Log In
Spring Classic at Driveway Austin • Mar 11 2012
Mostly Cloudy, 59 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Korioth 787 Racing
2 Russell Metoyer Velossimo Racing
3 Chris Lowry PROACTIVE
4 P.j. Rabice
5 Andrew Smith Southwest CycleSport/Dimensional
6 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
7 Jimmy Montreuil Austinbikes/Revenant
8 Erik Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
9 Gilbert Ramirez Chicken and Waffles Racing
10 Antonio Latto Austin Nationals Cycling
11 Jeff Park Bicycle-Heaven
12 Jesse Aldape Bike World Racing
13 Paul Hurdlow Kelly's Team
14 Mark Wiggans Austinbikes/Revenant
15 Scott Kinsel Jack & Adam's Racing Team
16 Robbie Brennan 787 Racing Teammate Win: John Korioth
17 Robert Mercado Bicycle-Heaven
18 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
19 Tom Warren TEAM FLAT BELLY ORGANICS
20 Jared Johnson
21 Ronald Medlock Bike World Racing
22 Jimmie Vaughan Bicycle-Heaven
23 Larry Blanchard Team Seton Brain and Spine Cycling
24 Jimmy Miller Divine Electric Norcal
25 Stephen Higgins 787 Racing Teammate Win: John Korioth
26 Ken Greene Violet Crown Sports Assoc
27 Russell Carr
28 Jerry Bueno 787 Racing Teammate Win: John Korioth
29 Tim Pletcher Kelly's Team
30 Dave Mclaughlin Jack & Adam's Racing Team
31 Carey Jung Violet Crown
32 Scott Dill Austinbikes/Revenant
33 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
34 Steve Sprinkle
35 Ernesto Cumpian Tuneros Racing
36 Philip Shama Shama Cycles
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 11   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Udell Kelly's Team
2 Geoffrey Maguire VooDoo Racing
3 Bruce Weinberg Violet Crown
4 Richard Fofi Southwest CycleSport/Dimensional
5 George Heagerty Geri Atrix
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Heagerty Geri Atrix
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zeb Weiland
2 Paul Porterfield
3 Emma Porterfield
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm
2 Drew Hochstatter Team Pedal Power
3 Daniel Chappelear 787 Racing
4 Christopher Hill Velossimo Racing
5 Max Bookman Jack & Adam's Racing Team
6 Carlo Villarreal Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Jonah Tannos
7 Zachary Hardage Ghisallo Foundation
8 Robby Nussbaum Bicycle-Heaven
9 Devin Parker Comanche Racing
10 Jaxson Appel Propaganda Bike Shop
11 Colin Strickland Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Max Bookman
12 Jason Butler Mirage
13 Chas Knight 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
14 ? John Austinbikes/Revenant
15 Enrique Varela 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
16 Andy Webb 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
17 Herman Verhoeven Propaganda Bike Shop
18 Jordan Parker Comanche Racing
19 Jon Wyrick VooDoo Racing
20 Larry Blanchard Team Seton Brain and Spine Cycling
21 Landon Beauchamp Matrix Cycling Club
22 Ed Hughey Velossimo Racing Teammate Top 5: Christopher Hill
23 Paul Carty Comanche Racing
24 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
25 Luke Kalloch Comanche Racing
26 John Dunn Bike World Racing
27 David Ryther Kelly's Team
28 Felipe Nava Bike World Racing
29 Curtis Bixler Velossimo Racing Teammate Top 5: Christopher Hill
30 Scott Kinsel Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Max Bookman
31 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant
32 Tak Makino Propaganda Bike Shop
33 Alex Vogt Comanche Racing
34 Aaron Nelson Bike World Racing
35 Joe Udell Kelly's Team
36 Zeke Mostov Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Jonah Tannos
37 Christian Bergh 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
38 Keith Mcburnett
39 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
40 Bari Mayer 787 Racing Teammate Top 5: Daniel Chappelear
41 Grant Woolf Team Seton Brain and Spine Cycling
42 Steve Sprinkle
43 Kerman Hammond GS Tenzing
44 John Turlington Kelly's Team
45 Michael Miller Bike World Racing
46 Jordan Patik Ghisallo Foundation
47 David Figueroa Ghisallo Foundation
48 Daniel Curtin Bicycle Sport Shop Mountain Bike Te
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Parker Comanche Racing
2 Herman Verhoeven Propaganda Bike Shop
3 Alex Vogt Comanche Racing Teammate Win: Devin Parker
4 Jordan Parker Comanche Racing Teammate Win: Devin Parker
5 Christian Bergh 787 Racing
6 Brian Hoard Austinbikes/Revenant
7 Thomas Berg T3Multisports Elite Junior Cycling
8 Grant Woolf Team Seton Brain and Spine Cycling
9 Robby Ketterhagen 787 Racing Teammate Top 5: Christian Bergh
10 Ben Cukerbaum Comanche Racing Teammate Win: Devin Parker
11 Oliver Schrang
12 Carey Jung Violet Crown
13 Nick Masiewicki VooDoo Racing
14 Gary Obernolte Team Seton Brain and Spine Cycling
15 Tice Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
16 Paul Carty Comanche Racing Teammate Win: Devin Parker
17 Jason Watson VooDoo Racing
18 Daniel Gonzalez T3Multisports
19 Steve Novak Team Seton Brain and Spine Cycling
20 Guy Nethery Kelly's Team
Finishers: Cat 4: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christophe Amadi
2 Xavier Hernandez
3 Paul Carty Comanche Racing
4 Andy Webb 787 Racing
5 Russell Sczech
6 Robby Ketterhagen 787 Racing
7 Patrick Barrett Pirate Race Productions pb ALPHA
8 Tyruss Cramer
9 Jordan Parker Comanche Racing Teammate Top 5: Paul Carty
10 Carey Jung Violet Crown
11 Dean Rheaume 787 Racing Teammate Top 5: Andy Webb
12 Devin Parker Comanche Racing Teammate Top 5: Paul Carty
13 Derek Stewart 787 Racing Teammate Top 5: Andy Webb
14 Kris Hooker Neoteric Racing
15 Ernesto Cumpian Tuneros Racing
16 Alex Grant The Pony Shop
17 Terry King Austin Nationals Cycling
18 Casey Paxton Austinbikes/Revenant
19 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
20 Joshua De boisblanc Bicycle Sport Shop Mountain Bike Te
21 Guy Nethery Kelly's Team
22 Steve Novak Team Seton Brain and Spine Cycling
23 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
24 Ronald Medlock Bike World Racing
25 David Figueroa Ghisallo Foundation
26 Daniel Curtin Bicycle Sport Shop Mountain Bike Te
27 Mandy Heintz Shama Cycles
28 Douglas Osborne Wear On Earth
29 Steve Sprinkle
30 John Mott Ghisallo Foundation
31 Tommy Higgins 787 Racing Teammate Top 5: Andy Webb
32 Philip Shama Shama Cycles
33 Richard Swords Austinbikes/Revenant
34 Justin Duncan
35 Tim Chason
36 Bert Raglin
37 David Allen
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Monahan Desire Title Racing
2 Christian Bergh 787 Racing
3 Isaac Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
4 Alex Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling
5 Matthew Strange Dallas Racing
6 Logan Vollentine T3Multisports Elite Junior Cycling
7 Cole Robinson T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Top 5: Isaac Porterfield
8 Jack Weiland 787 Racing Teammate Top 5: Christian Bergh
9 Ethan Weiland 787 Racing Teammate Top 5: Christian Bergh
10 Saxon Ballew
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Xavier Hernandez
2 Kris Bates VooDoo Racing
3 Paul Abel University of Texas-Austin
4 Christophe Amadi
5 Blake Mcfarling 787 Racing
6 Rider Clauss
7 Kris Hooker Neoteric Racing
8 Tim Chason
9 Onder Anilturk Neoteric Racing
10 Kedge Cook Propaganda Bike Shop
11 Daniel Berg
12 Matt Miner
13 Benjamin Killen
14 David Luplow Team Army-USAC
15 Bert Raglin
16 Ramon Napoles
17 Edgar Strange Dallas Racing
18 Chandler Bettis
19 Ralph Rust
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
2 Andrew Gonzales Elbowz Racing
3 John Cody Bicycle-Heaven
4 Zach Bergh Astella Oncology p/b ABD Cycling
5 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
6 Stephan Hirsch 787 Racing
7 Stefan Rothe Tulsa Wheelmen
8 John Grant Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
9 Michael Sheehan Jack & Adam's Racing Team
10 Kenneth Day Shama Cycles
11 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
12 Will Ross Team Cycle Progression
13 Austin Stewart Elbowz Racing Teammate Top 5: Andrew Gonzales
14 Chris Lowry PROACTIVE
15 Jeff Park Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
16 John Trujillo Team Wooly Mammoth
17 Adrian Flores Jack & Adam's Racing Team
18 Wes Jerman Jack & Adam's Racing Team
19 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
20 Drew Hochstatter Team Pedal Power
21 Joseph Garcia
22 Tor Berge Bike Barn (Texas)
23 Mino Giunta Slipstream-Craddock Junior Developm
24 Todd Burgess Joe's Pro Bikes
25 Gregg Ueckert Chicken and Waffles Racing
26 Mike Panozzo 787 Racing
27 Christopher Hill Velossimo Racing
28 Brendan Sharpe Austinbikes/Revenant
29 Steven Guzman 787 Racing
30 Rick Wetherald Southern Elite/Subaru
31 Casey Crosby Chicken and Waffles Racing
32 Allen Abell Joes Pro Bikes
33 Mathias Ihlenfeld 787 Racing
34 Bryan Marshall Austinbikes/Revenant
35 Tom Warren TEAM FLAT BELLY ORGANICS
36 Christopher Lutz Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
37 Jonathan Petrillo Race Team
38 Kevin Kimbell Austinbikes Cyclocross Team
39 Curtis Bixler Velossimo Racing
40 Dave Mclaughlin Jack & Adam's Racing Team
41 Heath Blackgrove Elbowz Racing Teammate Top 5: Andrew Gonzales
42 Logan Hutchings
43 Colton Jarisch Mercy Cycling Team
44 Michael Morgovnik Team Wooly Mammoth
45 Scott Veggeberg GS Tenzing
46 Matthew Kessing Team Wooly Mammoth
47 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
48 Ed Hughey Velossimo Racing
49 Christian Helmig Elbowz Racing Teammate Top 5: Andrew Gonzales
50 Cj Hebert Team Brain and Spine Cycling
51 Marc Bergeron
52 Eric Woodcock Southern Elite
53 John Korioth 787 Racing
54 Bryan Mcvey Astella Oncology p/b ABD Cycling Teammate Top 5: Zach Bergh
55 Daniel Harm ABD Cycling Club Teammate Top 5: Zach Bergh
56 Robert Biard 787 Racing
57 P.j. Rabice
58 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
59 Brant Speed 787 Racing
60 Max Bookman Jack & Adam's Racing Team
61 Doug Looney Chicken and Waffles Racing
62 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm
63 Addison Mcauley Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
64 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
65 Michael Frentress 787 Racing
66 Felipe Nava Bike World Racing
67 Ryan Haglund Jack & Adam's Racing Team
68 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant
69 Eric Warnsman Bicycle-Heaven Teammate Top 5: John Cody
70 John Wilmeth PROACTIVE
71 Robb Bush
72 Richard Agnew Austinbikes/Revenant
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 29   Cat 3: 16   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shontell Gauthier Austin Flyers Women's Cycling
2 Kathryn Hunter Snapple-ATC Racing
3 Kirsten Fee SV/BikeSource Racing Team
4 Annalisa Fish Austin Flyers Women's Cycling Teammate Win: Shontell Gauthier
5 Jenny Park Team Brain and Spine Cycling
6 Michelle Hayner Velossimo Racing
7 Sheri Rothe Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
8 Kim Ciolli Team Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Jenny Park
9 Amber Vredenburg T3Multisports Elite Junior Cycling
10 Suzy Snell Colavita Racing
11 Michelle Montoya Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
12 Allison Atkinson Velossimo Racing
13 Rheannon Cunningham Team Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Jenny Park
14 Kathleen Hattaway Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
15 Lindy Alton Team Seton Brain and Spine Cycling
16 Tiffani Harkrider Team Seton Brain and Spine Cycling
17 Catherine Moore Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
18 Kim Jennings Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Summer Moak Northwest Cycling Club
2 Chantam Duong T3Multisports Elite Junior Cycling
3 Estefy Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling
4 Haley Porterfield T3Multisports Elite Junior Cycling
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Heintz Shama Cycles
2 Allison Floyd Team Seton Brain and Spine Cycling
3 Diane Shelton Austin Flyers Women's Cycling
4 Emily Butler
5 Karla Gendler Colavita Racing
6 Kelley Devine Shama Cycles Teammate Win: Mandy Heintz
7 Debra Bailey Austin Flyers Women's Cycling Teammate Top 5: Diane Shelton
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1