Log In
Alsatian Country IV - Road Race • Feb 5 2012
Overcast, 48 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Warren Woodbury Bicycle-Heaven
2 Todd Burgess Joe's Pro Bikes
3 Eric Obergfell Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
4 Chris Lowry PROACTIVE
5 Charles Dixon Austinbikes/Revenant
6 Richmond Frasier Joes Pro Bikes
7 Kevin Schaefer Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Charles Dixon
8 Kurt Joseph Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Charles Dixon
9 Todd Lafleur Infinity Cycling Club
10 Patrick Mcgrath Joes Pro Bikes Teammate Top 5: Todd Burgess
11 Jeff Park Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
12 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
13 Michael Gacki Infinity Cycling Club
14 Stephen Higgins 787 Racing
15 Ralph Harris Team Soler's Sports
16 Ricardo Rodriguez Team ALS-C3
17 Jon Lewis Texas Pro Health Racing
18 David parker Bicycle-heaven Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
19 Mark Wiggans Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Charles Dixon
20 Gerardo Chaparro Infinity Cycling Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Ereli Toyota / Cycling Team presented by
2 Lee Troy Red's Racing
3 Peter Staneland North Texas Road Team
4 Thomas Bain Geri Atrix
5 Kevin Barton Joes Pro Bikes
6 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
7 Henry Skowronek North Texas Road Team Teammate Top 5: Peter Staneland
8 David Ludwigson Loon State Cyclists
9 Jimmie Vaughan Bicycle-Heaven
10 Al Kline North Texas Road Team Teammate Top 5: Peter Staneland
11 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc
12 Clif Cassidy Colavita Racing, Inc.
13 George Heagerty Geri Atrix Teammate Top 5: Thomas Bain
14 L Scott porter North Texas Road Team Teammate Top 5: Peter Staneland
15 Charles Hetrick Oklahoma City Velo Club
16 Jason Newman Team Seton Brain and Spine Cycling
17 Les Banta Oklahoma City Velo Club
18 William Allen Colavita Racing, Inc.
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Mcmahon
2 Steven Schoger Woodlands Cycling Club Race Team
3 Tommy Cole Matrix Cycling Club
4 Michael Wasson Matrix Cycling Club
5 Monty Maughan Oklahoma City Velo Club
6 Jack Avigael Dominion - Falcon Bank
7 Douglas Rose Southern Elite
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Borondy Velossimo Racing
2 Kevin Girkins Team Seton Brain and Spine Cycling
3 Jonathan Hughes Austinbikes/Revenant
4 Eben Kellogg Jack & Adam's Racing Team
5 Carlo Villarreal Slipstream-Craddock Junior Developm
6 James Perrin Bike Barn Texas
7 Thomas Fad Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Eben Kellogg
8 Robby Nussbaum
9 Jordan Patik Ghisallo Foundation
10 Kevin Fish Super Squadra
11 Jorge Martinez Team Seton Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Kevin Girkins
12 Brandon Mata
13 Mathias Ihlenfeld 787 Racing
14 Colin Strickland Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Eben Kellogg
15 David Preston
16 James Fowler Bicycle Sport Shop pb Integrity
17 Mark Saroni Joe's Pro Bikes
18 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
19 Zack Lavergne PARK PLACE DEALERSHIPS
20 Mike Panozzo 787 Racing
21 Jimmy Montreuil Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Jonathan Hughes
22 Zachary Hardage Ghisallo Foundation
23 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
24 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Jonathan Hughes
25 Scott Kinsel Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Eben Kellogg
26 Mason Quintana Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Jonathan Hughes
27 Tyler Cutbirth Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Jonathan Hughes
28 Aaron Nelson Bike World Racing
29 Lee Allen Woodlands Cycling Club Race Team
30 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Top 5: Carlo Villarreal
31 Michael Frentress 787 Racing
32 Jesse Aldape Bike World Racing
33 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 29   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Fish 787 Racing
2 John Mott
3 Charles Mills Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Grant Woolf Team Seton Brain and Spine Cycling
5 Noah Wright Austinbikes/Revenant
6 Jeffrey Christiansen Velossimo Racing
7 Matt Demartino Ghisallo Foundation
8 Doug Allen Velossimo Racing
9 Luke Allen
10 Kent Myers VooDoo Racing
11 Charles Mencio
12 James Frentress 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
13 Theron Sweet Ghisallo Foundation
14 Landon Beauchamp Matrix Cycling Club
15 John Connolly 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
16 Robby Ketterhagen 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
17 Patrick Hallett Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Noah Wright
18 Carey Jung Violet Crown
19 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
20 Stephen Beal Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Noah Wright
21 Oliver Schrang
22 Vic Alvarez
23 John Mckelvy PARK PLACE DEALERSHIPS
24 Anthony Sequera
25 Casey Paxton Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Noah Wright
26 Keegan Knapp Central Arkansas Velo/CARVE
27 Pete Morawiec Joe's Pro Bikes
28 Tommy Higgins 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
29 Jason Baker Ghisallo Foundation
30 Timothy Phillips Team Soler's Sports
31 Dean Rheaume 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
32 Scot Morris Violet Crown Sports Assoc
33 Leroy Mendoza Bike World Racing
34 William Neale Violet Crown Sports Assoc
35 Doug Baysinger Shama Cycles
36 Even Gonzalez
37 Derek Stewart 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
38 Jose Gonzalez Laredo Cycling Club
39 Tice Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
40 Adir Doliner Team Concept Racing
41 Alexander Fleming Bike Barn Texas
42 James Dubois Team Soler's Sports
43 Nick Masiewicki VooDoo Racing
44 Dylan Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Zachary Dell
4 Isaac Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Win: Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling
5 Matthew Strange Bike World Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Garcia
2 Ianrey Amuan Dominion - Falcon Bank
3 Andrew Nelson
4 Don Notgrass
5 Aldemar Hernandez
6 Robert Strickland Soler's Sports
7 Daniel Gonzalez T3Multisports
8 Thomas Berg T3Multisports Elite Junior Cycling
9 Ronnie Reeves Texas Pro Health Racing
10 Carroll Butler Joe's Pro Bikes
11 Stan Poe Woodlands Cycling Club Race Team
12 Xavier Hernandez
13 Jaime Esparza Dominion - Falcon Bank Teammate Top 5: Ianrey Amuan
14 Rich Russo Team Spincycle
15 Jay Cunningham Texas Pro Health Racing
16 Han Goh Team Spincycle
17 Andres Mounetou Dominion - Falcon Bank Teammate Top 5: Ianrey Amuan
18 James Moody
19 Christopher Bartz Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Elbowz Racing
2 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity
3 Brant Speed 787 Racing
4 John Cody Bicycle-Heaven
5 Fabrizio Von nacher
6 Caleb Fuchs ThinkFinance Racing
7 Stefan Rothe Tulsa Wheelmen
8 Mario Arroyave Velossimo Racing
9 Addison Mcauley Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
10 Michael sheehan Elbowz racing Jack & Adam's Racing Team
11 Christopher Trickey Team Wooly Mammoth
12 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
13 Robert Kane Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
14 Hector Rangel
15 Noah Williams Slipstream-Craddock Junior Developm
16 Andrew Dahlheim FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
17 Tommy Rushing Velossimo Racing
18 Kyle Sigl ThinkFinance Racing
19 Russell Metoyer Velossimo Racing
20 Stephan Hirsch 787 Racing Teammate Top 5: Brant Speed
21 Allen Abell Joes Pro Bikes
22 Ruarri Day-stirrat 787 Racing Teammate Top 5: Brant Speed
23 Colton Jarisch Mercy Cycling Team
24 Robert Biard 787 Racing Teammate Top 5: Brant Speed
25 Joseph Schmalz Elbowz Racing Teammate Win: Heath Blackgrove
26 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
27 Andrew Gonzales Elbowz Racing Teammate Win: Heath Blackgrove
28 Austin Stewart Elbowz Racing Teammate Win: Heath Blackgrove
29 Jeffrey Skokan Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
30 Brent Wells Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
31 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
32 Tyler Jewell Elbowz Racing Teammate Win: Heath Blackgrove
33 Christopher Lutz Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
34 Jason Bentley Team Brain and Spine Cycling
35 Matthew Kessing Team Wooly Mammoth
36 Devin Carroll
37 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
38 Kyle anderson Park place dealerships PARK PLACE DEALERSHIPS
39 Michael Morgovnik Team Wooly Mammoth
40 Beau Edwards Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Hunter Snapple-ATC Racing
2 Sheri Rothe Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
3 Morgan Patton Team Type 1
4 Kim Ciolli Team Brain and Spine Cycling
5 Amber Vredenburg T3Multisports Elite Junior Cycling
6 Kathleen Hattaway Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
7 Michelle Montoya Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Sheri Rothe
8 Shannon Gaffney Bicycle-Heaven
9 Annalisa Fish Austin Flyers Women's Cycling
10 Suzy Snell Colavita Racing
11 Tracie Akerhielm ThinkFinance Racing
12 Kim Jennings Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Sheri Rothe
13 Catherine Moore Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Sheri Rothe
14 Lindy Alton Team Seton Brain and Spine Cycling
15 Nadia Barrera Team Seton Brain and Spine Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Wagner Shama Cycles
2 Anna Felton Kind Human Sports
3 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing
4 Courtney Bach Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Allison Floyd Team Seton Brain and Spine Cycling
6 Celina Richardson Colavita Racing, Inc.
7 Karla Gendler Colavita Racing
8 Lucy Needham Colavita Racing
9 Carmen Hampton Bike Barn Texas
10 Laurie Poe The Woodlands Cycling Club
11 Christine Scully
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 1