Log In
Alsatian Country IV - Time Trial • Feb 4 2012
Mostly Cloudy, 57 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Warren Woodbury Bicycle-Heaven
2 Edwin Braun Joe's Pro Bikes
3 Kurt Joseph Austinbikes/Revenant
4 Richmond Frasier Joes Pro Bikes
5 Charles Dixon Austinbikes/Revenant
6 Kevin Schaefer Austinbikes/Revenant
7 Chris Lowry PROACTIVE
8 Jon Lewis Texas Pro Health Racing
9 Todd Lafleur Infinity Cycling Club
10 Mark Wiggans Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Kurt Joseph
11 Eric Obergfell Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
12 Ricardo Rodriguez Team ALS-C3
13 David Parker Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
14 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
15 Michael Gacki Infinity Cycling Club
16 Gerardo Chaparro Infinity Cycling Club
17 Ralph Harris Team Soler's Sports
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clif Cassidy Colavita Racing, Inc.
2 David Ludwigson Loon State Cyclists
3 Henry Skowronek North Texas Road Team
4 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
5 Martin Milliken Violet Crown Sports Assoc
6 Peter Staneland North Texas Road Team
7 Thomas Bain Geri Atrix
8 Les Banta Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Peter Erdoes
9 Kevin Barton Joes Pro Bikes
10 David Fluchel Joes Pro Bikes
11 Al Kline North Texas Road Team Teammate Top 5: Henry Skowronek
12 Lee Troy Red's Racing
13 George Heagerty Geri Atrix
14 L Scott porter North Texas Road Team Teammate Top 5: Henry Skowronek
15 Hill Swift Toyota / Cycling Team presented by
16 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Martin Milliken
17 Jason Newman Team Seton Brain and Spine Cycling
18 Jimmie Vaughan Bicycle-Heaven
19 Charles Hetrick Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Peter Erdoes
20 William Allen Colavita Racing, Inc. Teammate Win: Clif Cassidy
21 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
22 Douglas Williamson Geri Atrix
23 Michael Ereli Toyota / Cycling Team presented by
24 Charles Bippert Team Seton Brain and Spine Cycling
25 Gregory Mccrea Toyota / Cycling Team presented by
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monty Maughan Oklahoma City Velo Club
2 Bill Corty
3 Steven Schoger Woodlands Cycling Club Race Team
4 Tommy Cole Matrix Cycling Club
5 Tom Hall
6 Michael Wasson Matrix Cycling Club
7 Peter Mcmahon
8 Chester Long Dominion - Falcon Bank
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Fish Super Squadra
2 Colin Strickland Jack & Adam's Racing Team
3 Mark Saroni Joe's Pro Bikes
4 Thomas Fad Jack & Adam's Racing Team
5 Carlo Villarreal Slipstream-Craddock Junior Developm
6 Scott Kinsel Jack & Adam's Racing Team
7 Andrew Hays VooDoo Racing
8 David Preston
9 Jonathan Hughes Austinbikes/Revenant
10 Zack Lavergne PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Top 5: Carlo Villarreal
12 James Perrin Bike Barn Texas
13 Michael Frentress 787 Racing
14 Mike Panozzo 787 Racing
15 Juan Borondy Velossimo Racing
16 Mason Quintana Austinbikes/Revenant
17 Jeromie Payne Team Brain and Spine Cycling
18 Lee Allen Woodlands Cycling Club Race Team
19 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
20 Jorge Martinez Team Seton Brain and Spine Cycling
21 James Fowler Bicycle Sport Shop pb Integrity
22 Jimmy Montreuil Austinbikes/Revenant
23 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
24 Brent Neill 787 Racing
25 Brandon Mata
26 Jordan Patik Ghisallo Foundation
27 Robert Mercado Bicycle-Heaven
28 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant
29 ? John Austinbikes/Revenant
30 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team
31 Chas Knight 787 Racing
32 Eben Kellogg Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Colin Strickland
33 Mathias Ihlenfeld 787 Racing
34 Aaron Nelson Bike World Racing
35 Larry Blanchard Team Seton Brain and Spine Cycling
36 Daniel Chappelear 787 Racing
37 Jesse Aldape Bike World Racing
38 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
39 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
40 John Gardiner Velossimo Racing
41 Fabrizio Von nacher
42 Robby Nussbaum
43 Felipe Nava Bike World Racing
44 Kevin Girkins Team Seton Brain and Spine Cycling
45 David Ryther Kelly's Team
46 Enrique Varela 787 Racing
47 Zachary Hardage Ghisallo Foundation
48 Brian Odonnell Shama Cycles
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 42   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Fish 787 Racing
2 Charles Mencio
3 Stephen Beal Austinbikes/Revenant
4 Landon Beauchamp Matrix Cycling Club
5 Luke Allen
6 Kent Myers VooDoo Racing
7 Vic Alvarez
8 John Mott
9 Jose Gonzalez Laredo Cycling Club
10 Aaron Wade VooDoo Racing
11 Oliver Schrang
12 Matt Demartino Ghisallo Foundation
13 James Frentress 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
14 Jeffrey Christiansen Velossimo Racing
15 Anthony Sequera
16 Carey Jung Violet Crown
17 James Dubois Team Soler's Sports
18 Theron Sweet Ghisallo Foundation
19 Robert Dole Northwest Cycling Club
20 Charles Mills Plano Athletic Cycling Club/PACC
21 Doug Allen Velossimo Racing
22 Patrick Hallett Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Stephen Beal
23 William Neale Violet Crown Sports Assoc
24 Scot Morris Violet Crown Sports Assoc
25 Adir Doliner Team Concept Racing
26 Derek Stewart 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
27 Pete Morawiec Joe's Pro Bikes
28 Abel Gonzales Bike World Racing
29 John Connolly 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
30 Grant Woolf Team Seton Brain and Spine Cycling
31 Israel Gonzalez Bike World Racing
32 Christian Bergh 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
33 Keegan Knapp Central Arkansas Velo/CARVE
34 Tice Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
35 Stephen Spess Team Seton Brain and Spine Cycling
36 Even Gonzalez
37 Nick Masiewicki VooDoo Racing
38 Doug Baysinger Shama Cycles
39 Leroy Mendoza Bike World Racing
40 Alexander Fleming Bike Barn Texas
41 Timothy Phillips Team Soler's Sports
42 Robby Ketterhagen 787 Racing Teammate Win: Corey Fish
43 Casey Paxton Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Stephen Beal
44 Taylor Riche Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Stephen Beal
45 Ronald Medlock Bike World Racing
46 Jon Wyrick VooDoo Racing
47 Noe Espinosa Shama Cycles
48 Jason Anderson Bicycle-Heaven
49 Dylan Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Berg T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Daniel Gonzalez T3Multisports
3 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Jeremy Brown
5 Alex Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Win: Thomas Berg
6 Zachary Dell
7 Ryan Brown
8 Ian Anderson Bicycle-Heaven
9 Bailey Swenson
10 Ben Gray Team Spincycle
11 Alexander Bartz Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Berg T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Robert Strickland Soler's Sports
3 Daniel Gonzalez T3Multisports
4 Ianrey Amuan Dominion - Falcon Bank
5 Andrew Nelson
6 Don Notgrass
7 Stan Poe Woodlands Cycling Club Race Team
8 Xavier Hernandez
9 Patrick Garcia
10 Jesse Duncan Ghisallo Foundation
11 Andres Mounetou Dominion - Falcon Bank Teammate Top 5: Ianrey Amuan
12 Keith Albright Team Hollywood
13 Jay Cunningham Texas Pro Health Racing
14 Ronnie Reeves Texas Pro Health Racing
15 Aldemar Hernandez
16 Jaime Esparza Dominion - Falcon Bank Teammate Top 5: Ianrey Amuan
17 Rich Russo Team Spincycle
18 Han Goh Team Spincycle
19 Jesus Vasuez
20 Christopher Bartz Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brant Speed 787 Racing
2 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity
3 Kristian House
4 Heath Blackgrove Elbowz Racing
5 Stefan Rothe Tulsa Wheelmen
6 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
7 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
8 Caleb Fuchs ThinkFinance Racing
9 Hector Rangel
10 Colton Jarisch Mercy Cycling Team
11 Fabrizio Von nacher
12 Andrew Dahlheim FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
13 Joseph Schmalz Elbowz Racing Teammate Top 5: Heath Blackgrove
14 Matthew Kessing Team Wooly Mammoth
15 Christopher Trickey Team Wooly Mammoth
16 Sol Ethan frost Austinbikes/Revenant
17 Noah Williams Slipstream-Craddock Junior Developm
18 Mario Arroyave Velossimo Racing
19 Jason Bentley Team Brain and Spine Cycling
20 Michael Sheehan Jack & Adam's Racing Team
21 Alexander Gibson ThinkFinance Racing
22 Robert Biard 787 Racing Teammate Win: Brant Speed
23 Adam Gates
24 Tommy Rushing Velossimo Racing
25 Kyle Anderson PARK PLACE DEALERSHIPS
26 Beau Edwards Bicycle-Heaven
27 William Rader Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
28 Andrew Gonzales Elbowz Racing Teammate Top 5: Heath Blackgrove
29 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
30 Christopher Lutz Bicycle-Heaven
31 Tyler Jewell Elbowz Racing Teammate Top 5: Heath Blackgrove
32 Russell Metoyer Velossimo Racing
33 Addison Mcauley Bicycle-Heaven
34 James Slauson Bicycle-Heaven
35 Ruarri Day-stirrat 787 Racing Teammate Win: Brant Speed
36 Kenneth Day Shama Cycles
37 William Fiser Shama Cycles
38 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
39 Austin Stewart Elbowz Racing Teammate Top 5: Heath Blackgrove
40 Alan Ting Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
41 Joshua Carter Dogfish Racing Team
42 Sergio Escutia
43 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
44 Gerardo Alanis
45 Wes Jerman Jack & Adam's Racing Team
46 Fabrizio Von nacher
47 Christian Williams Lone Star Works Cycling Academy
48 Steen Rose Southern Elite/Subaru
49 Allen Abell Joes Pro Bikes
50 Colt Trant Matrix/RBM
51 Joseph Garcia
52 James Murff Team Seton Brain and Spine Cycling
53 Zachary Lytle PARK PLACE DEALERSHIPS
54 Stephan Hirsch 787 Racing Teammate Win: Brant Speed
55 Nathan Phillips Solar Eclipse
56 Brandon Zeeff Bicycle-Heaven
57 Brent Wells Bicycle-Heaven
58 Jeffrey Skokan Bicycle-Heaven
59 Jordan Nguyen Bicycle-Heaven
60 Robert Kane Bicycle-Heaven
61 Josh Lee Team Wooly Mammoth
62 James Day Team Wooly Mammoth
63 Michael Morgovnik Team Wooly Mammoth
64 Brian Mcgrath Sugar Cycles Factory Racing
65 Devin Carroll
66 Kyle Sigl ThinkFinance Racing
67 Travis Kropf ThinkFinance Racing
68 John Cody Bicycle-Heaven
69 Grady Hodge Team LaS'port
70 J Andrews PROACTIVE
71 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Christopher Haga
72 John-matthew Hattaway Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
73 Shaun Moffett Bike World Racing
74 Jed Rogers 787 Racing Teammate Win: Brant Speed
75 Adrian Flores Jack & Adam's Racing Team
Finishers: Cat 1: 30   Cat 2: 37   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Hunter Snapple-ATC Racing
2 Annalisa Fish Austin Flyers Women's Cycling
3 Nadia Barrera Team Seton Brain and Spine Cycling
4 Tracie Akerhielm ThinkFinance Racing
5 Sheri Rothe Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
6 Catherine Moore Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
7 Shannon Gaffney Bicycle-Heaven
8 Amber Vredenburg T3Multisports Elite Junior Cycling
9 Kathleen Hattaway Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Sheri Rothe
10 Suzy Snell Colavita Racing
11 Lindy Alton Team Seton Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Nadia Barrera
12 Kim Jennings Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Sheri Rothe
13 Michelle Montoya Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Sheri Rothe
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karla Gendler Colavita Racing
2 Jennifer Wagner Shama Cycles
3 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing
4 Anna Felton Kind Human Sports
5 Courtney Bach Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Lucy Needham Colavita Racing Teammate Win: Karla Gendler
7 Laurie Poe The Woodlands Cycling Club
8 Robyn Reyes
9 Susi Czarnek
10 Carmen Hampton Bike Barn Texas
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Chapa
2 Estefy Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 2