Log In
Minnesota Road Race Championships • Aug 7 2021 • Hutchinson, MN
Overcast, 71 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Savre Project Echelon 3:11:44.0
2 Innokenty Zavyalov Guillotine Cycling 3:11:44.2
3 Patrick Welch Vol Gas Racing 3:11:45.4
4 James Slade 3:16:30.1
5 Ross Weinzierl Kolektiv 3:27:27.9
6 Peter Olejniczak Project Echelon Racing 3:28:14.4
7 Chase Wark Guillotine Cycling - Cervelo 3:28:14.5
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Moore Nicollet Bike and Ski 2:38:40.3
2 Jacob Beissel 110 Racing 2:38:44.3
1
3 Gabe Multer 2:38:45.1
2
4 Jonathan Lafler Audi 2:38:45.3
3
5 Brad Woodford Kolectiv 2:38:45.5
4
6 Micah Danielson SPbRC 2:38:46.2
5
7 Louis Mueller Vol Gas Racing 2:38:46.6
6
8 Benjamin Luna NorthStar development 2:38:47.9
7
9 Ryan Hafner Kolektiv 2:38:48.3
8
10 Liam Adams Northstar 2:38:57.3
11 Chris Rourke 2:38:58.3
12 Satchell Mische richter 2:39:04.2
13 Jacob Berg Peace Coffee Racing 2:39:04.6
14 Nicholas Morison Balance Cycling 2:39:06.4
15 Anthony Corradi Vol Gas Racing 2:39:37.5
Off The Back
16 Alex Kowalsky 2:39:42.2
Off The Back
17 Jarad Watts 2:42:47.5
Off The Back
DNF Dominic Barkeim Northstar Development 2:21:02.7
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Zettler Midtown Racing 2:19:05.5
2 William Pass Nicollet Bike 2:19:05.8
3 Alexander Kripps 2:19:05.8
4 Eric Wiesenburger 2:19:06.1
5 Ryan Kraft 2:19:15.0
6 Dustin Bowman Nicollet Bike 2:19:17.6
7 Frank Jocewicz iii 2:19:18.2
8 Blake Nelson Synergy 2:19:23.4
9 Avery Hackett 2:19:25.1
10 Derek Ludwig Flat Lands Cycling 2:19:27.5
11 Ben Vaske 2:19:28.9
12 Daniel Eckerson Birchwood 2:19:29.2
13 Ben Tramm Birchwood 2:20:32.4
14 Andrew Mohama Midtown Cycling 2:25:27.2
15 Peter Reist 2:33:46.6
16 Nicholas Waltman 1:54:41.9
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Kohler 1:50:10.3
2 Timothy Bathke 1:50:12.6
3 Thomas Polzin 1:50:15.8
1
4 Morgan Hendricks Donkey Label Racing 1:50:16.5
2
5 Ellis Garton SPBRC 1:50:16.9
3
6 Ansel Smolund 1:50:18.8
4
7 Everett Lauer NorthStar Development Cycling 1:50:19.1
5
8 Evan Hewitt 1:50:20.0
6
9 Maxwell Smitten 1:50:20.1
7
10 Michael Shoemaker Birchwood 1:50:25.4
11 Aaron Call MIDTOWN 1:50:36.1
12 Connor Brown 2:00:58.2
Off The Back
13 Shane Birch 2:05:35.2
Off The Back
14 Matias Figari 2:10:39.6
Off The Back
15 Felipe Contreras 2:10:43.9
Off The Back
16 Jonathan Moen 2:10:55.4
Off The Back
17 Jerry Washatka 2:23:49.4
Off The Back
DNF Zach Pattison 1:23:21.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Dayton-brantmeier Mnjrc 0:34:03.4
2 Logan Drevlow Donkey Label Racing 0:34:03.6
3 Nathaniel Halverson Minnesota Junior Cycling 0:38:50.2
4 Anders Decker NorthStar Development 0:38:50.2
5 Antonio Castillo Smiles Edge 0:38:57.6
6 Iban Drevlow North Star Development 0:41:47.5
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Halverson Minnesota Junior Cycling 1:09:40.3
2 Pierce Meyer MNJRC 1:13:31.8
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Smithberg NorthStar Development Cycling 1:09:39.9
2 Vincent Ramirez northstar devo 1:09:39.9 Teammate Win: Ryan Smithberg
3 Evan Zaremba Donkey Label Racing 1:09:47.9
4 Tegan Neitzel North Star development 1:13:29.4 Teammate Win: Ryan Smithberg
5 Dominic Barkeim Northstar Development 1:13:38.2 Teammate Win: Ryan Smithberg
6 Micah Danielson SPbRC 1:13:51.6
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Hunter NorthStar Development 0:39:09.2
2 Roczen Beissel NorthStar Devo 0:41:48.6 Teammate Win: Cole Hunter
3 Liam Langer 0:44:39.1
4 Allen French North Star Development 0:48:31.8 Teammate Win: Cole Hunter
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Drevlow Donkey Label 2:01:09.0
Off The Front
2 Kevin Sidwell 110 Racing 2:01:09.1
Off The Front
3 Dominic Howes Loon State Cyclists 2:01:09.3
Off The Front
4 Jay Woller Donkey Label 2:01:28.9
Off The Front
Teammate Win: Aaron Drevlow
5 Dan Barkeim Donkey Label Racing 2:03:03.2
1
Teammate Win: Aaron Drevlow
6 Aaron Johnson AW Cycling Clib 2:03:03.6
2
7 Brady Prenzlow Donkey Label Racing 2:03:03.7
3
Teammate Win: Aaron Drevlow
8 Charles Anderson PJW Racing 2:03:05.5
4
9 Kyle Rickert Donkey Label 2:03:05.6
5
Teammate Win: Aaron Drevlow
10 Keith Bianchi Grand Performance/SPBRC 2:03:06.9
6
11 Jason Weiand None 2:03:12.2
12 Benjamin Schinke Donkey Label Racing 2:03:38.9
Off The Back
Teammate Win: Aaron Drevlow
DNF Jonathan Robbins 1:39:26.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Koeneman Donkey Label 2:03:02.8
1
2 Toby Schifsky Omnium 2:03:03.1
2
3 Brad Wessman Borah 2:03:03.1
3
4 Brendon Hale Jimmy Jack's Rib Shack 2:03:03.3
4
5 Michael Oday Borah Factory Racing 2:03:04.0
5
6 John Dunn Borah Factory Racing Masters (U65) 2:03:04.5
6
7 Ed Alpasa THC 2:03:04.7
7
8 Kyle Johnson AW cycling club 2:03:05.0
8
9 Tim Brandvold Hollywood cycles 2:03:05.1
9
10 Gregory Goblirsch Utepils Cycling 2:03:06.3
10
11 Leif Irgens Birchwood GIS 2:03:07.0
11
12 Andrew Powell NorthStar Development 2:03:07.3
12
13 Jay Henderson THC 2:03:18.8
14 Hedley Kerr 2:17:42.0
Off The Back
15 David Mann 2:18:47.8
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Halvorson Borah Factory Masters 2:03:03.3
2 Tom Gunderson Chilkoot Racing 2:03:03.8
3 David Olejniczak Borah 2:03:03.8
4 Kirk Clowser aw cycling club 2:03:07.8
5 Charles Hayes US Military Endurance Sports 2:35:44.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Russell Gear West Elite 2:03:04.8
1
2 Jennifer Hale Jimmy Jack's Rib Shack 2:03:05.8
2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josephine Ramirez Northstardevo 1:56:27.1
1
2 Kirsten Hoogenakker Tacocat 1:56:28.1
2
3 Lauren Weigel Twenty 24 (Devo) 1:56:28.9
3
4 Ragan Weigel Twenty24 (Devo) 1:56:29.2
4
5 Megan Kelly Half Acre Cycling 1:56:36.3
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Xiayu Peng 1:56:28.5
2 Jessica Santiago Corpse Whale Racing 1:56:28.6
3 Laini Ritsch 1:56:29.6
4 Rowan Malmberg NorthStar Development 1:56:30.0
5 Stella Powell NorthStar Development 1:56:47.3
6 Elise Hollinger Stamina Racing Collective x Machine 2:03:00.9
7 Amanda Harvey Corpse Whale Racing 2:14:34.3 Teammate Top 5: Jessica Santiago
8 Nicole Helgeson 2:24:50.4
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 6  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eloise Powell NorthStar Development 0:42:27.5
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Bratvold 1:23:16.1
2 Haedyn Barkeim Northstar Development 1:30:15.8
3 Katrina Holbrook Saint Paul junior Cycling club 1:31:17.2
4 Grace Loonan One Ten Cycles 1:33:12.7
5 Sophia Katras 1:41:15.0
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mina Call NorthStar Dev 0:57:42.3
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bonnie Donzella THC* 1:56:29.1
2 Kristy Henderson THC/Girl Fiend 1:56:31.0
3 Kate Coward 1:56:38.4
4 Lori Childers 2:03:07.7
5 Kate Braun Rosemount Cycling Club 2:08:02.7
6 Lisa Britton THC*/Girl Fiend 2:17:35.9
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominique Lavanchy 1:56:42.6
2 Sarah Mount 2:03:01.3
3 Milo Due Stamina 2:04:10.5
4 Erin Porter Corpse Whale Racing 2:04:40.4
5 Tracey Hysjulien Birchwood 2:07:57.1
6 Christina Knudson Stamina Racing Collective x MFF 2:07:59.0
7 Madilynn Garcia Stamina Racing Collective 2:08:02.9
8 Lisa Lendway 2:08:03.8
9 Allison Smith 2:14:57.1
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 6