 Jose Hernandez Atlantic Shores Velo 7:29:52.89
14 Julio Rojas AG Bikes/Bayview Cadillac 7:29:52.90 Teammate Top 5: Nivio Diaz
15 Jack Gonzalez Team Primal Racing 7:29:53.10
16 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 7:29:53.32
17 Ken Schofield ZMOTION Racing Team 7:29:53.42 Teammate Win: Blain Reeves
18 Milton Behrens AG Bikes/Bayview Cadillac 7:29:53.72 Teammate Top 5: Nivio Diaz
19 Theodore Fleming Team Hotel San Jose 7:29:54.60
20 Winces Velasco Hoover's Essential Health Market 7:29:55.00
21 Paul Williams Brick City/St Pete Bicycles 7:29:55.57
22 Raife Snover ZMOTION Racing Team 7:29:56.05 Teammate Win: Blain Reeves
23 Scott Erker Cycle Logic 7:29:56.06
24 Greg Pickren Unattached 7:29:58.12
25 Peter Galvin Unattached 7:29:58.22
26 Israel Vera Unattached 7:30:03.41
27 Victor Rodriguez AG Bikes /Bayview Cadillac 7:30:36.56 Teammate Top 5: Nivio Diaz
28 Ted Bolt Unattached 7:32:05.64
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Schneider Jacksonville Racing Club 6:57:16.47
2 Charles Jerabek Jacksonville Racing Club 6:58:30.38 Teammate Win: Thomas Schneider
3 John Stone Treasure Coast Cycling Association 6:58:31.91
4 Robert Stevens Florida Masters Cycling 6:58:36.55
5 John Faulk Treasure Coast Cycling Association 6:58:52.17
6 Joe Mckee Unattached 6:58:52.22
7 Rodrigo Castro Hoover's Essential Health Market 6:58:52.46
8 Julius Aulisio Treasure Coast Cycling Association 6:58:52.47 Teammate Top 5: John Stone
9 Michael Rhoades Ride N Rolll Cyclery 6:58:52.51
10 David Steigerwalt The Fit Lab 6:58:52.71
11 Paul Harris Hoover's Essential Health Market 6:58:52.93
12 Seth Layton Florida Velo 6:58:52.96
13 Michael Chiarella Florida Velo 6:58:53.16
14 John Tanner Florida Velo 6:58:53.21
15 Stuart Lamb West Coast Cycling p/b STS Bikes/Cr 6:58:53.35
16 Brian Davis B3 cycling 6:58:53.42
17 Don Fields Peloton Sports Group 6:58:53.64
18 Paul Hawkins Team Bent's 6:58:54.04
19 Paul Bordas Treasure Coast Cycling Association 6:58:54.15 Teammate Top 5: John Stone
20 Marshall Reeves Infinity Bike Shop 6:58:54.65
21 Christopher Burrough Infinity Bike Shop 6:58:54.81
22 John Gibson Jacksonville Racing Club 6:58:55.52 Teammate Win: Thomas Schneider
23 Mark Mcbroom Unattached 6:58:55.58
24 Matthew Stuart Greater Hartford Cycling Club 6:58:55.92
25 Fred Mclaughlin Unattached 6:58:56.10
26 Michael Rigby Atlantic Shores Velo 6:58:56.46
27 James Wright Jacksonville Racing Club 6:59:11.97 Teammate Win: Thomas Schneider
28 Steven Kurth Treasure Coast Cycling Association 6:59:22.48 Teammate Top 5: John Stone
29 D Mark parker Peloton Sports Group 6:59:35.66
30 Glenn Harsin Florida Velo 7:01:59.60
31 David Mikolaitis 352 Racing p/b Bikes and More 6:24:20.44
32 Edgar Leano Truckee Bicycle Team 6:58:55.90
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 11   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clifford Jackson Florida Masters Cycling 6:58:52.73
2 Michael Frenette Unattached 6:58:53.03
3 Marcus Watters DWC Racing 6:58:53.39
4 Pascal Jugy Florida Velo 6:58:53.51
5 Daniel Green Atlantic Shores Velo 6:58:53.52
6 Trevor Maclaine Florida Masters Cycling 6:58:54.18 Teammate Win: Clifford Jackson
7 David Butcher Atlantic Shores Velo 6:58:54.82 Teammate Top 5: Daniel Green
8 Dale Showell Sundance Brotherhood 6:58:55.94
9 Daniel O'hara Florida Masters Cycling 6:58:56.10 Teammate Win: Clifford Jackson
10 Charles Griffiths Florida Velo 6:58:56.70 Teammate Top 5: Pascal Jugy
11 P Douglas folkerth Cycle Logic 7:08:22.13
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pedro Medina Atlantic Shores Velo 7:59:10.63
2 Derek Schanze GearLink Racing INC. 7:59:10.90
3 Steven Perezluha Compass Cycling Team 7:59:11.73
4 Earl Bradley Infinity Bike Shop 7:59:20.34
5 Juan Carlos valera Atlantic Shores Velo 7:59:21.13 Teammate Win: Pedro Medina
6 Garrett White Firefighters Cycling Association 7:59:40.41
7 Ryan Cross Priority Health Cycling Team 7:59:40.53
8 Lazaro Mencia Atlantic Shores Velo 7:59:40.62 Teammate Win: Pedro Medina
9 Roman Morozov Cool Beans Racing 7:59:40.66
10 Darren Dowling Florida Velo 7:59:40.73
11 Benjamin Renkema ZMOTION Racing Team 7:59:40.75
12 Grant Potter ZMOTION Racing Team 7:59:41.14
13 Joshua Thornton GG Events Management 7:59:41.35
14 Eric Stubbs GearLink Racing INC. 7:59:41.53 Teammate Top 5: Derek Schanze
15 Brent Bell The Fit Lab 7:59:41.58
16 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 7:59:41.66 Teammate Top 5: Derek Schanze
17 Michael Starr Atlantic Shores Velo 7:59:41.86 Teammate Win: Pedro Medina
18 Bryan Lofton VeloBrew Cycling Club 7:59:41.87
19 Rolando Hernandez GearLink Racing INC. 7:59:42.00 Teammate Top 5: Derek Schanze
20 Craig Creeden Florida Velo 7:59:42.52
21 Miguel Luis Team Performance Fitness-Delray Cen 7:59:42.66
22 Kurt Hoehn VeloBrew Cycling Club 7:59:43.03
23 Dan Valdes Cool Beans Racing 7:59:43.91
24 Todd Hull VeloBrew Cycling Club 7:59:47.75
25 David Reilly The Fit Lab 7:59:48.88
26 Ronald Fantano Zanes Cycling Club 7:59:50.07
27 Andrew Miller Unattached 8:00:02.86
28 Colin Rice The Fit Lab 8:00:12.91
29 Roy Foley Florida Velo 8:00:12.98
30 Jacob Hill Best of the Bay Cyclist 8:13:21.98
31 Darrell Cunningham The Fit Lab 7:50:47.98
32 David Munoz Atlantic Shores Velo 7:26:57.90 Teammate Win: Pedro Medina
33 Andrew Mills The Fit Lab 7:27:07.45
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 20   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Morse hill ZMOTION Racing Team 7:29:52.18
2 Nikki Bell The Fit Lab 7:29:52.70
3 Katie Degoursey Jacksonville Racing Club 7:29:53.80
4 Robyn Passander Zanes Cycling Club 7:29:53.86
5 Dawn Decaminada Unattached 7:29:54.00
6 Sharon Smith VeloBrew Cycling Club 6:48:36.38
7 Amy Horstmeyer 352 Racing p/b Bikes and More 6:27:05.15
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoe Mullins Colavita Racing Inc. 6:58:52.82
2 Michelle Blake Colavita Racing Inc. 6:58:53.67 Teammate Win: Zoe Mullins
3 Debbie Phelps Infinity Bike Shop 6:58:55.07
4 Kristy Neuenschwander Brick City/St Pete Bicycles 6:58:55.25
5 Sue Hensley Atlantic Shores Velo 6:58:55.67
6 Jeannette Perez The Fit Lab 6:58:55.87
7 Cathy Kamhi Florida Velo 6:58:57.19
8 Ann Weigel Orlando Road Club Inc 7:00:39.81
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4