Log In
The Mineral Wells Stage Race - Road Race • Feb 18 2012
Overcast, 51 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Les Akins Oklahoma City Velo Club
2 Chris Lowry PROACTIVE
3 Robert Watson Bikesale.com
4 Joel Hawks Infinity Cycling Club
5 Joseph Jakofcich Oklahoma City Velo Club Teammate Win: Les Akins
6 Eric Burkhart Team Delirium Racing
7 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
8 Patrick Dougherty ThinkFinance Racing
9 Tom Harrison Team Delirium Racing
10 Stefano Rosellini Team Delirium Racing
11 Dudley Irby Infinity Cycling Club Teammate Top 5: Joel Hawks
12 Kurt Joseph Austinbikes/Revenant
13 Wayne Ziegler HammerHeadBikes.com
14 Rich Dotson Infinity Cycling Club Teammate Top 5: Joel Hawks
15 John Emerson McKinney Velo Club
16 Rick Beckman TEAM FLAT BELLY ORGANICS
17 Brent Napier Infinity Cycling Club Teammate Top 5: Joel Hawks
18 Todd Mann
19 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club Teammate Win: Les Akins
20 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
21 Timothy Silva ThinkFinance Racing
22 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS
23 Damon Rw wiseman TEAM FLAT BELLY ORGANICS
24 Robert Mccarver Team Delirium Racing
25 Brian Mackey Team Soundpony
26 Charles Dixon Austinbikes/Revenant
27 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
28 John Lasorsa Oklahoma City Velo Club Teammate Win: Les Akins
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 13   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Ereli Toyota / Cycling Team presented by
2 Henry Skowronek North Texas Road Team
3 Bill Shirer Mirage
4 Lee Troy Red's Racing
5 J Jones Oklahoma City Velo Club
6 David Billingsly Team Soundpony
7 Joe Udell Kelly's Team
8 Duane Neu North Texas Road Team Teammate Top 5: Henry Skowronek
9 Tom Chitwood Team Soundpony
10 Corvin Alstot Gulf Coast Cycling Association
11 Hill Swift Toyota / Cycling Team presented by Teammate Win: Michael Ereli
12 Jeff Barrett Crest/RBM Cycling
13 L Scott porter
14 Dan Lundeen Bikin N Eggs
15 Paul Carroll Tuneros Racing
16 Kenneth Smith Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: J Jones
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bain Geri Atrix
2 George Heagerty Geri Atrix Teammate Win: Thomas Bain
3 David Parks Mirage
4 Kevin Helf 360 Sports
5 Gary Kanaby San Diego Bicycle Club
6 Don Allen Woodlands Cycling Club Race Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Fuchs ThinkFinance Racing
2 Noah Williams Slipstream-Craddock Junior Developm
3 Jonathan Hughes Austinbikes/Revenant
4 Ryan Dromgoole PACC
5 Nathaniel Beams PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Zachary Lytle PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Joey Mesa Team Undiscovered
8 Stephen Mire Team LaS'port
9 Ricky Randall Hotter'N Hell Hundred
10 Jacob White Tulsa Wheelmen
11 Bryan Reid Colavita Racing
12 Matthew Gosling Team Party Time
13 Hunter Stewart GS Tenzing
14 Rob Bell Team Undiscovered
15 Grady Hodge Team LaS'port
16 Shawn Hodges PACC Teammate Top 5: Ryan Dromgoole
17 Cailean Carlberg Bicycles of Tulsa
18 Matthew Kessing Team Wooly Mammoth
19 Alexander Gibson ThinkFinance Racing Teammate Win: Caleb Fuchs
20 Evan Bybee DNA Racing
21 Brady Schmiedeberg Oklahoma City Velo Club
22 Tommy Rushing Velossimo Racing
23 Michael Morgovnik Team Wooly Mammoth
24 Kyle Parrott Matrix/RBM
25 John Moore Bicycles of Tulsa
26 Erin Elliott DNA Racing
27 Kyle Anderson PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Nathaniel Beams
28 Robert Biard 787 Racing
29 Farangmeher Ghadiali PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Nathaniel Beams
30 Ryan Fiddler Bicycles of Tulsa
31 Robert Smallman Pro- Form Bike Shop
32 Adam Gaubert Team Wooly Mammoth
33 Michael Sheehan Jack & Adam's Racing Team
34 Imari Miller Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Top 5: Noah Williams
35 Michael Bruzina Dogfish Racing Team
36 Bob Cummings Dallas Racing
37 Kyle Sigl ThinkFinance Racing Teammate Win: Caleb Fuchs
38 Michael Lalla Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Top 5: Ryan Dromgoole
39 Travis Kropf ThinkFinance Racing Teammate Win: Caleb Fuchs
40 Matthew Jones Oklahoma City Velo Club
41 Justin Rempel Bicycles of Tulsa
42 Chad Hodges DNA Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 37   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Wilder PACC
2 Sean Brown Hotter'N Hell Hundred
3 Aaron Highfill DNA Racing
4 James Perrin Bike Barn Texas
5 Scot Pemberton VooDoo Racing
6 Colin Strickland Jack & Adam's Racing Team
7 Aldo Curiel Hotter'N Hell Hundred Teammate Top 5: Sean Brown
8 Ed Hughey Velossimo Racing
9 Mathew York Crest/RBM Cycling
10 Tommy Willis Oklahoma City Velo Club
11 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm
12 Nick Torraca
13 Christopher Hill Velossimo Racing
14 Brandon Melott Oklahoma City Velo Club
15 Judson Copeland Team Undiscovered
16 Zachary Carlson Matrix/RBM
17 Trent Hickey Oklahoma City Velo Club
18 Steve Quick Shama Cycles
19 Tanner Culbreath Scuderia Superleggera
20 Roger Mangham Central Arkansas Velo/CARVE
21 Mathias Ihlenfeld 787 Racing
22 Steve Sterling Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Win: Michael Wilder
23 John Price Tuneros Racing
24 Michael Wert FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
25 Ryan Culp Velossimo Racing
26 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
27 Ben Sewell KingRacingGroup
28 James Kennedy
29 Erique Williams Bicycle World of Houston
30 John Ehinger Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Win: Michael Wilder
31 Jess Parker Scuderia Superleggera
32 Colby Logback Team Party Time
33 Frank Cusimano DNA Racing Teammate Top 5: Aaron Highfill
34 Juan Borondy Velossimo Racing
35 Brian Odonnell Shama Cycles
36 Michael Bohn Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Win: Michael Wilder
37 Travis Furman Lincoln Industries Cycling
38 Wayne Strohman Team Undiscovered
39 Glen Watson Bike Barn Texas Teammate Top 5: James Perrin
40 John Wilmeth PROACTIVE
41 John Brown TBi - Dedicated Race Team
42 Tony Steward Oklahoma City Velo Club
43 John Gardiner Velossimo Racing
44 Brent Aston Mirage
45 Lee Allen Woodlands Cycling Club Race Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 42   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Lambert Sun & Ski/Champion Core Racing
2 Steven Mitchell Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Win: Heath Lambert
3 Justin Mcquerry Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
4 Gene Daniel Team Soundpony
5 Harry Mann ThinkFinance Racing
6 Kyle Springer ThinkFinance Racing
7 Terry Storch Team Undiscovered
8 Jon-howard Hanson
9 Carson Lange 787 Racing
10 Daniel Appelo Scalo Veloce
11 Jack Stepczynski ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Harry Mann
12 Jamie Stopforth Tom's Bicycles
13 Zack Sutton The Bicycle Store
14 Matt Wickett Tom's Bicycles
15 Keegan Knapp Central Arkansas Velo/CARVE
16 Enoc Ishida Cowboys Racing
17 Aaron Wade VooDoo Racing
18 Eric Hinton Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Win: Heath Lambert
19 Houston Skipper Central Carolina Cycling Club
20 Gene Dan Shama Cycles
21 Nathaniel Goodell Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Win: Heath Lambert
22 Seth Likens Tom's Bicycles
23 Said Assali Shama Cycles
24 Stephen Norris ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Harry Mann
25 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
26 Dustin Sallee Team Undiscovered
27 Dylan Postier Team Undiscovered
28 Ryan Godfrey Dallas Bike Works
29 Kaleb Nimz Team Undiscovered
30 Tyler Roberts International Christian Cycling
31 Willem Van der gryp Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Win: Heath Lambert
32 Matt Centofonti Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Win: Heath Lambert
33 Eugene Ilang
34 Jon Wyrick VooDoo Racing
35 Kent Myers VooDoo Racing
36 Zoran Smaic Peloton-Specialized Cycling Team
37 Beau Lee DNA Racing
38 Ian Scott McKinney Velo Club
39 Joel Saldana Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Win: Heath Lambert
40 Andrew Quick Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Win: Heath Lambert
41 Mike Patrick Tom's Bicycles
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Allen Matrix Cycling Club
2 Clayton Wilkins LeBorne Development
3 Connor Herrington KingRacingGroup
4 Thomas Baert Matrix/RBM
5 Skyler Mackey Team Soundpony
6 Dallas Myers Team Rad Racing Club
7 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
8 Garrett Hobbs PARK PLACE DEALERSHIPS
9 Sawyer Currie Team Rad Racing Club
10 Jay Myers Team Rad Racing Club
11 Ryan Forrest Team Rad Racing Club
12 Connor Bazley
13 Alex Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling
14 Anthony Phillips Matrix/RBM Teammate Top 5: Thomas Baert
15 Matthew Strange Dallas Racing
16 Jacob Howitt McKinney Velo Club
17 Zachary Smith LeBorne Development Teammate Top 5: Clayton Wilkins
18 Connor Westhoff McKinney Velo Club
19 David Burkhart
20 Ethan Burson Team Carve
21 Dylan Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
22 Reydesel Garcia Matrix/RBM Teammate Top 5: Thomas Baert
23 Estefy Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling
24 Lucas York Matrix Cycling Club Teammate Win: Luke Allen
25 Hayden Otto
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Frentress 787 Racing
2 Robert Plaskota
3 Jeff Grant Shama Cycles
4 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Dental
5 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
6 Julian Howitt McKinney Velo Club
7 Bryan Roberts TBi - Dedicated Race Team
8 Kevin Reedy
9 Phillip Vanlandingham
10 Doug Allen Velossimo Racing
11 Luke Slavens Corinth Cycling/Harden Dental Teammate Top 5: Robert Baatz
12 Erik Bricker KingRacingGroup
13 Michael Yeager Cowboys Racing
14 Robert Diaz Bike Barn Texas
15 Christopher Kellogg
16 Nathan Aust Velossimo Racing
17 Roland San miguel Corinth Cycling/Harden Dental Teammate Top 5: Robert Baatz
18 Dan Ronan
19 Dwayne Otto
20 Frank Velazquez
21 Matthew Denton Corinth Cycling/Harden Dental Teammate Top 5: Robert Baatz
22 Derek Cooley Corinth Cycling/Harden Dental Teammate Top 5: Robert Baatz
23 Ron Hawks TBi - Dedicated Race Team
24 Johnny Cox Tuneros Racing
25 Derek Whisenhunt Cowboys Racing
26 James Gillum Team Carve
27 Jamie Zitnik Cowboys Racing
28 Todd Gray Corinth Cycling/Harden Dental Teammate Top 5: Robert Baatz
29 Larry Bezdek Matrix/RBM
30 Nard Moseley KingRacingGroup
31 Bill Viering
32 Doug Baysinger Shama Cycles Teammate Top 5: Jeff Grant
33 Patrick Mahan McKinney Velo Club
34 Mark Culp Velossimo Racing
35 Tim Burson Team Carve
36 Clyde Stafford jr Mirage
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Brown
2 Danny Hayden FRESH Racing
3 Seth Cooke FRESH Racing
4 Michael Johnson
5 Goran Petrovski McKinney Velo Club
6 Luis E rosero
7 Joshua Carey Mirage
8 John Freemire Team VT Bike Stuff
9 Brandon O'neal The Woodlands Cycling Club
10 Patrick Shahan Texas Tech University
11 Grant Lewis
12 Kyle Walker Texas Tech University
13 Daniel Burross
14 Paul Wells Corinth Cycling/Harden Dental
15 Aldemar Hernandez
16 Jason Paxton
17 Grant Hayes DNA Racing
18 Wayne Edgar Team Undiscovered
19 Tim Ataie
20 Kevin Owen Team VT Bike Stuff
21 Craig Sahli Tom's Bicycles
22 Matt Wills Team Undiscovered
23 Erik Maybee
24 Scott Giancola McKinney Velo Club Teammate Top 5: Goran Petrovski
25 James Baucum
26 Brian Russell Team Undiscovered
27 Scott Patterson
28 Keith Bassham Tom's Bicycles
29 Chris Darby
30 Bernave Velasquez
31 Russell Terry Texas Tech University
32 William Bonnette Sun & Ski/Champion Core Racing
33 John Jordan
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Hercules PACC
2 Mario Arroyave Velossimo Racing
3 Chris Carlson Matrix/RBM
4 Joshua Carter Dogfish Racing Team
5 Justin Maciekowicz Dogfish Racing Team
6 James Vandeven Dogfish Racing Team
7 Adam Koble Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Win: Greg Hercules
8 Phillip Snodgrass DNA Racing
9 Stephan Hirsch 787 Racing
10 Corey Ray PACC Teammate Win: Greg Hercules
11 Christopher Powers Matrix/RBM Teammate Top 5: Chris Carlson
12 Todd Farrell ThinkFinance Racing
13 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Win: Greg Hercules
14 John Mcallister Velossimo Racing Teammate Top 5: Mario Arroyave
15 Anthony White Velossimo Racing Teammate Top 5: Mario Arroyave
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Stephens FCS|ROUSE:
2 Kathryn Donovan FCS|ROUSE:
3 Anna Sanders FCS|ROUSE:
4 Kayla Sterling Exergy TWE
5 Mary Elizabeth maroon FCS|ROUSE:
6 Pamela Hinton Dogfish Ra
7 Candice Ramsey Bicycles o
8 Amber Vredenburg T3Multispo
9 Sheri Rothe Bicycles O
10 Tracie Akerhielm ThinkFinan
11 Kim Jennings Bicycles O
12 Rachel Byus FCS|ROUSE:
13 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinan
14 Elizabeth Wilborne LeBorne De
15 Tammy Bray LeBorne De
16 Erin Reedy
17 Michelle Hayner Velossimo
18 Rachel Warner FCS Cyclin
19 Michelle Montoya Bicycles O
20 Sarah Lundeen FCS|ROUSE:
21 Brigitte Jordan Colavita R
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Atkinson Velossimo Racing
2 Amelie Seneker Tom's Bicycles
3 Christina Koeppe Matrix Cycling Club
4 Jane Bui Velossimo Racing Teammate Win: Allison Atkinson
5 Rita Mitchell
6 Susan Alger Chaparral Cycling Club
7 Corie Davis Tom's Bicycles Teammate Top 5: Amelie Seneker
8 Jeanne Lambert Sun & Ski/Champion Core Racing
9 Kathy Weldon ThinkFinance Racing
10 Dee Smith Tom's Bicycles Teammate Top 5: Amelie Seneker
11 Nancy Jarrett Sun & Ski/Champion Core Racing
12 Shelby Burleson Arkansas Cycling & Fitness
13 Tanya Vanwinkle
14 Patricia Collins Team Army-USAC
Finishers: Cat 4: 14