Log In
Bicycle Haus Criterium • Jan 28 2012
Clear, 71 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Beyer
2 Cole House
3 Stevie Cullinan Bicycle Haus Elite
4 Kamden Reedy Unity Racing
5 Travis Mccabe Landis/Trek
6 Robert Dolman Camelback Bike Club
7 Nicholaus Schreiber Landis/Trek Teammate Top 5: Travis Mccabe
8 Scott Piercefield Team Green Choice/Team RPM/Airpark
9 Eric Salstrand Bicycle Haus Elite Teammate Top 5: Stevie Cullinan
10 George Cyrus Landis/Trek Teammate Top 5: Travis Mccabe
11 Michael Castro Bicycle Ranch
12 William Westfall Bicycle Haus Elite Teammate Top 5: Stevie Cullinan
13 Michael Dziedzic Landis/Trek Teammate Top 5: Travis Mccabe
14 Daniel Eaton Mesa Cycles Racing Team
15 Eugene Boronow 02 Modern Fitness
16 John Salskov Primal - 1st Bank
17 Matthew Holecko Carlos OBriens Racing pb Tribe
18 Jonathan Parrish Bicycle Haus Elite Teammate Top 5: Stevie Cullinan
19 Vasanth Coorg Velossimo Racing
20 Steven Muhle
21 Joseph Lupien
22 Victor Riquelme
23 Colin Don Landis/Trek Teammate Top 5: Travis Mccabe
24 Matt Sniegowski Bicycle Ranch
25 Paul Thomas Chicago Velo Campus
26 Spencer Crites Team Green Choice/Team RPM/Airpark
27 Christopher Chase RACC pb GG
28 Travis Waldron Unity Racing Teammate Top 5: Kamden Reedy
29 Link King Bicycle Haus Racing
30 Scott Arnold Bicycle Haus Racing
31 David Reid Landis/Trek Teammate Top 5: Travis Mccabe
32 Jared Gilyard Bicycle Haus Elite Teammate Top 5: Stevie Cullinan
33 Rogers Trueheart brown Bicycle Haus Elite Teammate Top 5: Stevie Cullinan
34 Micheal Grabinger jr Bicycle Haus Elite Teammate Top 5: Stevie Cullinan
35 Kevin Kirkwood Bicycle Haus Racing
36 Kyle Reedy Unity Racing Teammate Top 5: Kamden Reedy
37 Louie Amelburu Harmony Homes.com Cycling Team
38 Eric Marcotte Elbowz Racing
39 Brian Lemke Landis/Trek Teammate Top 5: Travis Mccabe
40 David Glick Landis/Trek Teammate Top 5: Travis Mccabe
41 Thomas Jondall White Mountain Road Club
42 Unknown Rider Landis/Trek Teammate Top 5: Travis Mccabe
43 Marcus* Hayward Unity Racing Teammate Top 5: Kamden Reedy
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 16   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Kent Strada Racing Club
2 David Polley Landis/Trek
3 Levi Kramer FASTER Performance Center
4 Joseph Batson Yuma Bike Club
5 Michael Hemmerlin Strada Racing Club Teammate Win: Kyle Kent
6 Wesley Nugent Strada Racing Club Teammate Win: Kyle Kent
7 Kaden Sherwood Two-Wheel Jones Racing
8 Cory Sundvold Two-Wheel Jones Racing
9 Royce Hitchcock Two-Wheel Jones Racing
10 Joseph Layton Two-Wheel Jones Racing
11 Lanie Allen
12 Joseph Layton Two-Wheel Jones Racing
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaden Sherwood Two-Wheel Jones Racing
2 Nick Thorpe Notre Dame Strada
3 Jaden Feddock Two-Wheel Jones Racing Teammate Win: Kaden Sherwood
4 Stephen Marcucci Team Winded
5 Dominic Suozzi FASTER Performance Center
6 Martin Vaughn Two-Wheel Jones Racing Teammate Win: Kaden Sherwood
7 Joseph Lupien
8 Austin Crosby Team Winded Teammate Top 5: Stephen Marcucci
9 Walter Lopez
10 Dorian Larios Team Winded Teammate Top 5: Stephen Marcucci
11 Chris Magras
12 Zachary Kezirian Notre Dame Strada Teammate Top 5: Nick Thorpe
13 Michael Atkins San Tan Racing
14 Juan Arellano Yuma Bike Club
15 Lance Griffiths
16 Nolan Vogelsang
17 Thomas Keating Team Winded Teammate Top 5: Stephen Marcucci
18 Miguel Aguirre YBC Racing
19 Kenny Anderson
20 Austin Swang Two-Wheel Jones Racing Teammate Win: Kaden Sherwood
21 Habib Sabbagh
22 Josh Prattferguson Team Winded Teammate Top 5: Stephen Marcucci
23 Royce Griffiths Two-Wheel Jones Racing Teammate Win: Kaden Sherwood
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Green Team Green Choice/Team RPM/Airpark
2 Rick Bucher Bicycle Haus Racing
3 Brian Axelrod FASTER Performance Center
4 Josh Prattferguson Team Winded
5 Christian Maldonado TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Scott Wall Bicycle Ranch
7 Owen Graves Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Rick Bucher
8 Michael Misevch
9 Geoff Chalmers Team Vitesse
10 Dan Maher Landis/Trek
11 Joshua Smith TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Christian Maldonado
12 Stephen Marcucci Team Winded Teammate Top 5: Josh Prattferguson
13 Andrew Sniegowski
14 George Robles Colavita Racing, Inc.
15 Ryan Petry ASU Cycling
16 Eric Preiss TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Christian Maldonado
17 Russell Lafleur Camelback Bike Club
18 Joshua Christensen Carlos OBriens Racing pb Tribe
19 Marten Ryerson
20 Steve Jenkins Tribe Multisport
21 Leroy Walters Camelback Bike Club
22 Durrant Williams San Tan Racing/Paragon Cycling
23 Eric Taylor
24 Leo Masurk
25 Andy Gracyalny GNARLUBE/LANDSHARK racing
26 Brian Barrett
27 David Genovese FASTER Performance Center Teammate Top 5: Brian Axelrod
28 Ryan Thill Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Rick Bucher
29 Gabriel Santoyo Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Rick Bucher
30 Brad Arnolds
31 Steve Donaldson CVC / FRANCO Racing
32 Jim Pongratz Arizona Masters Racing
33 Scott Schraff Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Rick Bucher
34 Lane Sanders Focus Racing
35 David Straus Procon Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 31   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Rakestraw Flagstaff Cycling
2 Jeff Homan Bicycle Ranch
3 Kenny Polley Landis/Trek
4 Shawn Mcnally Team Green Choice/Team RPM/Airpark
5 Jake Spelman FASTER Performance Center
6 Terry Schmidtknecht
7 Matt Walker San Tan Racing
8 Kirk Klepfer San Tan Racing/Paragon Cycling
9 Jim Niemeyer FASTER Performance Center Teammate Top 5: Jake Spelman
10 James Winebrenner Bicycle Haus Racing
11 Aaron Matos Jobing.com Racing
12 Mark Herrington Summit Velo
13 Lirain Urreiztieta
14 Jaycen Brown Bicycle Haus Racing
15 Joe Struttmann San Tan Racing/Paragon Cycling
16 Keith Jankovsky Camelback Bike Club
17 Benton Leitner 02 Modern Fitness
18 Andrew Cope Tribe Multisport
19 Philip Butler FASTER Performance Center Teammate Top 5: Jake Spelman
20 Thomas Butt
21 Aaron Einfrank Bicycle Haus Racing
22 Nathan Franklin El Grupo Youth Cycling Club
23 Larry Bennett Summit Velo
24 Walter Lopez
25 ? Unknown
26 Todd Purdin Bicycle Ranch Teammate Top 5: Jeff Homan
27 Stephen Atkins San Tan Racing/Paragon Cycling
28 Steven Elwell Life Time Fitness Racing
29 Clint Bluestein San Tan Racing/Paragon Cycling
30 Craig Orozco Summit Velo
31 Nick Thorpe Notre Dame Strada
32 Marco Valente Tachycardia Racing
33 Justin Bush Team Upland p/b Sustainable Cycling
34 Ethan Millstein Team Green Choice/Team RPM/Airpark Teammate Top 5: Shawn Mcnally
35 Andrew Smith Camelback Bike Club
36 Jason Hall Bicycle Haus Racing
37 Trevor Bailey
38 Colin Taira Bicycle Haus Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 32   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Mcnally Team Green Choice/Team RPM/Airpark
2 Kenny Polley Landis/Trek
3 Benton Leitner 02 Modern Fitness
4 Trevor Bailey
5 Colin Taira Bicycle Haus Racing
6 James Fillmore Arizona Masters Racing
7 Mark Herrington Summit Velo
8 Craig Orozco Summit Velo
9 Jeff Homan Bicycle Ranch
10 Jake Spelman FASTER Performance Center
11 Justin Bush Team Upland p/b Sustainable Cycling
12 Matthias Wolf Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Colin Taira
13 Christopher Traynor
14 Tony Gonzales Arizona Masters Racing
15 Terry Schmidtknecht
16 Nick Ellett El Grupo Youth Cycling Club
17 Joseph Korkames
18 Jason Lindgren Carlos OBriens Racing pb Tribe
19 Philip Butler FASTER Performance Center
20 Andrew Cope Tribe Multisport
21 James Winebrenner Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Colin Taira
22 Rodolfo Espino Team Green Choice/Team RPM/Airpark Teammate Win: Shawn Mcnally
23 Marc Mccombs
24 Clint Bluestein San Tan Racing/Paragon Cycling
25 Kirk Schroeder
26 Alan Hall Bicycle Ranch
27 Derek Rich Landis/Trek Teammate Top 5: Kenny Polley
28 Walter Clarke Camelback Bike Club
29 Nicholas Risher Swiss American Racing Team
30 Chris Ashton Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Colin Taira
31 Greg Khan
32 Steven Walmsley FASTER Performance Center
33 Todd Purdin Bicycle Ranch
34 Marco Valente Tachycardia Racing
35 Steve Zurga San Tan Racing/Paragon Cycling
36 Timothy Miller San Tan Racing/Paragon Cycling
37 Evan Schube Camelback Bike Club
38 Jack Debartolo 3 Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Colin Taira
39 Gregory Jones ASU Cycling
40 Adam Dunn Focus Racing
41 Wayne Smith
42 Ethan Millstein Team Green Choice/Team RPM/Airpark Teammate Win: Shawn Mcnally
43 Mark Ryan Team Pay 'N Take
44 Luis Valdez 02 Modern Fitness Teammate Top 5: Benton Leitner
45 Hunter Babler TriSports Cycling/Eclipse Racing
46 J Salontai ii Focus Racing
47 Benjamin Galloway Honeywell Cycling
48 Dan Ranshaw Strada Racing Club
49 Larry Bennett Summit Velo
50 Myles Morales Tribe Multisport
51 John Hoffmann Tolero Racing
52 Phil Panipinto Two-Wheel Jones Racing
53 Hari Khalsa Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Colin Taira
54 Keith Berkshire FASTER Performance Center
55 Dave Mitchell Two-Wheel Jones Racing
56 Sahib Khalsa Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Colin Taira
57 Christopher Wilkinson Flagstaff Cycling
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 31   Cat 5: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Crites Team Green Choice/Team RPM/Airpark
2 Scott Countryman San Tan Racing/Paragon Cycling
3 David Rakestraw Flagstaff Cycling
4 Ethan Millstein Team Green Choice/Team RPM/Airpark Teammate Win: Spencer Crites
5 Ryan Petry ASU Cycling
6 Tobin Peytonlevine ASU Cycling
7 John Giles
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Franklin El Grupo Youth Cycling Club
2 Lucas Chien Team Green Choice/Team RPM/Airpark
3 Evan Saperstein ASU Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Woodward Flagstaff Cycling
2 Nick Ellett El Grupo Youth Cycling Club
3 David Roppel
4 Brandon Quam
5 Gregory Jones ASU Cycling
6 Douglas Torres
7 Christopher Wilkinson Flagstaff Cycling Teammate Win: Michael Woodward
8 Kevin Reeves
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Kramer FASTER Performance Center
2 Bryan Antol GST Racing
3 David Julien Procon Cycling
4 Chris Fusselman Bicycle Haus Racing
5 Kevin Kirkwood Bicycle Haus Racing
6 Mark Fosenburg Honeywell Cycling
7 Clayton Peck NBOUNDZ Racing
8 Micheal Grabinger jr Bicycle Haus Elite
9 Jeff Homan Bicycle Ranch
10 Andy Gracyalny GNARLUBE/LANDSHARK racing
11 Durrant Williams San Tan Racing/Paragon Cycling
12 Tony Gonzales Arizona Masters Racing
13 Jack Debartolo 3 Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Chris Fusselman
14 Jay Silvestri Tribe Racing
15 Todd Purdin Bicycle Ranch
16 Nate Lowrie Camelback Bike Club
17 Dave Funk Unity Racing
18 ? Unknown
19 Travis Waldron Unity Racing
20 Andrew Cope Tribe Multisport
21 Rodolfo Espino Team Green Choice/Team RPM/Airpark
22 Steven Stuart Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Chris Fusselman
23 Scott Biaggi GST Racing Teammate Top 5: Bryan Antol
24 Scott Baker GST Racing Teammate Top 5: Bryan Antol
25 Aurelio Espinosa Phoenix Consumers Cycling Club
26 Steve Donaldson CVC / FRANCO Racing
27 Daniel Redivo Landis/Trek
28 Keith Brodhagen FASTER Performance Center Teammate Win: James Kramer
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Brodhagen FASTER Performance Center
2 Louie Amelburu Harmony Homes.com Cycling Team
3 Brian Lemke Landis/Trek
4 Mark Fosenburg Honeywell Cycling
5 Jay Silvestri Tribe Racing
6 Geoff Chalmers Team Vitesse
7 Bill Pinckard Harmony Homes.com Cycling Team Teammate Top 5: Louie Amelburu
8 Eugene Boronow 02 Modern Fitness
9 Andrew Hosterman TriSports Cycling/Eclipse Racing
10 Scott Baker GST Racing
11 Daniel Redivo Landis/Trek Teammate Top 5: Brian Lemke
12 Steve Cullinan Arizona Masters Racing
13 Mark Bradley Arizona Masters Racing
14 David Genovese FASTER Performance Center Teammate Win: Keith Brodhagen
15 Matt Walker San Tan Racing
16 Joe Struttmann San Tan Racing/Paragon Cycling
17 Jim Niemeyer FASTER Performance Center Teammate Win: Keith Brodhagen
18 Larry Bennett Summit Velo
19 Stephen Atkins San Tan Racing/Paragon Cycling
20 Bryce Cook Unity Racing
21 Eric Taylor
22 Louis Vergne Arizona Masters Racing
23 Brian Marcucci Landis/Trek Teammate Top 5: Brian Lemke
24 Luke Dale Unity Racing
25 Mark Peters Arizona Masters Racing
26 Donald Lamarca Honeywell Cycling Teammate Top 5: Mark Fosenburg
27 David Dobler
28 Paul Keene Team Pay 'N Take
29 Leo Masurk
30 Jim Pongratz Arizona Masters Racing
31 Ron Stevens Arizona Masters Racing
32 Scott Schraff Bicycle Haus Racing
33 D Mcgehee
34 David Reid Landis/Trek Teammate Top 5: Brian Lemke
35 Charles Royalty San Tan Racing/Paragon Cycling
36 Lane Sanders Focus Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 14   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Pinckard Harmony Homes.com Cycling Team
2 Steve Cullinan Arizona Masters Racing
3 Lionel Space Focus Racing
4 Kevin Carmichael
5 Greg Barrett Fleming Wealth Strategies.com
6 Raymond Kidd Honeywell Cycling
7 John Walrath Summit Velo
8 Joe Puchi Team Green Choice/Team RPM/Airpark
9 Derek Gittings Honeywell Cycling
10 Glenn Harris Summit Velo
11 Doug Forsha Team Green Choice/Team RPM/Airpark
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norman Kibble Team Green Choice/Team RPM/Airpark
2 Richard Snyder Arizona Masters Racing
3 John Mazich
4 Gary Sax Summit Velo
5 Ted Frohling Summit Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Black TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Judy Jenkins Landis/Trek
3 Angela Axmann
4 Heather Dunphy TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Win: Chloe Black
5 Natalie Koch Landis/Trek
6 Michelle King Colavita / Outback Steakhouse Las V
7 Mary Hall Landis/Trek Teammate Top 5: Judy Jenkins
8 Kimberly Truitt TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Win: Chloe Black
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morgan Eaton Two-Wheel Jones Racing
2 Emily Jones Two-Wheel Jones Racing Teammate Win: Morgan Eaton
3 Nicole Hemmerlin Strada Racing Club
4 Amber Suseo
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Bearman
2 Madison Cocuzza Notre Dame Strada
3 Rachel Peterson Two-Wheel Jones Racing
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Somak Jobing.com Women's Racing
2 Melissa Waldron Two-Wheel Jones Racing
3 Heidi Melendez Team Vitesse
4 Mel Beardsley Jobing.com Women's Racing Teammate Win: Laura Somak
5 Teri Twarkins Jobing.com Women's Racing Teammate Win: Laura Somak
6 Betsy Chernoff White Mountain Road Club
7 Tricia Jones Two-Wheel Jones Racing Teammate Top 5: Melissa Waldron
8 Sue Adkins Curbside Cyclery Racing Team
9 Amber Halvorson Two-Wheel Jones Racing Teammate Top 5: Melissa Waldron
10 Reiley Pankratz
11 Alexandra Bearman
12 Monica Suriano Curbside Cyclery Racing Team
13 Kathy Eaton Two-Wheel Jones Racing Teammate Top 5: Melissa Waldron
14 Aubrie Jones
15 Melissa Sotelo TriSports Cycling/Eclipse Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Axmann
2 Judy Jenkins Landis/Trek
3 Kapri Gonzales White Mountain Road Club
4 Reiley Pankratz
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Vanpuyvelde Northern Arizona University
2 Allie Nath
3 Erin Osborne Flagstaff Cycling
4 Katelyn Bennett
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liz Merritt Curbside Cyclery Racing Team
2 Leeann Land Strada Racing Club
Finishers: Cat 4: 2