Log In
County Center Criterium 1 • Feb 18 2012
Partly Cloudy, 58 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Hutcheson McGuire Cycling Team
2 Brandon Trafton Full Circle Cycling Powered by Pure
3 Dana Williams Team Mike's Bikes
4 Craig Fellers Red Peloton
5 Joe Iannarelli McGuire Cycling Team Teammate Win: Charles Hutcheson
6 John Wilk Webcor/Alto Velo
7 Sterling Magnell Wonderful Pistatchios
8 Jeff Linder Webcor/Alto Velo
9 Eric Losak TEAM CLIF BAR Cycling
10 Patrick Briggs Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
11 James Laberge Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Dana Williams
12 Andre Tenthorey Sacramento Golden Wheelmen
13 Luke Ramseth Fremont Bank Cycling Team
14 Ricardo Moran Metromint Cycling
15 Robert Yeh East Bay Velo Club
16 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling
17 Paul Taylor Metromint Cycling
18 James Hardy SquadraSF
19 Lucas Paz East Bay Velo Club
20 Nick Mcgowan Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
21 Robert Dahl Metromint Cycling
22 Kalani Hines Metromint Cycling
23 Jason Buckley Colavita Racing, Inc.
24 Michael Boehme Colavita Racing
25 Benjamin Barry Humboldt State University
26 Matt Mckinzie Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Dana Williams
27 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes Teammate Top 5: Dana Williams
28 Peter Nicholson Whole Athlete
29 Troy Newton R4R-Make A Wish
30 Carlos Vargas
31 Mark Wisecup
32 Michael Miller Metromint Cycling
33 Joel Robertson Webcor/Alto Velo
34 Herman Johnson Divine Electric Norcal
35 Ryan Spaulding Adventures Edge
36 Josh Rennie Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
37 Matt Abbott Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
38 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
39 Keith Wong Metromint Cycling
40 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 14   Cat 3: 11   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
2 Charlie Schneider Whole Athlete-Specialized
3 Josh Rennie Red Peloton
4 Mark Wisecup
5 Pablo Espinosa SquadraSF
6 Mark Fleishman
7 Craig Fellers Red Peloton Teammate Top 5: Josh Rennie
8 Robert Dahl Metromint Cycling
9 Matt Abbott Red Peloton Teammate Top 5: Josh Rennie
10 Neil Bartley SquadraSF Teammate Top 5: Pablo Espinosa
11 Angelo Digiovine SquadraSF Teammate Top 5: Pablo Espinosa
12 Mark Andersen SquadraSF Teammate Top 5: Pablo Espinosa
13 Chris Yu Metromint Cycling
14 Spence Peterson Ritte Elite U23 Development Team
15 Jeff Schaller Davis Bike Club Race Team
16 Benjamin Barry Humboldt State University
17 Elliot Hawkes Metromint Cycling
18 Matt Chatlaong Team City Sacramento
19 Raymond Rodriguez 2WheelCycling
20 Michael Boehme Colavita Racing
21 Stan Urban Morgan Stanley Cycling Team
22 Ricardo Moran Metromint Cycling
23 Ryan Ramos Metromint Cycling
24 Brian Zimny Team City Sacramento
25 Nicholas Oliver Fremont Bank Cycling Team
26 Remy Cantoadams Team Swift
27 Carlos Vargas
28 Jared Ives Echelon Racing Development
29 Matt Quann SquadraSF Teammate Top 5: Pablo Espinosa
30 Ryan Spaulding Adventures Edge
31 Tommy Lucas Team Swift
32 Matthew Farnham Team Kaos-Alegent Health
33 Carlos Vargas
34 Keith Wong
35 Charles Pockell-wilson HDR Racing p/b Lombardi Sports
36 Matt Mckinzie Team Mike's Bikes
37 Joe Saunders Morgan Stanley Cycling Team
38 Nick Mcgowan Red Peloton Teammate Top 5: Josh Rennie
39 Paul Taylor Metromint Cycling
40 Daniel De mos SquadraSF Teammate Top 5: Pablo Espinosa
41 Toby Long SquadraSF Teammate Top 5: Pablo Espinosa
42 Michael Miller Metromint Cycling
43 Eric Cinnamon Red Peloton Teammate Top 5: Josh Rennie
44 Jason James SquadraSF Teammate Top 5: Pablo Espinosa
45 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
Finishers: Cat 2: 24   Cat 3: 15   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
2 Remy Cantoadams Team Swift
3 Brad Smith Folsom Bike/Mercedes Benz
4 Daniel Petersen Fightin' Bobas
5 Nathan Able Humboldt State University
6 Kevin Davidson Taleo Racing
7 Michael Delange Kovarus/Wells Fargo Racing Team
8 Josef Carlson
9 Charles Himes Windsor Bicycle Center Cycling Team
10 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Jeremy Stanley North American Velo/ClassBook.com
12 Dillon Charlton
13 Clint Williams
14 Steven Tortorelli Chica Sexy
15 Eric Gneckow Team Roaring Mouse
16 Frank Peavey Windsor Bicycle Center Cycling Team
17 John Morehouse Team Swift Teammate Top 5: Remy Cantoadams
18 Michael Shelver Tieni Duro Junior Cycling Team
19 Nicholas Leland Windsor Bicycle Center Cycling Team
20 Salifu Mohammed
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Kelly
2 Brian Bonham 2WheelCycling
3 John Elliott
4 Dylan Mccrum Colavita Racing
5 Alex Lockwood Fusion Sport USA
6 Tom Edwards
7 Donald Barlow
8 James Weinberger Dolce Vita Cycling
9 Ian Richards
10 David Harrit
11 John Johnson
12 Cody Gray
13 Fernando Padilla
14 Manny Managbanag SJBC
15 Gautham Darapaneni
16 John Olson 2 Wheel Cycling Teammate Top 5: Brian Bonham
17 Lloyd Miller Taleo Racing
18 Michael Padilla Windsor Bicycle Center Cycling Team
19 Charles Rusher
20 Oswaldo Padilla
21 Joseph Mackey Windsor Bicycle Center Cycling Team
22 Scott Bagala
23 Vincent Dulay Webcor/Alto Velo
24 Blake Ridgway Colavita Racing, Inc.
25 Jason Covey Windsor Bicycle Center Cycling Team
26 Darren Miller
27 Miller Darren
28 Roberto Medeiros
29 Mel Alvarez Above Category Racing
30 Graham Shelver
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 26   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Leland Velo Reno P/B Tamarack Junction
2 Peter Tousignant Taleo Racing
3 Jason Cruser Kovarus/Wells Fargo Racing Team
4 Sean Williams East Bay Velo Club
5 Rann Valdez Kovarus/Wells Fargo Racing Team
6 Francisco Padilla Taleo Racing
7 Joshua Grass Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Jason Cruser
8 Raymond Rodriguez 2WheelCycling
9 Paul Diaz
10 Steven Kirby Colavita Racing, Inc.
11 Michael Boehme Colavita Racing
12 Chris Callahan Contra Costa Cycling Club
13 Dionisio Padilla Los Gatos Bicycle Racing Club
14 Kevin Davidson Taleo Racing Teammate Top 5: Peter Tousignant
15 Greg Chapla Davis Bike Club
16 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
17 Philip Blay Folsom Bike/Mercedes Benz
18 Daniel Petersen Fightin' Bobas
19 Chris King Dolce Vita Cycling
20 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
21 David Mcgrath
22 Anthony Borba Third Pillar
23 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
24 Peter Rumble Echelon Racing Development
25 Vladan Strbac Team Bicycle Trip/Symantec
26 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
27 Laurence Knott Olympic Club
28 Charles Himes Windsor Bicycle Center Cycling Team
29 Frank Peavey Windsor Bicycle Center Cycling Team
30 Robert Dick IronDataThirstyBearCycling.com
31 Michael Delange Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Jason Cruser
32 Tony Homes R4R-Make A Wish
33 Gary Stein Third Pillar
34 Phillip Heiman Colavita Racing, Inc.
35 Joshua Lopez Los Gatos Bicycle Racing
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Kirby Colavita Racing, Inc.
2 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Doug Rappaport
4 Greg Chapia Davis Bike Club
5 Sean Williams East Bay Velo Club
6 R Todd marshall Davis Bicycle Club
7 Michael Delange Kovarus/Wells Fargo Racing Team
8 Laurence Knott Olympic Club
9 Tim Mccracken Taleo Racing
10 Richard Holve
11 Vladan Strbac Team Bicycle Trip/Symantec
12 Lance Bartczak
13 John Olson 2 Wheel Cycling
14 Don Libbey
15 Myong-jae Kim Health is Wealth
16 Chris Meidnerrider
17 David Mcgrath
18 Michale Mcguire Taleo Racing
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stan Urban Morgan Stanley Cycling Team
2 Joe Saunders Morgan Stanley Cycling Team Teammate Win: Stan Urban
3 Nathan Smith Major Motion Cycling Club
4 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
5 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
6 Otis Guy Divine Electric Norcal
7 Leland Gee Fightin' Bobas Teammate Top 5: Thomas Mcdonough
8 John Johnson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Jacques Team Clif Bar
2 Herman Johnson Divine Electric Norcal
3 James Hardy Squandra SF
4 Scott Leland Velo Reno
5 Lucas Paz East Bay Velo
6 Jeff Watson Team Bicyles Plus/Sierra Nevade
7 Keith Defiebre Cycles Fantastic Factory Racing
8 Mark Anderson Squandra SF Teammate Top 5: James Hardy
9 Brian Anderson Team Clover
10 Yutch Cowhie Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Rann Valdez Kovarus/Wells Fargo
12 Charles Pockell-wilson HDR Racing p/b Lombardi Sports
13 Francisco Padilla Taleo Racing
14 Neil Langridge Windsor Bicycle Center Cycling
15 Toby Long Squandra SF Teammate Top 5: James Hardy
16 Paul Taylor Metromint cycling
17 Robert Yeh East Bay Velo Club
18 Jason Buckley
19 Pablo Espinosa Squandra SF Teammate Top 5: James Hardy
20 Phillip Heiman Colavita Racing
21 Angelo Digiovine Squandra SF Teammate Top 5: James Hardy
22 Jason James Squandra SF Teammate Top 5: James Hardy
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Melka Red Racing
2 Cybil Silberman Early Bird Womens Developmental Cyc
3 Laurel Green Early Bird Womens Developmental Cyc
4 Katharine Hall Metromint Cycling
5 Katie Stonebraker Rio Strada Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Hogan Third Pillar
2 Birgit Cory Third Pillar Teammate Win: Tracy Hogan
3 Sarah Conover Rio Strada Racing
4 Katharine Hall Metromint Cycling
5 Danielle Spires Pacific Crush Racing
6 Maya Bacon Early Bird Womens Developmental Cyc
7 Jennifer Kruger Red Peloton
8 Katie Stonebraker Rio Strada Racing Teammate Top 5: Sarah Conover
9 Lauren Rignel Red Peloton
10 Sara Liebert Early Bird Womens Developmental Cyc
11 Brooke Roberts Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
12 Cecily Majerus
13 Kelli Badillo Red Peloton
14 Robin Young University of California-Berkeley
15 Candice Boyd Early Bird Womens Developmental Cyc
16 Kristen Gentilucci Early Bird Womens Developmental Cyc
17 Selena Galaviz Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Danielle Spires
18 Andrea Eneidi Tri Valley Velo
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Bamberger Pacific Crush Racing
2 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas
3 Anette Niewald Red Peloton
4 Carla Cosentino Red Peloton
5 Brett Ortiz Pacific Crush Racing Teammate Win: Sarah Bamberger
6 Sherri Lehman Rio Strada Racing
7 Michelle Wood Red Peloton Teammate Top 5: Anette Niewald
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5