Log In
Main Line Bike Race • Aug 21 2021 • Ardmore, PA
Mostly Cloudy, 80 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Saunders ActiveYards / TREK 42:55.0
1
2 John Rachfal CS VELO
2
3 Brian Crispell Bigfoot Endurance Racing Team
3
4 Michael Miller ActiveYards/Trek
4
Teammate Win: Blair Saunders
5 Ryan Pomajevich LoF masters AF racing team
5
6 Richard Leibfried ActiveYards/Trek
6
Teammate Win: Blair Saunders
7 David Grant Active Yards - CCV
7
8 Dean Pierson Ocean Velo Club / Culver and Pierso
8
9 Warren Holzman Team Alliance Environmental p/b Mer
9
10 Michael Carriglitto Keystone Racing p/b Lupine Lights
10
11 Jason Urbanczyk
11
12 Kirk Hunsecker MAMBO Kings Racing /Peddlers Shop
12
13 Ron Short Pro Pedals Bike Shop
13
14 Berhane Kahsay Artemis Racing
14
15 Joshua West
15
16 Fred Grafe Active Yards - Chester County Velo
16
17 Clint K guerra Kelly Benefit Strategies/Lateral St
17
18 Matthew Harrington Team Skyline/DVR
18
19 Frederick Billet Team Alliance Environmental p/b Mer
19
20 Mark Light Team ProPower/Cycle Solutions
20
21 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / Peddler's Shop
21
22 N. Johan anestad Philadelphia Ciclismo
22
23 Terry Feather Bigfoot Endurance Racing Team
23
Teammate Top 5: Brian Crispell
24 Jeffrey Appeltans Chester County Velo
24
DNF Ken Walsh Rothman Institute Cycling Team
DNF Joseph Lanza Guy's Racing Club
DNF Scott Gamble Chester County Velo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ramon Benitez OrthoVirginia Racing // Catocin Cyc 40:03.4
1
2 Jeffrey Miesemer MAMBO Kings Racing / Peddler's Shop
2
3 Dean Pierson Ocean Velo Club / Culver and Pierso
3
4 Michael Sambrano CRCA/GF Capital/ H&E Ent
4
5 David Osborne
5
6 Jeffrey Appeltans ActiveYards/CCV
6
7 Joseph Funaro Vitesse
7
8 Scott Gamble ActiveYards / TREK
8
9 Gregory Danielewicz Guy's Racing Club
9
10 Joseph Manacchio Guys Racing Club
10
11 Christopher Mchugh Vitesse Racing
11
12 Michael Speranza
12
13 Steven Willett West Chester Development Racing Tea
13
14 Tim Courtney Zen masters
14
15 Sean Oreilly Guy's Racing Club
15
16 Aubrey Gordon TEAM ALLIANCE
16
17 Ken Walsh Rothman Institute Cycling Team
17
18 John George
18
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diego Rodriguez 44:03.4
1
2 Philip Bennett daniels
2
3 Robert Orr
3
4 Ivo Krakic
4
5 Frank Negri
5
6 Mason Shirey
6
7 Alden Weinhold
7
8 Michael Principato
8
9 Samuel Santos
9
10 Michael Jones
10
11 Ryan Oehmsen
11
12 Andrew Wolfe
12
13 Sean Butler
13
14 Joshua Armstrong Team Bikenetic
14
15 Nathaniel Belke
15
16 O'neill Gatta
16
17 Tom Reeb Bicycle Therapy Racing
17
18 Unknown Rider
18
19 Clint K guerra
19
20 Owen Loustau
20
21 Kenneth Mascaro
21
22 Eric Williams
22
23 Nathan Haney
23
24 Fred Grafe
24
25 Raymond Delfing
25
26 Mackenzie King
26
27 Steven Szabo Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
27
28 Justin Davala
28
29 Terry Feather
29
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 11   Cat ?: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Orr QCW p/b Cadence Cycling 32:14.8
1
2 Joshua Armstrong Team Bikenetic
2
3 Michael Principato Kelly Benefit Strategies/LSV
3
4 Elijah Gunther University of Pennsylvania
4
5 Kenneth Mascaro
5
6 O'neill Gatta Vitesse
6
7 Nathaniel Belke Eliel Factory Team
7
8 Josh Cauffman Trestle bridge racing
8
9 Owen Loustau
9
10 Steven Willett West Chester Development Racing Tea
10
11 Brian Fitzgerald West Chester Development Racing Tea
11
12 Steven Szabo Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
12
13 Drew Goga
13
14 Nathan Haney U.S. Military Endurance Sports
14
15 Warren Hansen
15
16 Shea Black QCW P/B Cadence Cycling
16
Teammate Win: Robert Orr
17 Scott Rapoport
17
18 Jason Malumed CS Velo
18
19 Charles Berman
19
20 Unknown Rider
20
21 Brandon Reith Vitesse
21
22 Kelley Oelkers Alliance Environmental p/b Meridian
22
23 Jon Serwinski Kelly Benefits Strategy
23
24 Kevin Fyock Cycles BiKyle
24
25 Alexander Weberg
25
26 Zachary Delgado
26
27 Charles Young
27
28 Nicholas Leighton
28
29 Keith Woodson Mambo Kings Racing
29
30 Evan Hammond
30
31 Brian Laskowski
31
32 Michael Brown Team Cycling Royalty
32
33 Al Hassane fall Team Cycling Royalty
33
34 Drew Wilson GRIT USA
34
35 Chris Warno
35
36 Michael Murray Team Cycling Royalty
36
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 7   Cat ?: 21  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Weigelt CS Velo Racing p/b Cannondale 1:01:31
1
2 William (booey) Hottenstein Vitesse
2
3 Andrew Dudle Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
3
4 Matt Stordy ButcherBox Cycling
4
5 Glenn Ferreira Cycles 54 / Thrive Spine & Sport
5
6 Jhoan Caicedo Aventi Cycling Team
6
7 Alec Ratzell Keystone Racing P/B Lupine Lights
7
8 Elliot Olsen
8
9 Michael Black QCW P/B Cadence Cycling
9
10 Michael Chauner Vitesse
10
Teammate Top 5: William (booey) Hottenstein
11 Ryan Dewald Team Skyline
11
12 Matt Waller Keystone Racing P/B Lupine Lights
12
13 Patrick Brown NEPA Velo pb DiscoverNEPA
13
14 Xavier Szigethy Keystone Racing P/B Lupine Lights
14
15 Brent Hinkle TREK - ActiveYards
15
16 Stephen Chiselko BRC Zugvogel Berlin 1901
16
17 Connor Thompson Doylestown Bike Works
17
18 Craig Lebair Philadelphia Ciclismo
18
19 Mark Light
19
20 Daniyal Matthews Bellville Cycling Club
20
21 Michael Carriglitto Keystone Racing P/B Lupine Lights
21
22 Josh Rovner Jamison Cannondale
22
23 Aaron Ritz QCW P/B Cadence Cycling
23
24 Andy Munas Philadelphia Ciclismo
24
25 Matthew Spohn Philadelphia Ciclismo
25
26 Jessica Chong Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
26
Teammate Top 5: Andrew Dudle
27 Clint K guerra Kelly Benefit Strategies/Lateral St
27
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 11   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gianna Alvino Rockland Cycling Velo 37:09.0
1
2 Dana Haberern
2
3 Annie Yeager Kelly Benefit Strategies
3
4 Kelly Roberson Great Eskape
4
5 Tara Seplavy CRCA-KruisCX
5
6 Jennifer Rhodes STK Cycling
6
7 Samantha Matthews West Chester Development Racing Tea
7
8 Melissa Paquette QCW Cycling P/B Cadence Multisport
8
9 Lana Harshaw
9
10 Shanna Lesico ActiveYards / TREK
10
11 Jennifer White Road Rash Racing
11
12 Michelle Garg West Chester Development Racing Tea
12
13 Christine Penn Sturdy Girl Cycling
13
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annie Yeager Kelly Benefit Strategies
2 Lana Harshaw
3 Michelle Garg West Chester Development Racing Tea
4 Jenna Foley KRT Cycling
5 Yvonne Blagmon Sturdy Girl Cycling
6 Beth Patton QRT
7 Rachel Edwards
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Chong Doylestown Bike Works p/b Fred Bean 1:00:01
1
2 Julianna Rutecki Vitesse
2
3 Laura Van gilder Mellow Mushroom
3
4 Rachel Rubino
4
5 Dana Haberern
5
6 Louise Borthwick Derailleurs Racing
6
7 Becca Brown FloridaVelo
7
8 Dori Buckethal OrthoVirginia Racing
8
9 Jacqueline Paull Aistriu Cycling
9
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1