Log In
Ice Breaker TT • Mar 3 2012
Mostly Cloudy, 53 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 20:44.th
2 Brian Hitchcock HSP 21:04.th
3 Ian Crane Hagens Berman Cycling 21:28.th
4 Ian Tubbs Audi 21:29.th
5 Todd Gallaher 21:31.th
6 Steve Fisher Hagens Berman Cycling 21:48.th
7 Alex Telitsine FareStart 21:56.th
8 Christopher Parrish Hagens Berman Cycling 22:00.th Teammate Top 5: Ian Crane
9 Mike Hone Audi 22:01.th Teammate Top 5: Ian Tubbs
10 Bradford Kilcline HSP 22:03.th Teammate Top 5: Brian Hitchcock
11 Dustin Van wyck HSP 22:07.th Teammate Top 5: Brian Hitchcock
12 Davis Shepherd Gregg's Specialized-Trek Racing Tea 22:13.th
13 Steven Wilssens Bikesale.com 22:20.th
14 Max O'neal HSP 22:21.th Teammate Top 5: Brian Hitchcock
15 Joseph Baum Garage Racing 22:32.th
16 Morgan Coleman Team Steam 22:45.th
17 Benjamin Swedberg California Giant Cycling 23:07.th
18 Zachary Jones Garage Racing 23:09.th
19 Michael Murdin Garage Racing 23:10.th
20 John O'donnell Keller Rohrback Cycling 23:20.th Teammate Win: James Stangeland
21 Steven Kusy Recycled Cycles Racing 23:30.th
22 Peter Baughman Slalom Consulting Racing 24:35.th
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Doran HSP 26:00.th
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Rosenast Garage Racing 22:12.th
2 Aaron Berntson Team Steam 22:43.th
3 Stewart Bowmer Fanatik Bike Co. 22:49.th
4 Eric Schuman Kryki Sports 22:51.th
5 Chadwick Clarke Fanatik Bike Co. 22:51.th
6 Sean Phillips Garage Racing 23:03.th Teammate Win: Alex Rosenast
7 Mark Mirante Garage Racing 23:28.th Teammate Win: Alex Rosenast
8 Roger Honz Apex Racing Team 23:53.th
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alastair Magun Cycle U 31:50.th
2 Aaryea Naik JL Velo Racing Team 40:01.th
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team 32:40
2 Anthony Bowmer Fanatik Bike Co. 38:44
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Rombold Fanatik Bike Co. 26:19.th
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Howlett 33:42.th
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Walsh JL Velo Racing Team 22:57.th
2 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycl 23:19.th
3 John Kodin Fanatik Bike Co. 23:29.th
4 Peter Banko Apex Racing Team 24:32.th
5 Gary Hocking Cycle U 24:45.th
6 Paul Coffee Tacoma Bike 24:46.th
7 Richard Daifuku Emerald City Cycling Club 25:04.th
8 John Austin Old Town Bicycle (OTB) 25:35.th
9 Jeffrey Patterson Old Town Bicycle (OTB) 25:42.th
10 Mark Thompson Cycle U 25:46.th Teammate Top 5: Gary Hocking
11 Gary Martin 26:04.th
12 Mark Follmer Cycle Therapy-4 Corners Cycling 26:08.th
13 John Rombold 26:11.th
14 Mike Swienty 26:14.th
15 Bruce Hoff HSP 26:16.th
16 Scott Stolnack 26:33.th
17 Jim Sproull 26:37.th
18 Timothy Vanmouwerik Union Bay Cycling/Bikesale.com 26:45.th
19 Dale Harless Cycle U 26:47.th Teammate Top 5: Gary Hocking
20 Charles Caswell SCCA/Starbucks Cycling 27:25.th
21 Gordy Bolstad Bikesale.com 27:38.th
22 Jay Rideout 30:21.th
23 David Ryan SCCA/Starbucks Cycling 32:22.th
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Lane walsh JL Velo Racing Team 23:06.th
2 Michael Walsh JL Velo Racing Team 23:06.th Teammate Win: Martha Lane walsh
3 Jeffery Patterson Old Town Bicycle (OTB) 23:08.th
4 Steve Matson Old Town Bicycle (OTB) 23:08.th
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycl 21:53.th
2 Jason Cemanski Apex Racing Team 22:34.th
3 Travis Biechele Apex Racing Team 22:43.th
4 Mark Franks Herriott Sports Performance 22:45.th
5 Guy Tucker HSP 22:48.th
6 Erik Peterson 22:52.th
7 Bill Booth Apex Racing Team 23:08.th Teammate Top 5: Jason Cemanski
8 Jason Connell Apex Racing Team 23:23.th Teammate Top 5: Jason Cemanski
9 David Ryan SCCA/Starbucks Cycling 23:48.th
10 Nathaniel Pitts Puget Sound Cycling Club 23:51.th
11 Joel Schweiger Herriott Sports Performance 24:08.th Teammate Top 5: Mark Franks
12 Mark Bales Union Bay Cycling/Bikesale.com 24:38.th
13 Marcus Nedelmann Apex Racing Team 24:46.th Teammate Top 5: Jason Cemanski
14 Ronald Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 24:48.th
15 Avi Mahan Revel Consulting/Rad Racing NW 25:28.th
16 Daniel Doran HSP 25:35.th Teammate Top 5: Guy Tucker
17 Andrew Shirey Audi 27:11.th
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Colich Cucina Fresca Cycling Team 24:23.th
2 Justin Chan Slalom Consulting Racing 26:20.th
3 Jonathan Barr Garage Racing 26:43.th
4 Steven Glasgow CONTENDER BICYCLES 26:48.th
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Cumming Motofish Racing 22:37.th
2 Timothy Reinholtz Shuksan Velo Club 23:27.th
3 Dave Bishop Fanatik Bike Co. 23:44.th
4 Robert Demick 23:49.th
5 Ludo Max HSP 24:14.th
6 Andrew Morlidee 24:14.th
7 Erik Hokanson Fanatik Bike Co. 24:15.th Teammate Top 5: Dave Bishop
8 John Rodgers Old Town Bicycle Race Team (OTB) 24:17.th
9 Tom Fryer Fanatik Bike Co. 24:35.th Teammate Top 5: Dave Bishop
10 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 25:01.th
11 David Acheson Methow Valley Cycling 25:15.th
12 Jason Glover Cucina Fresca Cycling Team 25:42.th
13 Michael Mcguffin Cucina Fresca Cycling Team 26:04.th
14 Kerby Kuykendall Union Bay Cycling/Bikesale.com 26:27.th
15 Travis Dougan Cycle U 26:28.th
16 Phillip Burger Slalom Consulting Racing 26:33.th
17 Scott Stout CONTENDER BICYCLES 26:38.th
18 Bradley Glaberson Seattle Super Squadra 26:53.th
19 Robert Hoyt Bikesale.com 28:04.th
20 Benjamin Beers Tacoma Bike 30:22.th
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francis Atkinson SCCA/Starbucks Cycling 22:32.th
2 Todd Baumeister Cycle U 22:37.th
3 John Alving Apex Racing Team 23:20.th
4 Landon Sealey Garage Racing 23:24.th
5 Edward Switaj Bikesale.com 23:42.th
6 Tim Farrell FareStart 23:45.th
7 Erich Alonzo Apex Racing Team 23:55.th Teammate Top 5: John Alving
8 Andrew Eisen FareStart 24:01.th
9 Greg Sweney Motofish Racing 24:05.th
10 Rich Sather Emerald City Cycling Club 24:08.th
11 Travis Saunders Apex Racing Team 24:09.th Teammate Top 5: John Alving
12 Christopher Nelson Old Town Bicycle (OTB) 24:18.th
13 Douglas Wilcox 24:18.th
14 Michael Finley Fanatik Bike Co. 24:28.th
15 Michael Smith Bike Masters- WA 24:30.th
16 David Meyers Apex Racing Team 24:45.th Teammate Top 5: John Alving
17 Larry Baker Old Town Bicycle (OTB) 24:56.th
18 Jeff Rasor 24:57.th
19 David Yamamoto JL Velo Racing Team 25:02.th
20 Brian Houck 25:02.th
21 Kurt Litsinger Apex Racing Team 25:09.th Teammate Top 5: John Alving
22 Zachary Smith HSP 25:16.th
23 Philip Newman Lake Washington Velo 25:35.th
24 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 25:35.th Teammate Win: Francis Atkinson
25 David Wingate Bikesale.com 25:39.th Teammate Top 5: Edward Switaj
26 Aaron Adelstein SCCA/Starbucks Cycling 25:39.th Teammate Win: Francis Atkinson
27 Pj Bauser Hagens Berman Cycling 25:45.th
28 Steven Walker 25:51.th
29 Kyle Mattson Audi 25:55.th
30 Jim Dykstra Seattle Super Squadra 25:59.th
31 Darnell Umagat SCCA/Starbucks Cycling 26:11.th Teammate Win: Francis Atkinson
32 Gary Cummins 26:32.th
33 Yves Arrouye JL Velo Racing Team 26:39.th
34 Jeff Platt 26:40.th
35 Christopher Dixon 26:49.th
36 Scott Villalon 26:56.th
37 James Hart 27:00.th
38 Paul Larson 27:00.th
39 Darol Tuttle SCCA/Starbucks Cycling 27:04.th Teammate Win: Francis Atkinson
40 Joe Eickhoff 27:14.th
41 Raymond Bowling 27:17.th
42 Alfonso Lopez Apex Racing Team 27:21.th Teammate Top 5: John Alving
43 Tyler Beeson Central Washington University 28:00.th
44 Paul Jackson 28:35.th
45 Paul Fredericks Union Bay Cycling/Bikesale.com 29:26.th Teammate Top 5: Edward Switaj
46 Jacob Kallman 29:39.th
47 Michael Elekes Cycle U 30:32.th Teammate Top 5: Todd Baumeister
48 Nicholas Chandler 30:41.th
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 18   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling 24:00.th
2 J Kele murdin Keller Rohrback Cycling 24:24.th Teammate Win: Michele Conrad
3 Ivy Audrain Stranamanti Cycling 25:01.th Teammate Win: Michele Conrad
4 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycl 25:29.th
5 Audrey Baldessari Keller Rohrback Cycling 25:31.th Teammate Win: Michele Conrad
6 Anne Gerard Bikesale.com 25:38.th
7 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 25:44.th
8 Carolyn Eller Gregg's Specialized-Trek Racing Tea 25:50.th
9 Amara Edwards Gregg's Specialized-Trek Racing Tea 26:46.th
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jodie Bolt Old Town Bicycle (OTB) 25:53.th
2 Wanda Howlett Bike Masters- WA 26:30.th
3 Beth Graff Old Town Bicycle (OTB) 26:56.th Teammate Win: Jodie Bolt
4 Martha Lane walsh JL Velo Racing Team 28:54.th
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandria Bowmer Fanatik Bike Co. 40:42.th
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Keller Rohrback Cycling 24:51.th
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carly Tu Peterson Racing 25:24.th
2 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 25:46.th
3 Karen Kowalchyk COGnatives 25:50.th
4 Kelly Plese Slalom Consulting Racing 26:06.th
5 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 26:12.th
6 Heidi Gaertner Sound Velo Cycling Club 27:22.th
7 Shannon Payne Union Bay Cycling/Bikesale.com 27:33.th
8 Sarah Charlesworth Peterson Racing 27:57.th Teammate Win: Carly Tu
9 Lindsay Felker Peterson Racing 28:11.th Teammate Win: Carly Tu
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marymargaret Bowmer Fanatik Bike Co. 26:22.th
2 Sandrine Mcfadden Sound Velo Cycling Club 28:35.th
3 Susanne Smith Bike Masters- WA 28:55.th
4 Karla Segale Methow Valley Cycling 28:59.th
5 Liese Anex Team Group Health 30:46.th
6 Emanuela Agosta Team Group Health 30:52.th
7 Christi Kenyon Bikesale.com 31:42.th
8 Suzy Windes 32:21.th
9 Deborah Rubens Cucina Fresca Cycling Team 35:34.th
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilia Paradis Union Bay Cycling/Bikesale.com 26:30.th
2 Megan Fisher 27:40.th
3 Alexie Montaland Peterson Racing 28:19.th
4 Alicia King Bikesale.com 28:27.th Teammate Win: Lilia Paradis
5 Keira Ehler Bikesale.com 28:30.th Teammate Win: Lilia Paradis
6 Cynthia Freed Bikesale.com 28:55.th Teammate Win: Lilia Paradis
7 Jill Martinez COGnatives 29:00.th
8 Eva Kness Union Bay Cycling/Bikesale.com 29:10.th Teammate Win: Lilia Paradis
9 Susanne Smith Bike Masters- WA 29:23.th
10 Alice Case Union Bay Cycling/Bikesale.com 29:34.th Teammate Win: Lilia Paradis
11 Linda Moul Union Bay Cycling/Bikesale.com 29:34.th Teammate Win: Lilia Paradis
12 Katherine Barr Bikesale.com 29:59.th Teammate Win: Lilia Paradis
13 Emily Nevin Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 30:06.th
14 Heather Barnett Bikesale.com 30:53.th Teammate Win: Lilia Paradis
15 Carla Brock Team Group Health 30:55.th
16 Christi Kenyon Bikesale.com 30:57.th Teammate Win: Lilia Paradis
17 Karyn Abraham 33:04.th
Finishers: Cat 4: 16   Cat ?: 1