Log In
Valley of the Sun Stage Race - Criterium • Feb 12 2012
Clear, 60 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Cisneros Team Revolution
2 ? Samuel Southern California Velo
3 Michael Dziedzic Landis/Trek
4 Kit Karzen Get Crackin'-MS Society
5 Cory Williams Southern California Velo
6 Taylor Vaccari Southern California Velo
7 Max Hernandez Kretzschmar Steel Racing
8 Kyle Reedy Jetset Racing
9 Taylor Clements Get Crackin'-MS Society Teammate Top 5: Kit Karzen
10 Jason Boynton Mercedes Benz/Folsom Bike
11 Brett Peters
12 Erik Volotzky Get Crackin'-MS Society Teammate Top 5: Kit Karzen
13 Andrew Ramage Southern California Velo Teammate Top 5: ? Samuel
14 Colby Ricker Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz
15 John Salskov The Green Team
16 Gregory White Davis Bike Club
17 Ben Bertiger Stage 17 Racing
18 Paul Warner Bicycle Haus Racing
19 Charles 'mac' cassin Primal Racing p/b 1st Bank
20 Mark Manning AR Navigation Supplies
21 William Westfall Bicycle Haus Elite
22 Ty Tuttle Natural Grocers
23 Teal Buchi FFKR Architects Racing
24 Nathanael Christensen michael david winery cycling team
25 Justin Orkney TriSports Cycling/Eclipse Racing
26 Marcus Smith Team Specialized Racing Juniors
27 Cortlan Brown Utah Premier- Ski Utah Market star
28 Robert Chorost TachyCardia Racing
29 Logan Fiedler Team Revolution/SkyFlash Racing
30 Alexander Vaughan-ruiz Stage 17 Racing
31 Joe Waters Canyon Bicycles
32 Matthew Holecko Carlos O'Briens Racing p/b Tribe
33 Benjamin Lair TriSports Cycling/Eclipse Racing
34 Andre Mcnulty TriSports Cycling/Eclipse Racing
35 Geoffrey Curran Surf City Cyclery/Sterling BMW
36 Connor Mccutcheon McCutcheon Constuction
37 Ben Barthel Get Crackin'-MS Society Teammate Top 5: Kit Karzen
38 Russell White Davis Bike Club
39 Gabe Murray Fort Lewis College
40 Clint Carter FFKR Racing Team
41 Brian Kappus Team Helen's/8th wonder cycling
42 Lance Runyan Jetset Racing
43 Jacob Stocking Revolution Cafe Rio
44 Kamden Reedy Jetset Racing
45 Bill Campie Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz
46 Tyler Wertenbruch Team Clif Bar Cycling
47 Scott Arnold Bicycle Haus Racing
48 Elliot Dumont O2 Modern Fitness
49 Brian Ellis TriSports Cycling/Eclipse Racing
50 Spencer Crites The Green Team
51 Jason Asay Tahitian Noni International
52 Paul Vaccari Kretzschmar Steel Racing
53 Andrew Hemesath Primal Racing p/b 1st Bank
54 Byron Anson Fremont Bank Cycling Team
55 Garrett Suydam Primal Racing p/b 1st Bank
56 Josh Lagrange FORM Fitness Racing
57 Brian Meyer Unattached
58 Kyle Peppo Rapha Racing
59 Andrew Sjogren Stage 17 Racing
60 Corey Piscopo Steamboat Velo p/b MOOTS CYCLES
61 Brent Cannon Canyon Bicycles
62 Taylor 'tj' eisenhart FFKR p/bTour of Utah
63 Jonathan Moskowitz Fremont Bank Cycling Team
64 Dean Haas Team Specialized Racing Juniors
65 Mike Warren Bike 'n Sport Racing
66 Chad Totaro Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz
67 Michael Painter Chico Corsa
68 Luke Dale Jetset Racing
69 Michael Radcliff TriSports Cycling/Eclipse Racing
70 James Peterman Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz
71 Kevin Koch Bicycle Outfitters
72 Christian Schlabach Zia Velo Cycling
73 Shawn Daly TriSports Cycling/Eclipse Racing
74 Alexander Kusztyk Get Crackin'-MS Society Teammate Top 5: Kit Karzen
75 Christopher Bennett Sky Flash Racing
76 Mahting Putelis Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie Piz
77 C Williams Southern California Velo Teammate Top 5: ? Samuel
78 Scott Hammack Sky Flash Racing
79 Raffi Jilizian FORM Fitness Racing
80 Jonathan Green The Green Team
Finishers: Cat 2: 78   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Palmer Squadra SF
2 Dan Green Ritte Racing/Ritte Van Vlaanderen
3 Diego Binatena Team Specialized Racing Juniors
4 Rick Bucher Bicycle Haus Racing
5 William Ciacci Ronin Racing
6 Charles Luib Allegiant Airlines/Pain MD's.com
7 Owen Graves Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Rick Bucher
8 Christopher Putt Canyon Bicycles
9 Jason Kelly Carlos O'Briens Racing p/b Tribe
10 Ethan Sopenski SJBC
11 Christian Maldonado TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Thomas Collins Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Rick Bucher
13 Jason Hall Simple green/Bike Religion
14 Matthew Jones Team O2/Maynards
15 Skyler Trujillo Niner/Stans/Erogn
16 Troy Huerta Swamis Cycling
17 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club
18 Brian Axelrod FASTER Performance Center
19 Marcus Cannon Team Redlands
20 Spencer Canon Ritte Racing/Ritte Van Vlaanderen Teammate Top 5: Dan Green
21 Joshua Smith TriSports Cycling/Eclipse Racing
22 Michael Robinson UNM Lobo Cycling Team
23 Chris Ayers Kretzschmar Steel Racing
24 Brad Scott Carlos O'Briens Racing p/b Tribe
25 Leroy Walters Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Rick Bucher
26 Dan Maher Landis/Trek
27 Terence Traughber Ritte Racing/Ritte Van Vlaanderen Teammate Top 5: Dan Green
28 Scott Wall Bicycle Ranch
29 Ricardo Moran Metromint Cycling
30 Geoff Chalmers Team Vitesse
31 Branson Bartlett Ronin Racing Teammate Top 5: William Ciacci
32 Frankie Benavidez Zia Velo Cycling
33 Jeremy Ayers Kretzschmar Steel Racing
34 Julian Georg Harvard University Cycling Associat
35 Bobby Abuyen SJBC
36 Jonathan Petrillo Sport Systems Mountaintop Cycling
37 Christopher Grantham Ritte Racing/Ritte Van Vlaanderen Teammate Top 5: Dan Green
38 Alex Strickland El Grupo Youth Cycling Club
39 Kurt Garbe Aggress Racing
40 Alex Pristash HarmonyHomes.com Racing
41 Leo Masursky Aggress Racing
42 Roger Martin Kovarus/Wells Fargo Racing Team
43 Jake Spelman FASTER Performance Center
44 Brady Kiss Team Redlands
45 Ryan Travelstead ZiaVelo Racing Club
46 Branton Curt SJBC
47 Richard Hurst El Grupo Youth Cycling Club
48 Jeremy Wilson Aggress Racing
49 Trevor Brooks 787 Racing
50 Payton Nishikawa The Bike Shoppe/Chick-fil-A
51 James Averill Aggress Racing
52 Andreas Schulten Stuzio.com
53 Jonathan Triplett Team O2/Maynards
54 David Genovese FASTER Performance Center
55 David Julien Carlos O'Briens Racing p/b Tribe
56 Dana Skriver Ritte Racing/Ritte Van Vlaanderen Teammate Top 5: Dan Green
57 Kirk Evans Team Becher
58 Eliot Logan Metromint Cycling
59 David Doll TopSport
60 Russell Lafleur Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Rick Bucher
61 Brian Robinson Zia Velo Cycling
62 Daniel Ross Velo Club LaGrange
63 Caden Taylor FORM Fitness Racing
64 Ryan Thill Bicycle Haus Racing Teammate Top 5: Rick Bucher
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 51   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Mcnally Team Green Choice/Team RPM/Airpark
2 Matt Connors Bicycle Ranch
3 Daniel Caldera Kretzschmar Steel Racing
4 Moe Saurenman Kretzschmar Steel Racing
5 Roger Ainslie Swami's
6 Casey Clark University of Arizona
7 Tim Woo Kretzschmar Steel Racing Teammate Top 5: Daniel Caldera
8 Nathan Chaszeyka Team Fluid
9 Daniel Appelo Scalo Veloce
10 Robert Krohn Flagstaff Cycling/NAU
11 Matthew Frye TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Nathaniel Davis Tolero Racing
13 Kirk Klepfer San Tan Racing/Paragon
14 Andrew Cope Tribe Multisport
15 Mark Herrington Summit Velo
16 Benton Leitner Team 02/Maynards
17 Maurice Azcarate Fast Friday
18 Rodolfo Espino Green Choice Solar
19 Jeff Homan Bicycle Ranch Teammate Top 5: Matt Connors
20 Daniel Redivo Landis/Trek
21 Terry Schmidtknecht
22 James Winebrenner Bicycle Haus Racing
23 Jon Martin Swami's Teammate Top 5: Roger Ainslie
24 Jeff Slaton Davis Bike Club
25 Colin Taira Bicycle Haus Racing
26 Aaron Einfrank Bicycle Haus Racing
27 Gary Hurst El Grupo Youth Cycling Club
28 Jaycen Brown Bicycle Haus Racing
29 Marc Overson Tolero Racing
30 Yashindir Gokul Les Rois Cycling Club
31 Nathan Franklin Northern Arizona University
32 Ryan O'keefe Allegiant Airlines/Pain MD's.com
33 Jason Hall Bicycle Haus Racing
34 Adam Catmull Revolution Cafe Rio
35 Peer Himler Unattacked
36 Bill Harman Saguaro Velo
37 Ethan Fedor Cole Sport
38 Adam Sklar TriSports Cycling/Eclipse Racing
39 Kyle Johnston Ritte Racing/Ritte Van Vlaanderen
40 Clint Bluestein San Tan Racing/Paragon
41 Marcus Needham TriSports Cycling/Eclipse Racing
42 Michael Allec Les Rois Cycling Club
43 Ken Montaney TriSports Cycling/Eclipse Racing
44 Khachik Gevorgian
45 Travis Jones Two Wheel Jones Racing
46 Sean Mccormack Bicycle Haus Racing
47 David Rakestraw Flagstaff Cycling/NAU
48 Nathan Grill Team Fluid
49 Noah Grassi Les Rois Cycling Club
50 Terry Steeves Les Rois Cycling Club
51 Phillip Maxwell DNA Cycles Racing
52 Craig Orozco Summit Velo
53 Grayson Gearin Team Fluid
54 Elliot Grothe Les Rois Cycling Club
55 Logan Phippen Ogden One
56 Derek Rich Landis/Trek
57 Keith Reed Tri Valley Velo
58 Andrew Smith Bicycle Haus Racing
59 Mike Sanchez Tribe Multisport
60 Michael Trussell Mi duole-Barbacoa
61 Dylan Todd Team Fluid
62 Braden Bott Carlos O'Briens Racing p/b Tribe
63 Jeffrey Valencia ShuffleMaster/Penta
64 Paul Grube ShuffleMaster/Penta
65 Aaron Matos Jobing.com Racing
66 Bryan Yates Velo Club LaGrange
67 Chris Race ShuffleMaster/Penta
68 Craig Honeker TriSports Cycling/Eclipse Racing
69 Marco Capraro ColoBikeLaw.com
70 Murray S. willis ColoBikeLaw.com
71 Michael Gutierrez Landis/Trek
72 Waldo Terrazas Team El Paso
73 John Suriano Curbside Cyclery
74 Perry Davidson Team Pay 'n Take
75 Tom Gifford Bike 'n Sport Racing
76 Philippe Capraro ColoBikeLaw.com
77 D K sager Bike 'n Sport Racing
78 Paul Kuhn ShuffleMaster/Penta
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 71  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Moye Crazy Cat Cyclery
2 Mael Glon Canyon Bicycles
3 Heath Pyle Focus Racing
4 Joseph Withers
5 Brad Wilhelm Bicycle Ranch
6 Brian Murphy Estrella Mountain Cyclery
7 Chris Ashton Bicycle Haus Racing
8 Christopher Traynor
9 James Walsh DNA Cycles Racing
10 J Salontai ii Focus Racing Teammate Top 5: Heath Pyle
11 Matthias Wolf Bicycle Haus Racing
12 Greg Khan
13 Brian Rees Carlos O'Briens Racing p/b Tribe
14 Cliff Frink
15 Thomas Rathbun ColoBikeLaw.com
16 Michael Woodward Flagstaff Cycling/NAU
17 Joseph Korkames
18 Eric Thompson FFKR Racing Team/Velosport Racing
19 Jd Gauthier Bicycle Planet Racing
20 Ronnie Boutte COTBR
21 Raul Vargas FASTER Performance Center
22 Karl Fazio Curbside Cyclery
23 Marc Mccombs BDM Customs
24 Toby Jones Focus Racing Teammate Top 5: Heath Pyle
25 Gilberto Melendez 02 Modern Fitness
26 Jeff Plant
27 Michael Branson Bicycle Haus Racing
28 Austin Curnow Catalyst Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 J Carnes Team Pay 'n Take
2 Amrah Hubbard Ritte Racing/Ritte Van Vlaanderen
3 Aaron Kerth Grean Choice Solar
4 Gabriel Gaarden Unattached
5 Jason Schutz Ritter Racing
6 Mark Feser
7 Timothy Miller San Tan Racing/Paragon
8 Mark Ryan Team Pay 'n Take Teammate Win: J Carnes
9 Marty Giles Southwest Hand Cycling Team
10 Henry Svendblad Green Choice Solar
11 Christopher Hodgson Tolero Racing
12 John Hoffmann Tolero Racing
13 Steve Zurga San Tan Racing/Paragon
14 Robert Demers Swiss American Racing
15 Jesse Johnson Zia Velo Cycling
16 Allen Antonelli Unattached
17 Kevin La ra Landis/Trek
18 Samuel Blomquist Niner Golden Bike Shop Smith
19 Mike Savastio Team Green Choice/Team RPM/Airpark
20 Joshua Peterson McDowell Cycling
21 Kyle Martinez Lobo Cycling Team
22 Andrew Fernandez Tribe Multisport
23 Jason Glover Strada Racing
24 Richard Meyers McDowell Cycling
25 Patrick Bless GST Racing
26 Michael Barrow Zia Velo Cycling
27 Steven Keltie Team Fluid
28 David Silveira Team Green Choice/Team RPM/Airpark
29 Christopher Morgan McDowell Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandro Resendez Major Motion Junior Development
2 Justin Leong SJBC
3 Brandon Mcnulty Fly Racing
4 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club
5 Gage Hecht IC3
6 Bo Knickman Breakaway from Cancer
7 Kyle Kent Strada Racing
8 Jeremy Lopez Southern California Velo
9 Angel Lopez Major Motion Junior Development Teammate Win: Alexandro Resendez
10 Weston Giem Major Motion Junior Development Teammate Win: Alexandro Resendez
11 David Polley Landis/Trek
12 Jason Higuera Southern California Velo
13 Kyle Kirby Acqua Al 2/SDBC
14 Nick Robertson So Cal Velo
15 Florian Costa SJBC Teammate Top 5: Justin Leong
16 Massimo Lucidi ShoAir - RocknRoad
17 Levi Kramer FASTER Performance Center
18 Joseph Batson Yuma Bike Club
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny Polley Landis/Trek
2 Philip O'donnell Hot Tubes Junior Development Team
3 Seth Veenbaas SC Velo
4 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors
5 Eric Oien Acqua Al 2/SDBC
6 Logan Boyd El Grupo Youth Cycling Club
7 Michael Hernandez Slipstream-Craddock Junior Developm
8 Nicholas Castellano Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Matthew Valencia
9 James Hilyer Major Motion Junior Development
10 Quinten Kirby Acqua Al 2/SDBC Teammate Top 5: Eric Oien
11 Jordan Zhdanov Encino Velo
12 Carlo Villarreal Slipstream-Craddock Junior Developm
13 Jonathan Christensen Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Matthew Valencia
14 Efren Flores Donny's Cafe Racing
15 Zeke Mostov Slipstream-Craddock Junior Developm
16 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Matthew Valencia
17 Richard Rainville Prochain Cycling
18 Gavin Hoover CPT
19 Justin Griffin FFKR Racing Team
20 Sean Mcelroy Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Matthew Valencia
21 Robbie Farrens Tieni Duro
22 Jake Silverberg Slipstream-Craddock Junior Developm
23 Miguel Aguirre YBC Racing/Yuma Bike Club
24 Austin Crosby Team Winded
25 Johnathan Brown Hot Tubes Junior Development Team Teammate Top 5: Philip O'donnell
26 Walter Lopez
27 Marcelo Cleveland Southern California Velo
28 Dominic Suozzi FASTER Performance Center
29 James Higuera Southern California Velo
30 Matthew Scavuzzo ColoBikeLaw.com
31 Matthew Chuml Southern California Velo
32 Joseph Tarrant Southern California Velo
33 Dorian Larios Team Winded
34 Annan Hildebrand Southern California Velo
35 Adrien Costa Slipstream-Craddock Junior Developm
36 Chazmichael Morales Simple Green/Cycles Veloce
37 Lance Eddis-finbow Fly Jr Cycling
38 Stephen Haas Black Sheep
39 Chaz Lane Two Wheel Jones Racing
40 Christian Husband Sho-air
41 Aaron Loftus BGM Sports
42 Zachary Peterson KUHL - Rocky Mountain
43 Ruben Alvarez reyes YBC Racing/Yuma Bike Club
44 Austin Swang Two Wheel Jones Racing
45 Sam Krut Lux Pro Development
46 Joseph Vaysman Lux Pro Development
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 23   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Daniel Slipstream-Craddock Junior Developm
2 Gerardo Medina Major Motion Junior Development
3 Michael Dessau Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Gregory Daniel
4 Tyler Schwartz Surf City Cyclery/Sterling BMW
5 Taylor Skinner FASTER Performance Center
6 Ian Moore Team Swift
7 Imari Miller Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Gregory Daniel
8 Riley Everett Monster Media Racing
9 Justin Oien Monster Media Racing/ SC Velo
10 Anthony Fitch Monster Media by MRI
11 Kenneth Gonzales Team Swift
12 Jonathon Schilling Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Gregory Daniel
13 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Gregory Daniel
14 Michael Shein Sho-Air/Rock 'n Road
15 Salvador Fernandez Major Motion Junior Development Teammate Top 5: Gerardo Medina
16 Dominic Galenti Southern California Velo
17 Tim Aiken SJBC
18 Ryan Geiger Flagstaff Cycling/NAU
19 Noah Williams Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Gregory Daniel
20 Josh Prattferguson Team Winded
21 Joseph Lupien Team Winded
22 Hugh Brown Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Gregory Daniel
23 Mino Giunta Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Gregory Daniel
24 Zack Gould Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Gregory Daniel
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Weissenberger GNARLUBE/LANDSHARK Racing
2 Mauricio Prado Allegiant Airlines/Pain MD's.com
3 Christopher Berry Team Sandals Resorts
4 Corey Scobie IronDataThirstyBearCycling.com
5 Timothy Root Team Sandals Resorts
6 Bryan Antol GST Racing
7 Donny Carroll Donnys Cafe Cycling
8 James Pearce Allegiant Airlines/Pain MD's.com Teammate Top 5: Mauricio Prado
9 Daniel Bennett Landis/Trek
10 Scott Biaggi GST Racing
11 Gregg Betonte GNARLUBE/LANDSHARK Racing Teammate Win: Jan Weissenberger
12 James Kramer FASTER Performance Center
13 Jose A. velazco Honeywell
14 Jens Hillen GNARLUBE/LANDSHARK Racing Teammate Win: Jan Weissenberger
15 Ken Hall Allegiant Airlines/Pain MD's.com Teammate Top 5: Mauricio Prado
16 Robb Floth Team Sandals Resorts Teammate Top 5: Christopher Berry
17 Jim Silverman GST Racing
18 Benjamin Albracht GNARLUBE/LANDSHARK Racing Teammate Win: Jan Weissenberger
19 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
20 Stephen Ferretti Allegiant Airlines/Pain MD's.com Teammate Top 5: Mauricio Prado
21 Kurt Kroese GST Racing
22 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
23 Joseph Foster GNARLUBE/LANDSHARK Racing Teammate Win: Jan Weissenberger
24 Noe Alcala HarmonyHomes.com Racing
25 Jonathan Eropkin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
26 Johnathan Edwards HarmonyHomes.com Racing
27 Greg Casals Red Ant Racing
28 Jesse Kroll Team Sandals Resorts Teammate Top 5: Christopher Berry
29 Chris Poole FASTER Performance Center
30 Ron Castia IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Top 5: Corey Scobie
31 Michael Anderson Allegiant Airlines/Pain MD's.com Teammate Top 5: Mauricio Prado
32 Klaus Gaar Allegiant Airlines/Pain MD's.com Teammate Top 5: Mauricio Prado
33 Ryan Arnold HarmonyHomes.com Racing
34 Steve Donaldson CVC Franco Racing California
35 Jose Nicola Honeywell
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 16   Cat 3: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marvin Hall UC Cyclery/JW Flooring
2 Dereck Butterfield Kretzschmar Steel Racing
3 Dirk Himley Echelon 'Charity of Choice'
4 Eric Johnson Team Redlands
5 Bob Mccall Allegiant Airlines/Pain MD's.com
6 Dan Palmer IronDataThirstyBearCycling.com
7 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/Zteam
8 Louie Amelburu HarmonyHomes.com Racing
9 Keith Brodhagen FASTER Performance Center
10 Andrew Hosterman TriSports Cycling/Eclipse Racing
11 Matthew Pobloske GST Racing
12 Richard Tilton Kaladi/Subway Alaska
13 Thomas Kindberg UC Cyclery/JW Flooring Teammate Win: Marvin Hall
14 Brian Gore Cucina Fresca
15 Jeff Ure Bountiful Mazda
16 Peter Smith FASTER Performance Center
17 Gavin Kennard Eye Care for Animals
18 Gregg Ness Fort Wayne Outfitters
19 Tom Peichel Kaladi-Subway
20 Jesus Lamb GST Racing
21 Mark Portin Cucina Fresca
22 Arthur Jones IronDataThirstyBearCycling.com
23 Wilson Gorrell Folsom Bike/Mercedes Benz Elite
24 Kurt Kroemer FASTER Performance Center
25 Brian Lemke Landis/Trek
26 Craig Hamilton FASTER Performance Center
27 Louis Vergne Arizona Masters Racing
28 Charles Royalty San Tan Racing/Paragon
29 Marty Albe ColoBikeLaw.com
30 David Reid Landis/Trek
31 Keith Edmiston HarmonyHomes.com Racing
32 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com
33 Joe Struttmann San Tan Racing/Paragon
34 Greg Fenton UC Cyclery/JW Flooring Teammate Win: Marvin Hall
35 Joseph Tonon Destination Cycling
36 Duane Marlatt Groove Subaru - Alpha
37 Gregory Berlind Boulder Orthopedic
38 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition
39 Mark Schaefer HarmonyHomes.com Racing
40 Kenneth Bingham HarmonyHomes.com Racing
41 Eric Lafranchi IronDataThirstyBearCycling.com
42 Scott Baker GST Racing
43 Frank Zoldak Vic's Espresso & Peerless Tires
44 Raymond Cook Allegiant Airlines/Pain MD's.com Teammate Top 5: Bob Mccall
45 Paul Keene Team One Racing
46 Brian Marcucci Landis/Trek
47 Jon Black GST Racing
48 Tim Ketelaar Zia Velo Cycling
49 James Peacock Cal-Pacific Export Packers/LV
50 Chuck Bruni Absolute Bikes
51 Timothy Taylor Jackson Spokes
52 Frank Lujan Southwest X-Ray
53 Charles Shanks Atom Cyclist
54 Rick Varela Southwest X-Ray
55 Jeffry Rice ZumXRRacing Creekside Bikes
56 Mark Tucsnak
57 Kiral Thompson Summit Velo
58 Ti Morse Carlos O'Briens Racing p/b Tribe
59 Bryan Mcconnell Swiss American Racing
60 James Wimberly UC Cyclery/JW Flooring Teammate Win: Marvin Hall
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 17   Cat 3: 24   Cat 4: 13   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Pinckard HarmonyHomes.com Racing
2 Dirk Cowley FFKR Racing Team
3 Gary Painter Fort Wayne Outfitters
4 Bill Mcdorman Team Pay 'n Take
5 Mark Ainslie
6 Donald Stimson Cucina Fresca
7 John Harris Tolero Racing
8 Steve Cullinan Arizona Masters Racing
9 Philip Holman Team RPM
10 Michael Lynch Fun Sport Bikes Cycling Team
11 Mark Huffman UC Cyclery/JW Flooring
12 William Waller Black Hills Domestiques
13 Dwight Hibdon FFKR/Velosport Racing Team/PeloPro
14 Duane Mulvaney Landis/Trek
15 Howard Roose Intermountain Cycling Organization
16 Jim Browning FASTER Performance Center
17 Cleaveran Law Cal-Pacific Export Packers/LV
18 Derek Gittings honeywell cycling
19 Mike Parrish Landis/Trek
20 Bradley Thomas Team Mason Thomas
21 Kelly Reedy Jetset Racing
22 Roy Quade BiciSport
23 Ken Louder FFKR/Velosport Racing Team/PeloPro
24 Vic Miera HarmonyHomes.com Racing Teammate Win: Bill Pinckard
25 Craig Liming
26 Randy Boles Bicycle Haus Racing
27 Alan Fischer Jim Click Automotive Team/Arizona C
28 Glenn Harris Summit Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reginald Dowdall Team Colleen
2 Harold Wallace Team Rhino
3 Tony Contreras Swiss American Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Hartley kenda 5hr energy
2 Luis Amaran Jamis Sutter Home p/b Colavita
3 Eric Marcotte Elbowz Racing
4 Andzs Flaksis Chipotle Development Team
5 George Cyrus Landis/Trek
6 Christiaan Kriek Simple Green/Bike Religion pb Canno
7 Brian Forbes Jetset Racing
8 Jos Le roux Simple Green/Bike Religion pb Canno
9 Cory Greenberg Get Crackin'-MS Society
10 Travis Mccabe Landis/Trek Teammate Top 5: George Cyrus
11 Rene Corella Elecoy
12 Joshua Berry Chipotle Development Team Teammate Top 5: Andzs Flaksis
13 Austin Carroll Simple Green/Bike Religion pb Canno
14 Michael Midlarsky Chipotle Development Team Teammate Top 5: Andzs Flaksis
15 Colt Peterson Get Crackin' - MS Society U23
16 Micheal Grabinger jr Bicycle Haus Elite
17 Colin Don Landis/Trek Teammate Top 5: George Cyrus
18 Thomas Jondall Landis/Trek Teammate Top 5: George Cyrus
19 Alister Ratcliff Chipotle Development Team Teammate Top 5: Andzs Flaksis
20 Miles Lamon Clif Bar Cycling Team
21 Rogers Trueheart brown Bicycle Haus Elite
22 Cory Bruno Spy-Swami's Development Elite Team
23 Shane Buysse Spy-Swami's
24 Lucas Binder Spy- Swamis DET
25 Kyle Colavito Bicycle Haus Elite
26 Chris Aten Landis/Trek Teammate Top 5: George Cyrus
27 Thorlak Franck Swamis DET Team
28 Javier Peris eugenio AEG Club Requena
29 David Glick Landis/Trek Teammate Top 5: George Cyrus
30 Timothy Carolan Landis/Trek Teammate Top 5: George Cyrus
31 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
32 Anton Varabei Jetfuel/La Bicicletta
33 Nicholaus Schreiber Landis/Trek Teammate Top 5: George Cyrus
34 Eugene Boronow Team O2/Maynards
35 Juan Rivera Norson
36 Morgan Ryan Get Crackin'-MS Society
37 Kevin Kirkwood Bicycle Haus Elite
38 Vasanth Coorg Velossimo Racing presented by Jack
39 Marcus* Hayward Jetset Racing
40 Lars Finanger Swami's
41 Jamie Riggs Jetfuel Coffee/La Bicicletta
42 Jay Seymoure Jetset Racing
43 Eric Losak Team Clif Bar Cycling
Finishers: Cat 1: 33   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Siegel PAA/REMAX
2 Kimberly Tom Team Dude Girl/Cyles Brixton
3 Kaytie Scott Simply Mac Racing p/b Bountiful Bic
4 Pey-lih Littler Acqua Al 2/SDBC
5 Beatrice Dormoy Acqua AL2/SDBC
6 Nicole Slaton Metromint Cycling
7 Toby Nishikawa Simply Mac Racing p/b Bountiful Bic Teammate Top 5: Kaytie Scott
8 Vikki Appel PAA/REMAX Teammate Win: Rebecca Siegel
9 Jennifer Kalich Los Gatos Womens Elite Team
10 Madison Tuggle Exergy Twenty 12
11 Joan Meiners The Bike Shoppe/Chick-fil-A
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Job Colavita/Outback Steakhouse Las Veg
2 Caitlin Laroche
3 Jenna Rollman Majestic Cycling
4 Kelly Thomas Team Mason Thomas
5 Linnea Herbertson TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Ericka Bettge PAA/REMAX
7 Nina Brandt Prolong Energy
8 Laura Birdwell Jobing.com Women's Racing
9 Monica Suriano Curbside Cyclery
10 Gale Derosa Metromint Cycling
11 Laura Somak Jobing.com Women's Racing
12 Pamela Sponholtz Jobing.com Womens Racing/Tribe Raci
13 Jennifer Grube Colavita/Outback Steakhouse Las Veg Teammate Win: Lisa Job
14 Reiley Pankratz Green Choice Solar
15 Tricia Jones Two Wheel Jones Racing
16 Meredith Caccesemcconvill Catalyst Racing
17 Shannon Castle PAA/REMAX
18 Kristen Christiansen Colavita/Outback Steakhouse Las Veg Teammate Win: Lisa Job
19 Jennifer Camoriano Two Wheel Jones Racing
20 Lizzy Caputo El Grupo Youth Cycling Club
21 Stephanie Scavuzzo ColoBikeLaw.com
22 Lucy Kovari Jobing.com Women's Racing
23 Annmarie Chavez The Bicycle Company
24 Andrea Gonzales Tolero Racing
25 Melinda Chaszeyka Team Fluid
26 Alicia Chang Pasadena Athletic Association
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Comer Acqua AL2/SDBC
2 Cheyenne Comer Acqua AL2/SDBC Teammate Win: Courtney Comer
3 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club
4 Natalie Robertson So Cal Velo
5 Eve Chavez Major Motion Junior Development
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendra Wiebers Two Wheel Jones Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keely Brooks Colavita/Outback Steakhouse Las Veg
2 Collette Haney Team Green Choice/Team RPM/Airpark
3 Marja Nousiainen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nichole Wangsgard Primal/Mapmyride
2 Rikke Preisler Metromint Cycling
3 Chloe Black TriSports Cycling/Eclipse Racing
4 Evelyn Stevens Team Specialized lululemon
5 Anne Donley Boulder Orthopedic
6 Marilyn Mcdonald
7 Ally Stacher Specialized Lululemon
8 Molly Van houweling Metromint Cycling Teammate Top 5: Rikke Preisler
9 Sabrina Savage Two-Wheel Jones Racing
10 Lisa Mueller Metromint Cycling Teammate Top 5: Rikke Preisler
11 Jerika Hutchinson Fremont Bank Cycling Team
12 Stephanie Skoreyko Kallisto/Wheels of Oakville
13 Julie Cutts Velo Club LaGrange
14 Belinda Eschenwald Velo Club LaGrange
15 Natalie Koch Landis/Trek
16 Daniela Garcia Park Place Dealerships /SUN AND SKI
17 Tamara Bessette Northern Rockies Orthopaedic
18 Heather Dunphy TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Chloe Black
19 Marti Shea Destination Cycling
20 Kristen Hetzel TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Chloe Black
21 Judy Jenkins Landis/Trek
22 Kathryn Bertine St. Kitts and Nevis National Team
23 Kimberly Truitt TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Chloe Black
24 Ellen Sherrill Metromint Cycling Teammate Top 5: Rikke Preisler
25 Rachel Cieslewicz Canyon Bicycles
26 Abigail Mickey Panache Horizon Organic
27 Ivy Audrain Keller Rorhback Cycling Team
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 16   Cat ?: 1