Log In
Bloomfield Classic - NYS Road Race Championship • Jul 24 2021 • Bloomfield, NY
Partly Cloudy, 77 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Thompson Shickluna Bikes / Catalyst Fitness 2:54:53
2 Santiago Pelaez 2:55:00
3 Colin Fitzgerald Doylestown Bike Works 2:58:29
4 Ryan Chien DistrictTaco Racing 2:58:30
5 Kenneth Hall 2:58:36
6 Tanner Robison 2:58:37
7 Erik Markewich Community Bicycle Racing 2:58:38
8 Austin Skomra 2:58:46
9 Joseph Lacey CRCA/42x21ATQ 2:58:47
10 Steven Mongielo Buffalo Bicycling Club 3:02:31
DNF Christopher Welch Jamison Capital/Cannondale DNF
DNF Corey Knowles Buffalo Bicycling Club DNF
DNF Sean Meyer Team Skyline Elite DNF
DNF Joshua Noggle CRCA/Rockstar Games DNF
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colden Kimber Swell Bicycles 1:52:43
2 William Hluchan Death Row Velo 1:56:08
3 Ryan Seal Towpath Road Racing p/b Green Mount 1:56:10
4 Shawn Alexander Clarkson university cycling 1:56:14
5 Trevor Vowles Local Openers p/b GUZZLE BUDDIES *H 1:56:17
6 Benjamin Kuch Projekt 1:56:35
7 Christopher Pulomena Rogue Racing p/b Sail Away 1:56:41
8 Kevin Valenski Rogue Racing p/b Sail Away Coffee 1:59:30
9 Pj Bottoms skylands cycling 2:12:15
DNF Nicholas Groll Capital Bicycle Racing Club DNF
DNF John Bonetsky Capital Bicycle Racing Club DNF
DNF Robert Leipler Projekt DNF
DNF Eric Curtis Ronin Cycles DNF
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Steinfeld New England Development p/b cadence 2:58:52
1
Finishers: Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Speaks 0:35:25
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alessandro Cannizzo Minuteman|Empire Automation p/b Tom 0:34:24
1
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Boyle Capital Bicycle Racing Club 2:05:14
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chase O'donell Capital Bicycle Racing Club 0:49:30
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Constantin Schreiber CRCA / Team VESELKA 1:58:47
2 Nick Demarchi Projekt 1:58:49
3 Rob Chimento Salty Chimp Racing 1:58:56
4 John Chambers RedShift Racing 1:58:56
5 Ryan Hartmaier 1:59:01
6 Andy Lytwynec Full Moon Vista 1:59:12
7 Edward Frederick CRCA/Foundation-CCB 1:59:15
8 Jeff Lubkowski TruePath Racing 1:59:41
9 Anthony Campagna Salty Chimp Racing 2:06:38 Teammate Top 5: Rob Chimento
DNF Brad Helmetsie Beer Tree Cycling Team DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Polston Kanberra p/b Five & 20 1:58:15
2 Rick Dalton IDE Racing formerly Western New Yor 1:58:50
3 Kevan Edwards Mello Velo Racing 1:58:52
4 Lane Rodgers CRCA/Foundation-CCB 1:58:55
5 Mark Paris GVCC 1:58:57
6 Wojtek Komsta Finkraft 1:59:00
7 Paul Mattison Nalgene Cycling p/b North Glow Phot 1:59:00
8 Michael Morris Resource Cycling 1:59:01
9 Brian Cardona TruePath Racing / GVCC 1:59:55
10 Robert Hengel Buffalo Bicycling Club 2:04:24
11 Peter Pelychaty Pete's Wheels Cycling Team 2:06:09
12 John Jameson 2:06:14
13 Forest Reid HUP United 2:06:36
14 Dirk Biemans Ide racing 2:06:42 Teammate Top 5: Rick Dalton
15 Eric Giehl Pete's Wheels Cycling Team 2:15:03
16 Jeff Frutchey 2:23:34
DNF Martin Coffey Ide Racing formerly Western New Yor DNF Teammate Top 5: Rick Dalton
DNF John Compton Garretts Brewing/Main St. Bikes DNF
DNF Raymond Willard Garretts Brewing/Main St. Bikes DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew August Minuteman|Empire Automation p/b Tom 1:58:53
2 Gregory Cherr Buffalo Bicycling Club 1:59:04
3 Scott Farrell Kanberra p/b Five & 20 2:06:10
4 Gregory Low BonkWerx 2:06:11
5 Dave Bischoff IDE Racing 2:06:14
6 Jim Quadrini Twinline Velo 2:06:34
7 Sean Carnahan 2:11:34
8 Etsu Taniguchi CRCA / Team VESELKA 2:15:06
9 Steve Goebel GVCC/Reed Eye Associates 2:15:09
10 Ed Freedman GVCC 2:32:48
DNF Chris Tirone Kanberra Sport p/b Five & 20 DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brett Tremaine Iron Bridge/Tarmac Cycling 2:06:15
2 Pascal Sauvayre CRCA/Team VESELKA 2:06:21
3 Thomas Emrich Tryon Bike 2:06:26
4 Robert Meikle 2:10:22
5 Mark Mccarthy Trek/Towpath Bike 2:10:33
6 James Stockmaster Twin Line Velo -1 Lap
DNF Sergio Aguirre CRCA/Foundation CCB DNF
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Gworek Twin Line Velo / Ide Family of Deal 1:52:45
Off The Front
2 Jan Van aardt Nalgene Cycling p/b Northglow Photo 1:54:29
Off The Front
3 Jack Gazard CRCA Development 1:54:29
Off The Front
4 Thomas Klaben Once Again Racing Fueled by Once Ag 1:56:08
1
5 Scott Stewart Salty Chimp Racing 1:56:09
2
6 Nikolas Di domenico Full Moon Vista/GVCC 1:56:10
3
7 Michael Battaglia Bay State Breakaway 1:56:12
4
8 Thomas Sblendorio 1:56:13
5
9 Ryan Bierl Projekt 1:56:14
6
10 Matthew Schechter CRCDF 1:56:15
7
Teammate Top 5: Jack Gazard
11 Dan Esler DreamBikes 1:56:18
12 Aaron Rape 1:56:20
13 Andrew Miller 1:56:29
14 Mick Snyder Twin Line Velo - IDE 1:57:09
Off The Back
15 Matt Halfrey R-Cubed 1:58:40
Off The Back
16 John Embow Buffalo Bicycling Club 2:01:42
Off The Back
17 Nathan Porter Capital Bicycle Racing Club 2:02:28
Off The Back
18 Christian Davis BonkWerx 2:02:34
Off The Back
19 Bob Canino Nalgene Cycling p/b Northglow Photo 2:09:03
Off The Back
Teammate Top 5: Jan Van aardt
20 Zac Braun 2:10:23
Off The Back
21 Michael Maywalt 2:10:46
Off The Back
22 Jacob Gilson AP Junior Development 2:11:10
Off The Back
23 Eric Peskor Once Again Racing Fueled by Once Ag 2:11:14
Off The Back
Teammate Top 5: Thomas Klaben
24 Bryan Germain 2:14:57
Off The Back
25 Nathan Yost Tom's Pro Bike 2:15:25
Off The Back
26 Pete Cerny Buffalo Bicycle Club 2:16:10
Off The Back
27 Ryan Odonnell Capital Bicycle Racing Club 2:16:12
Off The Back
28 Heath Johnson Capital Bicycle Racing Club 2:16:49
Off The Back
29 Alexander Tidd 2:17:10
Off The Back
30 Kenneth Fisher U.S Military Endurance Sports Team 2:20:11
Off The Back
31 Malik Graves-pryor Triangle Racing 2:22:12
Off The Back
32 Andy Ruestow Nalgene Cycling p/b Northglow Photo 2:22:26
Off The Back
Teammate Top 5: Jan Van aardt
33 Jesse Corum Pete's Wheels Cycling Team 2:25:52
Off The Back
34 Patrick Mcneil Salty Chimp Racing 2:31:57
Off The Back
Teammate Top 5: Scott Stewart
35 Ben Rabin Salty Chimp Racing 2:32:34
Off The Back
Teammate Top 5: Scott Stewart
36 Pat Doner Salty Chimp Racing 2:35:05
Off The Back
Teammate Top 5: Scott Stewart
DNF Joshua Boguslofski Project Echelon Racing DNF
DNF Joe Kozlowski DCC DNF
DNF Marshall Deeney Nalgene Cycling p/b North Glow Phot DNF Teammate Top 5: Jan Van aardt
DNF James Singer TrainerRoad DNF
DNF Cooper Eastridge DNF
DNF Matthew Mcnamara IDE Racing formerly Western New Yor DNF
DNF Ian Moran CRCDF DNF Teammate Top 5: Jack Gazard
DNF Samuel Lasher Capital Bicycle Racing Club DNF
DNF David Tate Salty Chimp Racing DNF Teammate Top 5: Scott Stewart
DNF Jared Mereness DNF
DNF Greg Sipes DNF
DNF Aaron Dinoto Pete's Wheels DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 9   Cat ?: 12  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Kelley 1:34:48
2 James Ouderkirk RE-CRE'S BIKE STUDIO 1:37:19
3 Lester Pangilinan 1:38:43
4 John Deiure Pete's Wheels Cycling Team 1:38:46
5 Justin Rice 1:38:54
6 Alex Laifer 1:38:58
7 Dwight Cheu Capital Bicycle Racing Club 1:39:03
8 Eric Simakaski NEPA Velo 1:39:29
9 Ian Gibson Once Again Racing p/b Once Again Nu 1:43:37
10 Peter Appleton 1:47:51
11 Andrew Consler Once Again Racing fueled by Once Ag 1:47:54
12 Matthew Quinlan GVCC 1:48:03
13 Eston Adams iii Adams Apples 1:49:42
14 Anthony Fulgieri 2:03:23
DNF Scott Defisher DNF
DNF Owen Tidd DNF
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 12  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Bushover Legaci 2:13:54
DNF Lucie Vagnerova CRCA / Team VESELKA DNF
Finishers: Cat 2: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chandra Russo CORK MONKEY RACING 1:44:28
2 Anne August Minuteman/Empire Automation p/b Tom 2:31:28
Finishers: Cat 3: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Kujawski Capital Bicyle Racing Club 1:38:45
2 Sandra Berdick DCC 1:46:02
DNF Annette Fentress Syracuse Bicycle Womens Race Team DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meagan Weas 1:53:30
2 Theresa Fulgieri 2:22:08
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lilliana O'donnell CBRC 0:48:58
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Cheong Star Track Cycling 0:38:19
1
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haylee Johnson Capital Bicycle Racing Club 1:53:59
1
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mariana Rinaldo Resource Cycling 1:48:01
2 Melinda Wetzel CBRC 2:27:11
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Scheeler Buffalo Bicycling Club 2:29:08
1
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF ? Dnf Suzanne Clements
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Chubb sauvayre CRCA / Team VESELKA 2:29:19
2 Karen Tremaine Iron Bridge/Tarmac Cycling 2:42:49
3 Karla Eisch Tioga Velo Club/Mission In Motion/W 2:49:25
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carissa Jantzi 2:29:16
1