Log In
Ken Woods Memorial Road Race • May 22 2021 • Cannon Falls, MN
Mostly Cloudy, 76 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Heinlein iii Project Echelon Racing 3:20:33.6
2 Chase Wark Guillotine Cycling - Cervelo 3:20:35.1
3 Patrick Welch Vol Gas Racing 3:21:25.8
4 Peter Olejniczak Project Echelon Racing 3:22:09.2 Teammate Win: John Heinlein iii
5 Matt Denis Ames Velo 3:22:09.6
6 Innokenty Zavyalov Guillotine Cycling 3:22:10.0
7 Matthew Zimmer Project Echelon Racing 3:22:11.1 Teammate Win: John Heinlein iii
8 Tim Savre Project Echelon Racing 3:26:46.4 Teammate Win: John Heinlein iii
9 Dakota Olsen Olathe subaru 3:29:32.0
10 Luke Feuerhelm Lux/sideshow p/b Specialized 3:29:32.0
11 Nick Carter Northstar Development 3:29:32.9
12 Patrick Parish Kolektiv 3:40:48.4
13 Trevor Arunsiripate Ames Velo 3:58:57.5 Teammate Top 5: Matt Denis
DNF Josh Bauer Jiayoulife 2:30:50.4
DNF Ross Weinzierl Kolektiv 2:51:10.8
DNF Tanner Olek Kolektiv Cycling 2:51:11.3
DNF Reece Linder Ames Velo HTH Team 1:39:11.4
DNF Nick Zawadski Quick Shift Racing 1:54:34.6
DNF Dominic Falter Northstar Development 2:21:16.1
DNF Anton A smirnov Vol Gas Racing 0:48:57.6 Teammate Top 5: Patrick Welch
DNF Dominic Talerico Angry catfish 0:53:04.8
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 14   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Elson Muddy Bikes 2:37:17.5
2 Anthony Hilligoss Northstar Development 2:37:26.0
3 Brody Burnham Northstar Development 2:37:48.8
4 James Slade 2:38:00.5
5 Ben Brandvold Donkey label 2:40:55.6
6 Vincent Ramirez northstar devo 2:40:59.1
7 Anthony Corradi Vol Gas 2:41:05.7
8 Logan Hahn 2:41:06.2
9 Steven Jarvis Beyond Category Coaching 2:41:07.0
10 Lee Zettler Midtown Racing 2:41:08.1
11 Jeff Heylmun Ames Velo 2:41:11.7
12 Louis Mueller Vol Gas Racing 2:42:36.8
13 Eric Hoffman 2:47:53.9
14 Jacob Beissel 110 Racing 2:48:29.2
15 Aaron Olson Quick Shift Racing 2:50:10.2
16 Pete Hanna 2:51:27.6
17 Blake Nelson Synergy 2:51:39.5
18 Tim Karels MBRC/Flanders 2:51:44.2
19 Wiley Radomski Balance 2:59:49.9
20 Nolan Church Spin Devo 3:10:03.0
DNF Noah Chestler 1:50:32.0
DNF Bryan Dougherty Taco Cat Racing 1:50:32.1
DNF Jarad Watts 1:55:36.2
DNF John Hammje Top Natchez 2:03:45.2
DNF Andrew Hudacek Loon State Cyclists 0:53:35.9
DNF Jason Beck 110 Racing 0:53:45.1
DNF Derek Ludwig 0:56:23.4
DNF Ryan Mcgee 0:57:46.7
DNF Daniel Ayala 110 Racing 1:02:20.1
DNF John Falter Northstar Development 1:32:01.2 Teammate Top 5: Anthony Hilligoss
DNF Alex Bourgeault
DNF Micah Danielson Saint Paul Bicycle Racing Club
DNF Andrew Novak University Of Minnesota
DNF Ryan Tweeten
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 16   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Moore Nicollet Bike and Ski 1:50:15.5
2 Ryan Sellner NorthStar Development Team 1:50:16.4
3 Evan Zaremba Donkey Label Racing 1:50:29.2
4 Jacob Berg Peace Coffee Racing 1:50:31.0
5 Liam Adams Northstar Devo 1:50:57.2
6 Taylor Adams 1:51:01.9
7 Jack Sullivan 1:51:07.5
8 Andrew Nelson 1:51:11.3
9 Maarten Vanhauwere 1:51:12.8
10 Mcewan Rodefeld SPBRC 1:51:14.2
11 Jared Leppert 1:51:23.0
12 Raul Sanchez jr. 1:51:24.7
13 Thomas Hansen 1:51:26.1
14 Andrew Fredrickson Midtown Cycling 1:51:28.3
15 Zach Bordeau 1:51:32.2
16 Ben Vaske 1:51:39.6
17 Lee Zettler Midtown Racing 1:51:42.0
18 Labinot Shabani 1:51:49.5
19 Will Greteman 1:51:51.4
20 Vince Dinkel 1:51:53.8
21 David Anderson Synergy 1:52:00.2
22 Chase Grieves Midtown Cycling 1:52:18.3
23 Andy Pezalla 1:52:19.2
24 Henry Zurn 1:52:30.9
25 Michael Shoemaker 1:52:39.4
26 Logan Drevlow Donkey Label Racing 1:52:46.4 Teammate Top 5: Evan Zaremba
27 Timothy Bathke 1:52:49.4
28 Kevin Derung Just Have Fun 1:53:05.2
29 Ben Griswold 1:53:14.7
30 James Slade 1:53:21.1
31 Juan Burleigh Midtown Cycling Club 1:53:41.3
32 Oscar Tix donkey label racing 1:54:26.7 Teammate Top 5: Evan Zaremba
33 William Pass Nicollet Bike Team 1:54:26.8
34 Chris Kirschman Just Have Fun 1:54:37.1
35 Andrew Mohama Midtown Cycling Club 1:55:02.3
36 Zach Pearberg 1:55:10.5
37 Loren Danielson St Paul Bicycle Racing Club (SPBRC) 1:55:23.1
38 Dominic Barkeim Northstar Development 1:55:29.7 Teammate Top 5: Liam Adams
39 Peter Knoll 1:56:26.4
40 Dan Kohler 1:56:46.2
41 Garret Larson Ames velo 1:57:43.4
42 Garrett Bembenek 1:57:56.8
43 Alan Klein Midtown 1:58:00.7
44 Phil Ensminger Midtown 1:58:09.4
45 Dustin Bowman 1:58:12.8
46 Isaac Young Ames Velo 1:58:30.7
47 David Winecoff Midtown 1:58:31.7
48 Jeff Hoobin ALL THE WATTZ 1:59:14.2
49 John Danielson 1:59:23.4
50 Peter Reist 1:59:24.5
51 Brandon Czekay 2:01:11.8
52 Everett Lauer NorthStar Development Cycling 2:02:19.6 Teammate Top 5: Liam Adams
53 Kenny Truong University of Minnesota 2:02:28.0
54 Jon Miller 2:02:40.4
55 Avery Hackett 2:03:07.8
56 David Binsfeld 2:03:12.4
57 Gabe Campbell Ames Velo 2:06:09.0
58 Ben Tramm Birchwood/GIS 2:06:18.5
59 Evan Hewitt MSM 2:08:14.9
60 Augustine Barboza 2:10:03.6
61 Patrick Blaney 2:13:14.5
62 Peter Wong 2:14:36.6
63 Brandon Bruyette 2:23:05.4
64 Anand Khariwala North Star Development 2:29:06.4 Teammate Top 5: Liam Adams
65 Charles Hayes US Military Endurance Sports 2:36:36.9
DQ Benjamin Luna 0:59:55.7
DNF Blake Nelson Synergy 0:56:23.3
DNF Kevin Greimel Birchwood 0:57:21.6
DNF Jacob Westman 1:04:10.0
DNF Patrick Dixon Midtown 1:09:47.1
DNF Matthew Wong 1:20:26.9
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 12   Cat ?: 41  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Jocewicz iii 1:51:41.0
2 Richard Curtis Cuclocarbon 1:51:53.2
3 Timothy Bishop Balance Cycling 2:03:22.2
4 Derek Ludwig 2:03:36.4
5 Ryan Myers 2:06:48.6
6 Zeeshan Syedain Midtown Cycling 2:13:45.2
7 Jeremy Little 2:17:45.7
DNF Aiden Jurek Donkley Label Racing 1:01:08.0
DNF Kevin Bourgeault
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Danielson Saint Paul Bicycle Racing Club 0:57:26.1
2 Isaiah Hunter 1:05:51.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Dayton-brantmier MNJRC 0:57:26.2
2 Anders Decker NorthStar Development 1:05:02.8
3 Eddie Binsfeld Donkey label racing 1:05:49.5
4 Iban Drevlow North Star Development 1:06:22.8
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Hunter NorthStar Development 0:43:02.7
2 Roczen Beissel NorthStar Devo 0:43:08.8 Teammate Win: Cole Hunter
3 Allen French Northstar Development 0:44:47.9 Teammate Win: Cole Hunter
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Marshall 2:44:07.2
2 Jason Simpson Sakari p/b Smart Honda 2:44:11.2
3 Aaron Drevlow Donkey Label 2:44:14.7
4 Matt Muyres Donkey Label Racing - DLR 2:44:16.6
5 Joel Lafrance 2:44:16.8
6 Anderson Bortoletto LAPT 2:44:18.9
7 Aaron Wrabek Sakari p/b Smart Honda 2:46:03.4 Teammate Top 5: Jason Simpson
8 Dominic Howes Loon State Cyclists 2:47:40.9
9 Brady Prenzlow Donkey Label Racing 2:49:10.7 Teammate Top 5: Aaron Drevlow
10 John Walbaum South Chicago Wheelmen 2:49:11.6
11 Kevin Sidwell 110 Racing 2:49:13.4
12 David Carney 2:49:14.9
13 Jay Woller Donkey Label 2:49:18.5 Teammate Top 5: Aaron Drevlow
14 Dan Barkeim Donkey Label Racing 2:49:20.4 Teammate Top 5: Aaron Drevlow
15 Benjamin Schinke Donkey Label Racing 2:49:52.1 Teammate Top 5: Aaron Drevlow
16 Luke Helland Balance Cycling 2:50:02.4
17 Brendon Hale Jimmy Jack's Rib Shack 2:50:20.8
18 Ted Loosen 2:50:51.6
DNF Charlie Schad 1:53:02.4
DNF John Cummings 1:55:56.3
DNF Pablo Espinosa SquadraSF p/b Terun 2:06:45.0
DNF Yaroslav Perventsev
Finishers: Cat 2: 13   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Koeneman Donkey Label Racing 1:48:38.5
2 Tom Gunderson Chilkoot Race Team 1:48:39.9
3 Michel Dalal 1:48:41.4
4 Brad Wessman Borah 1:48:41.9
5 Tim Brandvold Hollywood cycles 1:48:44.1
6 Mike Johnson 1:48:48.5
7 Matt Muyres Donkey Label Racing - DLR 1:48:49.1 Teammate Win: Brian Koeneman
8 Mark Mlinar Flanders MBRC 1:52:30.2
9 John Conrad Team Kaos 1:52:41.2
10 Ron Hagen MBRAC/FLANDERS 1:52:41.9
11 Jay Henderson hollywood cycle 1:52:44.6
12 John Deering St. Paul Bicycle Racing Club 1:52:54.5
13 Attila Kovacs 1:53:31.7
14 James Vansloun Birchwood/GIS 1:53:34.6
15 Gregory Goblirsch Utepils Cycling 1:53:37.4
16 Michael Oday Borah Factory Racing 1:53:41.8
17 William Kuster Minnesota Masters Cycling (MMC) 1:54:43.7
18 Jeffrey Evanson Flanders 1:57:56.7
19 Stuart Benson Chillkoot 1:58:46.9
20 Kent Mcdaniel Spring Street Sports 1:58:47.5
21 Thomas Cook Midtown 1:59:16.0
22 John Dunn Borah Factory Racing 1:59:42.6
23 Mike Lyner Chilkoot Racing 2:13:18.6
24 Eric Fleming Saint Paul Bicycle Racing Club 2:13:29.6
25 Mike Robertson 2:16:32.2
26 David Peterson Northstar Development 2:18:17.9
27 Ron Nelson 2:20:37.7
DNF Mark Halvorson Borah Factory Masters 0:57:54.6
DNF Pablo Espinosa SquadraSF p/b Terun 0:59:23.7
DNF David Olejniczak 0:59:54.2
DNF Greg Campbell Ames Velo 1:03:43.8
DNF Brad Bradley midtown
DNF Steve Marshall
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 14   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Thermansen Gear West Elite Racing 3:02:57.4
2 Anna Zawadski Gear West Elite 3:03:22.7
3 Jennifer Hale Jimmy Jack's Rib Shack 3:14:05.3
4 Gabrielle Russell Gear West Elite 3:17:33.1
DNF Erin Ayala Stamina Racing Collective x Machine 1:01:17.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josephine Ramirez Northstar Development 2:10:44.8
2 Ragan Weigel Twenty24 (Devo) 2:11:13.2
1
3 Emy Everhart 110 Racing 2:11:13.6
2
4 Lauren Weigel Twenty24 (Devo) 2:11:13.9
3
5 Veronica Hudacek One Ten Cycles 2:11:16.3
4
6 Jessica Santiago 2:11:24.4
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stella Powell Northstar Development 1:04:51.9
2 Rowan Malmberg Northstar Development 1:04:53.7 Teammate Win: Stella Powell
3 Megan Kelly Half Acre Cycling 1:04:53.7
4 Claire O'leary 1:04:56.0
5 Milo Due Stamina Racing Collective x MFF 1:05:01.2
6 Anna Truong 1:05:04.2
7 Camila Fernandes Stamina Racing Collective 1:05:16.5
8 Elise Hollinger Stamina Racing Collective x Machine 1:05:56.0
9 Mariya Mirzoyan Stamina Racing Collective x Machine 1:06:03.6
10 Kirsten Welge St Paul Bicycle Racing Club 1:07:44.7
11 Lisa Britton THC/Girl Fiend 1:11:03.1
12 Christine Danielson Birchwood Racing 1:11:07.6
13 Celeste Chadwick Ames Velo 1:11:41.7
14 Nikki Tramm Birchwood/GIS 1:30:37.4
DNF Madilynn Garcia Stamina Racing Collective
DNF Haema Nilakanta Stamina Racing Collective x Machine 1:19:01.4
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 10